knihyKeMne knihyKeMne komentáře u knih

Stromy pro malé zahrady Stromy pro malé zahrady Simon Toomer

Opět jedna knížka, kterou lze považovat za poklad. Snaží se podávat informace pro "celosvětového" čtenáře, české vydání je navíc opatřeno upřesňujícími poznámkami pro české prostředí.

Potěšil mě i návod, jak o stromy pečovat, a to už od chvíle, kdy se je snažíme vsadit do půdy. Popisy jednotlivých druhů jsou přehledné, překvapivě si všímají i vzhledu kůry, fotografie super. Knížka je určena primárně vlastníkům zahrad, kteří hledají "něco zajímavého" do své sbírky. Já si to teda užila, i když je škoda, že nebylo možné dát větší prostor více kultivarům téhož stromu..

11.01.2022 5 z 5

Saeculum Saeculum Ursula Poznanski

Čteno podruhé a nyní to bylo snad ještě lepší, když jsem si jen matně vybavovala hrubé obrysy děje. Líbila se mi ta proměna hlavní postavy i ambivalentnost některých dalších, člověk neví, kdo mu vlastně je nebo není sympatický. Vyvrcholení děje možná trošku přeplácané a při prvním čtení opravdu značně překvapivé, celkově se mi knížka stále líbí. Téma larpů mi vyvolává jistou nostalgii...

09.01.2022 5 z 5

Nečistotnost u koček Nečistotnost u koček Renate Jones

Čteno podruhé, stejně jako se potýkám s již druhou nečistotnou kočkou (z celkového skóre pěti). Opět jsem si připomněla, jak citlivá může být kočičí povaha a že pověstná kočičí čistotnost není samozřejmostí.

Autorka se zaměřuje především na nečistotnost týkající se močení a značkování, takže si to na toho našeho kadila budu muset trochu analogizovat. Úžasně přínosné jsou podle mě konkrétní kazuistiky několika případů i s výsledkem po přijatých opatřeních.

Knížku doporučuji všem kočkařům, protože na pozadí řešení problémového chování zvířat je představen náhled do kočičí duše a empatické vžití se do jejích potřeb.

08.01.2022 5 z 5

Fantastické a magické z hlediska psychiatrie Fantastické a magické z hlediska psychiatrie Vladimír Vondráček

"Duše neexistuje." Tak zní první věta této pozoruhodné publikace, a v tomto duchu přidává autor místy své komentáře. Kniha je stále znovu vydávána, ale nijak modernizována. Z textů dýchá duch doby prvního vydání.

V knize nenajdete to, co by její název mohl slibovat. Spíše jde o obšírné a velmi podrobné vyprávění různých mýtů, bájí a všeho, co souvisí s magií (například se dozvíte, jak si představovali peklo Kambodžané, obsahy několika literárních děl i jakou barvu milují trpaslíci), velmi volně spojené s učebnicí psychiatrie a s několika kazuistikami. Velmi zvláštní je poslední kapitola, která shrnuje téma knihy a volně přejde k podrobnému převyprávění dějin všech náboženství, filozofie i psychologie. Doporučuji jako studijní materiál.

Kniha má velkou hodnotu, co se týče faktů souvisejících se světem bájí a magického myšlení lidí z dob velmi dávných. Celkové propojení s vědou je ale dost mizerné a ty dějiny společenských věd jsou jako z jiného světa.

07.01.2022 3 z 5

Potíže v ráji Potíže v ráji Bethany Campbell

Docela příjemná (hurá, konečně tu nebylo tolik sexu jako v jiných podobných) harlekýnka na téma uzavřeného prostředí několika osamělých domků, kde se děje něco nepěkného, a jeden podezřívá druhého. Jako detektivka ale za moc nestojí, uhádnutelný konec.

26.12.2021 4 z 5

Přírodní duchové - Elfové a skřítci Přírodní duchové - Elfové a skřítci Marjorie Johnson

Autorka předpokládá, že o problematice už něco víme, protože se snaží oddělovat pojmy elf, gnóm a kobold. Nikde ale neuvádí, čím by se měli lišit.

Kniha je soupisem všech zážitků s těmito bytostmi, které se autorce ve své době podařilo nashromáždit. Snaží se je sice nějak tématicky třídit, přesto je to taková všehochuť. Jak ten a ten člověk šel tam a tam a viděl to a to. Většinou šlo o jednorázové zážitky, často v raně dětském věku, najdou se ale i výjimky, jako je sama autorka, kteří elfy vnímají pravidelně.

Jako připomínka neviditelného světa kolem nás je to účinné, ale to zpracování mě nenadchlo. Nejvíc mě zaujala předmluva Sira Quentina Craufurda, který tvrdil, že sestrojil jakýsi elektrický přístroj, jehož prostřednictvím mohl projevy elfů zaznamenávat. O tomto bych uvítala víc informací.

25.12.2021 3 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Čteno podruhé a asi ne naposled. Je to takové ponuré čtení, depresívní, o několika nešťastných životech a jedné velmi ukecané vypravěčce. Ale má v sobě nějaké kouzlo.

24.12.2021 5 z 5

Medardova kápě aneb Pranostiky očima meteorologa Medardova kápě aneb Pranostiky očima meteorologa Jan Munzar

Autor si dal tu práci, že sesbíral všechny pranostiky vyskytující se na našem území, které se týkají počasí. No týkají se prakticky hlavně úrody, proto taky obvykle vnikly. Autor nás seznámí s historickým vývojem pranostik i s historií předpovědí počasí, jak je známe z televize.

Sbírka je rozčleněna do jednotlivých měsíců i dní a autor k většině z nich podává nějaký komentář - které pořekadlo kdy nebo kde nebo proč vzniklo (pokud se to ví) a hlavně zkoumá, do jaké míry je pravdivé či snad jen založené na pověře.

Potíž je v tom, že pořekadla jsou hodně závislá na době (od té doby se mohlo změnit podnebí), místu (některá jsou převzatá z jiných zemí) i nadmořské výšce (první sníh, poslední mráz) a často se o jejich původu nic neví, takže nezbývá opravdu než si informace v nich obsažené ověřit empiricky. A tehdy nás autor ujišťuje, že některé opravdu neplatí.

Po přečtení této knížky docházím k závěru, že z hlediska historie a kultury je to cenná sbírka, ale v dnešní době bohužel už přežitek. Knížku nelze používat ani prakticky, protože co by mohlo platit a co ne je skryto uvnitř komentářů.

A docela by mě zajímalo to nové vydání, zda je alespoň modernizováno, protože verze z roku 1986 je opravdu dodně zastaralá co do reálií, které do textů autor v rámci popularizačního přístupu vkládá.

18.12.2021 4 z 5

Případ Arleny Ferrisové Případ Arleny Ferrisové Erle Stanley Gardner

Ke knížce jsem přišla náhodou a schválně jsem si o ní před čtením nic nezjišťovala, jen název dával tušit, že půjde o detektivku. A když jsem narazila na pana obhájce, myslela jsem si, to je ale náhodička, že se jmenuje stejně jako ten televizní hrdina... No jo, kdo moh tušit, že tenhle je originál :-)

Moc se mi to líbilo, četla jsem jedním dechem. Ačkoli po dočtení mám takový pocit, jako by mi něco nedovysvětlili, jen nevím co. Že mi tam něco nesedlo.

17.12.2021 4 z 5

Jezero záhad Jezero záhad Lisa Harris (p)

Tuto literaturu nevyhledávám, ale poslední dobou se ke mně několik Harlequinek dostalo. A tahle je z nich nej. Taková sladká, plná vášně, s vcelku fajn příběhem, okořeněná portorickým původem hlavního hrdiny z FBI. Ale porád je to jen Harlequinka.

16.12.2021 4 z 5

Čteno podruhé, poprvé v době prvního vydání. Knížka je napsaná poněkud tajemně, je doplněna pravými dobovými a dost podivnými fotografiemi, které autor úplně přirozeně zakomponoval do příběhu. Protože se jedná o podivné děti.

V době, kdy jsem knížku četla poprvé, na mě působila tak nějak temně, pochmurně, až brutálně. Navíc ve spojení s druhou světovou. Už tehdy jsem věděla, že pokračování číst nechci. Tento díl mi připadal jako takový jemný úvod do něčeho, co bude smutné. Teď po letech už to nepůsobí tolik, nicméně myslím, že dvakrát stačilo a knížku pošlu dál.

12.12.2021 4 z 5

Pánův hlas Pánův hlas Stanisław Lem

Oproti první Lemově knížce, kterou jsem nedokázala dočíst (nějaké bláznivé cesty Tarantogy), bylo toto vcelku překvapivě čtivé. Tedy pokud měly povídky nějaký děj a nebylo to jen samé filozofování. Takže povídky byly tentokrát fajn, až na Pánův hlas a Tarantogu :-) Více se vyjadřuju u jednotlivých částí.

11.12.2021 4 z 5

Deník ze života s Alzheimerem Deník ze života s Alzheimerem Markéta Hánová

Knížka pro všechny, kterým Alzheimer může změnit či změnil život. Přečetla jsem ji v rámci přípravy, co mě může potkat. Co lze očekávat. A pro již pečující osoby může být knížka povzbuzením. Užitečné byly nejen osobní zkušenosti autorky s nemocnou maminkou, ale i odborné komentáře různých odborníků.

05.12.2021 5 z 5

Tančím v dědečkově zahradě Tančím v dědečkově zahradě Phyllis Brooks Licis

Tenká knížka obsahuje životní historii autorky, která žila dlouhou dobu příliš rozumově a potlačovala v sobě svou ženskost a mateřskost. A nakonec prozřela a s pomocí hlubinné imaginace (a Irska) uzdravila své nitro a tuto zkušenost nám předává. Knížka rozhodně není nějakým návodem, spíš zpovědí, inspirací a povzbuzením.

03.12.2021 4 z 5

Frekvence: Moc osobních vibrací Frekvence: Moc osobních vibrací Penney Peirce

Kniha dává přesně to, co slibuje v anotaci. Akorát mě chytla až od čtvrté kapitoly (z deseti), protože do té doby šlo vlastně o vědecké (na základě kvantové fyziky) zdůvodňování teorie, že vše je tvořeno energií a vibracemi a zavádění a vysvětlování pojmů, se kterými kniha pracuje. Až potom následuje něco praktického, tedy jak žít v souladu se svými vibracemi.

Přestože knížku nepovažuju za "bombu", protože mi neřekla nic nového, zaujala mě její vibrace. Popisovala místama tak pěkně a živě, jak úžasně se nám bude žít, když se sladíme s vibracemi, že to nadšení bylo až nakažlivé. Moc pěkný život, kde netlačíte na pilu, ale přitahujete si to nejlepší čistě jen svými vibracemi, jakoby mimochodem. Takže určitě si někdy přečtu znovu, už jen pro to povzbuzení.

29.11.2021 4 z 5

Ohroženi hmyzem? Ohroženi hmyzem? Jan Žďárek

Autor modernizoval svou původní knihu vydanou před 39 lety, ale řekla bych, že ji spíš kompletně přepsal. Rozhodně dobře udělal, moderní design plus moderní informace a hned je to nová kniha :-) Proto taky nese nový název.

Knížka, ve které se dozvíme o hmyzu úplně všechno, i když největší část se zaměřuje na feromony, což je pochopitelné, a i z hlediska obrany proti škůdcům už mnoho let velmi aktuální a probádané téma. Zaujala mě kapitola o světluškách a potěšilo mě, že v knížce nechybí ani novozélandští svítící červi, o kterých jsem se dozvěděla jen docela nedávno.

Jen bych se ráda zastavila u zacházení výzkumníků s hmyzem, přijde mi to jako vyloženě týrání - šmikání tykadel i jiných částí těla, pitvání zaživa, a všechno jen tak jakoby mimochodem, bez soucitu. Možná se to pro pana autora už po tolika letech prostě už stalo rutinou, ale bylo to smutné, s jakou samozřejmostí toto trápení hmyzu popisuje.

27.11.2021 5 z 5

Barvy a čísla Barvy a čísla Louise L. Hay

Asi jsem čekala něco trochu jiného. Tady si jen spočítáte své osobní číslo na každý den a pak žijete podle toho, k čemu je daný den podle čísla nejlepší. Barvy jsou zde jen přiřazeny těm číslům, samostatnou symboliku nemají. Takže knížka je tím pádem jen něco na způsob horoskopu, odkládám.

20.11.2021 3 z 5

Stalo se zítra Stalo se zítra Ivo Železný

Soubor 39 povídek domácí tvorby lišících se délkou, kvalitou i naladěním. Po několika prvních povídkách jsem váhala, zda to není ztráta času. Moc mě to neoslovovalo. Nakonec jsem dočetla celé a sem tam se našlo i něco zajímavého. Často jsem se ale nechytala na pointu :-(

20.11.2021 3 z 5

Jak člověk stvořil bohy Jak člověk stvořil bohy Lubor Pok

Překvapivě čtivě podané dějiny světa, se zaměřením na vývoj náboženských představ člověka. A navíc velice vhodné pro děti, autor spoustu pojmů vysvětluje tak, aby to pochopilo i dítě. I když přece jen, tak nadšenou desetiletou holčičku do historie bych fakt chtěla vidět :-) Kniha je psaná formou rozhovoru autora se svými dvěma dětmi, nejčastěji zatímco se procházejí po Praze.

Jen bacha, křesťanům k četbě nedoporučuju, na náboženství je v knize nahlíženo z čistě ateistického (jakože vědeckého) pohledu, i já se při čtení trochu ošívala. Takže ten závěr vyznívá čím dál víc ideologicky. Ale jinak fakt pěkně vylíčen vývoj člověka od nejstarších dob. A jsou tam i obrázky.

16.11.2021 4 z 5

Klíč ke všem vztahům Klíč ke všem vztahům Esther Hicks

Učení skupiny duchovních bytostí, které si říkají Abraham. A jsou značně ukecané :-) Základní myšlenku, že na co zaměříme pozornost a své myšlenky, to si k sobě vibračně přitáhneme, rozvíjejí v celé knize, takže pak už je to takové monotónní. Jo a taky myšlenku v duchu hesla "žít a nechat žít". Nevím proč, ale při čtení mi neustále chodilo na rozum vnitřní varování, že ani duchovní bytosti nejsou neomylné...

07.11.2021 4 z 5