kristina6651 kristina6651 komentáře u knih

Chapadla Černé hvězdy Chapadla Černé hvězdy Tereza Kadečková

Jednoznačně jedna z nejoriginálnějších knih, co jsem poslední dobou četla.

26.02.2024 5 z 5

Okřídlení tvorové v bouřkových mračnech Okřídlení tvorové v bouřkových mračnech Karin Novotná

Jedinečná knížka, ve které dokonale splývají nostalgie ze školních lavic a současné seriálové a filmové trendy. Svižné a krátké, přitom neuspěchané, napínavé a děsivé přitom neexplicitní a bonusem jsou zajímavé a skvěle napsané postavy.

27.11.2023 5 z 5

Ozvěny záhrobí Ozvěny záhrobí Veronika Fiedlerová

Prakticky nemám, co vytknout. Moc se těším na další díl!

27.11.2023 5 z 5

Na krchově koná se slavnost Na krchově koná se slavnost Václav Votruba

Příjemná lyrická jednohubka v líbivém kapesním provedení: aktuální témata, myšlenky, místa... líbilo.

10.07.2023 5 z 5

Není nebe nad Mexikem Není nebe nad Mexikem Michal Březina

V hotelu Coral odstartovala jisté slečně celkem drsná jízda. Kdybyste nevěděli, jak chutnají ponožky na kari, nebo co má za lubem mexikánsko-májská sekta, můžete to zjistit se sympatickou Klárou Konečnou. Parádní, vtipné, akční i dojemné čtivo nejen na léto.

22.06.2023 5 z 5

Insomnie Insomnie Václav Votruba

Krásná obálka v sobě ukrývá opravdu hodně tíživou ale velmi čtivou novelu. Autor užívá osobní zkušeností, čímž příběh získává ohromnou autenticitu. Kdo zažil období nespavosti, paralýzy, lucidního snění či jiné podobné poruchy, nebude k navození stavu tísně ani potřebovat horrorové detaily, zcela postačí samotný vývoj chování hlavní postavy a situace, ve kterých se nachází. Ony horrorové situace děj skvěle koření, zvyšují napětí i čtivost. Na to, že jde o samonáklad tehdy začínajícího autora, je text téměř prostý začátečnických chyb (ač je vyprávěný v ich formě), nebo dokonce gramatických chyb, i přes absenci redaktora se tu projevuje autorova pečlivost. Zajímavostí jsou i malé černobílé fotky míst, kam čtenáře děj příběhu právě zavedl.
Jedinými negativy knihy jsou za mě až křečovité používání spisovné mluvy v přímé řeči a občasné nevysvětlitelné zjevování a mizení členů domácnosti či navštíveného příbuzenstva. Nevím, zda knize zbytečně neubližuje také jednoduché zařazení do škatulky "horror", text má blíže spíš k psychologickému thrilleru, psychologicko-mysteriózní novele - třeba, ještě více zavádějící je pak nadpis samotné anotace.
Na závěr - přečteno jsem měla za 2 večery, dozvuky budu pociťovat mnohem, mnohem déle...
"Zavřel jsem oči a miloval se s temnotou. Cítil jsem, jak mě objímá. Jak mě hladí po tváři a postupně je všude kolem mě. Byla úžasná. Dokonalá milenka. Milenka přinášející neuvěřitelný klid do mé duše."

16.05.2023 4 z 5

Ďáblův hřbet Ďáblův hřbet Honza Vojtíšek

Tvorbu Honzy Vojtíška a Ivana Kučery znám, každého z nich považuji za jedny z nejlepších autorů v dané zemi. Pro to jsem byla natěšená, že soustředili své síly do jedné knihy. O co víc vzrostlo mé nadšení, když jsem se dozvěděla, že půjde o historizující příběh! Je tu všechno - dusná atmosféra, napětí, syrovost středověku, příjemná stylistika, uvěřitelné postavy, nepoučitelní fanatici a hlavně originální tvorové, na které není možné jen tak zapomenout. Jestli mi doposud v domácím horroru něco chybělo, pak to byla právě tato kniha a já děkuji autorům.

04.04.2023 5 z 5

Hodně štěstí, nebo ránu pěstí Hodně štěstí, nebo ránu pěstí Petr Boček

Perfektní čtení pro zlepšení nálady! Ožehavá témata dnešní doby i ta, která se s nebohým člověkem táhnou odjaktěživ, pojatá se svérázným, jedinečným a místy - jak už je u autora zvykem - řádně černým humorem (který tentokráte přizdobil i několika vlastními "názornými" ilustracemi)...

01.04.2023 5 z 5

V pekle jsme všichni Hébert V pekle jsme všichni Hébert Madla Pospíšilová Karasová

Málo kdo si uvědomuje, že se takové věci děly a možná ještě dějí. Příběh mi místy připomínal Spáče, jen hrdina "Hébert" to měl o to horší, že byl úplně na všechno sám a bez přátel, absolutně odříznutý od světa a bez neděje. Smekám před autorkou a její schopností přiblížit vše autenticky a zároveň s profesionálním odstupem, stejně tak hlavního hrdinu v obou jeho životních etapách. Tíživému tématu určitě rovněž prospěl právě tento kratší rozsah.

07.03.2023 5 z 5

Hrůzy v Michiganu Hrůzy v Michiganu Pavel Bartáček

Tak slibovaných útržků indiánů se sice nedočkáme, ale v jednom kuse v téhle řezničině zůstane málokdo. Ono také co s oběťmi, když vlkodlačí prokletí je tak snadno přenosné a každý si tesáky/drápy musí hájit své teritorium? Šelmy v románu Pavla Bartáčka jsou mimořádně hladové ale i zajímavě odporné a děsivé, čehož určitě nebylo snadné docílit. Je vidět, že autor zná zvířata a dokáže se do nich vcítit a nechat je v knize promlouvat. Příběh je od začátku do konce poutavý, žádný z hrdinů není v bezpečí. Trochu může rušit pár chybně použitých slov či slovních tvarů, ovšem většina nešvarů začínajících autorů se tu prakticky nevyskytuje. Navíc má Pavel Bartáček velkou slovní zásobu i pěknou stylistiku. Těším se na další díly.

05.02.2023 4 z 5

Líp už bylo Líp už bylo Jiří Sivok

Takhle nějak, obávám se, že by to asi vypadalo. Osobně mi příběh nepřipadal (až na pár fantasy prvků) ani moc nereálný. Zpočátku jsem v textu trošičku klopýtala, ovšem jakmile se příběh rozjel, nedokázala jsem přestat zatínat zuby a pěsti. Pěkně vykreslené a rozmanité všechny postavy, ne prvoplánově kladné nebo záporné a to bez ohledu na národnost: je tu nemocná stařena, ruský postižený mladík, znásilněná dívka, sadista - kanibal... navíc hlavní hrdina je chybující smrtelník. Autor také zvolil zajímavé a nečekané prostředí, které dobře zná, jen čtenář valí oči, co se v jeho oblíbené lokalitě může dít... Za mě parádní čtení.

08.01.2023 5 z 5

Farma zrůd Farma zrůd Martin Štefko

Málo kdy se setkám s hrdinou, který mě dostane na první dobrou. Kterému věřím všechny jeho vlastnosti, jeho démony, jeho povahu, pocity a vlastně každé slovo. Když si takového hrdinu dosadíte do promyšleného a drsného příběhu, je na perfektní knihu zaděláno. Psychologicky propracované jsou navíc úplně všechny postavy. Strhující děj, který hraje na nervy od první věty, je vyprávěn ve dvou časových rovinách a postupně se vrství a vyplňuje. Další přísadou jsou perfektní dialogy, návnada na příběh ženy, která se "nikdy nepřestala usmívat" pak třešničkou na dortu.

28.11.2022 5 z 5

Šeptající dívka Šeptající dívka Marko Hautala

Opět parádní čtení, tentokrát navrch ještě na pozadí dost osobního dramatu. Ke konci jsem příběh doslova hltala, byla jsem zvědavá, jak se hl. hrdina změní, jak moc se poučí. Tohle jsou přesně ty temné příběhy, které mi v CZ nabídce už hodně dlouho chyběly. Doufám, že co nevidět vyjdou další Haualovy knihy.

28.09.2022 5 z 5

Bába Motyka Bába Motyka Marko Hautala

Když vidím to hodnocení, musím se ptát, zda někteří nečetli jinou knihu. Dílo takhle skvěle napsané se jen tak nevidí: neopakovatelná atmosféra, živoucí postavy, prostředí, přirovnání v popisech, náznaky a nápovědy, napětí... nechybělo mi nic. Střídání časů a postav bylo možné zjistit hned zkraje kapitoly, a těch tam zase tolik nebylo - a ani postav, aby to celé člověk neudržel v paměti a v závěru si nespojil. Mě komplikovanější příběhy baví, tenhle měl navíc něco, kvůli čemu se okamžitě vrhám na další autorovo dílo.

23.09.2022 5 z 5

Sacculina Sacculina Philip Fracassi

Po dlouhé době jsem se u knihy bála (lekala zvuků a lidí kolem). Jedna z nejlepších knih, co jsem letos četla. Vůbec jsem neměla pocit, že by byla nějak krátká nebo neřekla vše, dojem zanechala na hodně dlouho.

10.09.2022 5 z 5

Gotická kobka aneb Třináct milionů způsobů jak zemřít Gotická kobka aneb Třináct milionů způsobů jak zemřít Ivo Fencl

Kniha se skutečně neopakovatelnou atmosférou. Autor má ohromnou fantasii.

08.08.2022 5 z 5

Jihočeský horor Jihočeský horor * antologie

Kniha se mi líbila především tím, že úplně každá povídka byla originální. Nenajdete tu téma, ať jakkoli profláknuté, které by nebylo zpracované originálně (o "krtcích v Bazénu nemluvě, ti by vydali na samostatnou rasu a knihu). Absolutní špičkou antologie jsou povídky Hovořící bytost Webster a Příchozí tisíce otců, ale zajímavý pro mě byl například i snový Podsvět.

04.08.2022 4 z 5

Architekt temna Architekt temna Marko Hautala

Finský feeling, atmosféra, hrdinové, prostředí, příběh, napětí... této knize nechybí naprosto nic.

04.08.2022 5 z 5

Ta, co jde první Ta, co jde první Livia Llewellyn

Surreálný obří nadsvět chrlící depresivní stereotypy vytváří ideální kulisy pro ventilaci klasicky lidské a skvěle napsané hrdinky (velmi by se líbila autorce Janě Dvořáčkové). Kniha je plná alegorií na problémy naší civilizace, geniálních nápadů, surovosti či sarkasmu a skvěle funguje i bez "napojení" na mýtus Cthulhu. Ta, co jde první je skoro až osobní příběh, který musel ven. Který vznikal z vnitřního drásavého pnutí autorky. Je živelný a živoucí. Je nebezpečný a jedinečný.

04.08.2022 5 z 5

Pár zbytků pro krysy Pár zbytků pro krysy Jiří Sivok

Aby se mi líbily stejně úplně všechny povídky v knize, navíc od jednoho autora, to se mi stalo... tuším jen u Petra Bočka. No, a teď u Jirky Sivoka. Parádní nápady, znepokojivá témata, skvělý a bezchybný jazyk = radost číst.

18.06.2022 5 z 5