knihomolkajanca knihomolkajanca komentáře u knih

Královská spravedlnost Královská spravedlnost Richard Swan

Královská spravedlnost je jedním z největších letošních překvapení. I když se zprvu tváří nenápadně, projde obrovskou proměnou až k velkolepému konci a nabídne čtenáři opravdu to nejlepší z fantasy a detektivky. Propracovaný svět, zajímavé charaktery postav a detektivní linku, u níž jen velmi těžce odhadnete, kudy se bude ubírat.

Konrad Vonvalt je obávaným justiciárem, císařovou prodlouženou rukou spravednosti. Společně se svou pomocnicí a písařkou Helenou, jíž si vzal pod svá ochranná křídla, putuje říší křížem krážem. Jejich povinnosti je zavedou i do daleké provincie, přímo k vraždě jedné z místních šlechtičen. Ač se zprvu zdá, že případ nebude ničím výjimečný, postupně se vynořují propletená vlákna spiknutí, která sahají až do nejvyšších vrstev společnosti. V sázce jsou najednou nejen jejich vlastní životy, ale i víra v říši a zákony, které přísahali chránit.

Vypravěčem je Helena, v níž se perou myšlenky dospívající ženy a smysl pro zodpovědnost. Přestože jí odvaha nechybí, má své vlastní strachy, touhy, plány i chyby. O to realističtěji však působí a dokáže si získat srdce čtenáře. Celkově to však autor s postavami umí - vytvořil nemalé množství morálně šedých charakterů, jenž dělají dobrá i špatná rozhodnutí a postupně se vyvíjí.

Největší pochvalu si ale zaslouží detektivní linka, která všemu dodala punc neotřelosti. Swan si vše promyslel do detailů, pořádně to zamotal a pak to pro jistotu zopakoval ještě třikrát, abyste náhodou nic neodhalili. Události gradují, přibývá akce a když k tomu připočtete i neobvyklou magii, funguje to až překvapivě dobře.

Mohla bych sice mluvit o pár momentech, kdy Královská spravedlnost ztratila dech, já si ale vyberu raději velkolepý závěr, kde jsem ztratila dech zase já. Milujete-li akci, boj, řež, i to, když se autor s ničím nepáře - najdete tu vše. Dodat tak mohu jen to, že jsem dočítala nevěřící, nadšená a také neuvěřitelně zvědavá na pokračování.

Šepot kouzel Šepot kouzel Elise Kova

Když se ponoříte do stránek Šepotu kouzel, možná budete mít pocit, že už jste něco podobného četli. Čarodějná škola, elementární magie, kouzelnický turnaj - právě na těchto oblíbených prvcích autorka staví. Píše ale lehkým a zábavným způsobem a i když start působí obyčejně, dokáže si čtenáře zaháčkovat.

Osmnáctiletá Eira žije léta ve stínu svého bratranebo to tak je alespoň od té doby, co se stala nehoda, při níž někoho zabila. K tomu slýchá hlasy, které nikdo jiný nevnímá, což taky není zrovna nejlepší způsob, jak ve druhých vzbudit důvěru. Drží si proto odstup, ale v momentě, kdy slyší o turnaji pěti království, už nedokáže stát stranou. Mohl by se jí splnit velký sen - když zvítězí podívá se do země elfů. Jenže to vypadá, že minulosti jen tak neunikne

Eira je typickou odhodlanou a nevídaně nadanou hrdinkou. Musí ale bojovat se silnými předsudky společnosti i rodiny - neustálé podceňování, zákazy, příkazy, omezování. Tomu všemu čelí takovým způsobem, že jí chtě nechtě budete fandit a přát si, aby se těm všem pravidlům vzepřela. Když se na scéně vynoří turnaj, je sice jasné, kudy se děj bude ubírat. A právě tady to začne být zajímavé. Dostává prostor magie a vše je o poznání akčnější - příprava na úkoly, zkoušky samotné, do toho se vynořuje také několik nových postav. Komu z nich se asi dá věřit? I hate/love romantická linka a lehký milostný trojúhelník potěší nejednoho čtenáře. Na jedné straně tajemný elfy, na straně druhé Eiřin arogantní spolužák, jehož nemůže vystát.

Ve druhé polovině knihy si autorka přichystala pořádné zvraty, kdy Eiře několikrát hrábne výrazným způsobem do života. Intriky nabírají na síle, Šepot kouzel dostává šťávu i temný nádech. Dokáže pohltit, probudit touhu chtít víc, až dokud neobrátíte poslední list. Pokud tedy toužíte zaplout do důvěrně známých vod oddechovější fantasy, které zároveň dokáže nadchnout, tady váhat nemusíte.

Fotograf z Mauthausenu Fotograf z Mauthausenu Salva Rubio

Když se ponoříte do stránek Fotografa z Mauthausenu, ocitnete se rázem v době, kdy se Evropa zmítala ve spárech druhé světové války. V době kruté, strastiplné, ale i plné odvážných lidí ochotných riskovat. A kroky jednoho takového budete sledovat i tentokrát.

Hlavním hrdinou je Francisco Boix, fotograf, který je po svém úprku ze Španělska do Francie zajat Němci a deportován do koncentračního tábora Mauthausen. Přinucen okolnostmi musí znovu do ruky vzít foťák a asistentovat zrůdnému a krutému důstojníkovi SS. Jenže to, co musí tentokrát fotit, je mnohem více zvrácené, než by čekal i ve svých nejhorších nočních můrách. Pak si ale Francisco uvědomí jednu věc - v rukou nyní drží jednoznačné důkazy o tom, co se za zdmi koncentračních táborů děje, o tom, jaké zločiny Němci páchají. Podaří se Franciscovi dostat negativy za zdi tábora? Podaří se mu světu odhalit trýznivou pravdu?

Přestože je Fotograf z Mauthausenu záležitostí malou chvíli, nabízí zajímavý čtenářský zážitek. Působivá paleta barev v temnějších odstínech i detailní kresba vyjadřující emoce postav výrazně podtrhují už tak silný příběh, který člověku osvětluje zase trochu jiný kousek dějin druhé světové války. Plusové body grafický román získává i tím, že nekončí ve stejném momentě jako válka samotná, ale věnuje se osudům přeživších vězňů a přičichnete i k Norimberskému procesu s hlavními představiteli nacistického Německa. Během čtení dokáže tento grafický román vzbudit nejen napětí, emoce, touhu vědět víc a uvědomění, že na toto temné období bychom rozhodně neměli zapomínat.

Hodnocení: 90%

10.09.2023 4 z 5

Hra temné čarodějky – Bitva začíná Hra temné čarodějky – Bitva začíná Natalija Matolinec

Každých sto let je třeba obnovit sílu magie, každých sto let se musí znovu rozhodnout o tom, zda bude vládnout světlo nebo temnota. Bitva se tak neúprosně blíží a Hra v ulicích ukrajinského Lvova začíná. Varta až doposud žila poklidný život, pracovala v kavárně a scházela se s přáteli. Od Hry chtěla držet dál, jenže poté, co se setkává s tajuplným a pořádně arogantním Čechem, se vše mění a ona je vtažena do víru událostí

Obstojná zápletka, neobvyklý systém magie, zajímaví hlavní hrdinové a děj nabušený akcí Hra temné čarodějky měla velký potenciál stát se našlapanou a velmi zábavnou fantasy. Přestože však jednotlivé dílky skládačky vypadaly na první pohled více než dobře, k sobě navzájem už tolik nepasovaly.

Hned od začátku je jasné, že Hra je něco velkého, významného, něco, oč je člověk ochoten riskovat i svůj život. Jenže proč, to pochopíte až o mnoho stran později, kdy se budete snažit neutopit v záplavě velkého množství postav, mezi nimiž není vůbec jasné, která bude pro příběh ta důležitá a těžce se mezi sebou odlišují. Nepomáhá ani fakt, že každá má jméno obyčejné, magické a některá dokonce i přezdívku. Chybí rovněž witc pořádné ukotvení světa - ať už co se týče života hlavní hrdinky, magie či Hry, okolo které se celý příběh točí.

Odvážná hrdinka Varta oplývá temnou magií. Svou moc čerpá z negativních emocí lidí a spolu se záhadným, sarkastickým a vychytralým Zlatanem tvoří třaskavou dvojici, která baví a jsou jednoznačnými tahouny celé knihy. Díky bohu, že jim autorka dopřála dost prostoru. Pokud se však těšíte na romantickou linku, ta je v tomto případě velmi slow burn a s jakýmsi podivným zakončením. Ačkoliv se spolu s Vartou a Zlatanem dočkáte poměrně velkolepého finále, atmosféru zabíjí velmi zmatené popisy, kdy jsem i jako ostřílený fantasy čtenář měla problém se zorientovat co, proč a jak Velký potenciál knihy tak bohužel nakonec dostal nenaplněn. Škoda.

Hodnocení: 55%

10.09.2023 3 z 5

Zrádci krve Zrádci krve Lynette Noni

Po infarktovém závěru druhého dílu je tady konečně finále série, u níž autorka nasadila laťku proklatě vysoko. V záplavě young adult fantasy je velmi těžké vymyslet originální příběh, který nezapadne mezi ostatní, ale Lynette Noni se to povedlo. Od nemilosrdného vězení připomínající koncentrační tábor až po přepych zámku, od malých zárodků kouzel až po ničivé magické vlny, od nenápadných příběhů jednotlivců až po války mocných království. Taková cesta vás čeká, pokud se do čtení Ranhojičky pustíte.

Závěrečný díl trilogie začíná přesně tam, kde všechno začalo. V Zalindově, kruté věznici a Kivině noční můře. Jenže to ani zdaleka není to nejhorší čemu musí čelit. Osud pokouší její vůli a Kiva musí odolávat svým největším démonům, kteří jí berou touhu žít. Napáchala obrovské školy, zradila své přátele i lásku a uvrhla zemi na pokraj války. Dá se vůbec tohle ještě napravit? Dokáže se Kiva znovu odrazit ode dna a zachránit lid Wenderallu?

Kvalita od začátku do konce. Takto jednoduše by se dala celá série shrnout. V momentě, kdy se do čtení jednou pustíte, nebudete moct odejít. I tak jsem se závěru trochu bála, protože ve dvojce se toho stalo mnoho a zápletka Zrádců krve by klidně vydala na samostatnou sérii. Lynette Noni se přesto vše podařilo vtěsnat do jedné knihy, a navíc je to stejně skvělé, ne-li lepší, než předchozí díly.

Každá z postav má svůj nezaměnitelný charakter, každá má na událostech svůj podíl, mnoho z nich neuvěřitelně vyroste a některá vás možná opravdu překvapí. Připravte se na pořádnou emoční smršť. Kiva nejednou šlápla vedle, musí za to nést odpovědnost a autorka se dotkne i několika těžších témat. Tempo je opravdu vražedné, přesto jsem neměla pocit, že by na něco nebyl prostor. Naopak do sebe vše krásně zapadne a od čtení se dá jen těžce odtrhnout. A ten konec? Ach, nezbyne než zatlačit slzu, že už je to za námi. Protože budete chtít vícprotože Ranhojička je láska.

Hodnocení: 95%

Za knihu k recenzi v rámci spolupráce moc děkuji Albatros Media a Knihy Dobrovský.

21.08.2023 5 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Shustermana již nějakou dobu řadím mezi své nej autory a jsem ráda, že jsem si opět připomněla, proč tomu tak je. K sérii Smrtka jsem se vrátila po několika letech, tentokrát jsem zvolila audioknižní podobu a myslím, že jsem nemohla udělat lépe.

Návrat do tohoto zajímavého a zároveň lehce děsivého světa byl stejně skvělý, jako když jsem Smrtku četla poprvé. Kromě Citry a Rowana, které zkrátka nejde nemilovat, série nabízí celou řadu zajímavých charakterů, pro které je význačná nejen velká rozmanitost, ale také vývoj. A kromě klasického záporáka tu najdete i celou řádku morálně šedých postav, z nichž žádná se v příběhu neobjeví jen tak bezúčelně.

Série má zpočátku komornější nádech, ale graduje prakticky po celou dobu a přeroste v něco, co jsem na začátku rozhodně nečekala. Shusterman kloubí několik linek, nutí čtěnáře k zamyšlení, akci dávkuje přesně v tom správném poměru a navíc píše neuvěřitelně čtivě. Když k tomu přičtete úžasný přednes Vasila Fridricha, který u každé postavy mění intonaci tak, že přesně poznáte, kdo zrovna mluví, máte tady něco, na čem vzniká závislost. Zbožňuji a moc doporučuji!

Hodnocení: 95%

Za poskytnutí audioknihy Nimbus a Zvon k recenzi moc děkuji Audiotece.

15.08.2023 5 z 5

Poslední člověk na planetě Zemi Poslední člověk na planetě Zemi Denisa Černá

Futuristické město, umělá inteligence, která z velké části řídí život lidí a svět, kde systém kontroluje i to, co si lidé myslí. To slibuje nová scifi dystopie z pera začínající české autorky Denisy Černé, jež se mimo atraktivní anotaci pyšní i krásnou obálkou.

Píše se rok 302 po Zániku lidstva. Tři sta dva let od té doby, co Natura téměř vyhladila člověka z povrchu zemského. Od té doby poslední zbytky lidí přežívají ve městech chráněnými před okolím elektrickými kupolemi. V jednom takovém, Polis 1, žije i osmnáctiletý Nico, který má to štěstí, že pochází z nejvyšší třídy A. Nic mu nechybí, nemá moc povinností, spoustu času tráví zábavou, a navíc je Polis ze všech měst nejblahobytnější. Přesto svým způsobem cítí, že mu něco chybí. Dokud ovšem nepotká Tabithu. Společně odhalují, že systém v Polis možná není takový, jaký se může běžnému člověku zdát... Jaká je vůbec pravda a co je jen prachsprostá propaganda?

Poslední člověk má solidní zápletku, která v žánru sice nepředstavuje nic nového, zato nabízí spoustu možností, kudy se příběh může ubírat. V tomto případě však potenciál autorka příliš nevyužila. Na první pohled prostředí dokáže lapit a zaujmout, na ten druhý se začnou vynořovat mezery a nedostatky, které se ani ve finále nepodařilo zaplnit.

Autorka výrazným způsobem využívá slang, kterým mluví přímo hlavní hrdina. Často opakující se výrazy a použití, které mi nedávalo smysl, však atmosféru knihy silně drtilo. V určitě části se linka ubírá nečekaným směrem - nabývá silný vibe Robinsona Crusoa, zabývá se zajímavými myšlenkami a postavy si projdou solidním vývojem. V závěru ale autorka ten drive neudržela. Opět zamířila ke klasické dystopii, kterou nedokázala ukočírovat. Jako celek kniha tak nefungovala a nezanechala silnější dojem.

Hodnocení: 45%

Za knihu k recenzi moc děkuji Albatros Media.

14.08.2023 2 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Na celou tuto sérii mám opravdu pěkné vzpomínky z dětsví. Druhy díl jsem si opravdu zamilovala, a to jak v podobě knižní, tak filmové. Četla i koukala jsem stále dokola a podnítilo to ve mně i touhu sama tvořit.

Zbožňovala jsem popisy školních hodin v Bradavicích, milovala jsem famfrpálové zápasy a ráda jsem s Harrym, Ronem i Hermionou chodila na návštěvu Hagrida. Tento díl je o kousek temnější než ten den první, stejně jako každý další... ale stále se jedná o moc pěknou pohádku pro děti i dospělé. Za zmínku v tomto případě rozhodně stojí i trampoty s panem Zlatoslavem Lockhartem nebo věčný rival Harryho Draco Malfoy.

Jen co o knize píšu, mám chuť se na celou sérii vrhnout znovu. Moje absolutní topka je sice Pán prstenů, ale Harry Potter je v těsném závěsu a vždycky se budu do tohoto kouzelného světa moc ráda vracet.

Spasitel Spasitel Andy Weir

Ryland Grace se probouzí z bezvědomí. Zjišťuje, že si nevzpomene ani na vlastní jméno a nachází se v kosmické lodi hluboko ve vesmíru. Není si jistý, jak se tam dostal, co tam dělá, ale na palubě je jen on a další dvě mrtvoly. Zatímco se z té nelehké situace snaží nezbláznit, pomalu se mu jedna za druhou vynořují vzpomínky. Vzpomínky na to, že má jasný úkol, a pokud ho nesplní, vymře kvůli tomu celé lidstvo

Po Marťanovi, který nastavil laťku proklatě vysoko, jsem měla pocit, že už se mu Andy Weir nemůže znovu jen tak něčím vyrovnat. Chyba. Tohle totiž bylo stejně skvělé, ne-li o chlup lepší. I když se autor znovu pustil do tématu osamělého člověka ve vesmíru, dokázal ho zpracovat výrazně odlišným, avšak opět skvělým způsobem.

Kniha má na počátku neuvěřitelně vážnou atmosféru. Samota, tíha zodpovědnosti, malá naděje na úspěch. Do toho se vynořují jednotlivé vzpomínky, a vše se postupně začíná spojovat dohromady v nepříliš růžovou realitu. Tohle snad ani nemůže dopadnout dobře, říkáte si. A v tu chvíli nastává obrat obřích rozměrů. Ani poté sice netušíte, zda ten konec bude lepší, děj však nabere neskutečnou dynamiku a já měla problém se vůbec odtrhnout.

Stala se z toho doslova moje závislost. Ač se vše vyvíjelo poměrně pozvolna, nechyběla velká porce překvapení a napětí, a to vše nezapomněl Andy Weir i tentokrát okořenit svým pověstným humorem. Hlavně z počátku je příběh protkaný velkým množstvím výpočtů a vědeckých teorií, ty jsou však čtenáři podané přístupnou formou a příběh díky tomu nabývá na věrohodnosti.

I jako audioknihu mohu Spasitele doporučit všemi deseti. Nejenže Lukáš Hlavica předvedl neskutečný výkon, ale v tomto konkrétním případě může audioverze poskytnout dokonce větší zážitek díky zvukovým efektům, které jsou tady hodně důležité. Ať už ale po knize sáhnete v jakékoliv podobě, nebudete zklamaní. Za sebe rozhodně doporučuji, a to i těm, kteří obvykle sci-fi nečtou.

02.08.2023 5 z 5

Sokolník Sokolník Isabella Maldonado

Na univerzitě ve Phoenixu beze stopy zmizelo šest studentek. Ač místní policie společně s vedením školy dělá co může, případ nikam nevede. Dostává se tak do rukou FBI, agentce Nině Guerrerové a jejímu týmu. Tu velmi záhy přesvědčí hrůzný nález pěti mrtvých těl v různém stadiu mumifikace v tom, že mají co dočinění s dalším sériovým vrahem. Poslední zmizelé dívce pomalu dochází čas, a to ještě Nina netuší, že tento případ pro ni bude mnohem více osobní, než by mohla čekat

Věděli jste, že autorka Isabella Maldonado má dvacetiletou praxi u FBI a policejních složek? A je to ze Sokolníka hodně znát. Zajímavý případ, tým, který funguje, realistické popisy vyšetřování, jež se opravdu krůček po krůčku někam dostává. Díky postupnému dávkování zjištěných informací o pachateli čtenář získá pocit, že se neustále něco děje, přestože příběh většinu času nemá zrovna zběsilé tempo. Sem tam navíc jednu dějovou linku protne druhá, z pohledu pachatele, která pořádně rozdmýchá vaši zvědavost. Vrah pozorující svou oběť - co s ní asi udělá?

Nina Guerrerová je pro jednou opravdu chytrá agentka. Má nápady a neutápí se v alkoholu, i když pohnutou minulost si u ní autorka odpustit nedokázala. Na druhou stranu má díky tomu jistou dávku zarputilosti a odhodlání, s nímž případ řeší. Zajímavý je i menší náhled do jejího soukromí - působí tak jako trojrozměrná postava, ne jen jako nástroj k odhalení vraha.

Maldonado případ vystavěla opravdu kousek po kousku. Sice uvěřitelně, ale částečně tak poodhaluje směr, kudy se příběh bude ubírat. Bez dramatického závěru ve stylu amerických akčňáků bych se obešla, stejně jako bez sáhodlouhého vysvětlování každého kroku vraha na posledních několika desítkách stranách. Přesto se jedná o nadprůměrný thriller, který vás na většinu času doslova pohltí, a to nemluvím o nutkání si okamžitě pořídit všechny díly poté, co knihu dočtete.

Hodnocení: 80%

Za knihu k recenzi v rámci spolupráce moc děkuji Gradě a nakladatelství Metafora.

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Pokud jste si mysleli, že vraždy, se kterými jste se u Cartera setkali, už nic nepřekoná, těšte se na Galerii mrtvých. Nad popisy vražd budete nejspíš přemýšlet, jestli to autor vůbec v hlavě má v pořádku. Jestli místa činu v Já jsem smrt byla obskurní, v Galerii mrtvých Carter ještě pořádně přidal plyn. Stejně tak i dějová linka, která, jak už je zvykem v každém díle, sleduje kroky vraha, je tentokrát silně znepokojující.

Carterovi nečekaně na pomoc přispěchá také agentka FBI, která působí jako závan čerstvého větru, a to z jednoho prostého důvodu. Nemá Huntera a Garciu ráda. Malá změna, ale jaký rozdíl dokázala udělat. Najednou měl příběh jakýsi drive, který v několika posledních dílech chyběl. Je totiž trochu únavné, jak je každý z Huntera neustále na větvi.

A na závěr samozřejmě nemohu opomenout naprosto skvostné zpracování audioknihy a božský přednes Jakuba Saice. Osobně totiž nabývám dojmu, že by mě bavil i nákupní lístek, kdyby jej četl zrovna on. Opravdu tleskám!

Hodnocení: 80%

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

Já jsem smrt přináší další dávku pořádné brutality. Když se najde bizarně naazanžovaná mrtvola mladé ženy, jež před smrtí zažila muka, vydává se ostřílený detektiv Robert Hunter spolu se svým parťákem Carlosem Garciou na stopu dalšímu brutálnímu vrahovi. Ten jim po sobě kromě zuboženého těla zanechá i děsivý vzkaz Já jsem smrt.

Na rozdíl od předchozích dílů série nám tady Carter přimíchává ještě třetí, kde trochu nečekaně sledujeme kroky malého chlapce. Pro mnohé tak nejspíš díl nabude nového rozměru, protože ani jeho osud není zrovna růžový. Velkým plusem je tentokrát i hodně povedené rozuzlení, které celý případ o dost pozvedlo. Už už se zdálo, že Carterovi trochu dochází dech.

Na závěr samozřejmě nemohu opomenout naprosto skvostné zpracování audioknihy a božský přednes Jakuba Saice. Osobně totiž nabývám dojmu, že by mě bavil i nákupní lístek, kdyby jej četl zrovna on. Opravdu tleskám!

Hodnocení: 70%

Království prokletých Království prokletých Kerri Maniscalco

Emilia přísahala, že smrt své milované sestry Vittorie pomstí, a udělá pro to vše - i kdyby kvůli toho měla zaprodat vlastní duši Vydává se proto s jedním z temných princů Irou do říše hříchů a neřestí, do Sedmi kruhů, kde platí jediné pravidlo - nikdy nikomu nevěř.

Tohle je docela jízda a připravte se, že autorka tentokrát přitvrdila. Z typické YA fantasy s romantickou linkou se příběh překlenul do NA fantasy pořádně říznuté erotikou. Bylo to škodu? Asi záleží, co očekáváte, ale já v tomto případě dávám zelenou. Království prokletých vás pohltí stejně rychle jako první díl - a ten rozhodně doporučuji mít čerstvě v paměti.

Pokud jste si pekelníka Iru v prvním díle zamilovali, pak můžete jásat. Autorka mu tentokrát dopřála mnohem více prostoru a buďte si jisti, že pokaždé, když se objeví na scéně, stoupne teplota do tropických výšin. Právě romantická linka tentokrát silně vystupuje do popředí a na chvíle doslova pulzující erotickým nábojem tady není nouze. Normálně nejsem čtenář, který by něco takového vyhledával, ale Kerri si mě nějakým způsobem dokázala omotat kolem prstu.

Ira je temný, záhadný, asi nemusím dodávat, že také neskutečně pohledný. Člověk si u něj není tak úplně jistý, co může očekávat. Prototyp badboye? Možná, ale pekelně povedený. Zato v Emilii jsem se moc nevyznala. Pomsta je pro ni vždy na prvním místě a prahla rozluštit záhadu vraždy své sestry natolik, že nápovědy a informace přijímala kdykoliv odkudkoliv a se značnou nerozvážností. Ty byly místy čtenáři podávané dost chaoticky a měla jsem sem tam zmatek kdo, co a proč. Nakonec to ale se skřípáním vše zapadlo do lehce pokřivené skládačky a dospělo ke konci, kde i tentokrát můžete čekat pořádný cliffhanger.

Království prokletých má své mouchy, ale celkový čtenářský zážitek je vyvažuje. Tato série je pro mě svým způsobem guilty pleasure, a tak se i přesto všechno na další díl s radostí vrhnu.

Pouť k branám Orientu Pouť k branám Orientu Nicolette Havlová

Připravte si stan, oblečení, spacák, svačinu a hlavně toaletní papír. Čeká vás totiž dlouhá cesta. Přes dva tisíce kilometrů, více než sto dní chůze. Společně s mladou cestovatelkou Nicolette Havlovou se vydáte z Česka, přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Srbsko, Bulharsko až do tureckého Istambulu. Co všechno se ale může na takové cestě vlastně přihodit?

Těšte se na cestu plnou krásných panorámat, zajímavých lidí, ale i nekonečnou samotu a nebezpečné situace. Nikdy totiž nevíte, co na vás bude číhat za rohem. Napůl divoký pastevecký pes? Nebo snad nějaký podivín? Je to pouť plná překvapení, poznání a možná potkáte i parťáka, který vám už ze života jen tak nezmizí

Nicolette je opravdu odvážná žena, kterou nežene jen touha poznávat, ale také pomáhat a možná i trochu uzdravit svou duši. Cestu totiž propojila se sbírkou pro rumunský banát a na to, kolik je jí let, toho má za sebou více, než by se mohlo zdát. Ve svém vyprávění vás trochu nečekaně nechá nahlédnout nejen do svých myšlenek, které se jí v době cesty honily hlavou, ale také do minulosti. Odhalí střípky událostí, pěkných, ale i velmi těžkých a bolestivých chvil.

I v jiných ohledech je Nicolette velmi otevřená. Nezastírá nic z toho, co ji cestou potkává a jak zjistíte, dálkové pochody dokáže zkomplikovat i sebemenší maličkost. Pořádné puchýře nebo například lok špatné vody? Ó, ano, takové zažívací potíže na cestě divočinou nabývají zcela jiných rozměrů. Člověk tak mnohdy stojí před rozhodnutím, zda stojí za to riskovat a pokračovat v cestě dál. Tehdy Nicolette odhaluje svou sílu, chuť bojovat a na své cestě naštěstí naráží i spoustu dobrých a velmi obětavých lidí, kteří jí mnohdy dodají sílu jít dál. Další rozměr má vyprávění i díky zachráněnému čtyřnohému kamarádovi, který se autorce připletl pod nohy. Pouť k branám orientu tak opět jen potvrzuje fakt, že cestopisy nemusí být soubor suchých dat a informací.

Neznámý žalm Neznámý žalm Laura Thalassa

Calypso unikla ze spárů šíleného krále, prošla proměnou a uvízla v Jinosvětě. Má sice po boku Handlíře, ale záhada mizejících vojáků a děsivých dětí stále čeká na rozluštění. A aby toho nebylo málo, musí čelit také nikdy nekončícím intrikám vílí říše. Dokáže si mezi nimi jako člověk, rasa, kterou opovrhují, získat respekt nebo bude odsouzena skrývat se před nimi za zdmi Handlířova paláce?

Krátce po nadupaném prvním díle přichází Neznámý žalm, o poznání pomalejší a poklidnější pokračování. Dějově se zdaleka tolik neposouvá Calypso čerpá nové síly, sžívá se se svým novým já a čelí svým pochybnostem. Zároveň se rozvíjí její vztah s Handlířem, který je i tentokrát alfou a omegou celého příběhu. Jenže zatímco v Rapsodii byla linka poměrně zašmodrchaná, tady má spíše přímočařejší podobu. Nepřinese mnoho nového a užijete velkou spoustu zamilovaného tokání. Pokud však patříte mezi fanoušky slow burn romantiky, nejspíš vás to bude bavit.

Stejně jako vztahu Handlíře a Calypso se autorka velice svědomitě věnuje také vykreslení světa víl. Pokud čekáte milá a kouzelná stvoření, jste na omylu. Naopak se jedná o bytosti ovládající ničivou magii toužící po moci. Připravte se tak na spoustu intrik a pletichaření, kdy nikomu nemůžete věřit ani nos mezi očima.

Bohužel tentokrát romance nebyla natolik silná, aby se na ní dal postavit celý děj, stejně tak i to věčné poměřování sil mezi vílami začne časem nudit. Objeví se sice několik velice zajímavých vedlejších postav, jejich potenciál však zůstal nevyužit. Velká škoda, protože právě ony mohly příběhu dát úplně jinou dynamiku. Co se autorce ale rozhodně nedá upřít, je umění psát silné a dramatické závěry. Jak v jedničce, tak ve dvojce se během několika desítek stran stihne udát tolik věcí, že se nebudete stačit divit a rozhodně dokážou navnadit na další díl. Škoda ale, že v tomto případě Thalassa nešlápla na plyn už dříve.

Hodnocení: 65%

02.08.2023 3 z 5

Jak vypadá běžný den kriminalisty, jak policie sbírá důkazy, jak se člověk dostane k vraždám nebo třeba to, jestli se z vraha může stát váš kamarád. To jsou některé z otázek, na které vám odpoví Josef Mareš, bývalý šéf pražské mordparty a jeden z nejznámějších českých kriminalistů. Má za sebou třicetiletou kariéru, stovky vyřešených vražd a pracoval na případech, jako jsou orličtí vrazi, zmizelá Anička Janatková či například vražda Michala Velíška. Střípky z jejich vyšetřování a ještě mnohem víc odhaluje v otevřeném rozhovoru, který s ním vede novinář a spisovatel Martin Moravec.

Jestli si říkáte, že tohle musí být ukrutně morbidní téma, možná vás překvapí, jak lehce a mnohdy s humorem o něm Josef Mareš hovoří. Tím spíš, pokud v tomto případě sáhnete po audioknize, která je výborně namluvená. Budete si připadat skoro jako na přátelském posezení a u toho budete nasávat informace ze života elitního kriminalisty. Martin Moravec pokládá otázky skvěle a dozvíte se tak odpovědi přesně na ty otázky, co se vám budou honit hlavou. A díky tomu, že se jedná o rozhovor, poslech parádně ubíhá.

Kromě toho, že se člověk nasaje spoustu zajímavostí ze samotné práce kriminalistů, dozvíte se třeba i to, jak se člověk k takové práci vůbec dostane nebo třeba jaké to si zvykat na to, že se denně setkáváte s děsivými důsledky lidského řádění. Nečekejte však, že dostanete ucelené příběhy o jednotlivých případech. Jde spíše průřez bohatou praxí vypravěče, a právě to knihu od jiných podobných rozhovorů, s nimiž jsem se setkala, odlišuje. Zároveň je čtení o to lehčí, protože dostáváte to nejzajímavější, mnohdy i to nejbizarnější, jako na stříbrném podnose. Troufnu si tedy říct, že mezi knihami svého žánru je i skvělou oddechovkou a moc doporučuji.

02.08.2023 5 z 5

Tábor zavržených Tábor zavržených Lily Sparks

Staň se lovcem, nebo skončíš kořistí. Tímto jednoduchým pravidlem se snaží řídit i hlavní hrdinka knihy, sedmnáctiletá Signal, která se ocitá v táboře pro mladistvé odsouzené za ty nejtěžší zločiny, v táboře plném zabijáků. Mezi touto smetánkou není radno ukazovat své slabiny, a proto se Signal snaží své tajemství střežit jako oko v hlavě. Skončila totiž neprávem ve vězení za vraždu své nejlepší kamarádky, z krve se jí dělá zle a je všechno, jen ne elitní zabiják. Všechno se ale začne zamotávat ve chvíli, kdy se jí jeden z odsouzených zalíbí a v táboře začne řádit vrah

Drama, napětí, zvraty, ale i notná dávka romantiky - to je docela zajímavý mix, který nabízí tato útlá knížečka s rebelkou na obálce. Děj začíná ve chvíli, kdy Signal dorazí do tábora, takže nabírá hodně rychle na obrátkách. Na první pohled vám možná bude připadat, jako kdybyste se znovu ocitli na střední, na ten druhý ale zjistíte, že se začínají objevovat věci, které by se vám tam jistojistě nestaly. V tomhle táboře není nikdo v bezpečí, a to nejen proto, že je plný vrahů.

Ač jsou ostatní vězni možná trochu moc přátelští a do opravdových psychopatů mají hodně daleko, najdete mezi nimi širokou škálu zajímavých osobností. Jejich dialogy baví, stejně tak i rivalita mezi nimi, a to ani nemluvím o milostném trojúhelníku, co se nám tu objeví. Kterému z nich asi budete fandit? Jestli jste ujetí na bad boye, máte smůlu, protože tady jsou bad boyové všichni. :D

Se skupinkou vyvrhelů (nebo hrdinů?) postupně projdete několika zkouškami, školením v úniku i výcvikem, jak se zbavit mrtvoly. Dá se ale vůbec tyto zkažené osobnosti vycvičit v poslušné elitní zabijáky? I když to není příběh složitý a promyšlený do nejmenších detailů, je svižný, napínavý a neskutečně zábavný, a tak je člověk ochotný autorce odpustit i nějaké ty nedostatky. Nechybí ani drama na závěr, takže se připravte - touha po dalším dílu bude velká!

01.08.2023 4 z 5

Kniha nehod Kniha nehod Chuck Wendig

Už jste někdy přemýšleli nad tím, jak by vypadal náš svět v jiné dimenzi? A jak byste asi vypadali vy samotní? Pokud ne, pak vás na tyto myšlenky jistě navede nejnovější počin Chucka Wendiga Kniha nehod. Příběh, který je jedním velkým balíčkem překvapení, a to nejen kvůli své nepředvídatelnosti, ale i díky tomu, kolik žánrů v něm dokázal autor zkombinovat.

Nenechte se odradit velkým formátem, protože tento kousek vás dokáže do svých nenápadných pavučinek lapit poměrně rychle, přestože možná na začátku budete trochu tápat, o co tady jde. Sledujete totiž několik linek. Linku Natea, který by pro svou rodinu udělal cokoliv. Dokonce i to, že by se vrátil tam, kde prožil nejkrutější chvíle svého života. Linku Maddie, milující matky a umělkyně, jež však minulosti zažila něco, co ze své mysli úplně vytěsnila. A konečně i příběh jejich patnáctiletého syna Olivera s neuvěřitelně silným smyslem pro empatii, který mu způsobuje více škody než užitku. Společně se rozhodnou začít znovu v rodném městě Natea Jenže ač ta představa zpočátku vypadá idylicky, brzy zjišťují, že na tomhle místě je něco jinak, něco hodně podivného

Kniha nehod je čtení, které nezapadá do klasických škatulek a pokud čekáte typický horor, budete nejspíš zklamaní. Chuck Wendig umí skvěle psát a ještě líp vystavět tísnivou atmosféru, kdy se budete pomyslně ohlížet přes rameno, přestože se toho až tolik neděje. Ale nechává drobečky, jeden za druhým, a vy zkrátka víte, že tu něco nehraje. Než se nadějete, příběh se přehoupne do směsice duchařiny, thrilleru a sci-fi hororu. Někdy je to děsivé, jindy dramatické, občas nečekaně krvavé a najednou budete svádět boj o samotnou existenci světa. Směsice všeho a ničeho, která funguje jako dobře promazaný stroj, a k tomu postavy, které si zamilujete i budete nenávidět. Nesnažte se knihu řadit do škatulek, je to zbytečné. Nechte se jen unášet na stránkách nepředvídatelnosti a slibuju, že na konci nebudete zklamaní.

01.08.2023 4 z 5

V šedých tónech (grafický román) V šedých tónech (grafický román) Andrew Donkin

Přestože se ne každý člověk řadí mezi fanoušky historie, rozhodně bychom na ni a důležité milníky v dějinách lidstva neměli zapomínat. Můžeme v nich totiž najít nejen poučení, ale i jakési memento a varování, kam až lidská chamtivost a krutost může zajít, když nikdo včas nezakročí. Právě takové okamžiky se snaží připomínat i americká spisovatelka s litevskými kořeny Ruta Sepetys. Do svých knih si vybírá události nejen důležité, ale hlavně takové, o nichž se až tolik nemluví, či se na ně zapomíná.

Grafickému románu V šedých tónem sloužila jako předloha stejnojmenná Rutina kniha, jež přibližuje rok 1941 a násilný odsun Litevců Sověty do pracovních táborů na Sibiři očima mladé dívky Liny. Bez jakéhokoliv otálení vás uvrhne do středu dění, kdy sovětská policejní služba vtrhla uprostřed noci do života Lininy rodiny a rozbila jej na tisíc kousků. Příběh je to silný, ukazuje člověka v tom nejhorším i nejlepším světle. Je temný, ale i plný naděje, lidského odhodlání, touhy žít a přežít. Tíživou atmosféru také velice dobře navozují povedené ilustrace, z nichž jsem cítila jakousi naléhavost. K příběhu mi velmi sedělo i jejich barevné tónování a musím tak velmi ocenit ilustrátory Davea Kopku a Brann Livesay, kteří odvedli skvělou práci.

Grafický román vám co se týče podrobností a rozsahu příběhu samozřejmě nikdy nedá to, co klasická kniha. V šedých tónech jsou však vypíchnuté všechny důležité okamžiky, dobře na sebe navazují a vytvoří tak ucelený obraz, v němž nebudete tápat. Ruta má navíc jednu kouzelnou schopnost vzbudí ve vás zájem vědět více. Podobně jako při čtení její knihy Musím tě zradit, mě tak znovu donutila sednout k počítači, a o násilném odsunu národů pobaltských států do gulagů si přečíst více. Přiměla mě si koupit V šedých tónech v klasické knižní verzi a stejně tak i zbytek jejích knih. Tvorba Ruty zkrátka stojí za to, a já se těším na každý další kousek, který napíše.

Hodnocení: 90%

Za poskytnutí grafického románu k recenzi v rámci spolupráce děkuji Albatros Media.

01.08.2023 5 z 5

Pokoj mrtvých Pokoj mrtvých Franck Thilliez

Působivá obálka, zajímavá anotace a pověst, která autora předchází to byly tři věci, které mě přesvědčily k tomu, abych po Pokoji mrtvých, stejně jako spousta dalších, sáhla taky. Hlavní postavou celé knihy je vyšetřovatelka Lucie Henebellová, kterou možná znáte ze série Komisař Sharko. Tentokrát se však vracíme zpět na Luciiny začátky u policie, do doby, kdy nebyla o moc více než obyčejná podržtaška.

Thilliez trochu netradičně kombinuje tři dějové linky v jedné z nich sledujeme samotnou Lucii a vyšetřování. V té druhé, jak už tomu bývá zvykem, kroky pachatele a ve třetí se nám do příběhu zamíchají ještě dva aktéři, Vigo a Sylvain, kteří nečekaným způsobem zamíchají kartami. Do celého případu se totiž zapletou zcela náhodou, když v noci srazí člověka, který u sebe nesl kufr plný peněz. Co asi dokážou takové dva miliony eur v jediném okamžiku udělat s člověkem? A jak daleko to může zajít, když měly peníze sloužit jako výkupné pro únosce?

Pokoj mrtvých v určitém ohledu dobře a netradičně zpracovaný krimi příběh, a pokud patříte mezi citlivější povahy, pak je na místě i upozornění, že autor si s popisy násilí nebere servítky - a to ani v případě dětí. Tři linky a svižný styl případu dodávají spád a Thilliez navíc dokázal do knihy vnést i jistou dávku tajemna, která vzbuzuje napětí a touhu číst dál.

Zážitek však kazí samotná hlavní postava. Lucie Henebellová je vrahy a svou prací posedlá natolik, že zapomíná spát, jíst a dokonce i na své čerstvě narozené dvojčata. Zkrátka je hodí na krk rodičům a vesele se věnuje vyšetřování, a to takovým způsobem, že si budete říkat, jestli náhodou sama není psychopat. Trochu pokulhávalo i samotné rozuzlení, kdy puzzle sice zapadnou, kam mají, ale určité detaily nechal Thilliez vyšumět do ztracena a vše působilo lehce nereálným dojmem. Nejpovedenější tak nakonec byl příběh dvou kamarádů. Nicméně, kniha pochází z Thilliezovy rané tvorby, a myslím, že možná za některé nedostatky může i to.

Hodnocení: 60%

01.08.2023 3 z 5