Korsika Korsika komentáře u knih

Pokojská Pokojská Nita Prose

Pro čtenářky Pauly Hawkins! Pokud máte rádi knihy s tzv. nespolehlivým typem vypravěče, rozhodně vám knihu doporučuji. Pěkně se četla, je vtipná a hlavní postava je kouzelně nepoužitelná do "běžného" života. Závěr knihy vás určitě překvapí. Já ale tento styl vyprávění nemusím, takže pro mě byl závěr (epilog) spíš rozvratem než zvratem.

03.09.2022 2 z 5

S láskou z Říma S láskou z Říma Jules Wake (p)

Milá oddechovka spojující spoustu jídla s romantikou Říma v něžném stylu vyprávění Julie Caplinové.

03.09.2022 4 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Vyrostla jsem na filmovém zpracování a o knihu jen několikrát "štrechjla". Nyní jsem ji poctivě přečetla a musím říct (ač se mi to často nestává), že film je o 100% lepší - kouzelnější, fantastičtější a uchopitelnější. Hlavně proto, že rozumně končí v polovině knihy. jjeí první polovinu bych ohodnotila 4*, ale druhá polovina pro mě byla utrpení a závěr byl doslova nekonečný ...

15.08.2022 2 z 5

Volodymyr Zelenskyj: Muž, který píše dějiny Volodymyr Zelenskyj: Muž, který píše dějiny Sergej Rudenko

Autor plní, co slibuje na obálce knihy "... představuje Zelenského život a politický vzestup, vždy však objektivně a bez přehnaných emocí.". Autor se v textu vyhýbá nicneříkajícím pompézním prohlášením, což oceňuji - v knize jsou překvapivě čtivě sepsaná fakta. A přebal knihy je důstojně doplňuje.

01.08.2022 4 z 5

Osmany Laffita - Svlečený Osmany Laffita - Svlečený Radka Červinková

V první řadě musím vyzdvihnout grafické zpracování knihy (obálka vypadá luxusně a decentně zárověň a text uvnitř je čtivě rozdělen do střídajících se pohledů Osmanyho, Guyho a autorky). Bylo zajímavé seznámit se s životem známého módního návrháře, myslím, že místy dal dost poznat svou povahu, což bude možná některým čtenářům na obtíž. Škoda jen že kniha neobsahovala více obrazové dokumentace - návrhů nebo fotografií z přehlídek, aby si bežný člověk uměl představit, co vlastně představuje ten "punc originality" - ten autorský rukopis, který ho proslavil.

28.07.2022 3 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Dámy a pánové, královna londýnských detektivek 21. století přichází a nikdo ji nepřekoná! Předchozí díly této série byly skvělé, ale tenhle je všechny naprosto překonal. I pátý den po dočtení knihy jsem stále dumala nad tím, jak mě mohla paní Rowlingová takhle převést! Detektivní romány J.K.R. kombinují anglické prostředí a charaktery postav Agathy Christie, neskutečné zvraty a zápletky Shari Lapeny v kombinaci s jedinečným “Rowlingovským“ smyslem pro detail. Rozhodně doporučuji celou sérii.

29.06.2022 5 z 5

Kapka Ája Kapka Ája Alena Mornštajnová

Krásně ilustrovaný a milý příběh, který děti opravdu zábavnou formou seznámí se vším, co děje kolem jedné kapky :) knížka je ideální pro předškoláčky a začínající školáčky, ale rozhodně obstojí i jako pohádka pro nejmenší. Zapracování a vysvětlení různých pojmů je ideální jako pomůcka pro rodiče na vysvětlení nebo na zkoušení dětí z jejich znalostí.

11.06.2022 5 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Další extrémně napínavé čtení od hvězdy svého žánru. Vím, že každý čtenář Lapeny má její knihy seřazeny v jiném pořadí oblíbenosti ... v mém žebříčku se tato kniha dostala na třetí místo, ALE ... nesmím opomenou dodat, co už všichni víme - že i ta "nejslabší" Lapena je o 120% lepší než většina jiných thrillerů. ;) takže rozhodně doporučuji :D

10.06.2022 4 z 5

Panda a dráček Panda a dráček James Norbury

Vlastně se jedná o nádhernou knihu ilustrací (stejně jako Chlapec, krtek, liška a kůň), které ale ruší náhodně vložená "moudra", kdyby ilustrace doprovázel celistvý příběh osobního rozvoje nebo pohádkový příběh pro děti, bylo by to mnohem lepší.

13.05.2022 2 z 5

Šel jsem se psem Šel jsem se psem Ivona Březinová

Velmi čtivě zpracováno, pěkně ilustrované a vhodné nejen pro děti ale (a asi hlavně) pro jejich rodiče, protože ukazuje, jak moc dospělí podceňují vnímavost dětí, ale také jejich rozlišovací a dedukční schopnosti.

10.05.2022 4 z 5

Poslední stanice Poslední stanice Casey McQuiston

Může být něco totálně přeslazené a přitom vtipné, milé a svižné? Asi jenom knihy od C. McQuiston :D opět si zamilujete všechny vedlejší postavy, budete se bavit jejich hláškami, ale i přemýšlet nad jejich osudy.

PS: Červenání a palačinky při čtení povoleny ;)

05.05.2022 5 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Po delší době opravdu originální fantasy s detailně propracovaným světem a postavami. Je to první fantasy, kterou jsem četla, jež je postavena na různých náboženstvích, jejichž podstata je logicky vysvětlena. Dlouho jsem si tedy zvykala na představu draků bez křídel a paradoxně jsem si je plně dokázala představit až v závěrečné bitvě, o to větší to bylo uvědomění a WAU! efekt. Dokážu si představit, že by tento svět fungoval i v rozsahu Písně ledu a ohně od G. R. R. Martina! Autorka si k tomu rozhodně vytvořila pevný základ a to je vlastně jediné minus na knize ... nedozvíte se vše co chcete vědět, protože chcete vědět víc než všechno ;) :D

20.04.2022 5 z 5

Symfonie ozvěn Symfonie ozvěn Jodi Taylor

Další nálož akce, humoru a zatraceného štěstí historiků ze Sv. Marie. Pokud už jste pozapomněli detaily prvního dílu, doporučuji si je osvěžit, jinak budete na začátku lehce tápat (jako já) a chytíte se později, ale nevadí. Tentokrát začínáme na trochu krvavé vlně a mezi kopou humoru zase narazíme na překvapivě vážné prvky (ostatně jako v prvním díle). Závěr knihy mě zase neuvěřitelně navnadil na další díl, protože se přeneseme ... Ano! Přesně tam! :D ;D

12.04.2022 4 z 5

Tři ženy a člun Tři ženy a člun Anne Youngson

Pokud chcete absolvovat po vodě stejnou trasu jako hrdinky této knihy, pak bude tato kniha pro čtenáře skvělým průvodcem a návodem, jelikož obsluhu zdymadel budete mít v malíčku. Stejně jako další technické a praktické činnosti týkající se člunů. Tyto prvky spojuje lehce naivní příběh dvou (tří) obyčejných žen a psa - bez humoru (natož typicky britského) a bez slavných anglických vod (pokud nejste Brit).

12.04.2022 1 z 5

Hrnčířovo pole Hrnčířovo pole Ellis Peters (p)

Žádné divoké honičky, litry krve a psychicky narušení vrazi. Prostě jen obyčejná vražda řešená poklidným tempem 12.st., kdy když chcete vyslechnout podezřelého, tak k němu jdete půl dne pěšky a když mezitím táhnete do boje, tak přerušíte vyšetřování ;) pokud jste ochotní respektovat její tempo a ticho kláštera, stane se pro vás milým potěšením.

09.03.2022 4 z 5

Vyhonit ďábla: O vztazích, sexu a intimitě Vyhonit ďábla: O vztazích, sexu a intimitě Terézia Ferjančeková

Doporučuji všem maminkám, které pro dcery shání knihu o dospívání, neboť se opravdu jedná o klasickou knihu typu "Můj tajný průvodce dospíváním". Název napovídá, že se s řešenými tématy autorky nebabrají a jdou přímo k věci, ale kniha sama o sobě není vulgární nebo nemístná. Osobně myslím, že kniha dá dívkám víc než ostatní podobné - hodně tomu pomáhá i forma textu v podobě dialogu mezi kamarádkami. Jen ta obálka je prostě strašná ;)

09.03.2022 4 z 5

Do hrobu si to nevemu Do hrobu si to nevemu Karel Šíp

Milé a někdy trošku náročnější povídky s jemným humorem, které vás ale občas i přinutí zamyslet se a zavzpomínat. Jednotlivé kapitoly jsou ale na tento typ knihy někdy až příliš dlouhé, jelikož osloví spíš starší muže, čekala bych dvě tři stránky na téma a jedeme dál.

01.03.2022 3 z 5

Strašidelné Brno Strašidelné Brno Arnošt Goldflam

V první řadě bych chtěla varovat, že se nejedná o dětskou literaturu, i když jsem to viděla v této kategorii zařazené. Dítě do 15 let to podle mě není schopné nijak uchopit. Jinak ale nevím, kam knihu zařadit. Povídky nejsou strašidelné (spíš depresivní) a vedou odnikud nikam. Knihu jsem nedočetla, skončila jsem poměrně brzy u "Jurského parku", ale možná je to jen tím, že jsem Středočech ;)

06.02.2022 1 z 5

Království lhářů Království lhářů Nick Martell

Knihu bych volila pro čtenáře YA fantasy - chlapce od 13 do 15 let. Děj pro ně bude napínavý, krve je tam přiměřeně, bojové scény jsou mírné a největším erotickým prvkem je pohlazení po zádech, takže se rodiče ani u 13 letých čtenářů nemají čeho bát. Navíc děj nejvíce připomíná detektivní vyšetřování se spoustou podezřelých a trochou magie, takže je to ideální přemostění z dětských dobrodružných knih.

Dospělé čtenáře ale kniha pravděpodobně nenadchne. Přirovnala bych ji k domečku z karet. Autor začne rychle stavět jednu kartu na druhou a vy si v první třetině začne říkat, že domeček asi stojí na bažině, ale čekáte. Postupně se domeček čím dál víc otřásá v základech a vy stále čekáte, že je někdo zpevní. No … a na konci se domeček prostě zhroutí.

Knize bohužel škodí překlad a překlepy. Překlad je místy dost krkolomný a je z něho cítit anglický slovosled. Z novotvarů se mi líbil jen “lunopád“. Další slova jsou zase použita zcela nelogicky (např. být zapomenutý znamená v knize ztratit myšlenky).

23.01.2022 2 z 5

Tajemství ve výtvarném umění: Skryté vzkazy, významy a záhady Tajemství ve výtvarném umění: Skryté vzkazy, významy a záhady Debra N. Mancoff

Velmi čtivě zpracovaná kniha, která je vhodná jak pro laiky tak i pro studenty uměleckých a humanitních oborů. Jednotlivá umělecká díla zpracovává z nevšedních směrů. Součástí jsou i detailní rozbory a popisy děl, kterým vždy předchází stručný text o historii díla a životě autora.
Knihu bych doporučila i pedagogům pro žáky základních škol, protože zajímavou formou přibližuje výtvarné umění a usnadňuje jeho pochopení (vč. postupů vzniku díla - výtvarného postupu, což je zajímavá věc, se kterou ale žáci a studenti většinou nejsou vůbec seznámeni a vůbec si ji neuvědomují).

17.01.2022 5 z 5