OnlineknihyKeMne

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

Překvapivě mě kniha i údajné zfilmování doposud úspěšně míjely, netušila jsem nic víc než že je to o nějaké říkance, dokonce jsem stále čekala, kdy na scénu nastoupí pan Poirot :-)

Přečteno pochopitelně jedním dechem, a samozřejmě nezklamalo, líbilo, typická Agatha. Opět jsem do poslední chvíle netušila, nebo spíš tušila, ale pokaždé špatně :-) Takže detektivka jak má být :-)

09.03.2020

Chování: Biologie člověka v dobrém i ve zlémChování: Biologie člověka v dobrém i ve zlémRobert Morris Sapolsky

Předně - je to opravdu mnohostránková kniha a čtení zabere nějaký čas. Ale stojí to za to!

Téma je obsáhlé a autor hned od počátku představí svůj systém, jak nás jím provede. Geniální systém. A tak se nejdřív prokousáváte neurovědou, následuje endokrinologie, genetika, kulturní a náboženské rozdíly, vzorce sociálního chování (tady se autor vyžije ve svém oboru primatologie) a než se nadějeme, už probíráme vážná témata, jako je xenofobie, politika a válčení.

Autor píše popularizačním stylem, samej vtípek či koment, až to na mě místy působilo rušivě, vzhledem k vážnosti a hloubce některých témat. Místy možná až moc omáčky rozšiřující objemnost knihy. A další kvanta textu v poznámkách pod čarou téměř na každé straně. Znovu musím zopakovat - jo je toho moc, ale čte se to jak detektivka.

Ke konci knihy autor hodně vkládá svůj postoj. V podstatě agituje za mír. Za to, abychom v sobě podporovali svá lepší já. Změnili svět k lepšímu. Hodně silná poslední kapitola. Už jen to, že kniha má i toto hlubší poselství, si zaslouží plné hodnocení a doporučení.

Komentáře zmiňují výborný překlad. Ano, četbu si vážně užijete, nicméně nemalý podíl na tom má jistě i originál. Já přidávám pochvalu za to, že se v takovém monumentu vyskytuje jen minimum překlepů. I když kůra vs. kúra mě docela dostala :-)

20.06.2020

Piknik u cestyPiknik u cestyArkadij Strugackij

Sympatický hrdina, zajímavé téma, na mě snad až moc tísnivá atmosféra, kde smrt číhá na každém kroku. Zanechá po přečtení v člověku určitou stopu, pocit, který nedovedu vyjádřit.

Když mi byla knížka doporučena se slovy "lidé nacházejí mimozemské zbytky po pikniku a hádají co by to tak mohlo být a jsou úplně vedle", čekala jsem vtipnou oddechovku, kde se na konci dozvím, co to tedy bylo doopravdy. Nevěřte co vám kdo o knížkách napovídá :-D Oddechovka to rozhodně nebyla. Horor s prvky psychologického dramatu a filozofická otázka, možná na trošku otřepané téma: kdyby vám zlatá rybka mohla splnit jediné přání, co si vlastně přát?

03.11.2019

Zahradníkův rokZahradníkův rokKarel Čapek

Moje milované zahradničení ve spojení s mistrovským vyjadřováním pana Čapka - to jsem musela mít!

A skutečně, velmi příjemné počteníčko. A navíc inspirativní! Těch názvů rostlin, neboli peren, musím si vygooglit, o čem to tak básnil!

18.01.2020

MarťanMarťanAndy Weir

Ó ano, tohle je dokonalá kniha. To jsem si myslela už tehdy, kdy jsem si ji jako jednu z mála beletristických kupovala skrz Knižní klub, i poté, co jsem ji jedním dechem přečetla. Moc jsem byla zvědavá na film, jak zvládnou udělat one man show, a bylo to taky skvělé.

Nyní jsem tedy s odstupem pěti let přečetla znovu knihu a jsem stejně nadšená jako poprvé, což mluví za vše. A stejně tak se těším na setkání v dalších letech. A teď si jdu znovu sehnat ten film.

Jo, a doporučuju! Knihu i film!

07.03.2020

Růže pro AlgernonRůže pro AlgernonDaniel Keyes

Emotivní. Dlouho jsem u knihy něco takového nezažila.

Zprvu se četla těžko, protože jsem na pravopis pes a taky si myslím, že ty chyby byly zveličené až nereálně, ale zas chápu, že pro vyznění knihy to bylo nezbytné.

Čtení bylo skutečně silný zážitek. Doporučuju.

22.02.2020

Řbitov zviřátekŘbitov zviřátekStephen King

Mám předsudky vůči módním autorům, co sází jednu za druhou... To je důvodem, proč jsem Kinga objevila až teď...

To je jeho pravé příjmení? Příhodné.

Překvapil. Asi je patrné, že nemám slov. Ještě doznívá... Mistrovsky napsané.

14.01.2020

NonstopNonstopBrian Wilson Aldiss

Knížka mi byla doporučena jako dobrá sci-fi a rozhodně nezklamala. Byla mi blízká, jakoby známá, určitým způsobem mi totiž připomínala Strugackých Les, ehm, ať tu tedy není spoiler, řekněme že spoustou prvků. Akorát byla tahle lepší, protože měla děj :-) Užívala jsem si napětí do poslední chvíle a neustále jsem byla mile překvapována, jak dobře to měl autor promyšleno. Doporučuju.

25.02.2020

OsvíceníOsvíceníStephen King

Skvělá kniha, skvěle podané charaktery a jejich vývoj. Rodiče úžasně nesympatičtí; otec k ničemu, jak se porád litoval a brrr utírat ústa kapesníkem, takový zlozvyk fakt existuje? Matka nevyrovnaná se svou matkou a neustále závidící manželovi lásku jejich syna. Ostatní hlavní postavy byly naštěstí sympatické. Kniha napínavá, stres vzbuzující čtení, napětí krásně graduje a autor zajímavě překvapil skladbou přeživších. Co mi ale vadilo byly ty stupidní názvy kapitol, suché a vše prozrazující dopředu. Spíš jako by to byly body osnovy, které tam někdo zapomněl...

26.05.2020

Luciferův efekt – Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlíLuciferův efekt – Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlíPhilip Zimbardo

Autor napsal tuto knihu 30 let po Stanfordském vězeňském experimentu, který tehdy zorganizoval. Pochopitelně se velká část knihy (cca polovina) zabývá právě tímto tématem. S tak velkým časovým odstupem je autor schopen posoudit význam a praktické dopady zmíněného experimentu. Bohužel dává velký prostor poněkud jednostranně většinou jen vojenským/vězeňským konfliktům v Iráku, Guantanamu, Rwandě, popsaným do poslední podrobnosti. Luciferův efekt ve všedním životě je prezentován jen několika málo vědeckými studiemi a podivnou poslední kapitolou, která vypadala slibně (údajně měla obsahovat rady jak se bránit tomuto efektu), leč autor se opět nechal unést a téma sklouzlo na definici hrdinství a jeho členění na podkategorie (wtf), které spolu s kolegou "vymyslel". Z knihy je patrná Zimbardova sebestřednost :-) ale je vcelku roztomilá.

Hlavní myšlenkou asi je, že nemůžeme tušit, jak se zachováme v extrémních situacích, a taky jak chutná moc :-) Autor hlavně poukazuje na to, že vcelku zbytečně tvrdě trestáme provinilce, kteří zneužili svou moc, zatímco je potřeba změnit systém, aby se zlepšily vztahy ve věznicích. Zároveň ale cítí, že je to boj s větrnými mlýny.

Myšlenka dobrá, ale podání příliš ukecané, místy se opakují citace, celkově působí chaoticky. Názvy kapitol sice naznačí, co chce autor říct, ale v textu se to ztrácí pod nánosem zbytečných podrobností a souvislostí. Výsledkem je kniha nepřiměřeně dlouhá a vytrácí se závažnost jejího sdělení.

21.12.2020

Kámen mudrcůKámen mudrcůJohanes Anker Larsen

Pozoruhodná kniha, opravdu pozoruhodná.

Začátek mi atmosférou silně připomněl knihu Malý Bobeš, celých 100 stran, to jsem ještě netušila, že dětství záhy skončí, a teprve začne ta síla.

Kniha mi neustále něco připomínala; tu Alchymistu, tu Danteho Peklo, tu Rady zkušeného ďábla, tu moderní ezo knihy z nejrůznejších oblastí duchovna. Je v ní vše. Slovy to ani nejde vyjádřit. Je to poklad. Je to kámen mudrců.

A... Našla jsem tam i soukromé poselství pro sebe. Jako by bylo vězeno, že to budu číst. Ta slova mě hluboce zasáhla.

Podobně jako jiná pasáž, která mě rozrušila, pro mě velmi překvapivá slova Zlého:
"Modlitba je totiž magie, víš. Když člověk vzývá, vždycky někdo přijde, někdy je to 'anděl', ale někdy třeba ďábel. Modlil ses mnoho, a přišel jsem já. Budu poctivý a řeknu, že když se přestaneš modlit, zmizím eo ipso. Můžeš to zkusit. Rozsviť lampu, zápalky leží na židli. Až bude lampa rozsvícena, zmizím. Nesnesu jiné světlo než své vlastní. Právě jako lidé, kteří jsou stejného ducha jako my. Ale když se budeš modlit, zase se vrátím. Stojí psáno: Proste a bude vám dáno, ale nestojí tam, co dostanete."

05.02.2020

Obsahuji davyObsahuji davyEd Yong

S velkou láskou a příjemným humorem vytvořená tištěná verze přírodopisných dokumentů BBC. Kvalitně zpracované téma uvádí historie poznávání mikroorganismů (jak to autor dokázal, že téměř každá zmiňovaná osobnost je tak sympaticky zajímavá?), následuje několik oblastí zajímavých výzkumů a knihu uzavírá význam těchto výzkumů pro praxi a možný vývoj oboru do budoucna. Hned jsem zatoužila být taky s oněmi vědci a podílet se na tom všem.

24.02.2020

MiseryMiseryStephen King

Psycho. Na mě až moc. Už chápu, proč někomu připadal Řbitov zviřátek slabý. Misery se s ním co do napětí nedá srovnávat.

Hrozně se mi líbil autorův styl psaní. To prokládání vnitřním hlasem. Ta přirovnání. A navíc jsem se dozvěděla i mnoho o tom, jak vzniká kniha, řekla bych že víc, než z autorovy autobiografie O psaní. A o psychických pochodech geniálního spisovatele. Pavlíku jak je to dál?

17.05.2020

Velká kniha pohádekVelká kniha pohádekBožena Němcová

Oblíbená kniha mého dětství. Milovala jsem i ty ilustrace. Některé pohádky byly šíleně dlouhé (pro mé dětské vnímání), některé jsem nepochopila (Alabastrová ručička), některé jsem četla stále dokola, protože jejich svět byl tak exotický (hned ta první, nebo Paví král).

10.11.2020

Já, PoutníkJá, PoutníkTerry Hayes

Och, tak tohle nemělo chybu. A to jen málokterá současná beletrie mě zaujme.
(...v němém úžasu nechávám v sobě doznívat...)

14.12.2020

Duch domu AshburnůDuch domu AshburnůDarcy Coates

Hned od začátku mi přišlo srovnávat s podobnými lahůdkami od Stephena Kinga, a nic naplat, Kingovi se lehkostí psaní nevyrovná. Hlavně první kapitola je taková primitivní. Přidají se k tomu i jisté logické nedomyšlenosti a málo uvěřitelné hororové prvky, až klišé, ale naštěstí příběh do sebe čtenáře brzy vtáhne, takže to nevadí. Určité napětí kniha vykřesat dokáže a čte se dobře, ani se mi s ní v noci nechtělo loučit a odkládat zbytek na další den. Myslím, že pro nenáročné čtenáře je ideální. Taky jste čekali, kdy a jak to ten kocour schytá? Oblíbený mazlík v tomto žánru je vždycky vděčným tématem :-) Bylo znát, že autorka kočky zná.

10.03.2021

Čtvrtá opiceČtvrtá opiceJonathan Dylan Barker

Hustý! Připomínala mi "Já, poutník" jak strukturou, tak napětím, čtivostí a taky šlo o čas. Moc se mi líbila i přesto, že jsem nevykoumala, jak si nahá osoba v naprosté tmě může změřit tep na 15 vteřin. A jsem ráda, že existuje pokračování, podívám se po něm.

28.10.2021

ToToStephen King

Film jsem neznala a klauni mi připadají nechutní, tak jsem netušila, co od této (navíc značně objemné) knížky mohu očekávat. Hele byla to bomba! King fakt umí. Typický jeho styl, popisující každou drobnost běžného dne, s neuvěřitelnou nápaditostí a originálními přirovnáními a metafory - jak to, že se ještě neopakuje?

Číst tuto knihu bylo fakt utrpení - když tak moc chcete, ale je vám jasné, že ji celou za jeden den nedáte. Ani za dva. Utrpením jsou i časté barvité popisy násilí a sexu, až mám pocit, že tady je někdo kapku úchylnej. Utrpením je i to nesnesitelné napětí, kdy vám autor už několik stránek předem prozradí, že tahle postava umře, ačkoliv tomu v té chvíli vůbec nic nenasvědčuje. Ale je to takové masochistické, prostě nejde přestat číst.

I když... Snad poprvé jsem si v nějaké knize všimla něčeho nelogického, běžně jsem na tohle natvrdlá. Tady jsem napočítala hned čtyři nelogičnosti, které mě práskly do očí rovnou při čtení, hlavně čím víc se vše blížilo ke konci. Ale holt - to se dá odpustit. Byla to super jízda.

29.05.2021

Na Větrné hůrceNa Větrné hůrceEmily Brontë

Čteno podruhé a asi ne naposled. Je to takové ponuré čtení, depresívní, o několika nešťastných životech a jedné velmi ukecané vypravěčce. Ale má v sobě nějaké kouzlo.

24.12.2021

SiddhárthaSiddhárthaHermann Hesse

Nemohla jsem se od téhle knížky odtrhnout. Začala naprosto skvostným básnickým jazykem, připomínajícím pohádku o krásném dobrém mladíkovi, kterého měl každý rád. Postupně poetičnosti ubývalo, ale už jí nebylo zapotřebí. Hledáme všichni. A dychtivě se podobně jako Góvinda snažíme dozvědět, co Siddhártha nakonec nalezne.

Tohle dílo jsem četla s vědomím, že autor se celoživotně potýkal s depresemi, a buddhismus byla jedna z jeho vlastních cest hledajícího. A zajímalo mě, k čemu autor tedy nakonec dospěje, jaké poselství nám touto knížkou předá.

Myslím, že to zvládl výborně.

07.05.2020

Tady byla Britt-MarieTady byla Britt-MarieFredrik Backman

Z anotace mi nedošlo, že babka bude až taková "babka" :-) No autor si ji pořádně vychutnal, to snad ani není možný, aby si ji celou vymyslel! Byla tak živá. Trochu jsem nevěřila její proměně, ale nakonec se vlastně neproměnila tolik:-) Knížka mě bavila, postavy byly super barvité, no jen ta atmosféra porád taková ponurá... Z toho důvodu nakonec nedávám plný počet, i když jsem hodně váhala. Rozhodlo, že to byl sice fajn zážitek, ale podruhé bych do toho už nešla.

11.03.2021

Červená kniha – čtenářská ediceČervená kniha – čtenářská ediceCarl Gustav Jung

Čtena "jen" čtenářská edice bez obrázků, protože originální Červená kniha už není k dostání. A nyní už i chápu tolik poptávkových inzerátů po ní, hned bych se k nim přidala, a tak pevně doufám, že originál bude mít někdy ještě dotisk.

Červená kniha je mojí druhou "Jungovkou", po tom životopise od A. Jaffé, který mě na ni upozornil. A je to srdcovka. Samozřejmě nerozumím všemu, ale rozumím, že Jung byl velký filozof s bohatým vnitřním životem, o kterém neustále porád dokola přemýšlel. Jeho dílo lze tak přirovnat nesrozumitelností, tématem i významem k Nietzscheho Tak pravil Zarathustra, které Junga také hodně ovlivnilo. Mně připomíná Bibli. Ze stejných důvodů.

Jak tu již bylo řečeno, není to dílo pro každého, ale jako všechna podobná díla si "svého" člověka v pravý čas přitáhne. Doporučuji Jungovým skalním fanouškům a těm, kdo neustále o životě filozofují a hloubají nad jeho smyslem.

01.03.2021

KouleKouleMichael Crichton

Tak to byl nářez. Asi tak od poloviny jsem se už nedokázala odtrhnout, takže pak už jedním dechem. A to doslova, bolest a tlak v hrudi jasně signalizovaly, že toho napětí je až moc. Takhle na mě působí jen málokterá kniha. A to jsem pochybovala, že s koulí lze vymyslet slušnou zápletku :-)

06.11.2019

Tao te ťingTao te ťing Lao-c´

Skutečně působí jako Bible východu. Jen je kratší :-)

A skutečně se člověk může k textu často vracet a nacházet nové významy.

Paní Krebsová se opravdu snažila, aby pořídila co nejpřesnější překlad, a já jí věřím, proto jsem si po několika kapitolách odpustila velkou část poznámek věnujících se rozdílnosti starších překladů a obtížnosti, jak pochopit jednoduché, avšak mnohovýznamové čínské znaky. Z poznámek jsem tak vybírala jen části, které se snažily okomentovat, co tím autor myslel, nebo vysvětlující historický kontext.

Kniha obsahuje i úvod do taoismu i originální čínský text. Celkově ji považuju za zdařilou, kéž by byla takhle zpracována i Bible (ekumenický překlad se sice o něco takového pokouší, ale nějak nezískal mou důvěru).

01.03.2020

Černočerná tmaČernočerná tmaStephen King

Taky jste si všimli, jak nápadně často autorovi hrdinové v knihách zvracejí či močí, nebo ještě lépe obojí? Tak tady to rozhodně nechybí.

Samy povídky jsou hodně drsné, útočící na emoce, například ten pocit, kdy někoho vraždíte a on porád ne a ne dodělat... Však to autor pěkně komentuje v Doslovu.

K povídkám jsem se vyjádřila konkrétněji přímo u nich. Nejvíc jsem si užila Dobré manželství, hned za ním se drží Velký řidič. Zbylé mi přišly tak nějak nevyvážené a 1922 navíc až přemorbidnělá. Fakt na pozvracení. Nebo pomočení? Autor by asi ocenil obojí :-)

01.07.2020

Byl jsem Mengeleho asistentemByl jsem Mengeleho asistentemMiklós Nyiszli

V rámci čtenářské výzvy - kniha o holokaustu. Dá se říct, že tomuto tématu se v knihách vyhýbám, a tak bylo těžké najít takovou, která by mi moc nehrála na city. Osobnost dr. Mengeleho mě ale zajímá, proto jsem sáhla po této.

Knížku jsem četla jedním dechem. Zprvu s krátkými pauzami na rozdejchání obsahu, později již s takovou nějakou otupělostí vůči utrpení spolu s autorem.

Kniha mě překvapila svou čtivostí. Četla se jako román. A to autor prý nebyl spisovatel. Téměř reportážní atmosféru umocňuje časté použití přítomného času.

Já jen postrádala trochu víc dr. Mengeleho. Čekala jsem mnohem víc nelidských pokusů na dvojčatech. Pitvy byly už jen slabý odvar.

Celkově byla kniha milým překvapením svou čtivostí a vzhledem k tomu, jak jsem již uvedla, že to není moje téma, jsem se i mnohé dozvěděla.

03.08.2020

Citový život zvířatCitový život zvířatPeter Wohlleben

Vypadá to, jako by autor psal jinou knihu než jak ji prezentuje název. Ano, snaží se zamýšlet nad jednotlivými pocity a hledat jejich alternativy u zvířat. Ale stejně tak píše o jiných tématech zvířecí říše - o zvířecích smyslech, stáří, nočním životě atd.

Stejně tak je to všehochuť v rámci kapitolek - autor píše o lesních zvířatech, která pozoroval, pak přeskočí na své domácí mazlíky, kterých taky bylo požehnaně, a do toho sem tam stručně zamíchá zmínku o nějaké té vědecké studii (překvapivě i s odkazy) k tématu a navíc kupu svých myšlenek, co se mu honí hlavou.

Ale jinak je to vyprávění pěkné, čtivé, něco i pro mě nové - hlavně to o nebezpečných srncích, rozhodně neprovokujte srnce, co na vás výhružně štěká (škoda že jsem knížku nečetla dřív, zrovna letos jsem takového potkala a přišel mi legrační). O životě lesní zvěře se zkrátka dočtete hodně.

Pro milovníky přírody je to super knížka napsaná myslivcem, škoda té prezentace.

10.11.2020

Netrpělivost srdceNetrpělivost srdceStefan Zweig

Retrospektivní vyprávění (a tedy přečtené v rámci letošní čtenářské výzvy) na téma soucit. Čekala jsem nějaký historický příběh z dob Rakouska, který bude vyprávět zhrzená vozíčkářka a vylejvat si svý nářky (haha bylo to mnohem lepší). Ale toto mě pohltilo už jen svým úvodem a ani na chvilku mě nepustilo. Postavy byly tak živě vykresleny, že se v nich úplně vidím. Ta skrytá manipulace, to zaplejtání se skrz soucit a nemožnost najít z toho všeho cestu ven... Co postava, to perla. Ale vyjadřuju se neohrabaně, jiní přede mnou to vyjádřili lépe. Takže jen tolik - jsem nadšena.

01.02.2021

Všichni žijem v blázinciVšichni žijem v blázinciRadkin Honzák

Úplně mi nesedly otázky paní novinářky a i pan doktor jako by občas odpovídal na něco jiného. Dozvěděla jsem se ale spoustu nových informací, což mě překvapilo. Například pro mě nejdůležitější, že i v naší zemi smím požádat o neoživení v případě kolapsu, i jaké technické náležitosti má taková žádost mít. A rozhodně platí, že pan doktor má dobrý přehled, i v klasické literatuře. Takže knížka zrovna bomba není, ale taky není úplně marná.

14.03.2021

Řeka bohů II.Řeka bohů II.Wilbur Smith

Jedna z knih, které mě provázejí už od dětství. Z celé série mám jen jedničku a dvojku, protože jakmile jsem jednou přečetla dvojku, už se mi nechtělo vracet zase zpátky do dávné historie. Stejně tak co do počtu opakovaného přečtení u mě dvojka vede. Možná proto že má šťastnější konec?

03.11.2019