Korsika Korsika komentáře u knih

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Naposloucháno jako audiokniha. Čte F. Dočkal, Tympanum, 2016.

Zajímavý pohled do Západozemí - tentokrát z pohledu potulného rytíře. Povídky mě moc bavily a oblíbila jsem si obě hlavní postavy, i když Dunkovi jsem za tu jeho zabedněnost často nadávala. Jen těch lordů a lenních rytířů bylo na můj vkus trochu moc - moc jmen, moc znaků, moc přezdívek - takže jako vždycky u G. R. R. M. ;) a zasazení příběhu do časové osy rodu Targaryenů mi dělalo potíže ...

26.09.2020 4 z 5

Oheň a krev Oheň a krev George R. R. Martin

Naposloucháno jako audiokniha. Čte - František Dočkal, Tympanum, 2020.

Nějak si nemůžu pomoct, ale tato sága mě strhla snad ještě více než Píseň ledu a ohně ... rozhodně mi sedl styl psaní, který jede v jedné linii, nepřeskakuje sem a tam ... a přitom je téměř stejně výpravný a detailní jako Píseň ledu a ohně. Ani nevím, co chci, aby bylo dopsáno dřív :D

18.09.2020 5 z 5

To je vražda, řekla: Jak to vidí slečna Marplová To je vražda, řekla: Jak to vidí slečna Marplová Agatha Christie

Bohužel tato knížečka mi vůbec nesedla. Líbil se mi akorát doslov A.Ch. Úvod byl vlastně výtažkem následujících citátů a vůbec jsme měla pocit, že čtu pořád to samé dokola, takže za mě ne.

06.09.2020 1 z 5

Švýcarské etudy Švýcarské etudy Dana Seidlová

Jedná se vlastně o přehled historických událostí týkajících se Švýcarska a Čechů v něm + o vývoji a vzniku různých významných Švýcarských společností a svátků.
Kniha je mile a čtivě zpracovaná a potěší spíše čtenáře, kteří ve Švýcarsku žili/žijí a chtějí ho poznat zase trošku jinak.

05.09.2020 3 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Sice se v této knize objevují snad všechna klišé, co existují. Skoro všechno už to někdo někde napsal ... ale nenapsal to takhle :) Líbil se mi i náhled do americké politiky a života mediálně sledovaných osobností.

13.08.2020 5 z 5

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

Ne ... tohle asi ne ... tohle určitě ne ... nebo asi jo ... joo tohle jo ... určitě jo ... ano ...

Nakonec mi přišlo velmi zajímavé jak autorka, ač krátkými hesly, dokáže úplně přesně definovat, co cítí a vy to cítíte s ní. Anebo je to právě tím, že to úplně přesně nespecifikuje a vy máte prostor promítnout do toho své vlastní pocity a zkušenosti?

Rozhodně bych ji nedoporučila lidem, kteří chtějí vědět něco konkrétního o dané zemi, jak se tam dostanou, co zařídit apod. ... ale myslím, že každému DobroDruhovi, který někdy cestoval podobně jako T.R., tato kniha připomene, proč to vlastně děláme.

12.08.2020 4 z 5

Hunger Games 1–3 (box) Hunger Games 1–3 (box) Suzanne Collins

Naposloucháno jako audiokniha. Čte Tereza Bebarová. Zpracování audioknihy mě nadchlo, přednes T.B. je opravdu výborný, živý - přišlo mi, že se i zadýchává, když postava běží a i na její písně s chvějícím se hlasem jen tak nezapomenu.

Co se týče samotného příběhu pohybovala bych se mezi 4* a 5*. Dlouho mi trvalo než jsem se ke "knihám" dostala, poslední díl filmu jsem neviděla, ale hned na začátku mě zarazilo, že je kniha psána v 1. os. žen. č. - narozdíl od filmů se tím tedy více vyhraňuje pro čtenářky než čtenáře.

25.07.2020 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Viděla jsme pana Hartla několikrát v TV pořadech, byl zábavný, a proto (+ kvůli prodávanosti jeho titulů) jsem se nakonec rozhodla něco si od něj přečíst. Sáhla jsem tedy po nejlépe hodnocené knize zde na DTBK.

S autorem ale očividně nesdílíme stejný smysl pro humor, některé pasáže byly max. úsměvné. Vadila mi spousta sprostých slov, která neměla většinou v textu opodstatnění, tedy pokud neměla mít funkci humornou. Nevím. Nejvíce mi ovšem vadilo, že ani po 300 stranách jsem nebyla schopná se na první dobrou orientovat, čí manžel je čí, a které k nim patří děti. A to mluvíme jen o osmi osobách! Přeskakování v čase mě také mátlo, někdy byl časový posun dost velký (ale ne zřejmý), postavy samy ale žádnou duševní změnou neprošli.

16.07.2020 2 z 5

Choroby a škůdci na zahradě Choroby a škůdci na zahradě Jaroslav Rod

Kniha vhodná pro základní rozlišení chorob a škůdců, pokud ovšem o této problematice alespoň trochu víte, nepomůže Vám. Velmi jsem postrádala informace o vhodných způsobech ochrany rostlin (popř. alespoň rozšířenější popis, jak daného škůdce/chorobu odstranit).

07.07.2020 2 z 5

Mudrosloví urozeného pána Tyriona z Lannisterů Mudrosloví urozeného pána Tyriona z Lannisterů George R. R. Martin

Rozhodovala jsem se mezi 3* a 4* ... nakonec dávám 4* kvůli výborným ilustracím, které moudra doprovází :D

26.06.2020 4 z 5

Země odpoledního slunce Země odpoledního slunce Barbara Wood

Podle mě jeden ze slabších příběhů, ale jako oddychové čtení zafunguje dobře. Chyběl mi přesah v rámci generací, který mám u této autorky tak ráda.

23.06.2020 3 z 5

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Dočtena celá (dosavadní) série. Stále jsem neviděla seriál a ani to neplánuji. Nejhorší pro mě bylo úplně prvních 520 stran Her o trůny. Ty jsem četla měsíc a proklínala autora i jeho fanoušky. Potom jsem se konečně trochu začetla a když mi na konci první knihy došlo, že se prostě žádné dějové finále konat nebude, vrhla jsem se na další díl a už jsem se vezla. Nakonec přečtena celá série jedním dechem a modlím se ke všem bohům Západozemí, abych se svého vytouženého finále nakonec dočkala :)

04.06.2020 4 z 5

Bankovkovi Bankovkovi Pavel Koutský

Velice zábavně napsaná kniha pro děti o finanční gramotnosti. Hravou a nenásilnou formou příběhů seznamuje děti s penězi a jejich hodnotou. Pro starší děti je doplněna i konkrétními informacemi a cvičebními kvízy.

27.05.2020 5 z 5

Trpaslíci z pařezového domečku Trpaslíci z pařezového domečku Bohunka Trelová

Začátek příběhu by byl i příjemně pohádkový, ale potom se to nějak zvrtlo. Závěrečné kapitoly byly trochu zmatečné.

27.05.2020 3 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

1. informace - neviděla jsem seriál. Po přečtení prvního dílu jsem v brožovaném provedení dala ***, po přečtení dalších dílů (a zvyknutí si na autorův styl) a zjištění, že pevná vazba má více map (, které jsem v brožovaném vydání hodně postrádala), posunuji hodnocení o hvězdičku výš.

27.05.2020 4 z 5

Léčivé rostliny Léčivé rostliny Renate Hudak

Základní přehled, věrné vyobrazení rostlin, ale popis k využití jednotlivých částí rostlin by mohl být obsáhlejší.

27.05.2020 3 z 5

Kvetoucí rostliny Kvetoucí rostliny Angelika Lang

Jednoduchý průvodce do kapsy, obsahující základní druhy rostlin, které denně potkáváme. Super je rozdělení podle barvy květů, které v terénu zjednoduší hledání.

24.05.2020 4 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Naposloucháno jako audiokniha.(1956). Pro rozhlas upravila Věra Vaňková, hudba - Vilém Prokop Mlejnek, režie - Jiří Horčička. Čtou - Vladimír Brabec, Karel Pavlík, Jan Pivec, Václav Voska, Jiřina Petrovická, Bedřich Bobek, Artur Šviha, Waldemar Brochard, Eduard Kašpar, Jaroslav Průcha, Otomar Korbelář, Alena Kreuzmannová.

Byla jsem zvědavá, jak moc se liší filmová verze od své knižní předlohy a byla jsme mile překvapena. Jen bylo ze začátku obtížné zorientovat se v hlasech, jelikož jednotlivý hlasoví představitelé mají poměrně podobné zabarvení hlasu i intonaci. Jinak jsem si ale příběh užila, zasmála se a cítila se jako přímo na Karlštejně.

15.04.2020 4 z 5

Ledový drak Ledový drak George R. R. Martin

Naposloucháno jako audiokniha, ale bohužel se ke mě dostala verze čtená mužem, nevím kým. Později jsem koukala, že to čte i Marie Štípková a z ukázky mi to přišlo pohádkovější a živější. Bohužel verze kterou jsem slyšela já je přímo děsivá - a to nemluvím o ději, i když ten je taky pěkně depresivní.

Když odhlédnu od formy a zaměřím se na obsah, tak Adara mi vyloženě vadila, celou svou zimní bytostí mi ta holčička svým chováním lezla na nervy, a když na konci jenom obešla to jezírko a nereagovala, prostě nic ... tak to jsem jí opravdu nahlas nadávala. Plusem příběhu by mohlo být, že je krátký ... na druhou stranu mě dráždí, že to působí jenom jako nástup velkého příběhu, který se ale nekoná.

Stále se rozhoduji mezi ** a *** ... zatím dávám ** a časem ze zvědavosti vyhledám knižní podobu :)

15.04.2020 2 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Naposloucháno jako audiokniha. Čte Oldřich Vízner. Náhráno roku 2013. Nezkráceno.

11.04.2020 5 z 5