kozo.roh kozo.roh komentáře u knih

Čím méně víte, tím lépe spíte: Ruská cesta k teroru a diktatuře za Jelcina a Putina Čím méně víte, tím lépe spíte: Ruská cesta k teroru a diktatuře za Jelcina a Putina David Satter

Skvělá kniha! Hvězdička méně je jen za chybějící fotodokumentaci a možná i za mapy s vyznačením míst, kde se odehrávaly zmíněné případy.

18.02.2018 4 z 5

Mucholapka Mucholapka Dominik Dán

Teď nehodnotím vlastní knihu, ale spíš reaguji na předchozí komentáře. Sám mám rád když knihy jdou chronologicky za sebou a v tomhle případě opravdu doporučuji číst Mucholapku až po Mouše a Bestii, i když byly psány v jiném pořadí.
Přehled knih uspořádaných chronologicky podle času, kdy se jednotlivé kriminální případy odehávají naleznete na stránkách http://dominikdan.com/

18.02.2018 3 z 5

Schottův originální průvodce Schottův originální průvodce Ben Schott

Měl jsem z knihy velkou radost, ale čím víc jsem si v ní četl, tím víc chyb jsem v ní nacházel. Byly to nejen chyby v překladu, ale i nejednotnost toho, co přeložit a co převést do českých poměrů a korektury snad ta kniha ani neprodělala... Jde pryč.

30.03.2016 2 z 5

Český snář Český snář Ludvík Vaculík

Přečtena znovu po 25 letech. Tehdy jsem ji četl bez bližší znalosti Vaculíkova života z jiných knih, jedině Sekyru jsme měli doma. Dnes mi už kousky ze Snáře, ale i dalších knih fejetonů z osmdesátých let, víc zapadají do celkové mozaiky. A mrzí mě, že jsem si třeba právě Snář nepřečetl znovu o 10 let dřív, protože některým kouskům skládanky nerozumím a chtěl bych znovu pana Vaculíka potkat a zeptat se na ně, třeba na veletrhu Svět knihy, kde už ho nikdy neuvidíme...
A zase se mi při čtení několikrát stalo, že jsem se tak do knihy zabral, až jsem přejel stanice metra, kde jsem měl vystupovat :-)

07.11.2015 5 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Musím říct, že mě Lagercrantz mile překvapil, první polovina knihy byla skvělá, ale řekl bych, že závěr byl hodně uspěchaný, jakoby se autor musel snažil vše nacpat do požadovaného počtu stránek. Každopádně skončila jen jedna epizoda a sága rodu Zalaščenkova má našlápnuto k další trilogii. Stejně mám ale pocit, že jsem narazil na několik faktických chyb, i když možná jsem jen dostatečně pozorně nečetl...

21.10.2015 4 z 5

Husákův děda Husákův děda Patrick Zandl

Pro mne déjà vu, o pár let dříve jsem stejné období ve stejném městě prožíval i já...

17.10.2015 4 z 5

Morčata Morčata Ludvík Vaculík

Morčata vypadají ze začátku neškodně a vtipně, jakoby vylezla od Ivana Krause. Zdánlivě realistická morčata prolínají se surealistickou bankou, až postupem času převládá druhá linie příběhu, ta temnější, kafkovská. Je to úplně jiný Vaculík než v dalších knihách.

07.09.2015 4 z 5

Stará dáma se baví Stará dáma se baví Ludvík Vaculík

"Starou dámu" jsem měl od roku 1991, ale v množství knih, které tehdy po letech vycházely, se na ni nedostalo. Když Ludvík Vaculík letos odešel, vrátil jsem se k jeho knihám. Chronologicky. Jde o jedny z prvních Vaculíkových fejetonů a jsou úplně jiné, než ty, které jsem četl o dvacet let později, možná i právě proto na ně tehdy nedošlo. Také mi trvalo polovinu útlé knížky než jsem se "chytil", ale pak už mě i pohltila. Dávám 3 hvězdy, ale je určitě rozdíl, číst knihu dnes a tehdy, před téměř padesáti lety. Bylo by to asi o hvězdičku více.

07.09.2015 3 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

U každé další Nesbovy knihy se potvrzuje, že je dobré, alespoň pro mne, číst je popořádku. Zvlášť u Přízraku. Prošel jsem si vztahem Harryho s Ráchel a Olegem v předchozích knihách a tato kniha je určitým vyvrcholením. Stejně tak prostupují dějem další postavy, jako Mikael Bellman. Beavis a další. A čekám, zda další díl, Policie, poskytne kromě vlastního děje alespoň trochu světla do činů těchto postav.

07.06.2015 4 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Čtyři nebo pět hvězdiček? Začíná to u mě splývat, co když bude další kniha ještě lepší... ;-)
Harry skutečně spěje ke svému sebezničení, tak chápu, že desátou knihou skončí (ale zrovna dnes jsem četl, že to Nesbo nikdy neřekl, tak kdo ví...). Opět jsem byl v polovině přesvědčen o tom, že jsme to s Harrym vyluštili, ale stále chybělo tolik stránek do konce a pak přišly očekávané "neočekávané zvraty" a všechno bylo opět jinak. Potvrzuje se mi, že chronologické čtení je pro mě nutnost, jinak bych se ztrácel ve všem. Nechci aby Harry skončil v desátém dílu...

05.05.2015 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Sněhulák mě při čtení pohltil tak, že jsem se přestal orientovat v Metru, které mě odváželo na jiné, než původně plánované zastávky. Od začátku jsem si myslel, že vím kdo je vrahem, ale neustálé zvraty mě držely pořád v napětí a nakonec, jak to u mě pravidelně bývá, byl vrahem samozřejmě někdo úplně jiný... :-) Pro mě asi zatím nejlepší kniha od Nesba (postupuji chronologicky) a mám pocit, že se Nesbo neustále zlepšuje a tak se těším na dalšího Harryho H.

28.02.2015 5 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Zdá se, že v šestém dílu jsem uvykl už i norským jménům, i když se mi míchaly trochu postavy Armády spásy. S odstupem času mám pocit, že se mi nejméně líbily první dva díly (ty se odehrávaly v cizině) a od té doby jsou všechny knihy super. Dějem se opět táhne nit prostupující všemi díly a v epilogu Nesbo opět obalí tu nit další vrstvou; obávám se ale, že ne všechny záhady dojdou někdy k odhalení... Spasitel opět zabrousil do historie, tentokrát do období rozpadu Jugoslávie a přiblížil fungování Armády spásy. Vlastnímu příběhu opět nechyběly zvraty a momenty překvapení. Teď, hned po dočtení, se stejně jako Beata, nemohu trochu vyrovnat s "vyřešením" případu, snad to s dalším dílem nějak přejde ;-)

26.01.2015 4 z 5

Shakespeare Shakespeare Nick Groom

Přečetl jsem jedním dechem! Poutavou formou vyprávěný nejen život Williama Shakespeara, o kterém toho mnoho opravdu nevíme, ale i jeho pozemský "život po životě", který trvá staletí až dodnes a fascinuje stále neuvěřitelné množství lidí z různých lidských oborů.
Trochu mi to jen kazí několik faktografických chyb a karikatura samotného Shakespeara v podání Piera ;-).

11.01.2015 4 z 5

Kniha o Praze 11 Kniha o Praze 11 Jiří Bartoň

Vždy mě budou fascinovat lidé, kteří věnují svůj život ostatním, tak jako PhDr. Jiří Bartoň, který pro nás a další generace shání informace z historie i současnosti Prahy 11 a činí je nezapomenutelnými. Proto každá kniha pana Bartoně a podobných nadšenců si zasluhuje plný počet hvězdiček.

09.01.2015 5 z 5

Nebe pod Berlínem Nebe pod Berlínem Jaroslav Rudiš

První polovina knihy se mi moc nelíbila, ale pak jsem se nějak začetl a děj mě úplně vtáhl. Možná to bylo tím, že jsem čekal něco trochu jiného. A proč jsem ji začal číst? Dostal se ke mně text ze závěru knihy, vlastně takový Rudišův průvodce Berlínem. A po návštěvě Berlína jsem si ji konečně přečetl. Ale bývalo to chtělo udělat obráceně. Přečíst si ji těsně před návštěvou Berlína a možná by byly i čtyři hvězdy :-).

23.12.2014 3 z 5

Pardubický hokej 1923 - 1978 Pardubický hokej 1923 - 1978 Milan Černický

Jako fanouška pardubického hokeje mě tahle kniha nadchla tak, že jsem na jejím základě napsal ještě jako kluk školou povinný sám pro sebe dalších 16 stran a prodloužil ji tak o pět sezón. V té době jsem neměl přístup k žádnému psacímu stroji a tak vše proběhlo ručně. Po 35 letech jsem měl tu čest předat kopie i autorovi knihy, panu Milanu Černickému.

21.12.2014 5 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Tak to byla pro mě zatím jednoznačně nejlepší kniha ze série Harry Hole. Jen chvíli trvalo, než se Harry vyhrabal ze svého alkoholického opojení, které mi děsně leze na nervy, a pak už děj dostal spád až do samého konce.

18.12.2014 5 z 5

Velké trojhvězdí Velké trojhvězdí Guillaume Apollinaire

Problematiku uměleckého překladu poezie z francouzského do českého jazyka představuje diplomová práce Evy Všetulové "Stylistické hodnocení překladu. Guillaume Apollinaire: Pásmo, Zvony"

Pro srovnání je použito překladů básní Pásmo a Zvony od překladatelů Karla Čapka, Petra Kopty, Karla Sýse, Jiřího Žáčka a Gustava Francla.

"Guillaume Apollinaire byl průkopníkem nové poezie. S tou seznámil
českého čtenáře neopakovatelným způsobem překladu Pásma a dalších básní
Alkoholů Karel Čapek. Jeho následovníci se pak tomuto překladu více či méně
přibližovali nebo vzdalovali. Každý z nich se ale snažil vnést do překladu svoji
osobitou stránku. Petr Kopta jednak poprvé v úplnosti Alkoholy přebásnil,
jednak vhodně zacházel s často zatracovanými „rýmovými vycpávkami“. Karel
Sýs a Jiří Žáček se snažili o co největší aktualizaci jazyka. Gustav Francl pak
vhodně skloubil obě zásady a tím se opět vrací ke vzoru Karla Čapka." (Eva Všetulová)

03.12.2014 5 z 5

Krásná a slavná Krásná a slavná Věra Adlová

Měl jsem tu knihu rád. Byla to asi první publikace, která mě dokázala poutavě přiblížit historii Prahy. Když si ji dnes prohlížím, je neskutečné, kolik kapitol je věnováno dělnickému a komunistickému hnutí. Vydání z roku 1973 nese dokonce v podtitulu "Vydáno k 25. výročí Vítězného února". Tehdy nám to ani nepřišlo, protože Vítězný únor, 1.máj, VŘSR a další komunistické svátky nás všude obklopovaly ve škole, na ulicích, ve výkladních skříních obchodů.
Kolik bych dal tehdy hvězdiček? Možná pět :-)
Když si ji dnes opět prohlížím, vybavují se mi i názvy kapitol, které zůstaly někde v paměti zasuté: Jula Fučík, Rudí průkopníci, V Madridu se bojuje za Prahu, Tank č. 23, Kdy je Praha nejkrásnější...
Bohužel je ta kniha dnes opravdu nepoužitelná... :(

21.11.2014 odpad!

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Opět překvapivý závěr, ale po přečtení nevím, jestli jsem nedával pozor nebo to v knize nebylo, ale mám pocit, že třeba nad Raskolem stále visí několik otazníků.
Jinak se mi potvrdilo, že je dobře, že čtu jednotlivé díly série Harry Hole chronologicky, neboť nevyřešené případy (nechci napovídat) se táhnou a nabalují dalšími indiciemi. Zajímalo by mě docela jak to vidí ti, co četli nejdříve např. pátý díl série a pak třeba díl třetí nebo čtvrtý.Hvězdičky dávám tři, ale je to pro mě spíš na 3,5. Čtyři by ale už byly moc :-)

13.11.2014 3 z 5