Kverulant Kverulant komentáře u knih

Vánoční říše (komiks) Vánoční říše (komiks) Joe Hill (p)

Vánoční říše není adaptace stejnojmenné Hillovy knihy, ale spíš další příběh z jeho světa. Kresba ve stylu krvelačné pohádky je pro příběh velmi příhodná. Komiks opět v rámci obvyklé tvorby vyčnívá, ale nestrhl mě tolik jako Hillovy pecky Zámek a klíč nebo Košík plný hlav (hodnocení berte v rámci Hillovy tvorby).

Joe Hill mi přijde jako ideální autor komiksů, protože má dobré nápady a umí vystavět konstrukci příběhů s překvapeními po cestě, ale v románech občas plýtvá textem v ne tak zajímavých příběhových "vycpávkách". Nechci ho moc srovnávat s jeho tátou, protože Hill není Kingův klon a má svůj vlastní, brutálnější a nihilističtější styl. Výtvarník pak zpravidla jeho scénář optimalizuje do dravějšího, zhuštěnějšího celku a výsledek bývá oproti jeho psaným pracím super a to je přesně případ velmi akční Vánoční říše.

21.04.2024 3 z 5

Poutník světem fantazie Poutník světem fantazie Ondřej Slanina

Informačně velmi bohatá publikace, plnící jeden z nemála restů, které má filmová věda vůči československé tvorbě. Většina lidí si bude Otu Hofmana pamatovat asi maximálně jako scénáristu kultovních filmů Lucie postrach ulice a Chobotnice nebo seriálu Návštěvníků, ale díky knize se seznámí i s jeho zajímavým životním příběhem, kariérou šéfdramaturga na Barrandově a řadou dalších klasik, ve kterých měl prsty. Autor poctivě nashromáždil hodně informací i z rodinného archívu díky spolupráci Hofmanova syna a v přehledu filmů v závěrečné části knihy najdete spousta zajímavostí a perliček třeba o koprodukcích se západním Německem. Snad autor bude mít energii napsat víc podobně kvalitních publikací o jiných fenoménech čs. filmu. Kniha má dva menší nedostatky. První je velmi široký formát (použitý patrně kvůli fotkám a úryvkům scénářů), díky kterému se jinak řemeslně kvalitně provedená kniha těžce napolohuje do knihovny a druhý je absence jména Hofmana v názvu knížky. Nebýt náhodného tipu od kamaráda, nikdy bych se skrz hledání v knihovnách nedozvěděl, že vyšlo něco takového, o co jsem měl dlouho zájem.

17.02.2024 5 z 5

Svatokrádežná svatba Svatokrádežná svatba Alejandro Jodorowsky

Další příběh z bezcitného (tentokrát fiktivního) středověku z pera chechtajícího se Jodorowského, tentokrát možná o něco méně dialogu a více nádherně zpodobněné akce a masakru. Alvarovo království by očividně Istanbulskou úmluvu nejenže neratifikovalo, ale ani nepodepsalo, neboť se slabými lidmi zde příslušníci šlechty zachází jak s toaletním papírem. I když si cením o stupínek více děl, kde si autor pohrává se skutečnou historií a zábavně mystifikuje nebo nasměrovává dějiny jinam, přece jen autor umí stále překvapit a v nižším hodnocení mi brání i naprosto úchvatná kresba, protože na spolupracovníky má tedy Jodorowsky výborný vkus.

27.01.2024 5 z 5

Pošťák Pošťák Bryan Edward Hill

Pošťák začíná velmi svěže, vyšetřování s Aspergerem a město plné zločinců ze začátku vystačí na příjemnou zábavu. Řádně tlusté, kvalitně graficky provedené knize by prospělo možná držet se víc seznamování s dalšími obyvateli města a případy a Markovým trampotám s ženami, ale v poslední třetině už autorovi dochází dech a vymýšlí blbosti, případně pořád neefektivně do děje tahá otravnou postavu fotra.

21.01.2024 3 z 5

Lunapark Lunapark Volker Kutscher

Píše se rok 1934 a Gereon vyšetřuje další smrt, zdánlivě politicky motivovanou, musí spolupracovat s politickou policií a v atmosféře strachu lidí z brutality nedotknutelných SA partiček má pocit, že v nové totalitě vůbec nejde o hledání zločince a pravdu. Do obtíží, jak existovat v novém Německu a zachovat se správně nebo jak být sám sebou se dostává nejen Charlotte a svěřenec Rathů. Je to čím dál temnější čtení. Důvod, proč je tato série tak dobrá, není jen historická detektivka z Výmarské republiky, ale způsob, jak nás autor seznamuje s životem v atmosféře a pravidlech teď už napevno zakotvené totality. Potěší opět zkřížení cesty postav s historickou událostí a různé odkazy pro fajnšmekry jako "český frajtr" nebo "stopětasedmdesátník". Už se těším na další díl.

17.01.2024 5 z 5

Andělské drápky Andělské drápky Alejandro Jodorowsky

Moebiusovo album erotických kreseb, které Jodo doplnil něčím jako krátkými poetickými texty, vydáno jako velmi rozměrná kniha. Zajímavost do sbírky, která ale tentokrát nepotěší jako obvyklé věci od autorů.

09.01.2024 3 z 5

Sukuby Sukuby Edward Lee

Zvrácená pohanská jízda s dobrým příběhem a zajímavými postavami. Sukuby mají dobrou pověst skandálního díla, které muselo být ve své době pro vydání zcenzurováno (v Česku už vychází překlad kompletního díla) a předpokládal jsem, že to bude pro barvitě vylíčenou sadistickou brutalitu, ale tehdy jistě šokovaly i dobře vylíčené sexuální orgie a temná erotika bez hranic, ze které budou odvaření zejména příznivci femdom. Autor je dobrý psycholog a umí dobře vytvořit úzkostnou atmosféru zla, textu dobře slouží klasicky dobrý překlad Milana Žáčka.

09.01.2024 4 z 5

Spis Vaterland Spis Vaterland Volker Kutscher

Další výborný díl série, autor píše stále líp a velmi dobře zasazuje příběhy do historického vývoje ve Výmarské republice, čímž se mu daří s naskakujícími letopočty zvyšovat tísnivou společenskou atmosféru. Tentokrát se vyšetřování neodehrává jen v Berlíně a vyšetřování vraždy přivádí Gereona Ratha do Východního Pruska a čtenáři se seznámí s dobovými poměry v Mazurech.

23.12.2023 5 z 5

Bowie v Berlíně Bowie v Berlíně Thomas Jerome Seabrook

Ideální kniha pro seznámení se vznikem berlínské albové trilogie a období, kdy David Bowie žil v Berlíně, což bylo dost možná tvůrčí období, které sám občas zmínil jako své nejosobitější, ale i s celou jeho tvorbou v 70. letech, kdy nahrál nebo spolupracoval na mnoha albech. Popisuje moment hudební kariéry Bowieho působícího tehdy v Los Angeles a co ho přimělo přestěhovat se z USA do jednoho z nejoblíbenějších měst pro osobité umělce - západního Berlína a přibližuje nám jeho vztahy s muzikanty a přátelství s Iggym Popem, jemuž pomáhá nastartovat sólovou kariéru a pomáhá mu s prvními dvěma alby, zabývá se i nahrávacími procesy alb a detaily práce na jednotlivých písních nejen berlínské trilogie, ale i právě alb Popa. V závěru se kniha zabývá krátce i vlivem na mladé umělce a hudební průmysl. Snad jediné, co mi v ní chybělo, je zmínění o významu, který měl pobyt a tvorba Bowieho na samotné Německo a Berlín a o jeho povzbuzujícím provokativním koncertu u Reichstagu v roce 1987, který mohli slyšet přes Zeď i východní Němci a možná víc veselých historek z paření v podnicích ve městě, ale i tak mám z knihy dobrý pocit solidně odvedené práce z éry hudební historie.

06.12.2023 5 z 5

Přístav Země / Zatmění Přístav Země / Zatmění Zack Kaplan

Masivní kniha obsahuje dva ukončené komiksy, oba mají atraktivní svět a situaci a pěknou kresbu. Zatímco postapo Zatmění se vyvíjí tak nějak normálně, Přístav Země mě nápadem velmi uchvátil, zhltnul jsem ho na jedno posezení na WC, až mě pomalu musela rodina odvézt na vozíku a bylo mi velmi líto, že autor v sérii už nepokračoval, i když závěr nepůsobí zrovna jako ukončení. Nakladatelství Mighty Boys si umí vybrat velmi sympatické, ne tolik profláklé záležitosti a rozhodně se vyplatí jejich ediční plán sledovat.

20.11.2023 4 z 5

Literatura měla velké štěstí, když kdysi dva novináři objevili mladistvou narkomanku, která ve svém věku zvládla velmi upřímně mluvit o svém dětství a drogách a vznikl z toho nepříjemný knižní výlet do světa, o kterém jsme nevěděli, nechtěli nebo nechceme nic vědět. Po letech přichází s další autorkou pokračování, kde se dozvídáme o dopadu popularity na Christianin život a její další příhody, opět vyprávěné velmi upřímně a přestože už to část čtenářů nebude tak emočně drtit, protože hrdinka je dospělá a dospělých lidí naše civilizace už tolik nelituje, stejně je to silná autobiografie, doplňující občas původní příběh a ukazující nám některá místa z jiného pohledu, než obvykle máme. Nezahrnuje kompletní souvislý život po první knize, jednotlivé kapitoly jsou z různých fází, autorka vypráví často mikropříběhy neznámých lidí a u části tragických momentů se opět nedočkáme spravedlnosti nebo vyústění (podobně jako v první knize), ale to mi nevadilo. I život "neznačkových lidí" nevěnujících se literatuře bývá fascinující, CF se propletla punkovou scénou v Hamburku, vypráví o zákoutích Berlína, řeckých ostrovech nebo útrapách s mateřstvím a sociálkou. Výtečná je epizoda o pobytu v Zurichu, kde se z doplňujícího textu čtenář dozví divoká fakta o boji Švýcarska s drogami, naopak dramaturgicky zvláštní je paranoidně znějící kapitola o pocitu sledování cizími lidmi, která může vyznít jako feťákova paranoia nebo nepříjemný pocit nesoukromí ze sledování příliš dotěrnými médii toužícími po senzaci nebo protidrogovou policií. Od vydání knihy už zdá se C.F. s médii nekomunikuje, ale snad se někdy najde další novinář, kterému dá šanci napsat další update.

31.10.2023 5 z 5

Batman Mikea Mignoly Batman Mikea Mignoly Mike Mignola

Nejdůležitější na této kompilaci je Zkáza jenž postihla Gotham, což je autorské cvičení, jak přivést do alternativního Gothamu před válkou lovecraftovské božstvo a přidělit role všem známým v této situaci. Je to fajn a místy nápadité, velmi pomáhá kresba, ale fanoušky Hellboye a čtenáře Lovecrafta a jeho epigonů zas tak moc nepřekvapí. Zbytek sbírky mě nijak nepřekvapil.

14.10.2023 3 z 5

Vargr Vargr Warren Ellis

Velmi akční, brutální a přímočarý příběh z novějších časů, kde Bond prochází překážkami jako nahřátý nůž máslem, snad kromě nařízení přísného M. Tento styl jsem tedy od Warrena Ellise a bondovky vůbec nečekal a byl jsem jako znuděný divák posledních filmových bondovek příjemně překvapen. Suchý humor ujde a kresba je výborná.

04.10.2023 4 z 5

Kočičí deníky Kočičí deníky Džundži Itó

Kočičí deníky jsou vlídná humorná odbočka hororového klasika k soužití lidského páru s kočkami, a tím může fanoušky zklamat. Je to něco jako kdyby Marek Eben napsal knihu o tom, jak se pozitivně smiřuje s kočičími členy rodiny, akorát by do sebe navíc sypal lysohlávky a byl psychicky labilní. Ale ani taková vylepšená verze Ebena není moc vtipná, nanejvýš úsměvná a já doufám, že příští přeložené dílo Ita bude opět vyšinutý horor, kterými autor tak dobře umí brnkat na klávesy vašich úzkostí a vtáhnout vás do děje.

21.09.2023 3 z 5

Brutal: Zpověď detektiva z oddělení vražd 1 Brutal: Zpověď detektiva z oddělení vražd 1 Kei Koga

(SPOILER) Brutal v souladu se svým jménem přináší ve svých případech řádnou porci fyzických i morálních nechuťáren, násilí, brutalit, zvráceností a lidského zla, a jako náplast na ně vždy dorazí jako vyšinutý zvrácený mstitel Dan, který předvede to samé jako předchozí padouši, ale ve jménu dobra. Málokdo si přitom nevzpomene na Dextera nebo revenge porno The Last House on the Left. Těžko říct, kam plánují autoři dál tuto sérii vyvíjet, ale nevím, jestli u toho chci být a asi bych to doporučoval jen romantickým křehkým duším, se kterými se potřebuji hodně rychle rozejít nebo rozvést.

03.09.2023 3 z 5

Sexkomiks: První komiksové dějiny sexuality Sexkomiks: První komiksové dějiny sexuality Philippe Brenot

Informacemi nadupaná knížka o vývoji sexuality. I když jsou informace prokládané satirickými obrázky a vtipy (osvěžujícím způsobem drzými a nikoho nešetřícími), zamrazí hororové zjištění, že asi nejzdravější vztah k potěšení mělo lidstvo kdysi ve starověku, než přišli frigidní filozofové a křesťanství a začali lidem implantovat do hlavy stud a pochybnosti, nálepkovat ženy jako podřadné, atd. Na vzdělávací literaturu mě knížka velmi bavila a jako zbytečný úlet mi přišla jen kapitola, která odhaduje, jak to bude s lidstvem vypadat v budoucnosti.

29.06.2023 4 z 5

Krajina půlnočních stínů Krajina půlnočních stínů Joseph Michael Straczynski

Díky začátku a tušení přesahu z "neviditelnosti" jsem byl opravdu zvědavý, kam se příběh Davida vyvine. Ale jak stránky přibývaly, objevovaly se filozofické úvahy nad světem a údělem člověka, připomínající úroveň hloubky filmové série Matrixu (což myslím jako mínus). Rozhled autora byl bohužel omezen inklinací k náboženství a o přímé odkazy na postavy z křesťanské propagandy tady občas zakopnete. Kresba je v pohodě, jen jsem se cítil podvedený pocitem agitky.

14.06.2023 3 z 5

Hawking Hawking Jim Ottaviani

Komiksová biografie o Hawkingovi je past - je totiž především o tom, jak se vyvíjely jeho teorie během let a jak jeho práci pomáhala rozvíjet vědecká komunita, jak je fascinující bádání. V menší míře je vedle toho prezentován stručně jeho osobní život, ale bez detailů, které by z něj vytvořily klasický příběh vyvolávající emoce a zjevně je to v souladu s vědcovou filozofií a přáním. Pokud tedy nemáte rádi fyziku a nerozumíte jí, samotný "příběh" vám zřejmě nabídne pramalou čtenářskou satisfakci.

12.05.2023 3 z 5

Pes a motorová pila Pes a motorová pila Tacuki Fudžimoto (p)

Pokud hledáte puberťácký hororový manga výplach bez pokusů o něco sofistikovanějšího nebo mindfuck typu Gantz, tak by vás mohl první Chainsaw Man a Džendžiho mazlíček s motorovou pilou pobavit.

23.04.2023 4 z 5

Batman: Prokletí bílého rytíře Batman: Prokletí bílého rytíře Sean Gordon Murphy

Batman: Bílý rytíř, neboli svérázná verze Batmanovy (a Jokerovy) legendy ukotvená v moderní době, kde postavy řeší věci jako volby nebo gentrifikace, pro mě byl literární požitek skoro nekomiksového charakteru. Pokračování velmi překvapivého batmanského experimentu ve městě, co zažilo spanilou jízdu Jacka Napiera, se bohužel trochu odklání od moderního pojetí skoro staromódním vrtání do minulosti rodu Waynů a otravnou náboženskou motivací jedné z postav. Naštěstí je autor nemilosrdný vypravěč a ve své verzi Gothamu provádí takové čistky a kacířství, že to samozřejmě ze zvědavosti musíte dočíst. Pokud bude další pokračování, jsem upřímně zvědavý na další vývoj.

10.02.2023 4 z 5