knihyKeMne knihyKeMne komentáře u knih

Deprese není depka Deprese není depka Aleš Cibulka

Docela dost jsem si od knížky slibovala, předchozí díly série jsem nečetla. A tak mě překvapilo, že těch vyzpovídaných osobností s depresí je v knížce zapracováno tak málo. I když autoři přiznávají, jak bylo těžké sehnat ty, kteří by o tom veřejně chtěli mluvit.

Trochu jsem nechápala ta "intermezza", kdy je po rozhovoru do jedné stránky shrnuto vše, čeho se týkal, jako takové opáčko. Podle mě zbytečně.

Knihou prolíná teorie týkající se deprese z lékařského hlediska. Trochu násilně rozdělena do částí, aby mohla následovat po každém rozhovoru, i když to tématicky nesedělo.

Hodně mě zaujal rozhovor s panem Hanušem, a pak paradoxně i s panem Dejdarem, který byl hlavně o pronásledování bulvárem - protože tohle téma je taky důležité a netušila jsem, že to bývá až tak zlé.

Kniha nijak nezapírá, že vznikala v covidové době, podle mě jí to ale ubírá na nadčasovosti.

30.09.2022 4 z 5

Překážka jako výzva Překážka jako výzva Ryan Holiday

Z nějakého důvodu mi knížka nesedla. Nebavila mě číst, i když v ní samozřejmě jsou zajímavé rady a shrnutí. Autor zcela propadl teorii stoicizmu :-) A těch osobností, co vyšťoural, aby nám je dal za příklad :-) No nějak si stejně neodnáším, jak prakticky na to.

25.09.2022 3 z 5

LSD psychoterapie - Znovuzrození psychedelického léčení LSD psychoterapie - Znovuzrození psychedelického léčení Stanislav Grof

Autor shrnul veškeré poznatky vyplývající z 30-letého zkoumání LSD pro léčebné účely. Jako na potvoru svou knihu dopsal právě v době, kdy se LSD posunulo mezi zakázané látky. Kniha je tak zároveň i jakousi obhajobou této látky. Ze čtení skutečně nabydete pocit, že lidstvo tím zákazem přišlo o hodně. Autor kromě léčebných účinků na duševně nemocné vyzdvihuje též možnosti užití látky pro duchovní sebepoznání a růst. Samozřejmě dává přednost klinicky čisté látce a varuje před jejím nelegálním opatřováním, neboť tam pak skutečně hrozí nebezpečí, že je látka znečištěná nebezpečnými příměsemi. Je až smutné, co všechno lze s látkou zažít, a zároveň vědět, že se to kvůli zákonu nestane.

Kniha je pojatá jako shrnutí poznatků o působení LSD, kategorizuje je ze všech stran, až mám pocit, že se místy opakuje. Pro popularizační účely by stačila být poloviční. Tady padla čtivost za oběť tomu, aby autor skutečně nic nevynechal. Až se jednou obnoví výzkum, bude tato kniha pokladem.

14.09.2022 4 z 5

Obscénní pták noci Obscénní pták noci José Donoso

Hodně zvláštní dílko. Číst se musí pro krásu slov a hraní s výrazovými prostředky, čarování s prolínáním časových rovin, fantazie s realitou a spoustu dalších spisovatelských lahůdek, nikoli pro děj. Moc jsem si to užívala, autor mě znovu a znovu nutil nemyslet realisticky, kdykoliv přepnul v nějaké rovině nebo náhle popřel něco, s čím celou dobu pracoval. Dějové linie nechává nedokončené, nebo se k nim vrací zase v nějaké jiné rovině, celkově je to celé určitým způsobem propojené, absurdní a zároveň i realistické. Stylem mi trochu připomíná dílo bratrů Strugackých z úplně jiného žánru :-)

31.07.2022 5 z 5

Naslouchejte! Naslouchejte! Dale Carnegie

Zavádějící obálka hrající si s velikostí nápisů - takže když si včas nevšimnete, dojdete až při čtení úvodu toho zklamání, že autorem knížky ve skutečnosti není pan Carnegie, ale až jeho "pokračovatelé".

Knížka se sice dobře čte a interaguje se čtenářem formou dotazníků a jejich vyhodnocováním, nicméně víc se zaměřuje na to přesvědčit čtenáře, že ve skutečnosti není tak dobrým posluchačem, jak si možná myslel. Podrobně rozebírá všechny aspekty, které naslouchání ovlivňují, rozškatulkovává je do kategorií... Ale pak jen velice vágně naznačí, jak to zlepšit. Takže si nemyslím, že "po přečtení dokážete efektivně naslouchat lidem", jak slibuje, ale pochopíte, jak je naslouchání těžké a možná se začnete trochu snažit.

05.07.2022 3 z 5

Fotografování: Podrobný průvodce pro nadšence i začínající profesionály Fotografování: Podrobný průvodce pro nadšence i začínající profesionály neznámý - neuveden

Na zadní obálce se píše "Tento dokonalý průvodce pro začínající fotografy je plný informací, návodů i inspirace. Vysvětlí vám, co váš fotoaparát umí a jak z něj dostat to nejlepší." - a já s tímto popisem plně souhlasím. V knize se objevuje jen nezbytné minimum textu, maximum fotografií a ukázek, jak která úprava ovlivní výsledek. Část knihy je věnována i dodatečným úpravám fotek v počítači. Doporučuji začátečníkům.

19.06.2022 5 z 5

Osudný cizinec Osudný cizinec Janice Kaiser

Tak tímto asi končím s těmito krátkými nenáročnými příběhy. Za mě to bylo slabě. Vždyť ta ženská byla prakticky celou knížku nešťastná! A jaký věci se řešily ke konci, to už trochu připomínalo třetí díl deníku Bridget Jonesové. Žádný pohodový čtení.

18.06.2022 2 z 5

Bretaňské speciality Bretaňské speciality Jean-Luc Bannalec (p)

Přesně jak píše SBH. Taky jsem při čtení měla stejné pocity. Toto bylo pro mě druhé setkání s Dupinem, a jak se mi u prvního líbily pečlivé popisy prostředí, až ho člověk mohl nahmatat, tak tady mi to vadilo, protože se k tomu přidaly stejně pečlivé popisy jídel, zato děj většinou žádný. Takže se nemělo co vyvažovat. Stejně jako Dupin jsem cítila po většinu knihy frustraci z nepostupujícího vyšetřování. Konečné rozuzlení mě taky nenadchlo. Knihu posílám dál.

07.06.2022 3 z 5

Chci si zorganizovat život Chci si zorganizovat život Harriet Griffey

Malá knížečka popisuje principy, jak si zorganizovat snad úplně všechno, od nepořádku přes zaměstnání a tak dále až po finance. Přitom obsahuje zajímavý design a minimum textů - fakt jen to nejdůležitější. Možná jsou to všechno věci, které jsou popisovány i jinde; mně se líbí, jak je to pěkně všechno shrnuto na jednom místě. Protože každá z uvedených oblastí by jinak vydala na samostatnou knížku. Tohle vám ušetří čas.

30.05.2022 4 z 5

Význam nemocí Význam nemocí Lise Bourbeau

Já jsem tedy knihu celou četla, od začátku až do konce. Zajímal mě celkový pohled. Autorka se netají tím, že při popisu souvislosti nemocí s životním pohledem či myšlenkami nebo emocemi vychází především ze své dlouholeté praxe. Obecně považuji za prospěšné si přečíst docela obsáhlý úvod, jak to všechno funguje, a potom kratičký závěr, kde jsou rady, jak odhalit příčinu prakticky jakékoliv nemoci.

Vadí mi striktně dodržované tykání v ženské osobě, údajně tak byl celý originál napsán; i když někdy musela překladatelka chtě nechtě přejít do mužské, vlastně jen třikrát - u penisu, varlat a u prostaty. A sem tam oslovovala i dítě, pokud se daná nemoc objevuje především v dětském věku.

A přesto, že s některými významy bych tak úplně nesouhlasila, nebo spíš bych se radši ptala svého nitra, než si nechala podsouvat pravděpodobný význam (někdy byl i formou že buď je to pro to anebo pro tamto, takže stejně docela obecný), líbila se mi ta myšlenka jako celek.

Když to čtete popořadě, postupně proberete všechny své možné negativní vlastnosti, reakce a postoje, takže výslednou myšlenkou je, že si škodíme sami, "bacily" jsou jen technickými prostředky, které k sobě svým myšlením přitáhneme, a když se budeme snažit žít v míru se sebou samým i se vším a všemi okolo sebe, nebudou nás muset nemoci na nic upozorňovat.

I bez vazby na konkrétní nemoci mi kniha pomohla pojmenovat své hlavní chyby, svá témata, na kterých je dobré zapracovat. Takže bych tuto četbu doporučila, samozřejmě s otevřenou myslí :-)

19.05.2022 4 z 5

Naučený optimismus Naučený optimismus Martin E. P. Seligman

Zaujalo mě, že nejde jen o rady nějakého dalšího amerického životního kouče, jací se momentálně těší oblibě, ale že autor je psychiatr a pohlíží na problematiku optimismu a pesimismu z vědeckého hlediska.

Nicméně kniha je poněkud starší a orientovaná na americké prostředí. Že nejde úplně o motivační knihu dokazuje i to, že kniha je spíš jakousi encyklopedií, která vám o optimismu a pesimismu řekne podrobně úplně vše. Autor ji pojal jako shrnutí své celoživotní práce. Takže obsahuje i kapitoly zajímavé pro užší skupinu čtenářů: jak se autorova teorie hodí při nabírání nových zaměstnanců, jak ji uplatnit na děti nebo třeba ve sportu.

Místy je kniha trochu zamotaná, např. když si autor uvědomí, že pesimismus až moc očernil, a náhle na něj začne pět chválu. Taky mi moc nesedí myšlenka, že optimista vidí zdroj svého neúspěchu v okolí a ne v sobě. Resp. kde je ta zlatá střední cesta?

03.05.2022 3 z 5

Nejste bezmocní Nejste bezmocní Kelly A. Turner

Tahle kniha mě nadchla. Vím, že to zní jako rouhání, ale po jejím přečtení bych si skoro přála dostat tuhle nemoc, jen proto, abych zjistila, co bude fungovat u mě, protože samozřejmě by něco zafungovalo. Je to napsané tak optimisticky. A bodejť by ne, když autorka sdílí zkušenosti lidí, kteří k rakovině takto přistupovali a zvítězili. Nadšení, pevná vůle a optimismus samozřejmě neznamenají jisté uzdravení, ale za pokus to stojí. Zkrátka knížku doporučuju, určitě může být velmi užitečná.

19.04.2022 5 z 5

Pevnost Pevnost Francis Paul Wilson

Opět jedna kniha, která mě dokázala svou atmosférou zcela pohltit. Úplně jsem na sobě taky pociťovala to zlo, které člověka ovládne, brrr. A to i přesto, že děj byl zčásti (spíš ke konci) až pohádkový a prvek vášnivé lásky až harlequinkový. Zdá se to jen mně nebo tam byla skutečně podobnost s Thorem a Lokim?

18.04.2022 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Dokonalé. Od Zibury je jistota, že vždy napíše o lokalitě poutavě, poučně i vtipně. A zároveň s velkou láskou k životu a stopování. Člověk má hned chuť se tam vypravit taky a hlavně i prožít to co on. Skvělé byly i vsuvky ohledně určité zajímavosti k danému místu a praktické rady dalším stopařům.

10.04.2022 5 z 5

Jak vyléčit depresi aneb Šest kroků k zdravému životnímu stylu Jak vyléčit depresi aneb Šest kroků k zdravému životnímu stylu Stephen S. Ilardi

Zajímavá knížka, v níž vám autor na začátku poví, jak nízká je pravděpodobnost trvalého vyléčení pomocí léků, a navrhne vám terapeutickou změnu životního stylu, která vychází jednak z lovců a sběračů, a jednak spojuje dohromady všechny prvky, které jednotlivě prokázaly mít na léčbu deprese příznivý účinek. Vznikl tak 12-týdenní program, který má prý velmi vysokou míru účinnosti. Přinejmenším vyšší než samotná léčba léky, tak proč do toho nejít, že.

03.04.2022 4 z 5

Oblékání pravěku Oblékání pravěku Kristýna Urbanová

Překvapilo mě vysoké hodnocení knihy, protože natolik dokonalou ji bohužel neshledávám, i když jsem se na ni moc těšila. První potíží je neskladný formát, pravděpodobně zvolený proto, aby vynikly velkoformátové fotografie rekonstruovaných oděvů na modelech, mající za cíl nás přenést do dané doby. A to je další potíž: kniha mapuje vývoj odívání na území naší republiky až do raného středověku, pravěk samotný pochopitelně tolik místa nedostal, protože chybí nálezy. Dále mi místy připadalo, že kniha líčí spíše obsahy nalezených hrobů než odívání, tedy sklouzává místy spíš do archeologie. Prameny jsou uvedeny až na konci, ale bez souvislosti s textem. Nejvíc nedůvěry ve mně vzbudila samotná sazba textu, která občas zopakovala odstavec nebo vynechala místo, nepočítám i překlepy. Z tohoto důvodu mi kniha přijde nepříliš důvěryhodná co do odbornosti. Pro mě jako laika obsahovala naopak mnoho odborných výrazů z oděvnictví, bez slovníčku.

Přijde mi, jako by autoři smíchali dvě věci a dohromady to prostě neladí. Buď chci prezentovat a rekonstruovat oděvního ducha doby, nebo chci podrobně předkládat historické důkazy.

13.03.2022 3 z 5

Za tajemstvím pohádek Za tajemstvím pohádek Bruno Bettelheim

Autor rozebírá význam pohádek obecně i konkrétně zcela v duchu freudismu, takže to je samý sex a oidipovský komplex. Moc mě to nechytlo, nevěřím, že by děti v pohádkách viděly (i když předvědomě či jak) tolik významů v každé maličkosti. Radši bych si přečetla pojetí jungovské s archetypy.

Kniha se mi četla těžce, možná právě proto, že byla tak těžko uvěřitelná. Uvítala bych víc kazuistik, těch několik málo podávalo důkaz k autorovu tvrzení jen zčásti. A chtěla bych vidět tu spoustu dětí, které jsou údajně nadšené z toho, že Karkulka je s vlkem v posteli.

Autor rozebírá převážně verze od bratří Grimmů, které mu svými detaily mnohokrát hrajou do noty, občas to prokládá verzí od Perraulta. I když se okrajově zmiňuje i o jiných zemích, mrzelo mě jeho opomenutí českých pohádek.

Z knížky si odnáším leda to, že pohádky jsou pro dítě velmi důležité, protože mu přinášejí pocit bezpečí. Osobně mám nejradši Krásku a zvíře, to teda koukám, co to o mně vypovídá :-D

06.03.2022 3 z 5

Naslouchání mechu Naslouchání mechu Robin Wall Kimmerer

Knížka psaná zvláštní formou. Jednotlivé eseje vždy začínají příběhem ze života autorky, která v sobě nezapírá indiánské předky a moudrost. Psáno až reportážně, a nenásilně jsme najednou u nějakého mechu. Často život mechu i autorky v určitém smyslu v eseji prolíná. Dozvíme se spíš spoustu zajímavostí ze života mechu i bryologa. Nechybí ani motiv ochrany prostředí. Je znát, že autorka svou práci miluje. Knížku doplňují nákresy mechů, o kterých je zrovna řeč.

Přesto se mi to nečetlo dobře. Hodně dlouho mi trvalo, než jsem se na tento styl naladila. Určitě bych uvítala i fotografie.

26.02.2022 3 z 5

Mysl léčí tělo Mysl léčí tělo David R. Hamilton

Anotace vystihuje přesně, co v knížce najdete. Je vidět, že autor moci vizualizace věří a nadšeně šíří tuto myšlenku dál, zároveň však upozorňuje, že tato metoda nemá nahradit konvenční léčbu, nýbrž ji doplňovat. No koncept to bude asi dobrý, vhodný hlavně pro lidi, kteří o sobě vědí, že na ně působí placebo. Nutnost častého praktikování je docela náročná na čas a vnitřní disciplínu, ale když má člověk vážnou nemoc, jistě to zvládne.

Přínosem této knihy je hlavně množství příběhů lidí, kteří popisují způsob svého uzdravení a konkrétní vizualizace, které praktikovali. Fajn je i dodatek pro ty méně kreativní, co si konkrétně můžou představovat pro léčbu konkrétního problému. Zde mě trochu zklamalo navrhované řešení nespavosti.

Jináč to základní povídání bylo pro mě spíš takové opáčko - studie jak funguje placebo, neuroplasticita mozku a jak s tím souvisí vizualizace.

V jednom z dodatků autor představí i svou metodu kvantového léčení, kterou nejspíš podrobně rozebírá v jiné své knížce, ale s tématem souvisí. Přijde mi to jako vyšší level vizualizace, takový duchovnější :-)

24.02.2022 4 z 5

Kdo to tady řídí? Kdo to tady řídí? Michael S. Gazzaniga

Autor nám představí historii vývoje i zkoumání mozku, funkcionalitu každé z hemisfér a snaží se dokázat, že jde o perfektně sehraný soubor modulů, jemuž nevelí žádné vyšší já, jak si ale mnozí myslíme. Já si to teda myslím dál :-) Následně předkládá téma, do jaké míry jsme zodpovědní za své chování a jak se to uplatňuje v soudnictví.

Knížka se mi nečetla dobře; autor píše dost nezáživně, i když se snaží. Spousta slov, až mi uniká celkový závěr. Překlad zas používá na můj vkus příliš cizích slov (nexus, milieu apod.), takže mi to zní spíš jako přednášky pro odborníky.

Už jsem na toto téma četla lepší publikaci, jen si zrovna nevybavím, kterou.

20.02.2022 3 z 5