knihyKeMne knihyKeMne komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Marťan se mi líbil moc, Artemis jsem vynechala, protože nerada politiku, Spasitel se zdál být opět fajn téma. Nevím, čekala jsem dalšího Marťana? Asi ano a knížka podobně i začínala. Sám uprostřed vesmíru a přežij. Super. Líbilo se mi, jak autor po malých částech dávkoval, co všechno předcházelo tomu, že se ten týpek probudil bez paměti v neznámém prostředí. Opět ty skvělé hlášky hlavního hrdiny, jako v Marťanovi. Pak ale děj nabere úplně jiný spád a to mě trochu zklamalo - rázem mi to začlo připomínat béčkové scifárny z osmdesátek. Autor to sice zachránil spoustou technických popisů a nečekaných zvratů, jen to už nebylo to, co bych chtěla.

18.02.2022 4 z 5

Na konci října Na konci října Lawrence Wright

Zpočátku mě to ani moc nechytlo, protože to dost připomínalo to, co se v téhle době běžně děje s covidem. Akorát že tak docela nešlo o popis pandemie, jako spíš že se autor zaměřoval jen na určité úseky života několika konkrétních lidí v Americe. Pak se konečně začly dít věci. Nic příjemného. Běžně se o politiku nezajímám a tak mi tady dost vadilo, že je ta knížka v podstatě o politice. Zato se mi dost líbila poslední kapitola. Aspoň že tak :-)

16.02.2022 4 z 5

Náš domov jako odraz naší duše Náš domov jako odraz naší duše Barbara Arzmüller

Tahle knížka mě neuchvátila. Úvodní vysvětlování principů, že uklizený domov = uklizená duše, to jsem už znala. Část o stěhování bych v této knížce nehledala, to je dobré pro ty, co se stěhují. Nové pro mě byly ty různé druhy energií. Jenže autorka o nich pojednávala tak nějak zmatečně - nejdřív, že jakou energii člověk má, takové bydlení si vybere; pak že každý pokoj v bytě má jednu z těch energií. A nakonec tam byly rady pro různé stavy nálad, že jakou energii potřebují posílit a jakými prvky. V podstatě podobně do toho vnáší zmatek zdobení a zařizování bytu podle daného měsíce v roce (astrologicky živel ohně, země apod. že se střídá). K tomu různé rady odjinud, jak si hrát se svíčkami, kameny, esencemi nebo zahradou. Takže nakonec nevím, jak všechna tahle hlediska vlastně skloubit, pokud bych se chtěla knížkou řídit. Asi je to spíš takové odpočinkové počtení s trochou inspirace a každý se zařídí stejně podle svého.

15.02.2022 3 z 5

Život v přeludu (... a jak se z něj probudit!) Život v přeludu (... a jak se z něj probudit!) David Icke

Zvláštní týpek, neznala jsem. A strašně ukecanej a to prý jeho předchozí kniha měla dvojnásob stránek!

V úvodních kapitolách na vás vybafne, že žijeme v hologramu a "oni" nás ovládají. Z prvních kapitol bohužel čiší zloba a negativní energie. Autor uráží kde koho (tedy různé osoby u moci), používá sarkastické poznámky i vulgární výrazy. Málem jsem tady číst přestala.

Střední část díla je soubor všech známých konspirací i těch, které jsem dosud neznala. Autor jim všem bezvýhradně věří a omílá je pořád dokola, opakuje se a cituje pár svých oblíbenců, nad nimiž vede film Matrix a kniha 1984 od Orwella. Celé to doprovází víc jak 700 podivných posměvačných obrázků. A já si říkala, proč? Proč mi to všechno říká? Proč musím vědět, že královna Alžběta je reptilián?

A pak přijdou dvě poslední kapitoly (nepočítám tu aktualizaci po dopsání), kde se konečně dozvíme, co tedy s tím. A tu najednou začne mluvit rozumně. Ano, vnímat srdcem, láskou, neřešit co si o nás myslí druzí. Fajn, tohle je důležité, ale musí mi to říct až po tom všem? Možná se týpek i rád poslouchá, rád šokuje, rád vyčnívá. Škoda, protože kdyby na to šel jemněji, možná by mu naslouchalo víc z nás.

14.02.2022 3 z 5

Přízraky a zjevení Přízraky a zjevení Aniela Jaffé

Jedná se o roztříděné para zážitky, o které se pro Junga (a ten přenechal autorce) podělili čtenáři jednoho časopisu, které se autorka snaží dát do souvislosti s archetypy a nevědomím. Je to pro mě takový zas nový pohled, i když jistě ne konečný. Zážitky se zde berou jako autentické. A přestože se tu hodně mluví o jungiánském pohledu, rozhodně nebyl kladen žádný důraz na to, aby byly beze zbytku vysvětleny.

11.02.2022 4 z 5

Věda podle abecedy Věda podle abecedy Petr Koubský

Jakožto absolventka FChT (chemie s kapkou mikrobiologie) jsem si tuhle knížku fakt užila. Obsahuje velmi srozumitelné vysvětlení pojmů převážně z vysokoškolské matematiky, fyziky a chemie, s kapkou mikrobiologie, co víc si přát? Navíc se okolo toho dozvíte i spoustu zajímavostí. Mě nejvíc zaujala kapitolka o lanthanoidech. Vědět dřív, podle čeho vznikaly jejich názvy a všechny ty věci kolem, hned by se to líp učilo. Doporučuji studentům podobných oborů jako povinnou četbu a všem ostatním zvídavcům pro osobní poučení. Je to fakt parádní!

10.02.2022 5 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

Tak se mi nakonec povedlo sehnat tenhle díl ve stejný den, jako jsem dočetla ten předchozí. Z komentářů tady vyplynulo, že tohle bude překombinované a zamotané, tak jsem se už předem bála. Autor se snažil čtenáře zmást jak to šlo, ale musím říct, že mně to připadalo hodně dobré. Že teda jsem zmiňované vady nenašla. Konečně mi autor skoro všechno vysvětlil a připadám si teď jak po dobrém jídle. Akorát nechápu jednu věc. Není to spoiler, protože rozflákaných mobilů je ve všech dílech snad stejně jako mrtvol; takže nechápu, když někomu rozflákáte mobil, jak můžete po pár kapitolách úspěšně vytočit jeho číslo? Co mi uniklo?

09.02.2022 4 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Tohle není fér! Většina knihy byla taková, no, prostě obměna Čtvrté opice. Už to nebylo tak originální, prostě jen jaksi stejné. Až posledních pár kapitol bylo opravdu zneklidňujících, leccos naznačujících, ale nic nevysvětlujících. A tak opakuju, tohle není fér, protože další díl momentálně nemám. A já chci vědět víc!

08.02.2022 4 z 5

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Z velké části mě to nebavilo. Styl psaní tohoto románu je skutečně unikátní - plný ironie, nadsázky a sarkasmu. Je to román a současně je autorkou komentovaný. No a to mě rušilo.

Naivní dívka - autorkou označována jako hrdinka - čte strašidelné romány a pak si to přenáší do reality, zároveň zažívá i první lásku a vůbec poznává rozmanitost špatných lidských vlastností, s nimiž se dosud nesetkala.

Umím si představit, že by z toho byl velmi dobrý film, se zaměřením na ty charaktery. Jelikož evidentně takový film už vznikl, rozhodně na něj kuknu.

06.02.2022 3 z 5

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

Tahle knížka pro mě byla překvapením. Dosud jsem z celé série četla jen čtyřku, ale když už mě knihovnice přemluvila vzít rovnou i pětku, tak jsem do ní teda šla, i když mě čtyřka moc nechytla.

To co mi vadilo ve čtyřce, tady nebylo, přestože kostra knihy má se stylem čtyřky dost podobného. Užila jsem si oběd v tříhvězdičkové restauraci. Až během čtení jsem zjistila, že mě toto prostředí vlastně zajímá, takže autor mě bavil i poučil. Závěr se mi taky moc líbil.

04.02.2022 5 z 5

Na prahu změn Na prahu změn William Bridges

Zajímavé téma, ale v tomto zpracování se knížka docela špatně čte. Autor sice hlavní kapitoly pojmenoval celkem logicky, ale přišlo mi, že stejně všude míchá vše dohromady.

Autor pořádá semináře pro lidi nacházející se v průběhu nějaké změny, kterou těžko nesou. Nemusí jít jen o klasickou krizi středního věku, ale i rozvod, ztráta zaměstnání, vylétnutí dětí z hnízda, odchod do důchodu. Nabízí nám tak spoustu kazuistik.

Autor proces změny dělí do tří fází - konec něčeho starého, období zmatku a nový začátek. O všech fázích obšírně mluví, pomáhá si i řeckými mýty nebo přechodovými rituály primitivních kmenů.

Mezi vším tím textem se nějak ztratil návod, co tedy dělat. Jen takové obecné tvrzení (nicméně taky důležité), že často když si lidé myslí, že potřebují pomoc ve fázi nového začátku, ve skutečnosti může být problém v tom, že nemají zpracovanou fázi první - nevyrovnali se se ztrátou toho stavu před změnou.

04.02.2022 3 z 5

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Mé první setkání se sérií případů Enza. Jako obvykle - vybrala jsem si díl, který mi z anotace přišel nejpřitažlivější. V prvních kapitolách jsem byla poněkud zmatená, pak jsem do půlky knihy čekala, kdy se vůbec začne něco dít. Následně mě překvapila sexuální scéna, jako chápu že každý detektiv má i svůj soukromý život, ale tohle mi v knize prostě nesedělo. No akorát ten konec byl překvapivý, naštěstí tím autor knihu zachránil. Nicméně, hlavní hrdina mi k srdci zrovna moc nepřirostl.

03.02.2022 3 z 5

Poslední dary - Jak porozumět zvláštnímu vnímání a potřebám umírajících Poslední dary - Jak porozumět zvláštnímu vnímání a potřebám umírajících Maggie Callanan

Kniha, kterou by si měl každý přečíst, protože všechny nás to čeká a je dobré být připraven. Netušila jsem, že když umírající "mluví z cesty", může být naše pochopení jeho slov pro něj tak důležité :-O

02.02.2022 5 z 5

Jak získat sebedůvěru a překonat nesmělost Jak získat sebedůvěru a překonat nesmělost Marie-France Muller

Nějak mě to nechytlo. Autorka se dušuje, že když si dáme tu práci a budeme se šest týdnů řídit přesně jejími radami (jsou taky do jednotlivých týdnů rozdělené), zaručuje se za výsledek. No a ty rady? V podstatě jde o kompletní změnu životního stylu. Začíná čímsi, co by se dnes označilo za techniku mindfullness, přes něco, co bychom dnes nazvali afirmacemi, trénink pevné vůle, rétoriku, až po změnu životosprávy. Jedna kapitolka se věnuje též tomu, jak podpořit sebedůvěru u svých potomků. Autorka stále zdůrazňuje, čím konkrétně si pomohla ona. No říkám, něco na té knížce je mi nesympatického; nemám chuť její víc jak měsíční kúru absolvovat.

01.02.2022 3 z 5

Scény z venkovského života Scény z venkovského života Amos Klausner

Vida kam mě čtenářská výzva zavála :-) Sbírka povídek z izraelského venkova vykresluje na pozadí jednoduchých příběhů několik svérázných charakterů obyvatel jedné vesnice, spolu s celkovou atmosférou své doby. Autorův styl je taky svérázný, hraje si s jazykem a své povídky nechává zásadně jakoby neukončené. Dílko mi svou strukturou připomnělo Povídky malostranské, úplně si dovedu představit, jak ho děti ve škole rozebírají a nacházejí v něm další významy.

01.02.2022 4 z 5

Příběhy léčitelky Příběhy léčitelky Eva Kalivodová Štichová

Verze knihy v naší knihovně má překlep na titulní straně :-) Tolik první dojem... Autorka napsala stručně, jak se k svému řemeslu dostala (škoda že jen na pár stran, tyhle příběhy bývají nejzajímavější), poté následují "případy" - jednotlivé příběhy, jak probíhala sezení s klienty, seřazené tématicky. Nevycházelo to původně v časopisu na pokračování? Styl by tomu odpovídal. Příběhy mají jednotnou strukturu: Informace o počasí, roční době, popis prvního dojmu z klienta, vlastní sezení a nakonec nějaké to moudro pro čtenáře, případně že mezi sebou vítáme novou čarodějku nebo přejeme jí hodně štěstí do dalších let. Autorka píše, že klientům změnila jména, no převážná většina žen má v knížce jméno Jana :-) Po příbězích následuje info o magii svíček a kamenů. Nemůžu si pomoct, nějak mi tato knížka nesedla.

30.01.2022 3 z 5

Pár stránek navíc Pár stránek navíc Lin Rina

V podstatě jsem chtěla napsat to samé jako _Knihomolka_ :-) Je to skutečně bonusová kniha složená z různých typů textů a tenhle konec (oproti první knize) mě konečně uspokojil.

P.S. Překladatel ovšem vůbec neovládá pravopis, fuj.

30.01.2022 4 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Ajajaj, tak tohle byla romanťárna! Nemohla jsem se odtrhnout. Dokonale to působí na city... Hlavní hrdinové mají prostě úžasné povahové rysy a i vedlejší postavy jsou velmi sympatické. Jen ten samotný závěr byl maličko zklamáním, ten neměl ty grády jako zbytek knihy. Ale stejně, byl to nevšední zážitek strávit dva dny s touto knihou. Doporučuji všem beznadějným romantičkám!

30.01.2022 5 z 5

Ženy z Bohnic Ženy z Bohnic Edna Nová

No nevim nevim. Hned od začátku mě mátl způsob vyjadřování autorky, takový hovorový, lidový, obrazný. Nevěděla jsem, co je jen nadsázka nebo metafora. Když jsem si na styl zvykla, odkrylo se přede mnou několik dost smutných příběhů. Možná moc stručných, přesto silných. Člověk si pak uvědomí...

29.01.2022 3 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Před lety jsem se s tímto konceptem seznámila na nějaké přednášce. Po knize jsem nyní sáhla, abych se do toho víc dostala, jelikož toto téma začalo být pro mě jaksi aktuálnější :-) A jsem nadšená. Tohle zní opravdu jako lék na všechny manželské problémy. Doporučuji.

29.01.2022 5 z 5