knihyKeMne knihyKeMne komentáře u knih

Můj pes si dělá, co chce Můj pes si dělá, co chce Katharina Schlegl-Kofler

Tenká knížka, která shrnuje všechny běžné problémy, které mohou se psem nastat. Předkládá i běžné způsoby (a zásady) řešení a upozorňuje, že toto se vztahuje pouze na zdravé psy, neklade si za cíl převýchovu narušených jedinců. Vhodné pro ty, kdo zatím nic podobného nečetli. Pro takové lidi je tam ale příliš textu. Dobré i jako taková malá encyklopedie, co všechno se nám nemusí na pejskovi líbit. Zásadní rada, od které se odvíjí všechny ostatní, je to, že musíte být svému psovi dostatečnou autoritou a že vy jste ta alfa ve vaší smečce, nikoliv on.

04.06.2023 4 z 5

Co si myslí pes Co si myslí pes Heike Schmidt-Röger

Útlá knížečka shrnující psí projevy ve vztahu k jiným psům i k lidem. Na každé dvoustraně jsou v průměru 4 fotografie a k nim se vztahuje odstaveček textu. Velmi vhodné pro lidi, kteří se teprve učí soužít se psem, i pro ty, co jsou línější číst. Lehce je nakousnuto i problémové chování, nicméně jeho řešení není cílem této publikace. Podobně i základní pokyny ohledně správné výchovy a upevňování vztahu se svým psem. Za mě dostačující.
P.S. Fotografie se v knize neopakují, kritizující čtenář si nevšiml, že jde o různé záběry z téže situace.

30.05.2023 4 z 5

Nacvičujeme přivolání psa Nacvičujeme přivolání psa Claudia Toll

No já nevím, jestli podle toho někdo vychová psa. Snaha byla, autorka se věnuje zvlášť nácviku u štěňat, zvlášť u dospělých psů, upozorní i na pubertální neposlušnost, ale... vyznívá to jako běh na velmi dlouhou trať s nutností procvičovat celý život, což docela bere chuť se do toho pustit. Jinak fajn že jsou zakomponovány i reálné příběhy. Fotky se sem tam opakují, to jich měli tak málo?

28.05.2023 3 z 5

Král cizinec (1309 – 1333) Král cizinec (1309 – 1333) Vlastimil Vondruška

Konečně jsem se dočkala "pokračování Přemyslovské epopeje"! Opět podobná atmosféra, i když tentokrát byl děj zprvu zaměřen spíš na Janovu ženu a v závěru stále víc na jeho syna...

Opět napsáno velmi čtivě, takže jsem těžko hledala místa, kdy se šlo od knihy odtrhnout. Psáno zajímavým stylem, kdy autor vždycky nastínil nějakou složitou politickou situaci a přípravu na její řešení, tj. na nějaké vyjednávání, a pak střih, jsme o půl roku dál a řešení zmíněno jen jednou větou. Někdy mi to přišlo škoda, často to totiž vypadalo dost neřešitelně. V tomhle si to autor docela usnadnil. Zajímavé bylo i proložení "nudných let" vsuvkou, která umožnila přeskočit do zajímavějšího dění. Já jsem spokojena a určitě budu číst dál.

25.05.2023 4 z 5

Mé nepálské lásky Mé nepálské lásky Michaela Gautam

Je pravda, že autorka byla velmi naivní a život ji za to pěkně profackoval. Je pravda, že její osobní život za moc nestál a neustále o sobě pochybovala. A nakonec to jakž takž vyšlo, i když nastiňuje, že další kniha nebude vůbec růžovější. Taková dramata se mi špatně čtou, přebírám jejich nálady a čtení pak není moc příjemné. Je to ale osobní zpověď člověka, co cítí své poslání, a přes všechny těžkosti vytrvá. To je obdivuhodné. A motivační, ať už nám autorka byla sympatická nebo ne.

16.04.2023 3 z 5

Ďáblova čísla Ďáblova čísla Vlastimil Vondruška

Překvapilo mě, jak čtivě je kniha napsána. A jak se četla jedním dechem, přestože mám za sebou dva případy s Oldřichem, které mě úplně nenadchly. Možná je to tou změnou století, ve kterém se děj odehrává.

V knížce jsem si našla pár sympatických postav i nějaké ty nesympatické, autorovi se povedlo, že postavy tak či tak zaujaly a každá měla svou jedinečnou povahu. Ačkoli nejsem v odhadování viníků nijak bystrá, tentokrát to bylo zbytečně brzy jasné.

07.03.2023 4 z 5

Měsíční prach Měsíční prach Arthur Charles Clarke

Z anotace mi to přišlo jako vcelku nudné téma, nechtělo se mi číst o zasypaném autobusu na Měsíci. Ale když už knížka doma byla a vypadala útle, tak jsem jí dala šanci.

Téma mě pochopitelně tolik nechytlo ani během čtení, ale zaujalo mě to vyprávění, bylo to docela čtivě napsané. Autor si zde hodně hrál s napínavým ukončením jednotlivých kapitol, kdy předestřel, že se něco stane, ale řekl to jednou větou.

Dala bych víc prostoru vedlejším postavám. Autor o nich sice navykládal dost, ale stejně jako by byly nějak odbyté. Např. Lawson mě zaujal, ale jako by se mi s postupem děje čím dál vzdaloval. V jednom momentě knihy bylo jeho jméno omylem zaměněno s Lawrencem; to je taky nápad, dávat podobně znějící jména.

Nicméně četlo se mi to snáze než některé jiné clarkovky.

06.03.2023 4 z 5

Kriminalita v Rudolfínské Praze: Zločin a právo na Novém Městě pražském v letech 1585-1593 Kriminalita v Rudolfínské Praze: Zločin a právo na Novém Městě pražském v letech 1585-1593 Ondřej Hladík

Jedná se o odbornou publikaci, snažící se detailně rozebrat jak kriminalitu, tak i způsob života pražanů v letech 1585 až 1593. Tyto roky si autor vybral proto, že existují podobné rozbory z daného období několika dalších českých měst, a tedy lze činit různá srovnání.

Autor nejprve přiblíží mechanismus od nahlášení činu po jeho rešení v dané době, se zaměřením na podávání svědeckých výpovědí. Popíše povolání, která s tím byla spojená, i jak vypadala tehdejší vazba. Potom se snaží nějak roztřídit svědky, převážně dle jejich sociálního postavení.

Hlavní částí je podrobné probrání různých typů deliktů s konkrétními příklady, tříděno dle ostatních knih zaměřených na toto téma a období. Místy jsou uváděny přesné přepisy výpovědí, ale spíš jen jejich části, pro dokreslení atmosféry. Autor se nicméně nevěnuje úplně všem případům, na něž ve svědeckých knihách narazil. Jen je třeba okrajově zmíní u patřičné kapitolky, pokud byly podobné jako rozebíraný případ.

Součástí knihy jsou taky životopisy osob, jež se v knihách svědomí vyskytovaly jako sporná strana nebo jako svědci, tedy samozřejmě jen dohledatelné informace o jejich životech, takže je zde zastoupena jen vyšší vrstva obyvatelstva.

Knihu doporučuju hlavně ke studiu, nebo pro nadšence do dané historické doby, umožní udělat si obrázek o životě obyvatel rudolfinské Prahy, aniž by byly informace zkreslené popularizačním stylem. Já doufala, že součástí budou též doslovné přepisy všech svědectví z vybraných dvou knih svědomí, ale toto tam nebylo.

01.03.2023 4 z 5

2010: Druhá vesmírná odysea 2010: Druhá vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Hrozně mi vadilo, že knížka navazuje na film a ne na předchozí knížku, i když pro další děj bylo nezbytně nutné, aby se děj točil kolem Jupitera místo Saturnu. Stejně tak divně působily určité detaily, které knížka z dřívějšího děje připomíná a opět byly v předchozím díle jinak. No co už. Děj mě taky moc nezaujal, protože řešil v podstatě něco mimo lidské chápání. Takže začínám přehodnocovat, co jsem na Clarkovi dřív vlastně viděla...

18.02.2023 3 z 5

2001: Vesmírná odysea / Rajské fontány 2001: Vesmírná odysea / Rajské fontány Arthur Charles Clarke

Knížka původem z knihotéky mých rodičů mi na první čtení učarovala. Vzbudila můj zájem o Měsíc a hledala jsem, kde jsou zmiňované oblasti.

Vesmírnou odyseu jsem četla mnohem dřív než jsem poznala film. Už tenkrát se mi ten konec nějak nelíbil. Teď bych k tomu přidala i začátek - zbytečně dlouhý příběh z pravěku, který by sám vydal na samostatnou povídku.

Rajské fontány jsem si pamatovala jako nudnější polovinu knihy - přece jen samé technické záležitosti a žádný pořádný vesmír. Teď mě tam docela míchlo to mixování s příběhem starověkého asijského panovníka :-D a taky ty věčné citáty a fiktivní články a xenotentononc :-) Asi stárnu :-D Bez emocí vzato, je tenhle příběh složen dobře a všechno v něm má své místo.

Hodnocení hvězdičkami bych asi dneska dala nižší, přihlédla jsem ale k tomu, jak na mě tahle dvojkniha působila kdysi při prvním čtení.

14.02.2023 4 z 5

Kallocain Kallocain Karin Boye

Odporná obálka a název evokující kokain, no moc se mi do toho nechtělo. Takže obsah překvapil. Přijde mi, že děj byl víceméně podružný, že šlo hlavně o to, vylíčit ten nový světový řád a fanatiky, kteří mu bezhlavě věří a žijí podle toho. Moc se mi líbilo vyprávění z pohledu jednoho z nich. Prostě jsem si to užívala. Autorka do vyprávění vnesla i hodně filozofických myšlenek a zaměřila se na psychologii vypravěče a jeho vnitřní vývoj. Relativně depresívní čtení, ale tentokrát bavilo.

04.02.2023 5 z 5

Záblesk paměti Záblesk paměti Piers Anthony

Kupodivu jsem si název knihy pamatovala, ale děj už zase ne. A když jsem v tv zhlédla novější zpracování filmu (ne to s Arnoldem), neobtěžovalo mě tím pádem srovnávání s knižní podobou ani prvním filmem. Zato mě to spolu s čtenářskou výzvou pošťouchlo, abych tuto knížku přečetla znovu. No jo, oproti novějšímu filmu je to úplně něco jiného, ale díky zajímavému námětu a nesmírně čtivému sepsání (až na ty vykřičníky) mě to znovu chytlo :-D

29.01.2023 4 z 5

Těžká planeta Těžká planeta Isaac Asimov

Ehm, já si původně myslela, že to všechno napsal Asimov a jen si vymyslel ta jména autorů jednotlivých povídek. To mě tak zmátl nějaký jiný autor, který tímhle způsobem psal. No, když jsem se tedy zorientovala, ocenila jsem, že ke každé povídce pan Asimov připsal komentář. I když mě jeho výběr až tak nezaujal, mám radši odlehčenou scifi, tu nereálnou :-) tady bylo moc vědy.

28.01.2023 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Seriálu v tv jsem od první chvíle propadla, film byl snad ještě lepší, a jako správná fanynka jsem si pořídila i knížku. Je to už nějaký čas a žila jsem v domnění, že jsem určitě četla i ji. Když jsem však teď po ní sáhla, udiveně zjišťuji, že obsahovala pasáže, které jsem doposud neznala. Čtena tedy nyní poctivě poprvé a přestože ten příběh znám již ve dvou zfilmovaných variantách (a jako svý boty), stejně jsem si užila i tu knižní. Překvapila svou čtivostí i tím, kolik osobních myšlenek Elizy obsahovala. Konečně mi některé věci došly :-) Autorka si skutečně dala záležet na charakterech postav (pan otec opět velice pobavil) i jejich vývinu v průběhu knihy. Nastiňuje i jak šel jejich život dál po skončení zápletky, takže teď už vím skutečně všechno a jsem nadmíru spokojená.

19.01.2023 5 z 5

Dobré manželství Dobré manželství Daniela Kovářová

(SPOILER) Nijak složitá oddechovka pro ty, kdo si přejí udržet dobré manželství a nechce se jim prokousávat haldami textu. Autorka se snaží především o čtivost a zajímavost svého dílka, hýří vtipem, komunikuje se čtenářem, jako by spolu vedli rozhovor. Osobně mi tento styl trochu vadí, zavání pak tím, že jde jen o takové vtipkování. V podobném duchu jsou i rady na šťastné manželství od různých osobností, kterými zakončuje každou kapitolu. Proto i tak trochu od věci působí poslední a skutečně vážně psaná kapitola o domácím násilí.

A nyní trochu toho spoileru: receptem na dobré manželství je podle autorky především pečovat o své duševní zdraví a pohodu, nenechat si do toho od nikoho kecat a totéž dopřát i své polovičce. Zda to stačí, nedovedu posoudit, ale pro hledajícího čtenáře je to jistě schůdný tip, který stojí za to vyzkoušet, pokud to tak doma ještě nemá.

17.01.2023 3 z 5

Bude dobrej...: Poznala jsem psí drama z blízka Bude dobrej...: Poznala jsem psí drama z blízka E.M. Baco (p)

Po pravdě, první víc než polovina knihy se čte špatně, protože autorka barvitě líčí své pocity beznaděje, které prožívala, a čtenář je chtě nechtě prožívá v plné síle s ní. Ale stálo to za to. Potřebujeme slyšet, že to nakonec jde. Komentáře níže jsou důkazem.

Četla jsem již druhé vydání. Skutečně by se měli poohlédnout po jiné korektorce, pravopisné chyby byly děs. Tohle se už na hovorový styl vyprávění svést nedá.

15.01.2023 5 z 5

Radost z pozorování ptáků Radost z pozorování ptáků Michael Schmolz

Ačkoliv už pár knih o ptácích vlastním, tato mě přesvědčila o tom, že by taky doma neměla chybět. Přehledně uspořádané druhy dle toho, kde se s nimi nejčastěji lze setkat a s jakou pravděpodobností, reálie přizpůsobené českému prostředí, autor i překladatelé si s tím dali velkou práci. Jen bacha, dost malá písmenka.

Knihu lze číst i popořadě, a nenudíte se. Je určena spíš pro birdwatchery, takže obsahuje spíš zajímavosti během pozorování a poznávací znaky - a milé je i to, že přiložené fotografie jsou dostatečně vypovídající a popisné znaky na nich viditelné. Oceňuju i zaměření na to, s čím si lze daný druh splést, a jak je rozlišit. A to vše v kapesním formátu!

Akorát bych mohla polemizovat s autorem, co se týče jeho snahy o vtipnost, místy jsem to neocenila nebo nepochopila.

07.12.2022 5 z 5

Konec sebeklamu Konec sebeklamu Julia Galef

Vědecky psaná kniha s mnoha odkazy. Tak nějak jsem nevím proč myslela, že bude o lidském mozku, jak zkresluje vnímání člověka. Ale ne, je celá hlavně o lidech. Na spoustě příkladů ze života autorka nejprve dokazuje, jaké okolnosti zkreslují představu o objektivitě svých názorů, kterou každý o sobě máme. Když nám ukáže, jak často se mýlíme, nabídne nám nástroje, jak tyto situace rozpoznat a především, jak s tímto vědomím naložit. Opět zanalyzuje všechny důvody, proč se svého mylného názoru tak neradi vzdáváme. A nakonec nás navede, jak se stát člověkem, který se nebojí veřejně přiznat, že se zmýlil, a změnit názor.

Kniha je hodně z amerického prostředí, kde hraje velkou roli politické rozdělení na dva tábory, a to se v knize taky hodně objevuje. Docela mi to vadilo, protože americké politice vůbec nerozumím. Přesto hodnotím knihu maximálním hodnocením, protože její téma je opravdu stále živé a protože tato kniha není jen takové okecávání, nýbrž nabízí reálnou cestu, jak na sobě pracovat. Doporučuji všem.

25.11.2022 5 z 5

Život je mýdlová bublina Život je mýdlová bublina Osho

Krátké texty na téma, jak jít tímto životem. Často obsahují různá podobenství a příběhy. Některé myšlenky mě opravdu oslovily, jinak to ale nebyla taková bomba, abych jí přiřadila plné hodnocení.

19.11.2022 4 z 5

Jin jóga Jin jóga Kassandra Reinhardt

Přehledně napsaná kniha pro ty, kdo chtějí začít cvičit nebo již cvičí jin jógu. Obsahuje vysvětlení, co je jin jóga a proč je prospěšná, názorně zfotodokumentované pozice včetně lehčích a těžších modifikací, a několik sestav s různým zaměřením. Nechybí taky zdravotní upozornění u každé ásany, pro koho je lepší ji necvičit. Za mě dobře vyvážená a praktická kniha, jen překlad obsahoval místy nedostatky.

05.11.2022 4 z 5