knižní moora knižní moora komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malého prince četla většina z nás v průběhu školní docházky. Pamatuji si okamžik před patnácti lety. Seděla jsem za stolem, v ruce držela propisku a přede mnou ležel otevřený čtenářský deník s čerstvým zápisem o Malém princi. A babička, která se ke mně sklání a říká, ať přidám na konec větu „až budu dospělá, přečtu si Malého prince ještě jednou“.

Není vůbec podstatné, jak sami sobě malého prince interpretujeme. Ať už je to dítě v každém z nás, vnitřní hlas, někdo, kdo nám pomůže jednou za čas vidět svět jinak. Je jedno, jestli musíme havarovat v poušti, abychom ho potkali. Důležité je to, že nám ukazuje rozdíl mezi chytrostí a moudrostí, mezi kloboukem a slonem v hroznýši. Příběh o tom, co nás svazuje, jak se mění náš pohled na svět a jak nepodstatné věci upřednostňujeme. O lišce a růži, o přátelství a lásce.

Přes to, že Malý princ upozorňuje na klišé, je za něj sám někdy považován. Jako by bylo nutné zaujmout vůči knize názor, buď ji milovat, nebo zatracovat.

28.01.2015 5 z 5

Pražská zima Pražská zima Madeleine Albright

Skvělé postřehy ke klíčovým okamžikům dějin Československa. Knížka, která by neměla v domácí knihovně chybět

23.01.2015 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Od kolíbky po hrob. Univerzální kniha na celý život.

Pohádky o mašinkách Pohádky o mašinkách Pavel Naumann

Nutila jsem jako malá tátu, aby mi v nich četl, doteď mám v hlavě své představy mašinek :)

Pražské pověsti a legendy Pražské pověsti a legendy Josef Svátek

Jako díte jsem ji milovala.

Strach Strach Guy de Maupassant

Upozornění! Nečíst před spaním! Budila jsem se shodně nepříjemnými pocity v noci. Skvělá knížka

Havran (14 básní) Havran (14 básní) Edgar Allan Poe

Prostě NÁDHERA.Literární zážitek a často se k ní vracím. Stačí přečíst jen kousek..

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

Smrt milenců v překladu Hanuše Jelínka a Ten, který straší v překladu Viktora Dyka jsou mými nejoblíbenějšími básněmi vůbec

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Romantika jak má být! :)

Příběh jednoho života Příběh jednoho života Guy de Maupassant

Těšila jsem se naivně s Janou, trpěla jsem s Janou. S krásnou romantickou, melancholickou nostalgií.

25.10.2014 4 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Bohužel jsem ji četla chvíli po Vyhnání Gerty Schnirch, navíc s motivací nejen se bavit, ale získat vhled do doby a problematiky. Příběh je poměrně univerzální a dal by se s menšími úpravami použít na jiné období. Sám o sobě špatný není. Co už ale špatné bylo a přivedlo mě téměř k tomu, že jsem knihu odložila, byly chyby a překlepy, které se ke konci objevovaly častěji a častěji.

25.10.2014 3 z 5

Češi ve wehrmachtu Češi ve wehrmachtu František Emmert

Přínosná, ojedinělá kniha. Sebrané příběhy s vysokou vypovídací hodnotou, které boří i zažité představy (Češi nemohli být u Luftwafe). Velká škoda opakující se věty o příchodu obyvatel Těšínska do Ostravy během Vánoc ve dvou různých příbězích, které jsou podávány jako výpovědi. Spousta těšinských a hlučínských rodin v ní může najít vysvětlení osudu svých předků

25.10.2014 4 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Nemám ráda Remarqua. Zkoušela jsem číst několik jeho knih, u Nebe nezná vyvolených jsem si opravdu přála, aby se mi líbila. Nic. Pak jsem doma v knihovně našla Jiskru života. O Remarquovi se prý říká, že buď ho milujete, nebo nemůžete číst. Nic jsem číst nemohla, ale Jiskru života jsem nedostala z pod kůže ani po deseti letech, co jsem ji četla.

25.10.2014 5 z 5

Filosofický slovník Filosofický slovník Voltaire (p)

Nevím, co mé rodiče napadlo, dát mi tuto knihu, když mi bylo kolem 13 let. Přečetla jsem ji během chvilky a zanechala ve mě spoustu pocitů, které jsem následně filtrovala ve čtenářském deníku v rámci nejdelšího zápisu, který jsem udělala. Taky jsem od tohoto zápisu do deníku nekreslila :D

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Jedna z nejzásadnějších knih, které jsem četla.

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

(SPOILER) Rozuzlení bylo celkem tušené, když je v knize pár postav a od začátku jsou tři vykreslené jako psychicky narušené, z toho jedna je vypravěčka, není moc překvapivé, když ty zbylé dvě si občas někoho zavraždí. 250 stránek se kecalo, na zbylých pár bylo najednou celé rozuzlení. Žádný prostor pro čtenáře. Nebyla špatná, to ne, dala jsem ji za 3 dny. Ale za měsíc si prostě nevzpomenu, o čem byla. V porovnání se Zmizelou slabý odvar.
A kdyby se šukalo tolikrát, kolikrát se někde v tomto tvaru slovo objevilo, nedělo by se asi nic jiného. A samotné sexuální scény jsou proti "šukání" dívčí školou. Hrubé kecy působí lehce trapně v kontrastu s tím, co se v knize děje

25.10.2014 3 z 5