knihyKeMne

MarťanMarťanAndy Weir

Ó ano, tohle je dokonalá kniha. To jsem si myslela už tehdy, kdy jsem si ji jako jednu z mála beletristických kupovala skrz Knižní klub, i poté, co jsem ji jedním dechem přečetla. Moc jsem byla zvědavá na film, jak zvládnou udělat one man show, a bylo to taky skvělé.

Nyní jsem tedy s odstupem pěti let přečetla znovu knihu a jsem stejně nadšená jako poprvé, což mluví za vše. A stejně tak se těším na setkání v dalších letech. A teď si jdu znovu sehnat ten film.

Jo, a doporučuju! Knihu i film!

07.03.2020

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

Překvapivě mě kniha i údajné zfilmování doposud úspěšně míjely, netušila jsem nic víc než že je to o nějaké říkance, dokonce jsem stále čekala, kdy na scénu nastoupí pan Poirot :-)

Přečteno pochopitelně jedním dechem, a samozřejmě nezklamalo, líbilo, typická Agatha. Opět jsem do poslední chvíle netušila, nebo spíš tušila, ale pokaždé špatně :-) Takže detektivka jak má být :-)

09.03.2020

Piknik u cestyPiknik u cestyArkadij Strugackij

Sympatický hrdina, zajímavé téma, na mě snad až moc tísnivá atmosféra, kde smrt číhá na každém kroku. Zanechá po přečtení v člověku určitou stopu, pocit, který nedovedu vyjádřit.

Když mi byla knížka doporučena se slovy "lidé nacházejí mimozemské zbytky po pikniku a hádají co by to tak mohlo být a jsou úplně vedle", čekala jsem vtipnou oddechovku, kde se na konci dozvím, co to tedy bylo doopravdy. Nevěřte co vám kdo o knížkách napovídá :-D Oddechovka to rozhodně nebyla. Horor s prvky psychologického dramatu a filozofická otázka, možná na trošku otřepané téma: kdyby vám zlatá rybka mohla splnit jediné přání, co si vlastně přát?

03.11.2019

Zahradníkův rokZahradníkův rokKarel Čapek

Moje milované zahradničení ve spojení s mistrovským vyjadřováním pana Čapka - to jsem musela mít!

A skutečně, velmi příjemné počteníčko. A navíc inspirativní! Těch názvů rostlin, neboli peren, musím si vygooglit, o čem to tak básnil!

18.01.2020

Růže pro AlgernonRůže pro AlgernonDaniel Keyes

Emotivní. Dlouho jsem u knihy něco takového nezažila.

Zprvu se četla těžko, protože jsem na pravopis pes a taky si myslím, že ty chyby byly zveličené až nereálně, ale zas chápu, že pro vyznění knihy to bylo nezbytné.

Čtení bylo skutečně silný zážitek. Doporučuju.

22.02.2020

NonstopNonstopBrian Wilson Aldiss

Knížka mi byla doporučena jako dobrá sci-fi a rozhodně nezklamala. Byla mi blízká, jakoby známá, určitým způsobem mi totiž připomínala Strugackých Les, ehm, ať tu tedy není spoiler, řekněme že spoustou prvků. Akorát byla tahle lepší, protože měla děj :-) Užívala jsem si napětí do poslední chvíle a neustále jsem byla mile překvapována, jak dobře to měl autor promyšleno. Doporučuju.

25.02.2020

MiseryMiseryStephen King

Psycho. Na mě až moc. Už chápu, proč někomu připadal Řbitov zviřátek slabý. Misery se s ním co do napětí nedá srovnávat.

Hrozně se mi líbil autorův styl psaní. To prokládání vnitřním hlasem. Ta přirovnání. A navíc jsem se dozvěděla i mnoho o tom, jak vzniká kniha, řekla bych že víc, než z autorovy autobiografie O psaní. A o psychických pochodech geniálního spisovatele. Pavlíku jak je to dál?

17.05.2020

Řbitov zviřátekŘbitov zviřátekStephen King

Mám předsudky vůči módním autorům, co sází jednu za druhou... To je důvodem, proč jsem Kinga objevila až teď...

To je jeho pravé příjmení? Příhodné.

Překvapil. Asi je patrné, že nemám slov. Ještě doznívá... Mistrovsky napsané.

14.01.2020

OsvíceníOsvíceníStephen King

Skvělá kniha, skvěle podané charaktery a jejich vývoj. Rodiče úžasně nesympatičtí; otec k ničemu, jak se porád litoval a brrr utírat ústa kapesníkem, takový zlozvyk fakt existuje? Matka nevyrovnaná se svou matkou a neustále závidící manželovi lásku jejich syna. Ostatní hlavní postavy byly naštěstí sympatické. Kniha napínavá, stres vzbuzující čtení, napětí krásně graduje a autor zajímavě překvapil skladbou přeživších. Co mi ale vadilo byly ty stupidní názvy kapitol, suché a vše prozrazující dopředu. Spíš jako by to byly body osnovy, které tam někdo zapomněl...

26.05.2020

Chování – Biologie člověka v dobrém i ve zlémChování – Biologie člověka v dobrém i ve zlémRobert Morris Sapolsky

Předně - je to opravdu mnohostránková kniha a čtení zabere nějaký čas. Ale stojí to za to!

Téma je obsáhlé a autor hned od počátku představí svůj systém, jak nás jím provede. Geniální systém. A tak se nejdřív prokousáváte neurovědou, následuje endokrinologie, genetika, kulturní a náboženské rozdíly, vzorce sociálního chování (tady se autor vyžije ve svém oboru primatologie) a než se nadějeme, už probíráme vážná témata, jako je xenofobie, politika a válčení.

Autor píše popularizačním stylem, samej vtípek či koment, až to na mě místy působilo rušivě, vzhledem k vážnosti a hloubce některých témat. Místy možná až moc omáčky rozšiřující objemnost knihy. A další kvanta textu v poznámkách pod čarou téměř na každé straně. Znovu musím zopakovat - jo je toho moc, ale čte se to jak detektivka.

Ke konci knihy autor hodně vkládá svůj postoj. V podstatě agituje za mír. Za to, abychom v sobě podporovali svá lepší já. Změnili svět k lepšímu. Hodně silná poslední kapitola. Už jen to, že kniha má i toto hlubší poselství, si zaslouží plné hodnocení a doporučení.

Komentáře zmiňují výborný překlad. Ano, četbu si vážně užijete, nicméně nemalý podíl na tom má jistě i originál. Já přidávám pochvalu za to, že se v takovém monumentu vyskytuje jen minimum překlepů. I když kůra vs. kúra mě docela dostala :-)

20.06.2020

Kámen mudrcůKámen mudrcůJohanes Anker Larsen

Pozoruhodná kniha, opravdu pozoruhodná.

Začátek mi atmosférou silně připomněl knihu Malý Bobeš, celých 100 stran, to jsem ještě netušila, že dětství záhy skončí, a teprve začne ta síla.

Kniha mi neustále něco připomínala; tu Alchymistu, tu Danteho Peklo, tu Rady zkušeného ďábla, tu moderní ezo knihy z nejrůznejších oblastí duchovna. Je v ní vše. Slovy to ani nejde vyjádřit. Je to poklad. Je to kámen mudrců.

A... Našla jsem tam i soukromé poselství pro sebe. Jako by bylo vězeno, že to budu číst. Ta slova mě hluboce zasáhla.

Podobně jako jiná pasáž, která mě rozrušila, pro mě velmi překvapivá slova Zlého:
"Modlitba je totiž magie, víš. Když člověk vzývá, vždycky někdo přijde, někdy je to 'anděl', ale někdy třeba ďábel. Modlil ses mnoho, a přišel jsem já. Budu poctivý a řeknu, že když se přestaneš modlit, zmizím eo ipso. Můžeš to zkusit. Rozsviť lampu, zápalky leží na židli. Až bude lampa rozsvícena, zmizím. Nesnesu jiné světlo než své vlastní. Právě jako lidé, kteří jsou stejného ducha jako my. Ale když se budeš modlit, zase se vrátím. Stojí psáno: Proste a bude vám dáno, ale nestojí tam, co dostanete."

05.02.2020

Obsahuji davyObsahuji davyEd Yong

S velkou láskou a příjemným humorem vytvořená tištěná verze přírodopisných dokumentů BBC. Kvalitně zpracované téma uvádí historie poznávání mikroorganismů (jak to autor dokázal, že téměř každá zmiňovaná osobnost je tak sympaticky zajímavá?), následuje několik oblastí zajímavých výzkumů a knihu uzavírá význam těchto výzkumů pro praxi a možný vývoj oboru do budoucna. Hned jsem zatoužila být taky s oněmi vědci a podílet se na tom všem.

24.02.2020

Černočerná tmaČernočerná tmaStephen King

Taky jste si všimli, jak nápadně často autorovi hrdinové v knihách zvracejí či močí, nebo ještě lépe obojí? Tak tady to rozhodně nechybí.

Samy povídky jsou hodně drsné, útočící na emoce, například ten pocit, kdy někoho vraždíte a on porád ne a ne dodělat... Však to autor pěkně komentuje v Doslovu.

K povídkám jsem se vyjádřila konkrétněji přímo u nich. Nejvíc jsem si užila Dobré manželství, hned za ním se drží Velký řidič. Zbylé mi přišly tak nějak nevyvážené a 1922 navíc až přemorbidnělá. Fakt na pozvracení. Nebo pomočení? Autor by asi ocenil obojí :-)

01.07.2020

Citový život zvířatCitový život zvířatPeter Wohlleben

Vypadá to, jako by autor psal jinou knihu než jak ji prezentuje název. Ano, snaží se zamýšlet nad jednotlivými pocity a hledat jejich alternativy u zvířat. Ale stejně tak píše o jiných tématech zvířecí říše - o zvířecích smyslech, stáří, nočním životě atd.

Stejně tak je to všehochuť v rámci kapitolek - autor píše o lesních zvířatech, která pozoroval, pak přeskočí na své domácí mazlíky, kterých taky bylo požehnaně, a do toho sem tam stručně zamíchá zmínku o nějaké té vědecké studii (překvapivě i s odkazy) k tématu a navíc kupu svých myšlenek, co se mu honí hlavou.

Ale jinak je to vyprávění pěkné, čtivé, něco i pro mě nové - hlavně to o nebezpečných srncích, rozhodně neprovokujte srnce, co na vás výhružně štěká (škoda že jsem knížku nečetla dřív, zrovna letos jsem takového potkala a přišel mi legrační). O životě lesní zvěře se zkrátka dočtete hodně.

Pro milovníky přírody je to super knížka napsaná myslivcem, škoda té prezentace.

10.11.2020

KouleKouleMichael Crichton

Tak to byl nářez. Asi tak od poloviny jsem se už nedokázala odtrhnout, takže pak už jedním dechem. A to doslova, bolest a tlak v hrudi jasně signalizovaly, že toho napětí je až moc. Takhle na mě působí jen málokterá kniha. A to jsem pochybovala, že s koulí lze vymyslet slušnou zápletku :-)

06.11.2019

Tao te ťingTao te ťing Lao-c´

Skutečně působí jako Bible východu. Jen je kratší :-)

A skutečně se člověk může k textu často vracet a nacházet nové významy.

Paní Krebsová se opravdu snažila, aby pořídila co nejpřesnější překlad, a já jí věřím, proto jsem si po několika kapitolách odpustila velkou část poznámek věnujících se rozdílnosti starších překladů a obtížnosti, jak pochopit jednoduché, avšak mnohovýznamové čínské znaky. Z poznámek jsem tak vybírala jen části, které se snažily okomentovat, co tím autor myslel, nebo vysvětlující historický kontext.

Kniha obsahuje i úvod do taoismu i originální čínský text. Celkově ji považuju za zdařilou, kéž by byla takhle zpracována i Bible (ekumenický překlad se sice o něco takového pokouší, ale nějak nezískal mou důvěru).

01.03.2020

MechMechUlrica Nordström

Knížka, jejíhož vydání jsem se nemohla dočkat. Autorka ji vytvořila s láskou k mechu a spoustou krásných fotografií, nicméně je to taková nedotažená všehochuť.

Taxonomie a takový ten úvod, stavba a rozmnožování mechů - pro laika trochu složité, hodilo by se víc nákresů.

Popis vybraných druhů mechu - není jasné, dle jakého hlediska byly vybrány - např. později vychvalovaný ploník obecný tam chybí.

Zajímavé mechové zahrady světa - opět chybí nějaký rámec, i když jednotlivá místa jsou popsána velmi poutavě.

Rozhovory s vybranými nadšenci jsou dobrý nápad, knihu oživily.

Vlastní projekty na práci s mechem jsou dostatečně názorné.

Ale. Fotografie nejsou popsány, některé lze identifikovat intuitivně, ale mnoho jich je prostě jen pro potěchu oka, aniž by bylo možné zjistit, kde byly pořízeny. To vidím jako hlavní nedostatek knihy.

I přes nedokonalosti můžu knížku doporučit, milovníky mechu potěší.

06.04.2020

SiddhárthaSiddhárthaHermann Hesse

Nemohla jsem se od téhle knížky odtrhnout. Začala naprosto skvostným básnickým jazykem, připomínajícím pohádku o krásném dobrém mladíkovi, kterého měl každý rád. Postupně poetičnosti ubývalo, ale už jí nebylo zapotřebí. Hledáme všichni. A dychtivě se podobně jako Góvinda snažíme dozvědět, co Siddhártha nakonec nalezne.

Tohle dílo jsem četla s vědomím, že autor se celoživotně potýkal s depresemi, a buddhismus byla jedna z jeho vlastních cest hledajícího. A zajímalo mě, k čemu autor tedy nakonec dospěje, jaké poselství nám touto knížkou předá.

Myslím, že to zvládl výborně.

07.05.2020

Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapáchProč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapáchAllan Pease

Jedna z prvních knih na téma rozdílnosti muže a ženy, patřící dnes už mezi klasiku. Autoři zdůrazňují, že aktuální moderní společnost je první v dějinách, kdy je všechno naruby - emancipace žen, nadbytek volného času a hlavně až přílišné mudrování o tom, co má přinášet vztah muže a ženy. A tak nám do toho vnášejí trochu světla :-)

Knížka populární formou s nadsázkou a humorem shrnuje moderní (v době napsání samozřejmě) poznatky o rozdílnostech ve funkci mužského a ženského mozku. Bez zbytečného zabíhání do vědeckých podrobností a referencí, právě tak akorát, aby fakta srozumitelně vysvětlila a zároveň zaujala i pobavila.

Četla jsem znovu po letech a opět jsem si to užila. Takové milé pohlazení pro mé ženské ego :-)

05.06.2020

InferiumInferiumRoman Bureš

Z toho, co jsem již o autorovi slyšela, usuzuju, že se jedná o jeho typické dílo: hodně čtivě a napínavě zpracované fantaskní téma typu "co by kdyby". Žádné dlouhé nudící popisy, a přesto si jeho do podrobna vymyšlený svět dokážeme živě představit. Několik dějových linií ze začátku nesouvisejících postav, které se nakonec spletou do jedné, a nechybí ani velkolepá závěrečná bitva.

Několikrát jsem se musela nutit číst dál, a to tehdy, kdy autor ubližoval mým oblíbeným postavám. Násilí je v díle opravdu hodně, ale tak nějak to k tématu patří, stejně jako vulgarismy. Nejlepší a nejhumornější pasáže jsou myšlenky postav, to nemá chybu.

Přestože době 2. světové války se obecně vyhýbám, zde bylo zakomponováno s citem.

A navíc se celým dílem táhne ten podtext, to nucené zamyšlení, jak my lidé se chováme ke svému dobytku. Takové to "co nechceš, aby činili druzí tobě atd."

Doporučuju. Nicméně po pokračování netoužím. Přeci jen, nerada bych viděla, jak autor zase mučí Rónana.

23.11.2019

Lidi aneb Duch národa je nejlépe cítit v přeplněném autobuseLidi aneb Duch národa je nejlépe cítit v přeplněném autobuseMilena Holcová

Tak tohle bylo vyprávění přesně podle mého gusta! Vtipné historky, jak se Evropan potýká s rozdílností kultur okolního světa, a navíc tématicky sjednocené! A nepochybuju, že toto jsou i velmi praktické informace, kdybych se přece jen v podobné situaci jednou ocitla.

29.02.2020

Jako v nebi, jenže jinakJako v nebi, jenže jinakAleš Palán

První díl jsem nečetla a obecně také úplně nevyhledávám tento typ literatury, kdy někdo (obvykle známá osobnost) prezentuje svůj životopis a své životní postoje. Ale toto mě nadchlo. Lidé můžou být opravdu zajímaví. Tito rozhodně jsou.

Čtivosti knize přidal i formát, pocit nepřehlcenosti spoustou textu a hlavně ty velkoformátové umělecké fotografie.

28.05.2020

Byl jsem Mengeleho asistentemByl jsem Mengeleho asistentemMiklós Nyiszli

V rámci čtenářské výzvy - kniha o holokaustu. Dá se říct, že tomuto tématu se v knihách vyhýbám, a tak bylo těžké najít takovou, která by mi moc nehrála na city. Osobnost dr. Mengeleho mě ale zajímá, proto jsem sáhla po této.

Knížku jsem četla jedním dechem. Zprvu s krátkými pauzami na rozdejchání obsahu, později již s takovou nějakou otupělostí vůči utrpení spolu s autorem.

Kniha mě překvapila svou čtivostí. Četla se jako román. A to autor prý nebyl spisovatel. Téměř reportážní atmosféru umocňuje časté použití přítomného času.

Já jen postrádala trochu víc dr. Mengeleho. Čekala jsem mnohem víc nelidských pokusů na dvojčatech. Pitvy byly už jen slabý odvar.

Celkově byla kniha milým překvapením svou čtivostí a vzhledem k tomu, jak jsem již uvedla, že to není moje téma, jsem se i mnohé dozvěděla.

03.08.2020

Jak drahé je zdarma?Jak drahé je zdarma?Dan Ariely

Autorova první kniha na toto zajímavé téma vyvracející to, co si o sobě a hlavně o ovlivnitelnosti (či spíš neovlivnitelnosti) svého rozhodování myslíme.

Ovšem jako první jsem přečetla autorovu druhou knihu Jak drahá je intuice, která je obsahově značně podobná, dle mého názoru i obsahově bohatší, a sama o sobě by bohatě stačila. Zkrátka, jestli jste četli dvojku, tohle bude v lepším případě opáčko, v horším ztráta času.

19.10.2020

Já, PoutníkJá, PoutníkTerry Hayes

Och, tak tohle nemělo chybu. A to jen málokterá současná beletrie mě zaujme.
(...v němém úžasu nechávám v sobě doznívat...)

14.12.2020

Hercule Poirot: PovídkyHercule Poirot: PovídkyAgatha Christie

Knihy tohoto formátu mě vždycky přitahovaly a podivně neskutečná rozuzlení záhad Herculem Poirotem taky, takže s koupí jsem neváhala!

Líbilo se mi koncepční pojetí celé "úplné sbírky poirotovských povídek" včetně úvodních slov o tom, jak se malý detektiv "zrodil", i závěru ohledně toho, které povídky a proč zde chybí.

Používání francouzských výrazů k Poirotovi neodmyslitelně patří, jejich význam jde snadno odhadnout, nicméně místy se v cizím jazyce "rozkecal" rozvitými větami, což bylo trošku nepříjemné, když jazyk neznám. Neuškodil by překlad ve vysvětlivkách.

Celkem překvapením pro mě bylo, že některé povídky mají víc verzí. Nějak mě nikdy dřív nenapadlo, že by autoři s tématem mohli tímto způsobem pracovat.

Pokud jde o samotný obsah, inu, je to Agatha. Že často nepochopíte ani po rozuzlení povídky, jak na řešení Poirot přišel, to k ní patří. Stejně mám ale po přečtení celé sbírky takový divný pocit, něco jako zklamání, i když si to zdráhám přiznat. Že možná, opravdu možná, to bylo místy překombinované. Nebo prostě jen neumím používat patřičné buňky...

22.12.2019

ŽelesŽelesJiří Mazurek

Také na mě působí spíš jako kniha pro mládež. Vyprávěno mladým lehce natvrdlým chlapcem, z jakých se obvykle v podobných knihách nakonec stane hrdina. Zde se z něj ale stane hrdina leda tak v očích té dívky, snad jediný reálný prvek v knize. Pohádková krajina, pohádková dobrodružství. Příjemné oddychové čtení, pro mládež jistě strhující a napínavé.

Nepsal autor pod vlivem bratrů Strugackých? Působí to trochu jako jejich Les smíchaný s Piknikem u cesty, odlehčený použitím nezletilých hrdinů.

Proč mám pocit, že původně byl zamýšlen ještě nějaký další díl?

18.01.2020

Atlas štěstíAtlas štěstíHelen Russell

Plně se ztotožňuji s komentářem Jana_Hlus. (Pokusy o napsání prakticky téhož svými slovy nějak nedopadly.)

A ano, během celé četby se stále vkrádala ta myšlenka: A co náš národ? Proč tam taky není? A to neustálé přemýšlení, co máme my. Nebudu opakovat již řečené, protože ano, i Češi mají své recepty na štěstí. Nezbývá než věřit, že prostě jen se žádný náš krajan nevyskytl ve správném čase v blízkosti autorky, ani jako "kamarád kamaráda". Nebo je to záměr. Abychom měli pocit, že tu knížku opravdu potřebujeme :-)

Hodnotím vysoko. Protože se dobře četlo. Protože nenudilo. Protože poučilo. I naučilo, vždyť kdo čekal, že se v této knize dozví o vyjmenovaných státech i jejich geografii se zaměřením na počasí a teploty, historii, gastronomii, a ekonomickou či politickou situaci? A navíc si zrovna nevzpomenu na nic, co bych vytkla.

02.01.2020

O psaní - Memoáry o řemesleO psaní - Memoáry o řemesleStephen King

Autora jsem dosud znala pouze ze Řbitova zviřátek a z knihkupectví :-) Zajímalo mě, co mi poví k tomu, jak ta jeho spousta knih vzniká, protože, přestože i v Čechách máme takovou výjimku potvrzující pravidlo (p. Vondrušku), to přece není možné být takhle produktivní!

A teď už tomu věřím. Pan King dokáže všechno. I napsat knihu mimo svůj žánr způsobem úžasně čitelným. A zároveň mě přesvědčit o tom, že je člověkem, jakého si můžu vážit.

06.02.2020

Midwichské kukačkyMidwichské kukačkyJohn Wyndham

Tak tahle kniha mě naprosto dostala. Už na základě anotace jsem po ní nesmírně zatoužila, a když se mi ji konečně po několika měsících podařilo dostat do rukou, celá má bytost jásala. Jenže ono to nepřešlo - žádné rozčarování se nekonalo, už od první věty jsem si to užívala, a nadšení s každou další stránkou jen sílilo. Až do konce mi vydrželo napětí, jak tohle všechno může skončit. A ty filozofické otázky, ten Zellaby byl vážně prvotřídní mudrc!

19.02.2020