Knihomolová Knihomolová komentáře u knih

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Skvělý námět, ale paradoxně (vzhledem k hrdince a jejímu příběhu) i trochu promarněný potenciál knihy. Nějak to všechno moc klouzalo po povrchu, postavy, situace i motivy. Chyběla mi, jak to jen pojmenovat, hloubka? Ať už u hlavní hrdinky, vedlejších postav, vrstvení příběhu nebo stylistiky... škoda. Ale chápu, že z osmisetstránkové Půlnoční knihovny by celer asi nebyl. Knihy jsou často odrazem své doby. Tato kniha je přesně taková - i když nesla velmi silnou myšlenku, byla příliš rychlá, příliš úsečná, příliš povrchní. Čtenářský požitek jsem nestihla nebo nedokázala zachytit.

29.02.2024 3 z 5

Dívka, která chtěla zachránit knížky Dívka, která chtěla zachránit knížky Klaus Hagerup

Krásná, nádherně ilustrovaná a čtivá kniha s velmi silným poselstvím. Věřím, že tahle knížka pohladí po duši každého, kdo to právě potřebuje... a dospěláky možná i citelněji, než děti.

20.12.2023 5 z 5

Dveře ke snu Dveře ke snu Daniela Krolupperová

Krásný příběh, hlubší přesah, kouzelné ilustrace... Nádherná kniha.

10.11.2023 5 z 5

Komiksová učebnice komiksu Komiksová učebnice komiksu Toy_box (p)

Lahodí duši i oku... Tleskám.

15.09.2023 5 z 5

Zlobilky Zlobilky Martina Drijverová

Skvělá kniha. Dcerku ohromně bavila, mnoho pohádek chtěla předčítat i několikrát po sobě... Když jsme na výletě šly kolem rozcestníku, hned si vybavila zlobilku se zdřevěnělýma nohama. Doporučuji!

16.07.2023 5 z 5

Honest Guide Praha Honest Guide Praha Janek Rubeš

Tři a půl hvězdy převážně za grafiku, zpracování a pár zajímavých míst, která mě zaujala a které navštívím při další návštěvě Prahy. Nebýt Elišky Podzimkové a její výrazné vizuální stopy v knize, bylo by hvězd méně. Trochu tour de pubs tahle kniha... ale budiž.

16.07.2023 3 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Tohle bolelo... fakt to bolelo a fyzicky i psychicky mě čtení téhle knihy odrovnalo. Petře Dvořákové tleskám a děkuji za silný (nejen emocionální) zážitek. Za poselství. Za snahu otevřít oči těm, kteří to potřebují, ale nevědí o tom.

09.08.2022 5 z 5

Kilometry s dětmi: S batohem, vlakem, pěšky a bez fňukání Kilometry s dětmi: S batohem, vlakem, pěšky a bez fňukání Klára Kubíčková

Skvělá kniha. Když člověk začne vyrážet na první kilometry s dětmi, spoustu věcí se naučí prostě za pochodu, ale mít přečtenou tuto knihu předem, ušetřila bych si v začátcích našich společných cest pár starostí. Moc oceňuji kapitolu o "car-friendly" cestování. Myslím, že lidé, kteří jsou zvyklí jezdit autem i do večerky za barákem svůj postoj stejně nezmění, ale i tak jsem ráda, že toto téma dostalo prostor. Moc užitečná, graficky hezky zpracovaná a nabíjející kniha - než jsem dočetla do konce, našlapali jsme dalších 30 kilometrů.

09.08.2022 5 z 5

Marta v roce vetřelce Marta v roce vetřelce Petra Soukupová

Nooo.... tak to byla smršť. Já to nechápu, Petra Soukupová mě vždycky doslova přilepí k příběhu. Řeknu si ,,tak na půl hoďky před usnutím, musím se vyspat, spánek je důležitý, spánek je zdravý..." a ve čtyři ráno to dočítám, oči úplně odrovnané (zase mi kolem nich přibydou nové vrásky sakra), sotva existuju, ptáci už cvrdlikají za oknem, ale prostě to musím dočíst! Miluju její styl, tu kulometnou úsečnost (trochu mi to připomíná Rudiše, nebo mi Rudiš trochu připomíná Soukupovou) a schopnost na zdánlivě banálních úryvcích ze života souhrnně vykreslit téměř dokonale charakter, emoce i skryté trable hlavních postav. Když její knihy čtu, doslova žiju příběh jejich hrdinů. Je to úžasné, je to očišťující, je to jako terapie... i když se nic vlastně nevyřeší.

Strašidelnická Strašidelnická Lucia Magašvári

Nádherně ilustrovaná a námětově originální kniha.

Nejkrásnější místo na světě Nejkrásnější místo na světě Petr Horáček

Miluju Horáčkovy knihy. Ty ilustrace jsou prostě nádherné a příběh i pointa opět úžasně jednoduché a přitom tak hluboké. Ach...

Bídníci Bídníci Anna Mayr

Podle anotací jde o knihu, která v Německu vyvolala velký zájem čtenářů i kritiků. O knihu, v níž autorka ,,skvěle vyvažuje rovinu vyprávění o vlastní rodině a zkušenostech se společenskou reflexí”. Nevím, jak moc se liší německé a české sociální rozvrstvení společnosti. Nikdy jsem v Německu dlouhodobě nežila a nemohu tedy německou společnost nebo politický systém hodnotit jinak, než na základě historických souvislostí, informací z tisku a médií, nebo na základě mnou přečtených knih německých autorů. Číst nebo poslouchat o “něčem” a žít “to”, je velký rozdíl. Já žiji v Česku, vyrůstala jsem v rodině, která byla dobře zajištěná, měli jsme byt, dvě auta, dovolené, zimy na lyžích, léta na kolech... na čež stačil souběh několika různých nečekaných okolností, abych najednou žila v rodině, kde byli rodiče nezaměstnaní, rodina chudá a vztahy zpřelámané. Pracovat na plný úvazek jsem musela hned od maturity, abych vůbec mohla současně chodit na vysokou a ještě nosit peníze domů. V mnoha částech knihy jsem tedy našla pochopitelné plné souznění s autorkou, souznění s jejímy názory i postoji. Pochopení... Pochopení ale nemám pro její zaujaté všeobjímající kritiky společnosti a z kontextu vytržené tvrzení o všem možném. Autorka (ač to tak cítí) nemá patent na kázání o morálce kapitalistické společnosti jenom proto, že pochází z chudého prostředí a že jako dcera nezaměstnaných rodičů “povstala z bláta”, vystudovala a stala se novinářkou. Kniha je plná líbivých výkřiků, utopických představ a naivních tvrzení, faktů (neprofesiálně) vytržených z kontextu a zasazených tam, kde se autorce zrovna hodilo. A toto u mě knihu i přes mnoho dobrých pasáží naprosto odepsalo. Okouzlení touto knihou v německém prostředí asi nechápu.

03.07.2022 2 z 5

Člověče, nemrač se! Člověče, nemrač se! Jiří Havel

Nádherná knížka! Okouzlující spojení literárního obsahu a obrazu, resp. ilustrací. A když si uvědomím, že jde o padesát let starou knihu! Je to přesně ten typ knížky, kterou otevřete a rázem se zase ocitnete v době svého dětství... tuto emoci sebelepší novodobý literární počin prostě nevyvolá.

25.06.2022 5 z 5

Život v dodávce - Náš příběh Život v dodávce - Náš příběh Forest Trenz

Moc hezky sepsaná výpověď o životě "on the road". Knihu jsem začala číst od konce, tedy od kapitoly, v níž autor popisuje přestavbu dodávky, což mne zajímalo nejvíc a vlastně i proto jsem si knihu koupila. Dnes ráno jsem se vrhla do čtení té nejpodstatnější části knihy. Slunce ještě nezapadlo a mám dočteno, což asi bez vysvětlování poukazuje na to, jak moc mne kniha chytla a nepustila. Bylo to krásné dobrodružství. Už docela dlouho se mi nestalo, že jsem knihou tzv. žila a byla mimo realitu. Speciálně část věnovaná putování po severní Evropě byla kouzelná. Co dodat... léto se blíží a jak jinak v sobě zase zažehnout cestovatelskou horečku než dobrou cestopisnou knihou.

18.04.2022 4 z 5

Hrátky z dětské zahrádky - Říkadla, malůvky, cvičení, hádanky Hrátky z dětské zahrádky - Říkadla, malůvky, cvičení, hádanky Václav Fischer

Obrovská zásobárna říkadel, hádanek a jednoduchých písniček pro děti.

17.04.2022 5 z 5

Naučím se všechny hlásky Naučím se všechny hlásky Zorka Vítková

Skvělá kniha!

17.04.2022 5 z 5

Bylo velice zajímavé číst tuto knihu na pozadí právě probíhající války na Ukrajině (a to především kapitoly o menšinách, migraci a radikalismu).

Co mě ale nemile překvapilo, byly některé zmiňované výzkumy (ona kniha je vlastně takovým sborníkem výsledků desítky sociologických průzkumů). Chápu, že sociologie není věda exaktní, nýbrž humanitní a tak jsou ve výzkumu uplatňována jiná pravidla a postupy. Ale používání evidentně tendenčních otázek, které mají respondenty navést ke "chtěným" odpovědím? Ovlivňování respondenta navozením žádané emoce hned v úvodu dotazníku? Opravdu se toto děje?! Nejde samozřejmě o nedostatek knihy, resp. autora. Jde o výrazný nedostatek a neprofesionalitu organizace, která zmíněný výzkum realizovala. Úkolem odborné veřejnosti by pak mělo být takovéto účelově neobjektivní výzkumy jasně označit a zpochybnit dřív, než jsou jeho výsledky prezentovány široké veřejnosti. Každý výzkum by měl být objektivní a měl by pracovat s dostupnými, validními a reálnými daty. Jinak nejde o výzkum, ale o manipulaci. Oceňuji, že na tuto realitu autor také upozornil.

08.04.2022 4 z 5

Diagnostika předškoláka - správný vývoj řeči dítěte Diagnostika předškoláka - správný vývoj řeči dítěte Jiřina Klenková

Společně s Diagnostikou od Bednářové jde o povinnou výbavu každé začínající učitelky v MŠ. Skvělá kniha.

08.04.2022 5 z 5

Pusť mě, ale neopouštěj Pusť mě, ale neopouštěj Marcel Rufo

No... mám rozporuplné dojmy. Nejsem odborník, hluboké analýze knihy se tedy vyhnu. Ale čekala jsem něco trochu "erudovanějšího".

29.03.2022 3 z 5

Dobré a ještě lepší jitro Dobré a ještě lepší jitro František Nepil

František Nepil vždy pohladí po duši... v dnešní divoké a nejisté době doporučuji k ranní kávě místo novin.

29.03.2022 5 z 5