Kulm Kulm komentáře u knih

Terror Terror Dan Simmons

Začátek knihy je opravdu naprosto neskutečná a napínavá jízda u které člověk trne mrazem a hrůzou :-) Žel zápletka s "monstrem" mi přijde možná až zbytečná a možná i díky ní mě závěr knihy příliš nenadchl. I tak ale nelituju a určitě bych knihu každému doporučil.

22.04.2024 3 z 5

Československá zahraniční politika 1918 - 1938. Kapitoly z dějin mezinárodních vztahů Československá zahraniční politika 1918 - 1938. Kapitoly z dějin mezinárodních vztahů Antonín Klimek

Velice pěkně a především čtivě zpracována historie zahraniční politiky ČSR do r. 38.

10.03.2024 5 z 5

Klíč k novověké paleografii Klíč k novověké paleografii Ivana Ebelová

Dobře zpracovaná učebnice paleografie. Osobně bych ocenil například i navazující webové stránky, kde by bylo možné zobrazit učebnicové texty ve větším detailu, jako tomu bývá u učebnic Němčiny apod. Na druhou stranu si člověk toto může dohledat i na stránkách českých univerzit. Za mě můžu dát zaslouženě 5 hvězdiček

Kmotr Kmotr Mario Puzo

(SPOILER) Moc pěkná knížka a opravdový must have pro každého fanouška filmového zpracování, které ve svém prvním i druhém díle hodně vycházelo z této knihy.
Za mě byla slabší pouze část odehrávající se v lékařském prostředí, která je pro me zbytečnou, nezajímavou a pro samotný děj i nerozvíjející částí.

07.01.2024 5 z 5

Encyklopedie numismatiky a notafilie Encyklopedie numismatiky a notafilie Miloš Kudweis

Kdybych měl tuto knihu specifikovat jedním slovem, použil bych termín odpad. Pro sběratele se skutečně jedná o zcela neužitečnou publikaci a spíše bych zde doporučil sáhnout po klasikách typu Šůla, Sém, či Jaroslav Moravec.

07.01.2024 odpad!

Keltská civilizace a její dědictví Keltská civilizace a její dědictví Jan Filip

Za mě jedna z nejlepších knih zabývající se keltskou kulturou. Byť se jedná spíše o odbornou literaturu, není psaná vůbec nijak složitě a určitě jí lze bez obav doporučit i široké veřejnosti, která si díky velkému množství fotografií a perokreseb vychutná i grafickou stránku věci.

Vesmír kolem nás Vesmír kolem nás Josip Kleczek

Na svou dobu naprosto vynikající kniha. Rozvojem v této oblasti je sice už do velké části překonaná, nicméně pro svou čtivost a základní přehled o vesmíru bych jí určitě doporučil. Byť je zapotřebí počítat s tím, že je nutné mnohé informace konfrontovat s aktuálním pokrokem a znalostmi, které dnes o vesmíru máme.

07.01.2024

Pravěk Evropy Pravěk Evropy Jan Filip

Vynikající kniha shrnující evropský paleolit. Některé věci jsou dnes sice už po více jak 6 dekádách překonané, nicméně i tak knize nic neubírá na čtivosti a uceleném pohledu na dané téma. Určitě bych jí doporučil studentům a lidem, kteří se o dané téma zajímají více do hloubky. Pro toho, kdo hledá spíše něco popularizačního by mohla být hůře stravitelná.

Můj domov v Sudetech Můj domov v Sudetech Erika Zemanová

Moc pěkná knížka a takřka povinná položka v knihovničce každého Chlumečana :)

Nový zákon Nový zákon neznámý - neuveden

Skvělé "kapesní" vydání Nového zákona. Velkým plusem zde je především poznámkový aparát, který sice není na úrovni Studijního překladu, ale i tak je obsáhlejší, než u klasického ČEP.

06.01.2024

Rudolf Jenatschke. Kněz posedlý fotografií Rudolf Jenatschke. Kněz posedlý fotografií Vladimír Kaiser

Výpravná fotografická publikace dokumentující podobu města a jeho okolí mezi léty 1908-45. Zájemcům o historickou podoba ústecka můžu jen doporučit.

06.01.2024

Křižáci ve Svaté zemi Křižáci ve Svaté zemi Miroslav Hroch

Výborně zpracovaná a hlavně skvěle čtivá kniha na téma křížových výprav a jeruzalémského království ve svaté zemi. Co do detailů a zpracování bych určitě doporučil preferovat před Antony Bridgem.

18.11.2023 5 z 5

Věk katedrál: Umění a společnost 980-1420 Věk katedrál: Umění a společnost 980-1420 Georges Duby

Naprosto excelentní syntéza zabývající se nejen středověkým uměním, ale i idejemi a myšlením středověkého člověka.

13.11.2023 5 z 5

Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945 Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945 Tony Judt

Výborná kniha o poválečném vývoji v Evropě. Téma je nejen výborně zpracované, ale zároveň i skvěle čtivé. Určitě můžu všem jen doporučit.

13.11.2023 5 z 5

Dějiny hospodářství českých zemí od počátku industrializace do konce habsburské monarchie Dějiny hospodářství českých zemí od počátku industrializace do konce habsburské monarchie Zdeněk Jindra

Vynikající kniha shrnující vývoj českých zemí v rámci Rakousko-Uherska v průběhu 19. a počátku 20. stol. Určitě lze všem jen doporučit

11.02.2023 5 z 5

Bitva u Jankova 6. 3. 1645 Bitva u Jankova 6. 3. 1645 Lukáš Sláma

Tato utlá, ale zároveň informacemi nabitá knížečka mě až nečekaně mile překvapila. Určitě mohu všem jen doporučit.

15.10.2022 5 z 5

Benediktini a střed Evropy Benediktini a střed Evropy Petr Sommer

Opravdu výpravná publikace z pera tří desítek předních medievistů. Kniha podrobně pojednává nejen o samotném benediktinském řádu, jeho vzniku a historii, ale velice poutavě předkládá čtenářům i otázky týkající se vzniku prvních řádů a roli církve ve středověké společnosti.
Určitě jde každému jen doporučit

19.08.2022 5 z 5

Evropská politika 1648–1914 Evropská politika 1648–1914 Aleš Skřivan

Velice dobrá kniha shrnující vztahy mezi evropskými mocnostmi od 17. do 20. století. Každému zájemci o toto období lze určitě jen doporučit.

15.08.2022 5 z 5

Numismatika a notafilie Numismatika a notafilie Miloš Kudweis

Bohužel další z řady brakových knih vycházející v poslední době. Začínajícím sběratelům lze spíše doporučit publikace Julia Séma nebo Jaroslava Šůly, které jsou svou kvalitou naprosto v jiných dimenzích.

10.08.2022 odpad!

Církevní dějiny - Novověk Církevní dějiny - Novověk Václav Drška

Výborná knížka zabývající se církevními dějinami. Profesor Drška je zárukou kvality a ani zde nezklamal. Určitě jde každému doporučit. Kniha je dostatečně vyčerpávající a to, aniž by ztratila něco na své přehlednosti, srozumitelnosti a hlavně čtivosti.
Určitě lze doporučit jak zájemcům o historii novověkého křesťanství, tak i laikům.

07.08.2022 5 z 5