Kverulant Kverulant komentáře u knih

Blahovolné Blahovolné Neil Gaiman

Devátý svazek ze série má jeden velký problém - nic moc kresbu, určitě nejhorší výtvarnou podobu ze všech. A je to škoda, protože tentokrát se nejedná o klasickou vyprávěcí nastavovací gaimanovskou kaši s novými/vedlejšími postavami, kterou v předchozím díle zdařile zdržoval, ale o další zásadní pokračování samotného příběhu Sandmana. Váš čtenářský požitek bude plně záviset na schopnostech kresbu přežít.

05.02.2023 3 z 5

Tichý zabiják Tichý zabiják Volker Kutscher

Tento díl se točí okolo vzniku filmů a děj tedy zabrousí i do slavných studií Babelsberg. Společenské dění je tentokrát v pozadí kromě Rathovy bokovky pro tehdejšího primátora. Upřímně - kdybych neměl tak rád město Berlín a seriál Babylon Berlin, což mi usnadňuje hodně představivosti při čtení, hodnotil bych o hvězdičku míň. Detektivka z meziválečného Berlína je příjemná (a díky novému zvířecímu společníkovi i odlehčená), ale není to nářez typu Nesbo. Udivilo mě, že podobně jako u předchozího dílu překlad občas nepochopitelně používá české názvy míst typu Slezské náměstí, což je opravdu šílený opruz.

31.01.2023 4 z 5

Město kamene Město kamene Jason Lutes

Město kamene se snaží přiblížit čtenáři atmosféru Výmarské republiky skrz momenty z životů více postav a to na jednom z nejzajímavějších dějišť 20. století často bývá zárukou napínavého čtení. Atmosféru ale kazí nezajímavá kresba, často jsem si pletl postavy nebo jsem nepoznal, zda do děje vstupuje nová postava nebo je to nějaká starší. Písmo je drobné a v některých momentech se používá ještě drobnější pro zachycení myšlenek, kdy jsem se zamyslel nad tím, zda nepotřebuji navštívit očního lékaře, ale ukázalo se, že nejsem sám. Když vlastně odečtu výtvarnou stránku a fakt, že historické souvislosti jsou zajímavé samy od sebe, samotný příběh a postavy bohužel nejsou v prvním díle moc strhující.

04.12.2022 3 z 5

Zabij, nebo budeš zabit. Kniha první Zabij, nebo budeš zabit. Kniha první Ed Brubaker

Protože od Brubakera a Phillipse beru automaticky cokoliv, co vyjde, čekal jsem, že se po sérii vynikajících záležitostí jednou trefím do něčeho "obyčejného". Zabij nebo buď zabit je výlet tvůrčího dua do žánru "maskovaný bojovník proti zločinu mínus maska a DC-Marvel vesmír" a přestože od počátku vnímáte jiný přístup (zajímavá motivace, skvělé pozadí a rozprava se čtenářem), chvilku jsem si říkal, že je Dylanův příběh celkem normální, kvalitně odvedený komiksový román. Postupně se ale příběh překvapivě rozjíždí, chytře pracuje s očekáváním a po dočtení velmi vtahující dvojky musím konstatovat, že Brubaker má v žánru krimi se společenským přesahem otěže pevně v rukou a náročnější čtenář chrlí opět pocty. O kresbě snad ani nemá cenu říkat, že je výborná.

18.11.2022 5 z 5

Gott: Československý příběh Gott: Československý příběh Pavel Klusák

Kvalitní biografie mapující Gottovu kariéru v podmínkách komunistického režimu, která slouží zároveň i letmý průvodce československou popmusic. Vedle sledování vývoje Gottovy hudební dráhy autor přibližuje i osudy jeho kolegů a jiných hudebníků, popisuje jak fungoval místní hudební průmysl a politická poptávka a zasazuje Gottovu hvězdnost do kontextu doby. Autor odvedl skvělou badatelskou práci a řada informací (a uvádění šířených mýtů na pravou míru) je velmi zábavná a přínosná, aniž by člověk musel být fanoušek Gotta nebo předrevoluční popové hudby.

29.10.2022 5 z 5

Letos v zimě Letos v zimě Alice Oseman

Letos v zimě je doplňující kolekce tří povídek k podařenému komiksu Srdcerváči, kde se sice fanoušci série dozví nějaké novinky, ale není toho tolik a i když komiks připomene pár kreseb a část je ve stylu SMS sekvencí, které v Srdcerváčích dobře fungovaly, doufám, že autorka nehodlá opustit tvorbu komiksu, protože nakreslené emoce fungovaly o něco líp než líčení pocitů postav ich-formou v textu. Technické zpracování knihy je velmi stylové, ale díky malému rozsahu jí přečtete během jednoho delšího posezení na WC.

07.10.2022 4 z 5

Smrt Zajdy Munroa Smrt Zajdy Munroa Nick Cave

Díky výbornému překladu se jedná o zábavný příběh obchoďáka, pronásledovaného chtíčem, který vyrazí s devítiletým synem na neblahou road movie. Nick Cave se svým typickým humorem a zálibou v temných zákoutích světa zdařile líčí postavy i reálie ze Zajdova života, zavzpomínal jsem u toho na devadesátky, kdy jsem se podobně bavil u knih Charlese Bukowského. Zasmál jsem se velmi i u závěrečného poděkování, kde Cave děkuje a omlouvá se své občasné spolupracovnici Kylie Minogue a Avril Lavigne.

07.10.2022 4 z 5

Vražedná tajemství a další příběhy Vražedná tajemství a další příběhy Neil Gaiman

Kresba u všech povídek je fajn a první dvě povídky mě bavily (přestože z tématu andělů, Lucifera a nevyzpytatelného Boha v komiksech, už jsem trochu umořený). Pak už to jde bohužel z kopce. Je to typický urban fantasy styl Gaimana, který se mu někdy povede a někdy naopak totálně otráví.

16.09.2022 3 z 5

Mimochodem Mimochodem Woody Allen (p)

Paměti jednoho z mých oblíbených režisérů jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít a autorův humor známý z dialogů ve filmech zde stále srší z textu. Velmi zajímavá je předfilmová část o Allenově dětství, kultuře, která ho formovala a kariéře komika, i jak se dostal k režii. O některých filmech se zmíní jen letmo, u některých probere vznik trochu víc, ale není příliš sentimentální a u některých titulů radši věnuje odstavec lehkému čtení, jak je nějaká herečka krásná nebo jak znechutil Emmu Stone, než aby vyprávěl víc o vzniku každého filmu. Samozřejmě jsem očekával, že část memoárů věnuje rozchodu s psycho Miou Farrow a její snaze se pomstít (a je to v pořádku), ale převyprávěným zážitkům dětí z její rodiny je věnováno docela hodně prostoru a je děs, jak si v USA může slavná celebrita osvojit mraky dětí, udělat si z nich poslušné loutky a nikde žádná sociálka. Představuju si, jak by u čtení těch pasáží krčil můj oblíbený spisovatel Stephen King rameny, protože mechanizmus týrání dětí v rodinách popsal v mnoha jeho knihách přesně. Škoda, že místo toho Allen radši víc nezavzpomínal na některé filmy, ale je dobře, že se k aféře mohl svobodně vyjádřit.

14.09.2022 4 z 5

Nick Cave: Mercy On Me Nick Cave: Mercy On Me Reinhard Kleist

Kleistův komiks se pokouší o odvážnou analýzu vybrané Caveovy tvorby a částečně i o zjednodušený životopis z omezeného období, kde občas velmi zaimprovizuje nejen s přiřazením písně k určitému období. Platforma komiksu se pro zobrazení tvůrčích běsů a pro ztvárnění příběhů a prostředí z písní opravdu hodí, děj zavítá i do časů koncertů Birthday Party, vzniku Bad Seeds a života v západním Berlíně. Ze začátku svěží styl a události se už ke konci trochu okoukají a autor selhává ve vytvoření nějakého zajímavějšího finále, ale věřím, že fanoušky komiks trochu potěší.

10.07.2022 3 z 5

Slimáci Slimáci Shaun Hutson

Excelentně nechutná záležitost! Četl jsem to kdysi v době vydání a když jsme nedávno vzpomínali, co byl nejbrutálnější literární masakr, kdekdo si vzpomněl na Slimáky. Je to napsané stručnou filmovou řečí, která vyvolává patřičné obrazy a vynalézavost autora v klasických "popravovacích" scénách nezná hranice. Ideální čtení na dovolenou na venkově, kde budete podezíravě sledovat při večeři váš salát a prohlížet místu nebo odmítnete místnímu páru trojku.

10.07.2022 4 z 5

Ryby - Útok z hlubin Ryby - Útok z hlubin Džundži Itó

Velmi zdařilý pesimistický horor, brnkající na všechny možné fóbie točící se okolo mořského světa. Autor je opravdu génius a ví, jak přikládat do kotle. Černobílá kresba výborně navozuje depresivní stísněnou atmosféru a snadno jsem jsem vcítil do situace postav, kde jsem si s husí kůží neodbytně představoval všudypřítomný zápach rybiny a rozkladu. Jen tak dál.

06.07.2022 5 z 5

Batman: Bílý rytíř Batman: Bílý rytíř Sean Murphy (p)

Po všech společenských stránkách dobře promyšlený, dospělý příběh, prozkoumávající jak vztah Batmana a Jokera, tak i legálnost Batmana v gothamském systému. Události v něm probíhající často ukážou známé postavy v jiném světle a někdy je i donutí pod tíhou situace změnit názor. Už se těším na pokračování.

19.06.2022 5 z 5

Showman Killer Showman Killer Alejandro Jodorowsky

Zábavný dědek Jodorowský servíruje další skvělý příběh plný úžasných nápadů, cynického humoru a zlomyslných provokací, v parádních malbách hodných space opery. Jsem zvyklý, že Jodorowský je bezedná studnice fantazie, něco jako kdyby se Miloš Macourek pořádně sjel na tripu, ale přesto mě opět skoro jako dítě okouzlily různé metamorfózy Showmana Killera typu kojící vlčice, kterými řeší problémy. Jako vesmírná zlomyslná komedie to funguje taky skvěle a těším se na další dílo.

11.06.2022 4 z 5

Berserk 1 Berserk 1 Kentaró Miura

K Berserku jsem se dostal s vědomím, že jde o legendární mangu, která ovlivnila styl herního designéra Hidetaku Mijazakiho ze společnosti From Software a hry jako série Dark Souls nebo Elden Ring obsahují spousta odkazů na ní. A jako fanoušek her jsem si rychle připadal jako doma - obří meč, přetvářející se příšery při boji, pochmurná atmosféra nenávratného rozkladu společnosti. Kresba a styl se mi zatím velmi líbí.

12.04.2022 4 z 5

Planeta Nippon Planeta Nippon Antonín Tesař

Výborná kniha k bližšímu seznámení s japonskou kulturou a moderní historií, která může sloužit jako soubor zajímavých tipů na různá díla, ale i dodatečného pochopení kontextu. Mimo jiné mě velmi zaujaly kapitoly o japonské LGBT kultuře, otaku, o japonské propagandě a cenzuře. Jsem rád, že něco takového vyšlo na našem trhu.

28.03.2022 5 z 5

Tváří v tvář Tváří v tvář Debbie Harry

Nepříliš záživná biografie. Blondie samozřejmě v 70. letech vydávali fajn alba a "byli při tom", ale autorka kupodivu věnuje větší prostor vyprávění o svých rodičích nebo vzpomínkám na kdysi nebezpečný New York City. Když už čtete posedmdesáté "potkala jsem tam slavného XY", aniž by to vedlo k nějaké historce, je to k zešílení. Pozitivum knihy je otevřenost, se kterou zpěvačka píše o sexu; zato se příliš nezmiňuje o drogách (jejichž pravidelné užívání by vysvětlovalo nepříliš informačně bohatou kapitolu o nejlepší éře kapely), vyjímkou je přiznání závislosti na heroinu při rozpadu kapely. Upovídané, ale zas tak ne moc obohacující knize moc nesluší korekturou přehlédnuté pravopisné hrubky a kazí tak dojem z jinak pěkného technického provedení samotné knihy.

11.03.2022 3 z 5

Ďábelská záležitost Ďábelská záležitost Ed Brubaker

Když jsem si říkal, že mistr komiksového noiru Ed Brubaker se svým dvorním kreslířem budou svou vysokou laťku kvality jen udržovat, nečekal jsem, že mě vesmír vypeče existencí série Fatale, kde přibrali do portfolia horor a náboženský kult. Fatale je velmi dobrá a je škoda, že nevyšla rovnou celá jako omnibus.

03.03.2022 5 z 5

Superman: Rudá hvězda Superman: Rudá hvězda Mark Millar

Čekal jsem od sovětské reimaginace Supermana nějak víc, obzvláště u první části ze tří, která se odehrává v historických reáliích. Komiks se samozřejmě s ohledem i na mladší čtenáře nepouští do hlubších teorií, jak Superman vychován v zemědělském družstvu podlehl komunismu, jak jeho "režim" dokázal být prosperující nebo čím Luthor nakopl ekonomiku, a je to škoda. Nejzábavnější jsou postavy a prostředí DC překlopené do alternativní DC reality (Batman v ušance!), nové životní příležitosti třeba pro Lexe Luthora, přesto jsem ale měl z celku průměrný dojem.

03.03.2022 3 z 5

Darkness Kompendium: Kniha 1 Darkness Kompendium: Kniha 1 Garth Ennis

Tři příběhy ze série Darkness od Gartha Ennise v pořádně velké knize v kvalitním českém vydání. Příběh o tom, jak mafiánský zabiják ke štěstí přišel, je klasický Ennis v dobré formě, sexy mrchy, černý humor, brutalita. Kresba je výborná a ve velkém formátu je radost to číst, i když do MHD si to sebou nevezmete. Minimálně první dva mě bavily, třetí už byl slabší, ale tak to už někdy s kompilacemi chodí, že se předávkujete.

26.01.2022