Krastyx Krastyx komentáře u knih

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Takřka jedním dechem. Nijak výjimečný příběh několika generací napsaný tak poutavě, tak smutně i vesele. Vypravěčský talent paní spisovatelky zcela vyplnil prázdné místo pro krásnou knihu, které jsem zrovna měl. Děkuji.

28.05.2022 5 z 5

Oslnění Oslnění Thomas Brussig

Pro mě byla kniha i trochu srovnáním s děním kolem roku 1989 u nás. Skvěle vyvedené postavy a jejich prolínání v kvasu zániku DDR . Za mě skvěle napsaná kniha, překvapivé vyústění některých osudů a na mém pozadí vzpomínky na dobu, kdy jsem jezdil měnit 3 východní marky za 1 západní.

23.01.2022 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Často jsem u čtení této knihy poslouchal Norwegian Wood od Beatles a ta písnička nádherně dokreslila a podtrhla lásku i nelásku, samotu v přeplněném Japonsku, hledání a setkání hrdinů příběhu, který jen tak z mysli nevymizí. Perfektně vykreslené postavy, které jakoby vystupovaly z knížky a hrály svůj příběh před mýma očima. Díky za to.

11.11.2021

Hrací hodiny Hrací hodiny Viktor Fischl

Kniha do pohody, k pohlazení. Popis dětství, který chytí za srdce, který prožíváte současně s vyprávěním a ke kterému se jisto jistě zase vrátíte (nejenom když hodiny začnou hrát...).

18.08.2021 5 z 5

Soudce Ti a vražedný zvon Soudce Ti a vražedný zvon Robert van Gulik

Detektivky nečtu, ale klobouk dolů p. Gulik, ty vaše se mě líbí. A moc. Propracované postavy, skvělé zápletky , tajemné prostředí. Soudce Ti je gentleman a stratég. Palec nahoru.

28.04.2021 4 z 5

Kuropění Kuropění Viktor Fischl

Poetické vyprávění stárnoucího vesnického lékaře je knihou, ke které se bude člověk vracet. Příběh prodchnutý člověčinou a moudrostí, touhou i láskou. Jako takový se mohl odehrát kdekoliv na světě a také se na spoustě míst odehrává. Děkuji pane Fischle.

28.04.2021 5 z 5

Pacifický vír Pacifický vír Clive Cussler

Moje první kniha od Clive Cusslera (nejsem velký milovník agentů a tajných operací) a celkem rána do černého. Dopředu je jasné, že to všechno dobře dopadne, ale klobouk dolů před autorem, že i tak dokáže příběh napnout v pochybnostech, jestli to opravdu dobře dopadne :) Vrstvené dobrodružství i s částečně vědeckými fakty, fajn doslov k realitě příběhu. Moje kniha "do vany" a už se těším na další Cusslerovku.

23.01.2021 4 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Pro mě to byla tzv. kniha do metra a musím přiznat, že jsem se těšil na každou další jízdu. Příběh plný kontrastů a pochopení toho, že nic není černobílé, že i hříšníci jsou svatí a naopak. Americký příběh v podání rodilé američanky asijského původu...skvělá volba.

25.11.2020 5 z 5

Dvorní šašci Dvorní šašci Viktor Fischl

Mé první setkání s Fischlem a musím podotknout, že to bylo počertech dobré setkání. Téma koncentračního tábora a života po něm je uchopeno vlastně poeticky, pokud se to dá vzhledem k hrůzám říci. Příběh několika zvláštně nadaných Židů je napsán brilatním jazykem a možná škoda, že p. Forman již nestihne knihu zfilmovat.....

22.10.2020 5 z 5

Tajemný Etrusk Tajemný Etrusk Mika Waltari

Příběh, který naplnil mé cestování MHD vůní tajemna a historie. Opět jsem doma bral do ruky staré atlasy a hledal města, kterými se příběh toulá. Prošel jsem učebnice dějin, co o niti příběhu píší historici bez špetky fanatazie. Děkuji pane autore za další prožitý život s Vaší knihou.

15.10.2020 5 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

Konečně to, co jsem od 1Q84 čekal. Murakami ve své vrcholné podobě. Parááda.

15.10.2020 5 z 5

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

Na knihu jsem se moc těšil a velmi složitě jí sháněl. Kniha mě úplně nezklamala,ale čekal jsem od ní více. Příběh se táhne a takřka stojí na místě. Kladně musím hodnotit vlastně její úvod k třetímu dílu, který je strhující a nemohu se ho nabažit. Knihu jako takovou ale neodsuzuji do nezájmu (ani bych nepochodil), příběh je prostě Murakami, jen se mi zdálo, že občas chybí vyprávění energie.

15.10.2020 3 z 5

27 českých obrazů očima 27 českých spisovatelů 27 českých obrazů očima 27 českých spisovatelů * antologie

Velmi zajímavá kniha a dobrý nápad hodnotit obrazy očima spisovatelů. Ztotožnění mých dojmů a pocitů z obrazů ve srovnání s uvedenými bylo překvapující a v mnoha případech takřka totožné. Zároveň mě kniha donutila vyhledat více informací o těch českých obrazech, které jsem ještě neznal či znal jen povrchně.

13.10.2020 3 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Sinuhet mě přitáhl k egyptské civilizaci, která mě dosud nijak neoslovovala. Brilantně napsaný příběh a dle mého názoru skvělý český překlad. Autorovi se klaním, ruce do výše kolen...

01.07.2020 5 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Knihou jsem proplul jako nůž máslem. Vrátil jsem se o mnoho let zpět a chápal každé slovo. Nádherný příběh v dopisech, který vezme za srdce.

01.07.2020 5 z 5

Opozdilec Opozdilec Dimitri Verhulst

Uchvácen sarkasmem hlavního hrdiny, který jakoby postupně doznívá v příchodu nevratného konce. Místy až mrazivé čtení na odpoledne s vidinou toho, že stáří není pro slabé... Doporučuji

18.06.2020 5 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Životní boj a touha žít na pozadí hospodářské krize. Velmi silný příběh, který ve vás zanechá stopu srovnání s dnešní zpovykanou dobou.

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Horký příběh nejen o dospívání dětí na jihu USA ve 30-tých letech minulého století. Dětský pohled na krizi, lidské charaktery a odpor vůči rasismu. Horké dny a dusné noci v Alabamě skrývají mnohé...

Žert Žert Milan Kundera

Příběh doby, pochopitelný pro ty, kteří jí prožili. Klasický román pana Kundery, o lásce, bytí a nebyti a o hledání odpovědí. Doporučuji.

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Hledání odpovědí na zcela běžné témata, příběh na pozadí dramatických událostí. Jak již bylo mnohokrát řečeno, vlastně je to kniha o lásce. Doporučuji.