Koza3 Koza3 komentáře u knih

Kdyby letošní čtenářská výzva obsahovala "Kniha, která Vás donutila vygooglit deset přikázání", tak by tam právoplatně zapadnul Zabiják Anders. Už to tady někdo psal, asi jsem nikdy neviděl citovat Bibli ve spojení s podvodem, lží, krádeží,... Kdejakého katolíka by to mohlo položit na lopatky. První půle se mi moc líbila, čekal jsem, kdy Zabiják rozbije farářce a recepčnímu kokosy, ale nestalo se tak. Dělat pasáka nájemnému zabijákovi se vyplácí. Prostřední část s vírou byla dobrá, ale už měla díry ve scénáři. Když jsem si počítal, kolik by každý návštěvník kostela musel "vyzvracet" do kasičky, aby to dalo pár miliónů, moc mi to nesedělo. No a poslední část už byla úplně zbytečná. Bylo to takové DLC se skinem k plnohodnotné hře. Vůbec to tam nemuselo být a někdy to je jen na škodu a zbytečně to prodlužuje průměrný příběh. Co si budeme nalhávat, snad jen Terminátor 2 předčil svého předchůdce. Ač jsou Jonassonovy knihy nesouvisející, máme tendenci je hodnotit jednu vůči druhé. Stařík se dal srovnat s Analfabetkou, protože měl podobný styl vyprávění a dopad celosvětového měřítka. Zabiják je více lokální a chybí tady ten "butterfly effect", každopádně pořád je to dost humorné a lidi v metru Vám budou Váš ranní úsměv závidět. Těžko ho tedy srovnávat na úrovni autora, ale na úrovni žánru se jedná o lehce nadprůměrné dílo. Těším se však na stojednaletého staříka ;-)

22.08.2019 3 z 5

Pozitivní leader Pozitivní leader Jan Mühlfeit

Tak kolik Karle? Pět. A říkáš jim, aby četli ty knížky rychleji? Říkám Karle, pokaždé, ale prostě to čtou dlouho.
Pět měsíců jsem to četl. Ta knížka je plná mouder, nehraje si na vymýšlení kola, prostě udělal rešerši jiných studií, jiných kapacit, přidal svou trochou do mlýna a snaží se pomoci Vám vyloudit úsměv a najít štěstí v pracovním i osobním životě. Tak dlouho jsem to četl, protože je tam toho moc, co musíte nebo měli byste zpracovat, pokud se chcete ve směru pozitivního leaderovství posunout. "Problém" u těchto knih je ten, že často musíte hodně překopat své fungování a zamýšlet se nad tím, jak v práci postupujete. Vzal jsem si z toho nějaký ucelený závěr, nejsem leader, ale zajímá mě, jak své pracovní či osobní okolí motivovat a posouvat do toho pozitivního vnímání světa a přesně tahle kniha a její autor Vám k tomu pomůžou. Možná je nakonec dobře, že jsem to četl tak dlouho, protože se mi to v čase rozrostlo v mozku a samostatně to začalo fungovat. Je pravda, že teď vstávám trošku jinak, komunikuju trošku jinak a rozdávám úsměvy tam, kde můžu. Určitě si to přečtěte a neškatulkujte Muhlfeita jako machýrka, který se vytahuje, protože on mluví a píše upřímně o tom co zažil a zažil toho dost. Povzneste se nad to a odneste si z toho maximum.

12.07.2019 4 z 5

Po pěti letech jsem se pustil do dalšího díla Jonassona a stejně jako Staříka jsem si tohle náramně užil. Jasně, nedosahuje to takové vtipnosti či dramatu jako předchozí dílo, ale pořád se to hezky čte a ta hlavní myšlenka forestogumpovství, že při troše umu můžete změnit chod dějin tady pořád je. Trošku jsem nezpracoval ty časové posuny, kdy na jedné stránce uteče deset let a celá kniha je tak obrazem téměř půl století, ale dá se to zpracovat a mávnout nad tím rukou. Je to promyšlené, je to vtipné, je to svižné a jelikož jsem se do toho pustil, protože jsem četl samé "učebnicové" sr*čky a potřeboval jsem nějakou odreagovačku, tak to byla přesně voda na můj mlýn. Doporučuje pět z pěti tlumočníků nářečí Wun.

21.06.2019 4 z 5

Pražské zvony Pražské zvony Ludmila Kybalová

Jedna z výhod rodičovství je, že začnete objevovat zájmy, které vás dříve nechávaly chladnými. Zvony jsou momentální úchylkou mé 2,5 leté dcery. Sjíždíme na YT hromadu videí jak se rekonstruují zvony, povedlo se nám dostat na nedělní zvonění jednoho mega zvonu na Moravě. Vidět to dílo v akci z metrové vzdálenosti je nezapomenutelný zážitek. Když jsem seděl náhodou v jedné pražské kavárně a viděl tam na prodej tuhle knížku, dlouho jsem se nerozmýšlel a putovala se mnou domů. Nejvíce mě bavil začátek, tedy historie zvonařství, jak zkoušeli různé poměry mědi a cínu, aby dosáhli dobrých akustických vlastností. Moc zajímavá fakta. Méně mě pak bavila umělecká část o vyobrazení svatých na zvonech. Nejsem žádný znalec umění a tak mě to nechává chladným. Druhou část popisující konkrétní nápisy na zvonech jsem už nečetl. Vysoké hodnocení je z důvodu komplexnosti knihy, která se snaží pokrýt všechny aspekty. Z důvodu příběhu knihy, kdy první vydání autorka napsala zamlada a po padesáti letech se k němu vrátila a udělala reedici. A poslední a hlavní důvod je, že běžný smrtelník nemá jiné možnosti, jak se o zvonařství více dozvědět. Řemeslo bohužel umírá a spolu s ním i informace a dostupné vědomosti. Snad se to podobně jako u kovářů a řezbářů otočí a kampanologie zažije renesanci.

23.02.2019 4 z 5

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

Jediná kniha ze Zeměplošského univerza, které je přímé pokračování předchozí knížky. Když se podívám na knihovnu, tak je zřejmé, že knížky postupně bobtnaly a kdyby tuhle dvojici Pratchett vydal později v sáze, je možné, že by vyšla jako kniha jedna. Přechod mezi díly se mi moc nelíbil, protože není dostatečně vysvětleno, jak se podařilo (SPOILER) protagonistům dostat zpátky na Zeměplochu (nebo jsem to mezi řádky alespoň nevyčetl), ale Pratchett to humorně zaobalí ostatně jako všechny ostatní nevysvětlitelné záhady (třeba jako objevování kouzelného obchodu :-) ). Nejfantastičtější je asi závěr knihy, kdy se Velká A'Tuin zastaví, aby pozorovala...však víte co :-) Klasika nad klasiky, která ve mě i po dekádách vyčaruje úsměv na tváři. Je čas přelouskat celou Zeměplochu tak, jako za mlada ;-)

15.02.2019 4 z 5

The Colour of Magic / Barva kouzel The Colour of Magic / Barva kouzel Terry Pratchett

Tak jsem se po mnoha letech opět pustil do Pratchetta a nejsem zklamán. Tenhle vstup do zeměplošského světa je pompézní. Zavede nás na mnohá zajímavá místa, Ankh-Morpork jen tak nakousne, ale dá najevo, že tohle město nabídne spoustu dobrodružství. Když jsem to před mnoha lety četl, můj pohled na všechny pratchettovky byl takový, že půlka knihy se nic moc neděje a pak nás děj totálně rozmrská a naservíruje pompézní příběh. Podobně je to u Barvy kouzel, která nám chvíli popisuje, kde to vlastně jsme, co že je zač ta Velká A'Tuin a pak Vás doslova hodí přes okraj :-) Moc pěkná knížka a už sahám po Lehkém fantastičnu, abych si dokreslil obrázek tohohle božího příběhu :-) btw ač jsem v angličtině takový mid-levelista, tak pratchetův barvitý jazyk je dost obtížný a jsem rád, že Kantůrek to tak báječně pojmul a přeložil pro naši kotlinu.

31.01.2019 4 z 5

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

Biografické knihy mám tendenci hodnotit podle toho, jaké skutky jejich představitelé realizovali. Mám je škatulkovat do dobré nebo špatné krabičky? U Elona Muska je to stejné, celou knihu jsem nevěděl, zda je to ultra frajer, který nám otevře dveře budoucnosti nebo magor, který masochisticky drtí svoje zaměstnance. Pravda je tak trošku obojí. Tenhle člověk je naprosto jedinečný a nelze jej srovnávat s Billem Gatesem či Stevem Jobsem, protože fokus na jejich podnikání je odlišný a výsledek jakbysmet. Musk se snaží vytvořit hezkou budoucnost, řeší téma jako globální oteplování a kontinuitu lidského druhu. Jobs dal lidem drahý telefon a Gates widle. Nechci je nějak shazovat, ale pokud se za pár dekád ukáže, že Musk díky svým elektro Teslám a přepoužitelným SpaceX raketám změní naši budoucnost, nebudou tihle frajeři stát na stejné pozici v žebříčku, ale Musk jim bude říkat moje čuby. Má to svou daň, ne jen on, ale všichni jeho zaměstnanci pracují 80 hodin týdně a po pár letech je to vyflustne jak vymačkaný citrón. Tenhle život si však zvolili sami a dělají to v zájmu nás všech. Co se týče zpracování autorem, musím pochválit. Nebojí se kritiky, Musk do toho trošku mluvil, kdy můžeme číst pod čarou jeho úhel pohledu, ale jinak se jedná o autentické dílo, které se snaží kontrastovat obě stany mince. Důkazem je poslední kapitola, kdy je Musk konfrontován s názorem, že létání do kosmu v době, kdy děti v Africe nemají co žrát, není úplně filantropistické chování, ale může se jednat o čistý business. Tohle všechno je však na čtenáři, aby si sám vyvodil, do které škatulky chce Muska zařadit. Já ho mám však v několika krabicích a jsem moc moc zvědav, co nám následující roky ukáže.

29.11.2018 4 z 5

Převážně neškodná Převážně neškodná Douglas Adams

Obecný komentář k pentalogii: Je to super sága, přečetl jsem ji šmahem celou a jsem příjemně potěšen. Vedle knižního zpracování Červeného trpaslíka se jedná o jedno z mála knižních britských scifin, u kterých to hýří vtipem. Škoda, že každý díl je od toho prvního příběhově vzdálený a nemá takové provazby, jaké bych si představoval. Základní myšlenky bývají často nevysvětleny a tak mě čeká dost googlení, abychom si ostatními geeky řekli, co vlastně znamená 42 :-)
Komentář ke knize: Závěr celé pentalogie z nějakého důvodu vynechává dost událostí z předchozích knížek. Zafoda tu nehledejte, tu buchtu co ji Arthur sbalil v předchozí knize taky ne. Je to trošku rodinné drama, které vykrystalizuje v....nebudu spoilovat, přečtěte si. Mrzí mě, že jsem nenašel odpovědi na některé otázky. Přišlo mi, že to Adams psal jedním šmahem a moc se nezamýšlel nad tím, že ve svém todo listu má pořád některé neuzavřené kapitoly. No co naplat, sága je uzavřena a uložím ji do knihovnu ke spánku.

Sbohem, a díky za ryby Sbohem, a díky za ryby Douglas Adams

Komentář ke knize: Tenhle díl vybočuje, ale to snad všechny :-) Arthur se dostane zpět na planetu Zemi a najde si životní lásku, naučí se létat a spolu to snad dotáhnou vysoko :-)

Život, vesmír a vůbec Život, vesmír a vůbec Douglas Adams

Komentář ke knize: Kriketový díl, kdy robotí civilizace hledá posvátnou kriketí bránu a chce vyhladit veškeré lidstvo. Maximálně ujeté, ale maximálně vtipné.

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Komentář ke knize: Pokračování jede v dobrém tempu, potkáme se se stvořitelem vesmíru (teda on si to nemyslí), dostaneme se do headquarters Průvodce a vrátíme se na planetu Zemi, ale trošku v jiném časovém období. Původní civilizace a jejich řešení inflace je k popukání :-)

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Komentář ke knize: Po letech jsem se k tomu vrátil. Potřeboval jsem nějakou tenkou knížku do vlaku a Stopařův průvodce galaxií byla ta pravá. Desítky super vtípků, zajímavý rozjezd apokalyptického příběhu a hlavně odpověď na otázku Život, vesmír a vůbec! :-) Jdu na druhý díl.

21.09.2018 4 z 5

Čtyři dohody Čtyři dohody Don Miguel Ruiz (p)

Po letech jsem hledal znovu nějaké ty duševní moudra, tak jsem si přečetl tuhle toltéckou cestu. Spolu s Duškovým představením je to klenot, který Vám pomůže se na svět dívat s úsměvem a nestarat se o věci, které za to nestojí. Super, naprosto.
Asi třetí přečtení mě moc neoslovilo. Chtěl jsem si dát refresh super dohod, které mi v životě pomáhají, ale nějak mi neseděl ten styl vyprávění, to jazykové vyjádření. Určitě kvůli tomu hodnocení nesnížím, ale polemizuji, zda by to nešlo napsat na pět stran...

18.09.2018

Cesta pravého muže Cesta pravého muže David Deida

Po pár letech jsem si to přečetl znovu a už jsem z toho nebyl tak odvařený. Kniha je dobrá, poslouží jako základní mustr pokud v životě nevíte kudy kam, ale pokud jste jakž takž normální, tak Vám ty rady nebudou moc k užitku. Navíc se autor neustále opakuje a omílá pár základních bodů. Kdyby je sepsal do krátké úderné knihy, bylo by to asi čtivější a přínos by mohl být kvalitnější. Abych se přiznal, tak jsem trošku zklamán, ale nesmíte to brát jako všespásnou publikaci, ale spíše jako takového průvodce světem mužů... Když nad tím tak přemýšlím, tak by si to možná měly přečíst spíše naše ženy, aby pochopily o co nám v životě jde :-)

02.08.2018 4 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

V tom nejlepším se má přestat. To evidentně neplatilo pro Tolkiena. První půle knihy byla super. Příběh se uzavřel, bitva vyhraná, zlo zapuzeno, prsten zničen. Pořád jsem si ale lámal hlavu čim bude naplněno těch dalších dvě stě stran... a ono to bylo naplněno v podstatě dalším příběhem o partyzánské revoluci v Kraji. To bych ještě zkousnul, ale další stovečka stránek o jazyku, historii rodů a datech tisíce let starých... no něco jsem z toho přečetl a bylo to zajímavé, ale asi bych to z knihy vypustil, protože ze mě úplně vyprchala ta radost z dokončené knihy. Alespoň vím, že Silmarilion není nic pro mě a nechám si ho na důchod :-) Jinak jsem tedy dočetl jednu z největších fantasy ság na světě. Byla dobrá, byla super, ale srdcovkou se pro mě nestane. V levé komoře mám totiž Dunu a v pravé Zeměplochu. Víc komor nemám...

03.07.2018 3 z 5

Nejlepší stop je za svítání Nejlepší stop je za svítání Jan Jícha

Knížka mi byla doporučena kamarádkou jako zajímavé a inspirativní čtení. Zpočátku jsem se u toho přiblble usmíval a líbil se mi styl autorova cestování. Projet celou Evropu s minimem rozpočtu je snem každého cestovatele. Inspirací mi byla zmíněná Svatojakubská pouť, která se mi už několik let převaluje v hlavě. Po přečtení se mi jeho líbivost opět zmaximalizovala. Kniha je to dobrá, ale je vhodná spíše pro aktivní cestovatele. Já jako otec junior jsem se dva roky nikam moc nepodíval a asi ještě nějakou dobu nepodívám. Všechny ty cesty pro mě tedy byly spíše dráždidlem než motivací. Navíc po nějaké chvíli mi přišel styl vyprávění složitý a větné spojení příliš obsáhlá. Každopádně byl to můj první cestopis a měl něco do sebe. Na nic si nehraje a splnil svou úlohu navnadit na cestování, tak snad už brzy někde u silnice :-)

18.03.2018 3 z 5

Továrna na debilno Továrna na debilno Dominik Landsman

Přispěl jsem v rámci crowdfundingové kampaně a těšil se, až se do toho zažeru. Po pár měsících mi kniha dorazila a už z přebalu mi bylo jasné, že se bude jednat o drsný humor, který ani Halina nepobere. První stránky jsem se v metru řezal a hltal tu parodii na plné pecky. Dost mě i zajímal hlavní příběh hospitalizovaného Antonína, byl jsem zvědav co z toho vyleze. Trošku mi to přišlo jako odvar 1984, kdy Vás informacemi tlačí k určitému názoru. Zhruba po půlce tomu však došla pára a satirický vtip ztrácel dech. Kvalita byla asi pořád stejná, ale prostě jsem se přesytil. Začalo to být nudné a byl jsem rád, že to není delší. V podstatě jsem se těšil už jen na vyvrcholení hlavního příběhu, ale bohužel to nebylo dobře uchopeno a totalitní myšlenka vyprchala do prázdna. Škoda. Na počátku jsem si říkal, to je na pět hvězd, v půlce už mi bylo jasné, že to budou hvězdy čtyři a na konci to dopadlo čistě průměrně.

05.03.2018 3 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Jsou to nejsilnější tři hvězdy, které jsem mohl dát, protože lepší tři megasilné než čtyři ubohé. Opět se opakuje lehké spoilerování, naštěstí už ne formou textu, ale stále v podobě ilustrací. To není výtka na autora, ale vydavatele. Proč dáváte ilustraci o deset stránek dříve? Vždyť to přece vyvolá spoiler a ochudí mě to o překvapení. No měl jsem si koupit nějaký starší výtisk bez obrázků. Samotná kniha je hodně dobrá. První půlka je plná akce a napětí, výborná řežba a střet se Sarumanem je k popukání. Druhá půlka je o Frodově a Samově putování pustou zemí. Ze začátku jsem se bavil, ale když se po stovce stránek stále omíjí to samé, přišlo mi to trošku nudné a ztratilo to ten drive z prví půlky. Možná to měl autor prohodit, první takovou tu nudnější neakční omáčku a pak čtenáře zasypat akcí. Ale to se mi to kecá, tohle dílo je bezesporu klenotem a jestli doporučují na základní škole číst Nerudovy povídky, raději bych je nahradil touto perlou. Vždyť to mladé čtenáře mnohem víc dokope ke čtení dalších knih. Těším se na vyvrcholení v Návratu krále.

20.02.2018 3 z 5

Bon Jovi Bon Jovi Bryan Reesman

Dostal jsem ji darem. Sám bych si ji asi nekoupil. Bon Jovi jsou moje srdcovka z mládí, kdy po úmrtí disko éry, jsem se začal orientovat na rock a tohle byla moje vstupní kapela. Neměl jsem moc povědomí jak se jmenují ostatní členové, odkud pocházejí, ani zda Destination Anywhere je Bon Jovi nebo sólovka Jon Bon Joviho. Tohle všechno jsem se v knize dozvěděl. Autor neháže žádnou špínu, korektně se vyhýbá citlivým tématům a přesto se snaží podat osobní zpověď všech členů kapely. Mají neskutečné charisma a pod pevným vedením se dostali na vrchol hned dvakrát. Jsem rád, že jsem knihu dostal a trošku pochopil podtext některých písní (docela mě překvapila tvořivost nad "suchem", kdy např. "My guitar lies bleeding in my arms" je v podstatě o tom, že nemůže složit žádný lovesong, protože nemá inspiraci). Dokázali vytěžit ze všech svých životních situací maximum a to je dělá králem pop-rocku (hard-rock se mi ve spojení s Bon Jovi nechce líbit).

05.02.2018 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Když po sobě čtu komentář k Hobitovi, musím zkopírovat svůj pocit o spoilerech. Ilustrace nebo nadpisy kapitol Vám prostě dopředu řeknou, co se za pár stránek stane. To já nemám rád, spoilery, spoilery...pane Tolkiene, takhle ne! :-) Ale dobrá, promíjím.
Společenstvo prstenu je o putování Prstenu napříč Středozemí. Tečka, dál spoilerovat nebudu :-) Co doplním jsou mé pocity...nikdy bych neřekl, že se budu u knížky takhle bát či obávat se o zdraví hlavních protagonistů. Když po řece pluje kláda s očima a nikdo o ní neví, když se ze tmy natahují ruce s touhou škrtit...brrrr...no četl jsem to dlouho, ale stálo to za to. Moc se těším na další knihy, škoda, že už vím jak to dopadne, protože jsem před lety viděl filmy, ale těším se, až se na ně podívám znovu novou optikou...koukám, že život bez spoilerů je prostě utopie :-)

12.01.2018 4 z 5