Kutcho Kutcho komentáře u knih

Gričská čarodejnica II. - Spolok diablov Gričská čarodejnica II. - Spolok diablov Marija Jurić Zagorka (p)

Druhý diel mi v porovnaní s tým prvým prišiel o stupeň lepší. V prvom sa niečo dialo, ale väčšina veci bola na pozadí a čitateľ sa až na konci dozvedel, o čo celú dobu išlu. V dvojke sa deje niečo stále a čitateľ je s tým oboznámený. Trochu ma zamrzel koniec a mam obavy, aby sa z celého príbehu nestala ľúbostná telenovela. Začalo to mať totiž mierne taký nádych.

16.02.2024 5 z 5

Bůh nedbá Bůh nedbá Steven Erikson (p)

Ďalšia skvelá kniha z pera Stevena Eriksona. Oproti hlavnej sérii mi v tejto knihe prišlo, že je menej vaty a tak dej pôsobil svižnejšie. Na druhej strane mi tu trochu chýbali také väčšie momenty, viac zapamätania hodné. To ale neznamená, že príbeh neobsahuje viaceré výborné momenty, situácie a ako vždy skvelé postavy, z ktorých niektoré sú starí známi. Hlavne by som povedal, že aj napriek tomu, že prostredie a svet Malazu čitateľ pozná, Bůh nedbá trpí ako prvá kniha v novej sérii spoznavaním nových postáv a usporiadania sveta, takže verím, že pokračovania opäť vypália kvalitatívne naplno alebo aspoň nesklamú, presne ako tomu bolo v prípade začiatku Rantovho príbehu.

13.12.2023 4 z 5

Oheň a krev Oheň a krev George R. R. Martin

Prekvapilo ma, že trvalo takmer polovicu knihy kým sa autor dostal k udalostiam seriálu Rok draka. Všetko predtým, najmä vláda Jaehaerysa bolo veľmi zaujímavé, takže to nevadilo. Samozrejme je vrcholom knihy Tanec drakov, a práve preto posledných 20% knihy je trochu slabší odvar, ale aj tak veľmi fajn a zaujímavé. Pre všetkých fanúšikov povinnosť.

19.11.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Nakoniec to bola celkom dobrá knižka, aj keď som jej dlho neveril. Číta sa dobre, o tom nie je pochýb, ale nejaké 3/4 knihy sa toho moc nedeje.
Teda aspoň sa zdá, že sa nič nedeje, ale autorka potom odkryje, o čo v tomto príbehu ide. Bola moja hlúposť, že som to ani netušil a pani Mornštajnová mi to musela na priamo povedať. Vďaka tomu kniha dostáva úplne iný ráz a po dočítaní všetky udalosti prežijete nanovo, ale tentokrát z úplne iného pohľadu. Zaujímavé, ale ako som povedal, väčšina knihy na mňa pôsobila ani nie, že som bol nedočkavý, čo sa bude diať ďalej, ale bol som nedočkavý, aby sa konečne niečo diať začalo.

03.10.2023 4 z 5

Netrpezlivosť srdca Netrpezlivosť srdca Stefan Zweig

Ako zatiaľ všetky knihy od Zweiga sa aj táto čítala dobre, avšak z tých všetkých čo som mal doposiaľ možnosť čítať ma táto zaujala najmenej. Ako keby autor písal o jednej veci stále dokola, tie myšlienkové pochody hlavného hrdinu boli celkom fajn, ale stále to bolo všetko málo a nejaká pointa akože bola vyslovene napísaná v poslednej vete, ale príbeh o tom moc nenapovedal. Stefan Zweig má aj lepšie knihy.

06.08.2023 4 z 5

Amerigo / Magellan Amerigo / Magellan Stefan Zweig

Ako vždy v prípade Zweiga je aj v knihe Magellan čítanie pútavé, všetky fakty podané zaujímavo a napínavo.
Škoda, že sa nezachovalo z tejto plavby viac prameňov, mohla by byť kniha obšírnejšia a možno by aj tie udalosti boli trochu iné. Inak je to skvelá kniha, ktorá obohatí a poučí čitateľa.

25.03.2023 5 z 5

Volba Volba Jakub Trpiš

Domnieval som sa, že to bude čítanie plné hľadania pravdy, svetla v sebe samom, nájdení Boha a podobne, a nakoniec to bol celkom fajn príbeh. Samozrejme tam tie životné múdra boli, ale čím ďalej tým menej ma to rušilo a aj sa mi zdalo, že sa autor zameriaval na vyrozprávanie príbehu než na kázanie o tom, ako by sme mali žiť. Ale prepašoval tam samozrejme aj to. Nakoniec aj záver nebol zlý, aj keď nebol ani výnimočný. Kniha mi život nezmenila, pravdepodobne si ju už nikdy neprečítam, ale ani mi neprišla zlá a ako strata času.

04.03.2023 4 z 5

Průvodce sektami a novými náboženstvími Průvodce sektami a novými náboženstvími Ronald Enroth

Musím uznať, že ma zaujalo čítanie o jednotlivých náboženstvách či sektách, o ich fungovaní a vzniku, no chybou, a teda aj tým, čo mi vadilo, bolo, že to písali kresťania a všetky ostatné náboženstva odsudzovali na základe rozdielov vo viere. Navyše tu chýbala tá najrozšírenejšia sekta, ktorou je kresťanská cirkev. Takže takýmto spôsobom sa dá táto kniha brat skôr ako propagačná brožúrka očierňujúca iné náboženstvá.

05.01.2023 3 z 5

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Táto kniha je v podstate taká, ako som očakával. Úprimne, nedojala ma a ani raz som sa nezasmial. Maximálne som sa raz mierne usmial. To ale neznamená, že sa mi nepáčila.
Autor totiž do nej dokázal prepašovať niečo, čo ju odlišuje od podobných kníh a robí ju jedinečnou. Či už sú to zaujímavé a netradičné postavy, prostredie alebo príbeh. Ide z nej teplo, radosť, správnosť, láska a samé dobré pocity. A práve preto stojí za prečítanie.

28.12.2022 4 z 5

Med a blen Med a blen Tahar Ben Jelloun

Zo začiatku som tejto knihe veril veľmi avšak záver ma nechal chladným.
Páčili sa mi vnútorné myšlienky jednotlivých postáv a ani mi nevadilo, že tragédia prišla celkom neskoro, ale nejako sa mi zdalo, že postupne je to už stále o tom istom a nikam sa to neposúva. To samozrejme nie je úplne pravda, pretože ešte mali k celej veci čo povedať synovia, ale to už bola iba malá útecha. Kniha ale inak zaujímavá.

17.12.2022 4 z 5

Nesmrteľná žena Nesmrteľná žena Irving Stone (p)

Irving Stone opäť ukázal, že je neuveriteľne talentovaný spisovateľ, ktorý vie príbehy významných postáv histórie odprezentovať pútavým a napínavým spôsobom.
Najmä v tomto prípade, keď sa ku mne knižka dostala náhodou a navyše bola o ľuďoch, o ktorých som doteraz ani nepočul, som si to zvlášť uvedomil.
Aj keď ma to obdobie celkom zaujíma a aj postavy boli skvelé, bol to práve spisovateľ, vďaka ktorému som knihu čítal a dočítal, a páčila sa mi.
Príbeh samotný bol zaujímavý a opäť obohacujúci.

02.12.2022 4 z 5

Zakletý v čase Zakletý v čase Audrey Niffenegger

Musím sa priznať, že seriál má upútal o málinko viac, a prišiel mi aj viac emočný a fascinujúci. Samozrejme to mohlo byt inak a knihu by som si asi viac užil, keby som predtým nič o príbehu nevedel. Každopádne aj kniha je veľmi dobrá a poskytuje kvalitné čítanie.

22.10.2022 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

(SPOILER) Mne na tejto knihe chýbalo niečo viac. Bol to príbeh a bol fajn, bol tam súd, vražda, vyšetrovanie, ale všetko bolo povrchné a také nemastné neslané.
Pritom to nebolo zlé, ale v súčasnosti asi vo všetkých žánroch nájdete veľa omnoho lepších kníh, takže si nie som istý, čím vlastne dokáže táto kniha zaujať a odlíšiť sa.
Našťastie nám autorka aspoň odhalí vraha. Obával som sa, že k tomu ani nedôjde.

26.09.2022 4 z 5

Večer a jitro Večer a jitro Ken Follett

Ďalšia skvelá kniha z pera Kena Folletta. Podobne ako v prípade Ohnivého sloupa ide na pomery Pilierov zeme o útlejšiu knižku, no v tomto prípade sa dej štruktúrou aj kvalitou viac približoval prvým dvom dielom. Nič viac netreba dodať.

18.09.2022 5 z 5

Ohnivý sloup Ohnivý sloup Ken Follett

Tretí diel je zasadený do rôznych kútov sveta, no napriek tomu mi neprišiel ani dobrodružnejší a ani zaujímavejší než predchádzajúce dve knihy. Nemal v sebe tu monumentálnosť, na akú je už čitateľ zvyknutý, postavy sú už tak nejako podobné tým predchádzajúcim a celé to pôsobí tak skromne a neoriginálne, keďže sa väčšina deja sústreďuje na jednu vec, a tou je boj medzi kresťanmi a protestantami.
Stále je to dobré a zaujímavé čítanie, ale nedosahujúce kvalít predchodcov.

27.08.2022 4 z 5

Na věky věků Na věky věků Ken Follett

Na rozdiel od prvého dielu, Na věky věku nepotrebuje toľko strán na rozbeh a rozpletenie sietí intríg.
Dá sa povedať, že už od prvých strán ide táto kniha naplno, a nepoľavuje až do konca.
Je to vyše 900 strán skvele napísané textu, napätia, zrád, vrážd, zaujímavých a rozmanitých postáv, zmarených nádejí a iného.
Ja osobne som mal jediný problém, ktorý súvisel s dĺžkou knihy, a to, že aj napriek tomu všetkému skvelému som občas cítil už vyčerpanie z čítania. Bolo to ale iba občas a nič hrozné. Knihu rozhodne odporúčam.

06.08.2022 5 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Nedá sa poprieť, že je Ken Follet výborný spisovateľ. Píše zrozumiteľne a pútavo, a to aj pri takýchto objemných knihách, takže čitateľ stále vie čo číta, o kom číta a má záujem čítať ďalej, pretože zvedavosť mu nedá prestať.
Musím sa však priznať, že séria Storočie ma bavila viac. Je to možno spôsobené, tým, že sa táto kniha pomerne dlho rozbiehala, a možno tým, že nemám vzťah k cirkevným veciam ani k staviteľstvu.
Príbehy ľudí však boli opäť úchvatné, a ako som už písal, celá kniha je napísaná takým skvelým štýlom, že sa jednoducho musí páčiť.

11.07.2022 5 z 5

Kreutzerova sonáta Kreutzerova sonáta Lev Nikolajevič Tolstoj

Opäť výborné dielo z pera tohto klasika. Až zarážajúco autentické a aktuálne aj po vyše 130 rokoch.

15.06.2022 5 z 5

Anomália Anomália Hervé Le Tellier

Nápad bol výborný a ani prevedenie nebolo v žiadnom prípade zlé, takže sa dá povedať, že ide o kvalitnú knihu. Napriek tomu, že ma celkom bavila, ma až tak nezaujala.

11.06.2022 4 z 5

Ostrov duchů Ostrov duchů Klára Wang Tyl

Všetky príbehy boli zaujímavé a dobre prepojené. Len škoda, že kniha nebola dlhšia.

03.06.2022 4 z 5