kure91 kure91 komentáře u knih

Jeremyho farma nejen zvířat – Než se vrátí krávy Jeremyho farma nejen zvířat – Než se vrátí krávy Jeremy Clarkson

Farmář Jeremy mě baví asi víc, než jako automobilový sloupkař, ukazuje se, že to není jen orangutan z Top Gearu :)
Mám rád styl Jeremyho humoru, líbí se mi většina jeho názorů a samotná knížka z mého pohledu není jen opakováním prvního dílu, ale díky koloběhu farmy a jejímu postupnému budování se dozvídáme zase spoustu nového, jak to na Diddly Squat funguje.

12.03.2024

Spasitel Spasitel Andy Weir

Nemohu být nespokojen. Jestliže jsem u Artemis měl kritické poznámky, tady se pan autor vrátil do formy z Marťana a ještě laťku posunul nahoru. Dostáváme na první pohled podobný příběh, jeden muž sám ve vesmíru a snaží se přežít. Nejen přežít, ale zachránit lidstvo. Takhle by to znělo dosti banálně, ale v kulisách knihy a postupného odhalování událostí v pozadí, které vedly k projektu Hail Mary se kniha stává strhujícím příběhem boje o čas a o nic menšího, než nalezení řešení pro odvrácení hrozící apokalypsy planety Země a veškerého života. Do děje vstupuje nečekaný spojenec a tyto části knihy byly za mě naprosto nejlepší.

04.09.2023 5 z 5

Spálená země: kniha první Spálená země: kniha první Jakub Hoza

Měl jsem zase po chvíli čas na pořádný brakovatý slasher a toho se mi od mistra Hozy dostalo měrou vrchovatou. Již předchozí knížky se Strašákem mě dost bavily a tady jsme dostali jeho příběh pořádně na steroidech. Nyní jsme daleko v budoucnosti, ze Země radioaktivní pustina a Strášák se vydává na misi do světa na pomezí Mad Maxe a Falloutu. Co se zdá zprvu jako jednoduchý úkol se začne postupně komplikovat, potkáváme nové hráče a frakce, kteří všichni mají jeden cíl. Dorazit do mýtické oblasti. Dost mě bavila samotná skutečnost, že se jedná o postapo odehrávající se v našich končinách a různé odkazy na popkulturní díla a hlášky dodaly celé knížce pomyslnou třešínku na dortu.

04.09.2023 5 z 5

Operace Petragun Operace Petragun František Kotleta (p)

Tohle byl zábavný úlet, který mi však obrovsky chutnal a mimo to přinesl velký progres v celém ději. Legie je konečně Legie, potěšil mě návrat petragunu a další pohled do celého jeho společenství a doufám, že se o něm dozvíme ještě víc a že nakonec sehraje nějakou podstatnou roli v rozuzlení celého děje. Jinak samotná kniha sleduje klasický mustr, hrdiny čeká nějaká mise, ta se docela posere a následně se z této šlamastiky dokáží vysekat za pomoci ostatních. Ale je pravda, že tentokrát si docela mákli, ale stálo to za to.

31.08.2023 4 z 5

Mrtvá schránka Mrtvá schránka Kristýna Sněgoňová

Série si nadále drží svou laťku a i když to dlouho nevypadalo, tento díl nás zase posunul v ději, i když na první pohled to vypadalo, že budeme spíše sledovat plnění side questů. Musím uznat, že návrat na Zemi jsem si ibrovsky užil a zejména za části děje v Ostravě zaslouží autorka pochvalu, protože to byla fakt zábava. Jen mi teda nadále přijde jedna věc v sérii, která mě lehce štve, že kromě posádky Kraksny jsou všichni strašní sidekickové a materiál na jedno použití. Rád bych viděl některé postavy chvíli vydržet a trošku je více rozehrát.

31.08.2023 4 z 5

Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Rob Grant

Až se to stydím napsat, Trpaslíka jsem objevil až v dnešní době a doháním restíky. Knížka, jak už ostatní píšou, vychází z několika dílů seriálu, avšak více rozepisují a rozšiřují jejich děj a dozvíme se více o tom, jak se Lister dostal na Trpaslíka nebo strávíme mnohem více času v Lepší než život. Za mě jsou rozpracovanější i charaktery hlavních postav a celkově je knížka pěkným doplněním seriálu.

13.04.2023 5 z 5

Smějící se bestie Smějící se bestie Vilém Koubek

No, musel jsem si to hodnocení nechat chvíli uležet, abych nepsal zklamaně. Nejde o kvalitu knížky, tu autor oproti prvnímu dílu ještě vygradoval, ale spíše o můj pocit z vývoje v závěru a osudu některých postav (víc napsat nejde, ať nespoiluju). V knize se vracíme do dění v Odpočinku ve chvíli, kdy si Vincent musí vybrat své zaměstnání a shodou okolností (a litrů vypitého wizoura) se z něj stane knihovník a velmi brzy na něj čeká další detektivní případ. Ten se postupně zamotává, ale rychlým tempem spolu s celou knihou spěje ke konci y rozluštění.
Stejně jako v prvním díle nechybí panu Koubkovi vybroušený styl, různé slovní hříčky, přirovnání a vlastně i samotná skladba vět a odstavců jsou radostí ke čtení a čtenář si užívá každou stránku. Nechybí hromada wisecracků, opileckých konverzací Vincenta s Mae a humorů vyplývajících z reality Odpočinku. Takže závěrem nemůžu jinak, než plný počet bodů a doufat, že přijde další díl.

20.03.2023 5 z 5

Text Text Dmitry Glukhovsky

Za mě se jedná o knížku obrovských protikladů. Hlavní hrdina jakožto nespravedlivě odsouzený se vrací zpět do domů do Lobně a zjišťuje, že svět se za těch sedm let, co byl v Zóně, docela změnil a život na něj nepočkal. Smrt matky, pomsta policistovi a od té doby začne kupit jednu blbost za druhou, které s přibývajícími stránkami knížky jenom dále gradují. Ufňukaný, sebelítostný hrdina, který má šílený plán a jenž nakonec končí tak, jak si asi zasloužil. Byť si k tomu konci velmi napomohl sám svými nepochopitelnými kroky. Zatím jsem tedy docela kritický, ale na durhou stranu mě bavilo objevování života Chazima, rozplétání jeho vztahů a vývoje a hledání motivace tohoto antagonisty. Celkově vzato, knížka je dobře napsaná, některé části zápletky jsou dost zajímavé a obecně se jedná o dobrou knihu. Jen ji tedy sráží hlavní hrdina, byť čekám, že jeho povaha byla autorovým účelem.

10.03.2023 4 z 5

Donbas: Reportáž z ukrajinského konfliktu Donbas: Reportáž z ukrajinského konfliktu Tomáš Forró

Kniha mi doma ležela nějaký ten měsíc a pořád jsem se do ní kvůli tématu nedokázal či nechtěl pustit. Pak přišla ruská agrese a nadále se mi knížka otevřít nechtělo. Až teď. A musím rovnou říct, že to byla chyba, protože autor napsal vynikající sondu do světa na pomezí Ukrajiny a Ruska a velmi čtivě popisuje, co se dělo zejména na Donbase a příběhy konkrétních lidí zasazuje do běhu velkých dějin a období po roce 2014. Velmi přínosný je pohled na tehdejší frontovou linii na Donbas, čtenáři jsou pohledem našince přiblíženy naprosto neuvěřitelné podmínky v DLR a LLR a jak se tam funguje, jak tam funguje propaganda a jak tam "nebylo Rusko". Tohle by měla být jedna z těch povinných četeb nejen pro všechny proruské flastence, ale vlastně pro všechny, protože ukazuje, co dnes umí hybridní válka a kam vede, když se dav bezmyšlenkovitě vydá za svými halasnými vůdci (no a taky kam vede ne úplně optimálně zvládnutá úvodní reakce centrální vlády...)

10.03.2023 5 z 5

Vypravěč Vypravěč Dave Grohl

Nebudu to protahovat a rovnou přiznám, že budu dalším, kdo rozšíří řady nadšených recenzentů. Knížka se četla naprosto parádně a nutno říct, že to bylo čtení zajímavé a Dave Grohl nám přiblížil svou cestu z malého domku ve Springfieldu až k pozici jedné z legend žánru.
Musím říct, že při popisu toho, jak se dostal ke Scream nebo i k Nirvaně mě napadal slavný citát M. Zikmunda "Život je přesný součet náhod", protože vlastně nikdy nechybělo moc, aby místo slavného rockera skončil Dave jako někdo úplně jiný a v jiných kapelách či úplně mimo hudbu. Z celého vyprávění a životního příběhu na mě navíc dýchal obrovský entusiasmus a doslova fanouškovské nadšení, kdy třeba z popisu setkání s různými slavnými umělci mi přišlo, že Dave je hlavně hudební fanoušek, který se mimochodem sám stal jednou z hvězd, ale pořád zůstává nohama na zemi a hlavně normálním člověkem. Sice nepatřím mezi nějaké die hard fanoušky FF, ale teď při jejich poslouchání budu na kapelu nahlížet jinak.
Takže a jenom můžu doporučit, protože čtenář si nakonec odnese obrázek, že i hvězda rock´n´rollu a lídr jedné z největších kapel žánru může být vlastně pořád ještě normální týpek a milující otec od rodiny.

14.02.2023 5 z 5

Pán hor Pán hor Kristýna Sněgoňová

(SPOILER) Upřímně řečeno, zde jsem musel nad hodnocením dost dlouho váhat a doteď si nejsem jistý, jak knížku hodnotit. V ději Legie se nacházíme v paralelní knížce s Agou a sledujeme, co Vodička s Giuseppem podniknou při hledání Amandy. Po pomalejším začátku se děj rozjede a na planetě, kde otročí mirsové dostane pořádné grády. Autorka dostala možnost dosti pohnout s dějem a nebála se toho, byť jsem nyní zvědavý na další děj následujících knih, byť něco prozrazují anotace.
A na závěr budu zlý a dám jednu hvězdičku dolů, protože už zase autoři zabili zajímavou postavu z emzáků. Sakra, nechte už někoho přežít, doplňte jimi posádku Kraksny a nedělejte z nich je neustále mizející stafáž.

14.02.2023 4 z 5

Vytržení Vytržení Petr Michálek

Myslím, že rovnou na úvod napíšu, že tady v hodnocení nedokážu být objektivní, ani kdybych se nakrásně snažil. Knížka jejíž děj se odehrává v mém rodném městě a jejíž jednotlivé lokace člověk více než dobře zná. Navíc Petr Michálek je autorem mých oblíbených "Ovčáčkovských" kabaretů z MDZ, takže už jenom za lokace a autora jsou plusové body.
Ale hned jde dodat, že plusové body nejsou nějak rozhodující, protože samotná kniha a její děj mě pohltily, dalo by se říci (mrk, mrk) vytrhly z běžného běhu dní a nechaly zapomenou na čas. Protože tempo knihy začíná po úvodních pár desítkách stránek nabírat hodně zhusta na obrátkách, autor se nebojí přikládat pod kotel a závěrečná část "Mše", tam už děj běží zběsile jako cestující snažící se chytit ujíždějící poslední vlak ze Zlína do Otrokovic. Nebojím se říct, že zejména v závěrečné části mi tempo, navazování kapitol a udržení čtenáře u knihy připomněly Larse Keplera, ono ostatně samotný závěr na Mrakodrapu by klidně mohl pocházet z dílny oné švédské dvojice skryté za zmíněným pseudonymem.
Pokud jde o samotný děj, za mě představuje problém Zlín. Protože jak už napsali recenzenti přede mnou, být to od amerického autora a odehrávat se někde v New Yorku, tak asi neřekknu k uvěřitelnosti ani "ň", ale v tom našem malém Zlíně... Avšak děj se odehrává za oslav 700 let od založení města a při této příležitosti představilo město slogan "město nekonečných možností", takže touto berličkou si pomohu k tomu, abych si řekl, že se to takto klidně loni v listopadu mohlo odehrát.

01.02.2023 5 z 5

Hlubokej průser Hlubokej průser Eoin Colfer

Ke knížce jsem se vrátil po letech, co mi ležela v poličce a s odstupem minimálně půlky dekády musím říct, že se na ni dívám dost jinak. Asi to bude vlivem toho, co jsem mezitím na poli knížek podobného žánru načetl, takže mě část nadšení opustila. Ale pořád, možní z nostalgie dám poměrně vysoké hodnocení.
Nyní k samotné knížce, jejíž děj je poměrně přímočarý a sledujeme, jak se jeden vysloužilý irský voják v New Jersey pomalu, ale jistě noří do průseru, aby se z jeho hloubky následně vyhrabal. Ač by se místy kniha mohla či chtěla tvářit jako realističtěji pojatá, tak poměrně rychle zjistíme, že je tam trošku té béčkové nadnesenosti nebo trošku brakovosti, kdy prostě hrdinovi vychází vše a krásně do sebe celý děj zapadá. No ale není to úplně škodu, děj pěkně odsýpá, autorův jazyk ve čtivý a humor použití v knize mi sednul. Takže after all, pořád knížka, kterou stojí za to doporučit.

14.12.2022 4 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

(SPOILER) Ne, za plný počet to prostě nebude a půjdu trochu do opozice ostatním hodnotitelům. Knížka je napsána dobře, dostáváme vše, co bychom od takové detektivky/thrilleru měli dostat, nechybí tahání vyšetřovatelů za nos, kompromitace a falešné stopy, takže potud lze říct, že je tu vlastně vše, co obsahují třeba úspěšné severské krimi. To v podstatě splňuje i hlavní postava, která má své osobní démony (byť teda v porovnání s HH je vlastně úplně nudná a spořádaná :)) a komplikovanou minulost. S hlavní vyšetřovatelkou na případu pracuje tým několika spolupracovníků, jako side-kickové jsou napsaní pěkně a vlastně mě ty postavy přirostly k srdci víc jak sama hlavní hrdinka, na ní mě místy štvala její umanutost nebo jak to lépe popsat.
A teď k samotnému ději, který pro mě hrál hlavní roli v nižším hodnocení. Mám pocit, že autorka se to rozhodla přehrotit na maximální míru a některé situace (návštěva jednoho z podzemí) nebo vlastně celý závěr a rozřešení zápletky byly na můj vkus až moc neuvěřitelné a říkal jsem si, zda by to takhle v realitě, kam se kniha hlásí, mohlo být. Dá se říct, že jako první díl dobré, ale nejsem si jistý, jestli mám chuť na další pokračování...

02.12.2022 4 z 5

Přepište dějiny Přepište dějiny Michal Stehlík

Podcast, který je předlohou pro knihu, jsem objevil poměrně pozdě, takže zjištění, že k němu existuje i stejnojmenná kniha mě obzvláště potěšilo. Jak dílo hodnotit? S ohledem na téma podcastu, teď i knihy lze říct, že se v jednotlivých tematicky zaměřených částech knížky v rámci jednotlivých kapitolek podíváme na řadu momentů a událostí, které si z dějepisu pamatujeme "nějak", ale dvojice autorů nám ukáže, že to ve skutečnosti bylo více či méně "nějak jinak". Nelze než doporučit a knihu by si měli přečíst nejen lidé se zájmem o naše dějiny, ale ještě spíše ti, kteří v dějinách lehce plavou.

14.11.2022 5 z 5

Parte Parte Čou Chao-chuej (p)

Hned na úvod napíšu, že knížka mě bavila a docela jsem si hledání Eumenides a hon na něj vychutnával, příběh byl zajímavě napsán a zasazení do Číny bylo zajímavé. Děj odsýpal, mnohdy jsem se však přistihnul, že jsem spíše fandil záporákovi než policii, protože hlavní záporná postava byla napsána fakt dobře. S čím jsem měl trošku problém byl závěr knihy, kdy mi přišlo, že už to začalo být trochu překombinované, což platí zejména pro závěrečnou scénu na letišti. Takže autor si chtěl nechat cliff hanger a otevřený konec pro další díl, ale za to ode mě dostane jednu hvězdičku v hodnocení dolů.

14.11.2022 4 z 5

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

Kniha mi přijde jako menší oříšek k hodnocení, ale hned předešlu, že mě nakonec vlastně dost překvapila a to příjemně. Na jednu stranu je tady ohromně strhující děj, který čtenáře nutí otáčet další a další a další (a tak dále... ) stránku, protože prostě chceme vědět, jak to bylo dál a co se dělo. Protože samotná Zahrada a Zahradník s Motýly jsou relativně zvráceným nápadem a prostě mě jako čtenáře bavilo sledovat, jak se bude vše dál odvíjet. Spádu děje a jisté sugestivnosti napomáhá i podoba vyprávění, kdy retrospektivně pohledem jedné z postav sledujeme dějí v Zahradě a vývoj, která vedl k závěrečné gradaci, která je de facto úvodním momentem knihy. Potud dobré, pochvalu zaslouží i hlavní postavy, ale tím se dostávám k tomu, proč jsem nakonec nedal plné hodnocení. Zejména u ústřední hrdinky mi přišla poměrně nevěrohodná její totální racionalita, praktičnost a svým způsobem plot armour, což se spolu s konceptem samotné Zahrady podepsalo na mém hodnocení. Prostě se mi nechce věřit, že by něco takového mohlo existovat takovou dobu, jak nám kniha tvrdí a jestliže si hrajeme na zasazení do naší reality, tak mi to přišlo trochu přitažené za vlasy. A to nemluvím o postavě, která se s hlavní hrdinkou setká v závěru a prozradí své tajemství, to už mi tam vůbec nesedělo. Ale kniha jako celek z hlediska románu určitě stojí za doporučení.

23.10.2022 4 z 5

Děti Duny Děti Duny Frank Herbert

Recenze třetí Duny ve stylu, že pro některé je to ještě lepší než první knížka mě dost navnadily a rovnou mohu s klidem napsat, že se taktéž zařadím do skupiny lidí, kteří nevidí klesající kvalitu série, ale naopak tento díl postaví klidně na roveň Duny.
Zatímco Spasitele Duny jsem musel dvě třetiny trošku louskat, aby se v závěru vše rozjelo a pěkně spletlo dohromady v pěkném zakončení příběhu Muad'Dib, jenž byl hlavním a téměř jediným protagonistou knihy, v Dětech Duny se vrací přístup po vzoru první knihy, sledujeme opět několik linek viděných optikou více postav a na přišlo mi, že teprve tady se ukázalo, co znamenají "intriky v intrikách jiných intrik". Jednotlivé linky a pohyb postav po Arrakisu se postupně splétají a vše směřuje v závěrečné vyvrcholení a nastoupení cesty jedné z postav na Zlatou stezku.
Musím říct, že jsem se docela bál, jak bude nástup jedné z postav na Zlatou stezku podán, ale musím říct, že když vezmu v potaz, že se pohybujeme ve světě existence ghólů, cestovní vesmírem, předzrozených či různých schopností Bene Gesseritu, tak mi přišlo, že i tohle by v rámci světa mohlo fungovat. Inu, přeci jen jsme 10 000 let v budoucnosti. Jsem zvědav na další díl.

15.10.2022 5 z 5

Hvězda Severu Hvězda Severu David B. John

Ale jo, budu tentokrát zlý, protože ten závěr mě zkazil zážitek z celé knížky. Ta byla tak cca do 400 stránky dobře čtivá, bavila mě, zasazení příběhu do Severní Korei bylo hodně originální a moc jsem neměl problém s tím, že by mi něco přišlo přitažené za vlasy nebo tak, vše se dalo v rámci autorské licence přijmout. Ono člověk něco o KLDR a kultu Kimů slyšet či četl, takže ho nějak tamní režim nepřekvapil, ale i tak, prostředí bylo na onu pověstnou jedničky s hvězdičkou.
Vše se ale zlomilo od scény ve vlaku v záběru knihy, kde mám pocit, že si autor před psaním vytáhl z kapsy kuličku pinktu a rozhodl se to rozjet... Ne a ještě jednou ne. Posledním cca 80 stránkám jsem nevěřil ani čárku mezi souvětími, tohle se hodně nepovedlo a dost mi to zkazilo zážitek z celé knihy.

15.10.2022 3 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Knížka o nezdolnosti ducha ve střetu s vězeňským systémem v Americe v prvních desetiletích 20. století. Příběh Darrell Standinga nám ukazuje optimistické vyprávění o naději, životě a vůli žít.
Pro fajnšmekry lze dodat, že na motivy knížky nahrál brněnský Progress 2 album Tulák po hvězdách a po přečtení knížky mě album začalo bavit ještě více.

02.10.2022 5 z 5