koci.utd koci.utd komentáře u knih

David Limberský - Byla to jízda David Limberský - Byla to jízda Ervín Schulz

Já asi dokážu pochopit, proč David Limberský není mezi fotbalovými fanoušky extra populární, ale pro nás Plzeňáky je totální ikona a legenda klubu. Já osobně na Štruncák chodím zhruba od roku 1998 a Limbu jsem sledoval celou jeho kariéru. A nebojím se říct, že od dob Marka Jankulovského jsme neměli lepšího levého beka. Limba je kontroverzní postava a obrovský fenomén a kniha hezky ilustruje proč tomu tak je. Za mě velice příjemná četba.

05.06.2023 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Kniha neměla takový wow efekt, jako první díl, ale i nadále se jedná o originální sci-fi, které rozhodně doporučuji. Je pravda, že některé plány mediátorů byly možná až příliš fantasmagorické, ale to tak trochu k tomuto žánru patří. Kdybych měl něco vytknout, tak snad jen to, že jsem měl občas guláš v čínských jménech.

16.04.2023 5 z 5

Adrenalin - O čem jsem ještě nevyprávěl Adrenalin - O čem jsem ještě nevyprávěl Zlatan Ibrahimović

Zlatan se nestal fotbalovou ikonou jen proto, že je výjimečný hráč, ale také kvůli svému vystupování. Někteří jej milují, druzí nenávidí, ale nikoho nenechá v klidu. A přesně v takovém duchu se nese celá kniha. Mě osobně víc bavil první díl, který byl komplexnější, ucelenější, přinesl víc informací a hlavně působil kompaktně.
Ale i tak, pro fotbalové fanoušky je to "must read" záležitost.

10.04.2023 4 z 5

Star Wars: Vader / Stíny a tajemství Star Wars: Vader / Stíny a tajemství Kieron Gillen

Svižný příběh, super postavy, parádní kresba. Ideální kousek na nedělní nudný odpoledne.

09.04.2023 4 z 5

42: Dělej co Tě baví! 42: Dělej co Tě baví! Mikoláš Tuček

Leckdo možná namítne, že psát memoáry v tomhle věku je, řekněme, odvážné, ale kniha se povedla. Četl jsem Score, sledoval Game Page i Re-play, zasměju se u Blate Night Show a Football Fanatics je asi nejzábavnější fotbalová stránka českého FB. Tukan je totální legenda českého internetu a nesmírně vtipný člověk a ukazuje, že ohlédnutí za životem může napsat i "normální" člověk, který rád hraje hry, čte knížky, pije pivo a kouká na fotbal a ne jen politik, herec nebo slavný sportovec. Kdybych měl přeci jen něco vytknout, tak asi to, že fandí Liverpoolu, ale už jsem se s tím nějak smířil a FF sleduji dál :)

04.04.2023 5 z 5

Fotbalové devadesátky Fotbalové devadesátky Štěpán Filípek

Fotbalová literatura je moje guilty pleasure a rukama mi prošlo téměř vše, co v ČR vyšlo. I proto vím, že za kvalitní fotbalovou literaturou je potřeba se vydat do zahraničí (zejména do Anglie). Fotbalové devadesátky jsou ale výjimka. Štěpánu Filípkovi a spol. se podařilo dát dohromady nesmírně poutavé čtení o extrémně divokém období našich novodobých dějin. Vše je proloženo zajímavými rozhovory s hlavními hybateli fotbalového dění v 90. letech a okořeněné o dnes už těžko uvěřitelné historky ze soukromí fotbalistů a jejich šéfů. 10/10

11.01.2023 5 z 5

Fotbal – historie od počátku do současnosti Fotbal – historie od počátku do současnosti Milan Macho

Opravdu zajímavých a kvalitních knih o fotbale je na českém trhu málo. A Milan Macho je výjimkou, protože jeho knihy patří rozhodně k tomu nejlepšímu, co na CZ scéně vzniká. Super kniha, která hezky shrnuje historii fotbalu. Určitě více zaujme člověka, který nemá tak dobré fotbalové znalosti, jako třeba já, ale i tak palec nahoru, už jen za odvahu spracovat tak rozsáhlé téma.

26.08.2021 4 z 5

Fotbaloví géniové Fotbaloví géniové Milan Macho

Milan Macho je legenda. Jeho knihy mám rád a líbili se mi i Fotbaloví géniové. Nicméně kdybych měl něco vytknout, tak bych se soustředil na méně hráčů, ale dal bych jim větší prostor.

26.08.2021 4 z 5

Příběhy fotbalového Albionu Příběhy fotbalového Albionu Martin Vymyslický

Co se fotbalové literatury týče, nejsme na tom v ČR nějak extra dobře. S výjimkou knih p. Macha tu toho moc nevychází, a tak jsem byl na tuto publikaci hodně zvědavý. Martin Vymyslický zvolil velice dobré a zajímavé téma, takže jsem byl z knihy nadšený od první stránky. A ačkoliv si myslím, že mé znalosti týkající se historie fotbalu jsou na relativně dobré úrovni, dozvěděl jsem se množství zajímavostí, o kterých jsem neměl páru. Za mě skvělá kniha, kterou určitě doporučuji.

25.08.2020 5 z 5

Pep Guardiola - Mág moderního fotbalu Pep Guardiola - Mág moderního fotbalu Daniel Martínez

Tohle má do normální knihy hodně daleko. Je to v podstatě zamilovaná óda na jednoho španělského chlapce. Autor si Guardiolu opravdu oblíbil, což v některých pasážích působí až trapně. Kniha je nesmírně zaujatá a líbit se může snad jen nesoudným fanouškům Barcelony.

09.01.2017 2 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Antiutopie mám rád, přesto se nemůžu bránit dojmu, že Bradburyho dílo je značně nadhodnocené. Kromě závěrečného útěku mě kniha docela nudila a v rámci žánru nesahá ani po kotníky konkurenčnímu Orwellovi. A co se týče vizí, že lidé nečtou knihy, neviděl bych to tak černě :)

21.09.2016 3 z 5

Fotbalový Louvre Fotbalový Louvre Josef Káninský

Fotbalový louvre se stal jakousi biblí mého dětství. Téměř denně jsem listoval stránkami a hltal veškeré informace o životech mých tehdejších hrdinů, jako byli Zidane, Ronadlo, Nedvěd nebo Bergkamp. Knihu mám doma stále schovanou a když se na ní podívám dnes, člověka, který v té době sledoval fotbal asi příliš nepřekvapí. Přeci jen rozsah 125 stran naznačuje, že se nejedná o nějaký rozsáhlý opus. Přesto na tuhle knihu nedám dopustit a doufám, že na podobné a třeba i propracovanější dílo v budoucnu znovu narazím.

20.09.2016 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Postapokalyptické vize světa mám rád. Téma mě fakt zajímá, sám nad tím dost často přemýšlím a Glukhovsky mi nabídl nový směr uvažování. Kniha mě od první stránky bavila, dlouho se mi nestalo, abych hlavnímu hrdinovi tak "fandil". Za mě však sráží trochu dojem závěr, kdy mi chvílemi přišlo, že autor neměl pořádný nápad a jen se snažil nějak vyplnit prostor, aby mohlo dojít k velkému finále. To ovšem stálo za to, protože ačkoliv mi chodilo v hlavě spoustu scénářů, jak vše může dopadnou, tohle mě nenapadlo.

20.09.2016 5 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Hrobka je mou první zkušeností s Lovecraftem a mohu říct, že určitě ne poslední. Nikdy jsem si na horory nepotrpěl (i proto jsem nečetl nic od Kinga), ale Lovecraft mě ohromil od první stránky. Podobný styl psaní jsem nikde neviděl. A musím se přiznat, že po přečtení první povídky mi běhal mráz po zádech a dokonce i na nějakou tu noční můru došlo. Už teď se těším na další knihy.

20.09.2016 4 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Prozatím jednoznačně nejslabší díl celé série. Ačkoliv mám Geralta a jeho svět velice rád, dle mého měl Sapkowski investovat více času do povídek, které byly dokonalé. Upřímně doufám, že mě další díly chytnou víc.

31.05.2016 3 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Ne snad, že by se mi kniha nelíbila. Přesto si myslím, že je lehce přeceňována. Systém je zde vykreslen více než výstižně a vzhledem k roku vydání určitě palec nahoru. Přesto mě hned napadá srovnání s 1984, což je veskrze komplexnější a vydařenější dílo. Farmě zvířat určitě škodí menší počet stran, díky čemuž se nepodaří vzbudit ve čtenáři takovou emoci, jako tomu je u výše zmíněného 1984. Přesto před Orwellem klobouk dolů, byl to Pan Spisovatel.

10.02.2016 4 z 5

Fotbal - vášeň 20. století Fotbal - vášeň 20. století Milan Macho

Kniha sama o sobě je dobrá i zajímavá. Ovšem pokud bych něco měl vytknout, bude to zpracování. Autor si uřízl moc velké sousto, takže většina kapitol klouže spíše po povrchu, než aby se člověk znalý fotbalu dozvěděl něco, co by jej extra překvapilo. Kdyby se pak Macho soustředil na užší téma, určitě by kniha byla lepší. Přesto musím dát palec nahoru, protože v rámci tématu se jedná o možná nejlepší dílo.

09.02.2016 4 z 5

Já jsem Zlatan Ibrahimović Já jsem Zlatan Ibrahimović David Lagercrantz

Zlatanova kariéra je obdivuhodná a svým způsobem má tak trochu smůlu, že hraje v éře Cristiana Ronalda a Lionela Messiho. V knize "Já jsem Zlatan Ibrahimovič" není nouze o zajímavé historky, které občas mají peprnější nádech. Zlatanovým agentem je excentrický Mino Raiola, který pro ostré slovo nejde daleko. Pro zajímavost úryvek z knihy.
(Zlatan po zápase, kdy jej manažer Koeman vystřídal a kopl vzteky do reklamního banneru, volá Raiolovi)

ZLATAN: "Co je to za idiota, že mě stahuje ze hry? Jak může být tak blbý?"
MINO: "Jasně, že tě stáhl. Byl jsi nejhorší na hřišti. Hrál jsi úplný hovno."
ZLATAN: "Co to, do prdele, kecáš?"
MINO: "Byl jsi zbytečný, měl tě posadit dřív."
ZLATAN: "Poslouchej."
MINO: "Co?"
ZLATAN: "Můžete jít k čertu, ty i trenér!"
MINO: "Kolikrát ti to mám říct? Hrál si hovno a taky kurva nemůžeš kopat do reklamních panelů. Měl bys konečně dospět."
ZLATAN: "Jdi do prdele."
MINO: "Naser si."
ZLATAN: "Ty si naser. Chci odtamtud vypadnout"
MINO: "V tom případě se můžeš přestěhovat do Turína."

Následuje pasáž o tom, jak se povedlo zprostředkovat Zlatanův odchod do Juventusu Turín, který jej definitivně katapultoval do nejvyšších pater světového fotbalu.

09.02.2016 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Má první zkušenost se Zaklínačem. Musím říct, že mě to od první stránky pohltilo. Nyní nejenže se chystám na další knihy, ale také úspěšně pokračuji v druhém dílu hry na Xboxu :)

04.02.2016 5 z 5

Pavel Horváth: Můj příběh nekončí Pavel Horváth: Můj příběh nekončí Jan Palička

Velmi vtipný pohled do života jedné z nejikoničtějších postav české ligy.

01.02.2016 5 z 5