Korsika Korsika komentáře u knih

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Vánoční příběh o tom, co všechno můžete ztratit a co se nachází nejhůře. J.K.R. opět dokázala do kouzelného vánočního příběhu zapracovat několik těžkých témat (rozvod rodičů, ztráty, zero waste, apod.). Některá v knize rezonují silněji, jiná si čtenář uvědomí až s odstupem.
Přestože jsem se u příběhu většinou nepřestávala usmívat, některé pasáže jsou celkem depresivní a strašidelné. Kapitoly většinou nekončí vesele, tudíž si nedokážu představit, jak to čtu dítěti před spaním.
Kniha sama vybízí čtenáře k diskuzi (což byl pravděpodobně opět autorčin záměr jako u Ikaboga). Doporučuji tedy spíše jako samočetbu pro čtenáře od 8 let v doprovodu rodičů.
Překladatel odvedl na knize výbornou práci a opravdu mě to bavilo.

08.11.2021 4 z 5

Diář se mi moc líbí, jen souhlasím s některými dámami, že velikost mohla být trochu menší - na to že v kabelce nosím vždycky jednu normální knihu, tak takhle to bude jako nosit dvě :) ale nějak se s tím popasuji ;) jinak dvě záložky, gumička a vypsaná výzva s tipy jsou super nápad :) líbí se mi taky zaznamenaná znamení zvěrokruhu, akorát pod ně bych dala data narození spisovatelů, aby byly řádky volné :)

22.10.2021 4 z 5

Sanatorium Sanatorium Sarah Pearse

Tak tohle bylo děsivý! Strašidelný a děsivý ... Pokud už jste se dlouho nebáli a rádi u knihy důkladně přemýšlíte, kdo má motiv a kdo příležitost (z konkrétního okruhu podezřelých), tak tahle kniha je pro vás to pravé. Jen ta obálka je zase faux pas. ;)

15.10.2021 3 z 5

Debutantka Debutantka Jan Gardner

Svižně a vtipně napsaná detektivka, ve které není nouze o podezřelé. Několikrát mě autor úspěšně svedl na falešnou stopu a na konci jsem se musela skoro praštit do čela, že jsem zapomněla na své úplně první podezření. Chvílemi jsem ale pochybovala o době, ve které se kniha odehrává a v druhé půli jsem si děj představovala spíš v kulisách 21. st. než v období První republiky. Hlavní hrdinka Emily a její sluha mě bavili, jen doufám, že v dalším díle dostane sluha/detektiv větší prostor.

01.10.2021 3 z 5

Smolný den Smolný den Moritz Petz

Nádherně ilustrovaná kniha s velmi milým příběhem, který děti provede opravdu smolným dnem, ale zároveň jim ukáže, že takové dny mají všichni a nemusí končit stejně špatně jako začaly.

18.09.2021 5 z 5

Kolibřík Kolibřík Sandro Veronesi

Pokud jste se v létě přesytili lehkými oddechovými romány, u kterých jste při čtení zvládly i ohlídat děti v bazénu, je čas na knihu typu Kolibřík.

Tesklivý román, který je náročnější na čtení nejen svojí strukturou (skoky v čase, dopisy, emaily) ale i skladbou vět, má překvapivě napínavý rozjezd, který vás udrží při čtení, i když se děj pohupuje na místě (a přitom plyne) … což přesně odpovídá myšlence příběhu, hlavní postavě i kolibříkům.

Souhlasím s doslovem A. Flemrové, tedy že S. Veronesi je slabší v závěrech, ale nemůžu s ní souhlasit, že v této knize tento nedostatek vyřešil. Přesto si nemyslím, že tato kniha je o cíli (závěru) tudíž tento nedostatek není nijak významný.

05.09.2021 3 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Překvapivě zábavná knížečka ve stylu Harlequinek. Děj nic nebrzdí a nasmějete i dojmete se do zásoby, i když vtipné dialogy kvalitou i množstvím určitě překonávají romantické i erotické pasáže. Jen kdyby na obálce nebyli ti nesympatičtí lidé, úplně mě odradili od zhlédnutí seriálu a někdy se mi jejich tváře vnucovali do čtení, což dost rušilo ... Není nad to, když je na obálce postava zezadu ;)

21.08.2021 4 z 5

Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou Hans-Olav Thyvold

Kniha pro milovníky Psího poslání!
Nečekejte napínavou dobrodružnou výpravu, připravte se na emočně náročnou duchovní pouť. Občas se zasmějete, občas si pobrečíte a hodně se poučíte - nejen o Amundsenově výpravě, ale i o starých lidech, knihovnicích ... a samozřejmě o psech.

Že je Paní Thorkildsenová knihovnice, to se zjistilo teprve v dospělosti, ale pravděpodobně se s touto diagnózou už narodila. ;)

17.08.2021 4 z 5

Město plné oken Město plné oken Robert Pobi

Knihu k přečtení doporučuji hlavně mužům, kteří mají rádi zbraně, jim se totiž kniha velmi věnuje, a kteří mají rádi svižný děj, kdy se objevuje jedna mrtvola za druhou. Autor vytváří působivé popisy scén, které vás přenesou přímo do středu zasněženého a zmrzlého New Yorku.

Příběh měl neskutečně rychlý, vtipný a akční náběh, ale v průběhu děje to místy trochu vyšumělo do ztracena. Postava Lucase mě bavila, vývoj děje byl také super, ale několik zásadních věcí nebylo podle mě dotaženo a vysvětleno - něčeho se třeba dočkáme v dalších dílech. Zajímavě popsané byli různé negativní chody americké společnosti.

29.07.2021 2 z 5

488 pravidel pro život 488 pravidel pro život Kitty Flanagan

Poměrně vtipná kniha na jedno přečtení, některá pravidla byla vážně trefná, ovšem od poloviny knihy mi autorka začala připomínat rozmazlenou citlivku. Navíc je prostě hodně znát, že žije v jiné kultuře, protože spousta celých kapitol se u nás zpravidla neděje (nebo ne tak často) a jsou čistě americká / australská ... (např. velké dětské zahradní oslavy - který rodič by tam dobrovolně zůstával?). Za to bych sice hvězdičky nestrhávala a dala bych 3*, ale po odstavci o zbytečnosti čtenářského koutku, mi nic jiného nezbylo ;)

28.07.2021 2 z 5

Jací jsou? – Novozélanďané Jací jsou? – Novozélanďané kolektiv autorů

Nebylo to špatné, ale něco tomu chybělo ... nebo naopak přebývalo (texty v bublinkách jsme od páté stránky přeskakovala a vůbec spousta dalších informací se v knize opakovala několikrát), což je škoda. Celá série má velký zábavný potenciál, který mi ale po přečtení první knížečky přijde nedotažený. Čtení mi kazila i spousta gramatických chyb a kostrbatý text.

14.07.2021 2 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Za ilustrace, font písma a celkovou grafiku knihy dávám 10*, protože to je vážně nádhera, i absenci jakéhokoliv příběhu bych mohla prominout, kdyby se kniha pořád netvářila, že nějaký má. Myslím, že kdyby byl na každé straně jeden citát doplnění touto luxusní a něžnou ilustrací, kniha by byla mnohem ucelenější a přehlednější. Ani k jedné postavě mi ale nešlo vytvořit si jakýkoliv vztah, tudíž jejich "moudra" jsem pouštěla jedním uchem tam a druhým ven. Text mě prostě vůbec neoslovil. Škoda.

06.07.2021 2 z 5

Pornovláska Pornovláska R. R.

Tuto knihu jsem otevřela hlavně ze zvědavosti, protože přece jen se jedná o více méně uzavřenou společnost - o profesi, o které se nikde nahlas moc nemluví, i když i většina běžných lidí s ní má určité zkušenosti.
Kniha byla překvapivě velice čtivá, děj ubíhal svižně a erotických pasáží tam bylo podle mého názoru adekvátně k námětu knihy. Žádné vulgarismy a do detailu popisované erotické scény jako to bývá zvykem u běžných erotických románů - autorka se soustředí
na popis chodu produkční společnosti a provede vás tímto nevšedním zaměstnáním s tak lehkou grácií, až téměř získáte pocit, že je to zaměstnání jako každé jiné a budete překvapeni, kolik dalších běžných profesí je do něj zapojeno.

06.07.2021 4 z 5

Půl války Půl války Joe Abercrombie

Závěrečný díl je mnohem krvavější, temnější, nepředvídatelnější ... a pomalejší. Ano sice je tam jedna akce za druhou, ale ve finále jich je tolik, že je ani snad moc nevnímáte. Miluju v knihách válečné vřavy, ale tady jim něco chybělo. A na závěr něco přebývalo - ano asi prostě více fandím mečům a boje muže proti muži ;) ovšem výborná je postava otce Jarviho a celý jeho vývoj během všech tří dílů - žádné klišé a funguje to i v návaznosti na další postavy.

17.06.2021 4 z 5

Půl světa Půl světa Joe Abercrombie

Druhý díl se mi z celé série líbil nejvíc. Cestování přes "Půl světa" dodalo knize víc dynamiky než měl předchozí díl a zároveň už nebyl děj tak předvídatelný. Přibývá pletichaření a "stání ve stínu", ale ne tolik jako v závěrečném dílu. Navíc začíná člověk víc tušit o elfech, což dává knize nový zajímavý rozměr.

17.06.2021 5 z 5

Urban Jungle krásný byt plný pokojových rostlin Urban Jungle krásný byt plný pokojových rostlin Igor Josifovic

Kniha je ideální na prolistování, když potřebujete nápady na zařízení nového bytu. Text ji ale bohužel nikam dál neposunuje.

17.06.2021 2 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Jak už bylo řečeno níže, jedná se o soubor severských mýtů a legend převyprávěných tak, že nemají problém příběhy pochopit mladší nebo mytologie neznalí čtenáři. Zpracování se mi líbilo, ale musím říct, že zpracování Heleny Kadečkové - Soumrak bohů mi přišel trošku milejší a vtipnější. Navíc Gaimana prakticky stejným zpracováním severské mytologie předběhla o cca 20 let ;)

17.06.2021 4 z 5

Tolkienovy bitvy Tolkienovy bitvy David Day

Souhlasím s komentáři níže. Název knihy vůbec neodpovídá obsahu a obsah knihy neodpovídá Tolkienovým dílům. Mapy jsou úplně k ničemu - je to jako když si při čtení Silmarillionu sami jezdíte prstem po Tolkienových mapách. Navíc graficky dost nevychytané. Je zde spousta faktických chyb a překlad je kostrbatý a očividně bez překladatelovy znalosti prostředí.

17.06.2021 1 z 5

Tolkienovy říše - Obrazy Středozemě Tolkienovy říše - Obrazy Středozemě J. R. R. Tolkien

Knihou ráda opakovaně listuji a baví mě pozorovat někdy zcela odlišné představy a výtvarné pojetí stejných scén od různých autorů. Jedná se často o nádherná umělecká díla.

Objevují se tu domnělé domněnky "jestli" nebo "že asi" se tvůrci filmu inspirovali těmito knihami - ano, sám Alan Lee i Peter Jackson to několikrát zmínili - dokonce byl od několika tvůrců získáván autorský souhlas k dalšímu zpracování, když jeho pojetí scény či postavy "zvítězilo" :)

11.06.2021 5 z 5

Pomsta lásky Pomsta lásky Stephanie Howard

Tak tohle bylo tak jednoduché a průhledné, že už to ani víc nejde. Tohle jsem snad nikdy v v popisu postavy nepoužila, ale ona byla opravdu totálně blbá a on odporný.

11.06.2021 1 z 5