Kverulant

Elementární částiceElementární částiceMichel Houellebecq

Velmi zdařilý román, kde se autorovi podařilo shrnout životní styl (nejen) francouzské společnosti druhé půlky 20. století a konfrontovat ho skrz život dvou inteligentních čtyřicátníků, bezradných v otázce, co si počít se životem v natolik liberální společnosti. Autor střídá důmyslné filozofické pasáže se silným příběhem a řada úvah je tak důmyslně provokativní, že musí rozrušit čtenáře aspoň jednou. Legendární je rozbor významu Huxleyho Konce Civilizace, kdy autor klasického díla o dystopii lidí s emocemi utlumenými léky nakonec sám podlehl hédonismu ve víru hippie hnutí a osud jedné z postav Elementárních částic vlastně poselství Huxleyho knihy sám naplňuje. Samozřejmě není možné nezmínit četné otevřené sexuální sekvence, které místo vzrušení slouží ale spíš k přenášení deprese života postav na čtenáře. Zkombinovat tolik rovin zábavy od cynického humoru, smutku, provokace a seriózních zamyšlení o světě Evropy najednou a nepokazit to? Smekám.

16.11.2015

Soumrak dneSoumrak dneKazuo Ishiguro

Soumrak dne je vyprávěním vysoce disciplinovaného majordoma o jeho kariéře a lidech, se kterými se během ní setkal. Síla velmi dobře napsané knihy spočívá v tom, že hlavní hrdina ve svém vyjadřování upřednostňuje profesionální přístup nad připuštěním si nějakých emocí - to, co se skutečně dělo, se dozvídáme z reakcí osob, o kterých vypráví. Zajímavá je i historická éra a připomenutí, jak to tenkrát na panstvích chodilo. Přečetl jsem téměř jedním dechem.

11.08.2019

Dívka, která kopla do vosího hnízdaDívka, která kopla do vosího hnízdaStieg Larsson

Třetí díl už po slabším zážitku z erotické leč detektivně nudné dvojky nepřekvapí fušováním do žánru bondovek, neboť těžko říct, do kterého jiného románu by se tento souboj dvou titánů dal zařadit. V komiksovém zpracování bez zbytečných nudných pasáží především v prostřední části by to bylo jistě snesitelnější. Je to lepší než dvojka, ale jednička je kvalitou míle daleko.

13.11.2015

AnihilaceAnihilaceJeffrey Scott VanderMeer

Příjemná psychologická expedice do zajímavé oblasti. Intelektuální verze Pikniku u cesty pro 21. století. Určitě zajímavější než film. Velmi mi sedl styl a oblíbil jsem si hlavní postavu.

07.04.2018

Když Duben přicházíKdyž Duben přicházíJaroslav Foglar

Foglar popisuje svět pochmurného dospívání v místě, kde se formují dospívajícím klukům charaktery - ve školní třídě. Tentokrát v ději dlouho chybí prvek typu klub nebo silné přátelství, na který by se mohly postavy upnout k povznesení se nad těžký úděl v období mezi dětstvím a dospíváním, kde klukovskou nevinnost kazí nebezpečné věci jako cigarety nebo nemravné obrázky :-). Hlavní hrdina Lubor je na foglarovku odvážně nesympatický, veškeré špatné dění kolem sebe pozoruje neutrálně a když zjistí, že největší lůzr třídy má velmi zajímavé záliby a nápady, stejně si dává velký pozor, aby si nikdo jejich kamarádství nevšiml a nezkazil si tak společenský profil, zároveň se touží stát blízkým přítelem nejatraktivnějšího, fyzicky nejzdatnějšího a povahou nezkaženého Fanka. Navíc je vývoj ve třídě solidně pesimistický a sem tam jsem pochyboval, zda vůbec můžou osudy některých postav dopadnout dobře. Opět slušná knížka i pro dospělé. Foglar vždycky uměl perfektně vystihnout dětský svět a jeho nebezpečí, kde jsou nechápající dospělí omezující element a nejpozitivnější věc v životě kluka (před pubertou) je kamarádský vztah s jinými kluky. :-)

3x Kája Saudek3x Kája SaudekMiloš Macourek

Co dodat, tři vynikající komiksy. Macourek zpracoval téma incké říše, Neff předvedl, že i v izolovaném komunistickém Československu si lidi uměli představit řádně béčkovou sci-fi s princeznami a nabušenými hrdiny, ale úplnou špičkou je pro mě téměř lovecraftovský hororový Nesvadbův příběh o pátrání po ztraceném sněžném muži. Všechny scénáře samozřejmě výborně zpracoval král českého komiksu Saudek, bez kterého by jistě první dva příběhy nebyly takový nářez a je vidět, že nemá problém žánrově přeskakovat mezi kreslením raket a pochmurných jeskyní a hor. Saudek si zároveň všude umí nacpat svůj styl dráždivé tělesné estetiky obou pohlaví a okořenit vše humorem (už jen titulní obálka k tomuhle svazku je skvělá). Jeden z mých největších pokladů dětství, který si užívám i ve stáří.

Skleněný důmSkleněný důmPaul Tobin

Sympaticky hororová povídka ze zaklínačova života, s vyústěním příběhu podobným předloze. Autoři převedli Geraltův svět do komiksu sympaticky. Chyběl mi sice Sapkowskiho styl psaní a dialogů, který samozřejmě při převodu do obrazu musel padnout, ale bavilo mě to.

27.02.2019

Obsluhoval jsem anglického králeObsluhoval jsem anglického králeBohumil Hrabal

Prcek Jan Dítě vypráví příběh svého života o kariéře číšníka, kterého ambice, osud a historie vede skrze velmi zajímavé zastávky. Spisovatel nám klasicky maluje pochmurný neradostný svět a smutné konání lidí, ve kterém hlavní postava vnímá svůj život poeticky a opojně navzdory okolnostem, které často vnímá po svém, zatímco čtenáře mrazí (vyjímečně silné v rámci románu je období s Lízou). Hrabal tu opět mistrně maluje obrazy chrlením svých naléhavých nekonečných souvětí a jak je to u jeho děl psaných během zákazu činnosti do šuplíku typické, necenzuruje se, podává svědectví o povaze českého člověka a historii Československa. Je to krásně smutná kniha, jedna z nejlepších děl Hrabala a vyplatilo se k ní po letech vrátit. Mrzí mě, že režisér Menzel pojal nepovedenou filmovou adaptaci jako pitomou obveselovací grotesku a úplně zmařil pro lidi neznalé předlohy odkaz románu.

Kdo se bojí Virginie Woolfové?Kdo se bojí Virginie Woolfové?Edward Albee

Špičková sonda do skrytých životů manželských párů - ve své době to musela být pecka (i filmová adaptace zůstává neobvykle svěží). Současník dnes možná úplně nepochopí soudobé souvislosti typu proč Marta jako žena v domácnosti prožívá kariérní neúspěch svého manžela jako svůj vlastní nebo že dítě bývalo symbolem úspěchu manželství.

Batman: EvropaBatman: EvropaBrian Azzarello

Kresba je kvalitní a její psychedeličnost umožňuje představit si stavy dvou ústředních postav. Skoro je mi kvůli ní líto říct, že příběh je navzdory skvělé zápletce a nečekanému parťáckému duu průměrný. Cestování po Evropě je dobré zpestření, a vlastenci zaplesají nad Prahou, ale cestopis obsahuje pár chybek/úletů typu "planetárium" na berlínském Teufelsbergu. Jako jednohubka OK.

08.09.2020

Ostré předmětyOstré předmětyGillian Flynn

Depresivní kniha z nepříjemného prostředí amerického venkova, plného zmařených životů a nešťastných dětství. Detektivní zápletka je tady spíš lákadlo, příběh je spíš cesta ústřední postavy peklem a díky kvalitní psychologii postav to snadno prožijete i jako čtenář. Slabším povahám a milovníkům dětí nedoporučuji.

NikdykdeNikdykdeNeil Gaiman

Nikdykde je stylem takový lehký, pro citlivé povahy asexuálnější a méně brutální Clive Barker krotící svou představivost. Což je pro jistou skupinu čtenářů možná dobré doporučení. :-)

21.10.2015

Muži, kteří nenávidí ženyMuži, kteří nenávidí ženyStieg Larsson

Solidně napsaná investigativní detektivka, kde se první polovinu v pozvolném tempu seznamujete s postavami a jejich životy a pak se události rozjedou. Samozřejmě váš požitek závisí na toleranci nadpřirozeně schopných postav jako je hackerka Liz, ale dobře vykreslená atmosféra by měla případnou skepsi z občasných úletů vykompenzovat a příběh je opravdu dobrej..

13.11.2015

Okultace a jiné povídkyOkultace a jiné povídkyLaird Barron

Většina povídek by potřebovala střízlivě zkrátit text, protože autor plýtvá popisem a událostmi, které nakonec nemají se samotnou hororovou zápletkou moc společného. Do Lovecrafta má tedy hodně daleko. Jediná ucházející a přehnaně velké očekávání aspoň trochu naplňující (ale opět přehnaně roztahaná) povídka je první Les, jinak jsem se opravdu nudil.

02.02.2018

Po stopách sněžného mužePo stopách sněžného mužeKája Saudek

Asi můj nejoblíbenější český komiks (jak jinak než od Saudka) vůbec. Výborný příběh (se skoro lovecraftovským stylem hrůzy) od už asi skoro zapomenutého českého sci-fi spisovatele Nesvadby, kterému dodává atmosféru skvělá kresba do šera ponořených jeskyní a propastí, ze kterých jsem jako kluk pociťoval hrůzu a klaustrofobii, cesta učitele zpět na povrch je pro mě jeden z nejintenzivnějších čtenářských zážitků v dětství. Dodnes také nezapomenu na stylový "přesvědčovací večer manželky". ;)

Zápisník smrti 12Zápisník smrti 12Tsugumi Ohba

Bylo osvěžující číst si tak originální sérii s tolika zápornými hlavními postavami, které v podstatě soupeří především o vítězství v genialitě a předvídání tahu protivníka. Závěr samozřejmě je patřičně překombinovaný a překvapující.

08.07.2018

Major Zeman a jeho 6 případůMajor Zeman a jeho 6 případůKája Saudek

Kolekce obsahuje především komiksovou adaptaci několika částí seriálu, kterou Saudek kdysi nakreslil s neobvyklou detailností. Příjemným překvapením je Poslední případ majora Zemana, adaptace už za svobody vydané knížky jakéhosi 31. dílu, ve kterém zestárlý Zeman prožívá deziluzi z toho, co se zrodilo z jeho ideálu. Je to vtipně pojaté jako parafráze na Kafkův Zámek, dějově to není špatné a obsahuje to super ponurou kresbu, kde nechybí pochmurný panelák ani typická zaplivaná knajpa v páté cenové skupině.

24.07.2018

Bouřková sezónaBouřková sezónaAndrzej Sapkowski

Mám rád Zaklínače v hrách i knihách a tenhle přídavek mě velmi potěšil. Sapkowski umí prostě dobře psát a celá jeho série je pro mě něco jako pro holky červená knihovna, mohl bych pořád číst další díly a nestěžoval bych si. Bouřková sezóna je vlastně příběh z několika povídek v hororovém nebo detektivním stylu spletených zručně dohromady a je to fajn.

21.02.2019

ShledáníShledáníAlan Moore

Závěr série už mě tolik neohromil, nové postavy se zvláštními schopnostmi se setkávají s Bažináčem na jeho putování po vesmíru zpátky na Zem a je to trochu nuda. Přesunutím Aleca mimo Zem zesláblo téma pouta s přírodou a bez jeho holky je to prostě další divný tvor z vesmíru. Závěrečná epizoda nudu trochu zlepšuje, ale je to slabý finiš.

09.04.2019

SerotoninSerotoninMichel Houellebecq

Hlavní hrdina analyzuje svůj život ve světě, ve kterém už nedokáže být šťastný a asi to od určitého věku čeká každého. MH servíruje klasický mix hluboké deprese, smutku, romantické naděje vyprávěný s patřičným sarkasmem a černohumurnými postřehy a nechybí samozřejmě zábavné prasárny. Autor drží svojí tradiční úroveň.

22.06.2019

Ekhö: Zrcadlový svět 1 a 2Ekhö: Zrcadlový svět 1 a 2Christophe Arleston

Hezká kresba a dráždivá imaginace, občas dobrý absurdní humor. Hlavní hrdinka je příšerně nesympatická, když z ní zrovna nemluví někdo jiný. Chudák nedobrovolný parťák Jurij je zase často za blbce.

25.06.2019

Y: Poslední z mužů 2 - CyklyY: Poslední z mužů 2 - CyklyBrian K. Vaughan

Hlavním plusem je stále pozorování budování ženské společnosti a vypořádávání se s dědictvím světa. Je mi jasné, že kdyby přežil někdo typu Punisher, příběh by se vyvíjel jinak, ale občas se objeví záblesk toxické maskulinity a s ním přijde i zábava v pochmurném světě hysterie a ženského teroru. Je hezké vidět, že ženy by zřejmě nebyly o moc lepší vládkyně než muži, minimálně oblast egoismu, válčení a sporů jim jde stejně dobře. :)

09.08.2019

BullseyeBullseyeJason Aaron

Ve druhém kousku z Aaronovy série se nám představuje úplně šílený týpek Bullseye a je celkem jasné, jak se jeho štace v Punisherovi bude pokoušet trumfnout Ennise - bizarní postavy, hlášky do rytmu vyeskalované brutality snažící se překonat laťky z minulosti, šílenství. Tento svazek mě velmi často rozesmál svým nihilistickým humorem, závěrečné střetnutí dvou es s objevem místnosti s nářadím bylo super. Snad to bude stačit. Docela mě ale štve kresba postav - skoro všechny mužské postavy mají děsně podobné rysy v obličeji.

24.09.2019

Utrpení mladého WertheraUtrpení mladého WertheraJohann Wolfgang Goethe

Rozmazlený Werther deprimuje čtenáře svým příběhem líčeným přes hysterické bědování o zamilování se v dopisech příteli. Věřím, že chudák adresát všech těch dopisů nafoukaného fracka uvažoval o sebevraždě mnohem dřív než postava. Ve své době možná kniha učila mladé čtenáře prožívat svou lásku jako nejdůležitější záležitost v životě, jejíž nenaplnění znamená zahodit všechno ostatní, ale dnešní čtenář už to vidí jen jako vztek rozmazleného fracka, který tu ženskou nedostal do postele a trpí víc než sám Werther až do radostného závěru.

05.01.2020

Jakub a jeho pánJakub a jeho pánMilan Kundera

Velmi vtipná divadelní hra založená na hraní s vypravováním, s divácky vděčnými postavami, které si navzájem vyprávění hodnotí a mění. Hodně podařené dílko bavícího se Kundery, potěší i předmluva autora.

05.01.2020

Kdo ví, kde budu zítraKdo ví, kde budu zítraJindřich Šídlo

Mám rád příběhy Čechů, kteří odešli do cizí země a dokázali se tam prosadit (pokud možno ne kriminální činností nebo půjčováním peněz) a tento knižní rozhovor moje očekávání naplnil dvojnásobně. Etzler mě zaujal už dřív svými názory a postřehy v různých článcích a jeho životní příběh je neméně zajímavý (a po tom všem českém fňukání a servilnosti Číně nebo Rusku nesmírně osvěžující). Čtenář se dozví hodně informací ze zákulisí zpravodajství, o zaměstnání novináře v profi prostředí, postřehů o mentalitě národů a obtížném skloubení soukromí s náročným posláním. Velmi inspirující počtení.

24.08.2020

ZmizeláZmizeláGillian Flynn

Autorka umí dobře zacházet s očekáváním čtenáře a díky tomu vás čeká opravdu nepředvídatelný příběh. Vedle detektivního příběhu zároveň slušná pitva médií, jejichž reakce musí manžel neustále řešit a svěží psychologická sonda do instituce šťastného manželství - co si víc přát.

JokerJokerBrian Azzarello

Velmi dobrá povídka líčená z pohledu obyčejného zločince, kde Azzarello opět předvádí svou znalost psychologie řadového kriminálníka. Výborná kresba a styl.

11.06.2016

Captain America: Omnibus: Kniha prvníCaptain America: Omnibus: Kniha prvníEd Brubaker

K příběhu mě nalákalo jméno Eda Brubakera, jehož pecky Criminal a Gotham Cathedral mě dostaly. Captain America je pro moderního dospělého čtenáře suchar a byl jsem zvědavý, jak moc to Brubaker dokáže změnit svým příběhem. Kladem je zajímavý záporák a ucházející zápletka, ale spád příběhu brzdí postupně víc a víc otravnější Kapitánovy vzpomínky a Captain je pořád suchar. Nejlepší moment této části (po knihařské stránce nádherně provedeného) omnibusu je pro mě kapitola Osamělá smrt Jacka Monroe, což je typický Brubaker.

18.02.2018

Autopsie (pitva režiséra)Autopsie (pitva režiséra)Jan Drbohlav

Pro Herzovy příznivce je to díky spousta zajímavostem a příběhům ze zákulisí normalizačního Barrandova povinnost. Příjemným překvapením je kvalitně sepsané vyprávění, kdy jako výborný příběh funguje část o režisérově dětství a rodinných kořenech v setkání s druhou světovou válkou. Pohled dítěte na koncentrační tábor by sám o sobě vystačil na kvalitní knihu nebo film. Herz během své zajímavé kariéry spolupracoval se spousta zajímavými lidmi a tady se o nich dozvíme pár zajímavostí navíc. I přes svůj věk hodnotí své filmy bez nadbytečného sentimentu a občas překvapí upřímné přiznání, že některý film točil jen kvůli práci, nebo že něco ze své tvorby nesnáší. Životopis sahá až do současnosti, takže režisér vypráví i o porevolučních projektech (zapomenutá Pasáž nebo Habbermanův mlýn). Potěší kvalita provedení knihy, výtvarná stylizace i spousta fotografií, Herz si takovouto poctu zasloužil.

11.06.2016