Knihomolka97 Knihomolka97 komentáře u knih

Špionka v knihovně Špionka v knihovně Madeline Martin

Kniha je vyprávěna v er-formě a po kapitolách se střídají části Avy v Portugalsku a Elaine (Helene) ve Francii. Obě ženy byly odvážné, chytré, odhodlané pomoct lidem a přispět k tomu, aby válka skončila.
Dobře byl vyobrazený i kontrast mezi těmito zeměmi, třeba takové jídlo. V okupované Francii pomalu neměli lidé co jíst, v neutrálním Portugalsku naopak hladem netrpěli.
Ovšem i v Portugalsku číhalo nebezpečí.
Bylo to zajímavé čtení, dozvěděla jsem se zase něco nového, ale uvítala bych více akce a napětí, kniha neměla takový spád, tu spravnou dynamiku, kterou bych u takového příběhu čekala. Trochu se mi i pletly postavy.
Nejvíc mě zasáhla poslední třetina knihy. Četla jsem se zatajeným dechem a v jednom momentu mi nekontrolovaně vyhrkly i slzy.

02.08.2023 4 z 5

Magdino znamení Magdino znamení Chrystyna Lucyk-Berger

Knihy z období druhé světové války čtu ráda a Magdino znamení mě zaujalo okamžitě. Překvapilo mě ale, že autorka je americká a byla jsem tedy hlavně zvědavá, jak se s tím popasuje. Vzhledem k tomu, že se příběh odehrává v Protektorátu, konkrétně v okolí Litoměřic.

A kniha je skvělá. Nechybí zásadní historické události, příběh pěkně plyne, je rozdělen na několik částí a odehrává se během několika let.

Hlavní hrdinku Magdu jsem si oblíbila od prvních stran, vše s ní prožívala a držela jí palce. Každý, kdo se nějakým způsobem zapojil do odboje, má můj neskonalý obdiv.

Magda byla statečná, vytrvalá, odhodlaná, i když to bylo sakra těžký. Navíc s lehce rozpoznatelným znamením na tváři byla o to ve větším nebezpečí a zvlášť když se dostala do hledáčku vysoko postaveného nacistického pohlaváře.

A ano, romantická linka tu je taky. :)

24.07.2023 5 z 5

Na viděnou v Havaně Na viděnou v Havaně Chanel Cleeton

Na viděnou v Havaně mě zaujalo na první pohled krásnou obálkou. Příběh je smyšlený, zasazený do skutečného historického období na Kubě - závěr revoluce a svržení Batistova režimu.

Máme zde ale dvě časové roviny. Minulost léta 1958-1959 a v hlavní roli devatenáctiletá Elisa. V přítomnosti roku 2017 pak máme její vnučku Marisol.
Obě ženské hrdinky jsem si neskutečně oblíbila a obě dějové linky mě moc bavily. Příběh Elisy a její zakázaná láska k jistému revolucionáři mě chytla za srdce o něco více. Četla jsem se zatajenym dechem, zvědavá, co přesně se stalo. Elisa totiž po revoluci musela se svou rodinou uprchnout do Ameriky. Doufala, že se jednoho dne vrátí zpět, žel bohu k tomu nedošlo. Po její smrti má její vnučka splnit poslední přání: rozptýlit její popel právě na rodné Kubě, kam se Marisol tedy vydává a nečekaně začne odhalovat tajemství z babiččiny minulosti.

Autorka perfektně vystihla a popsala prostředí, atmosféru, strach, nejistotu, touhu po svobodě i rozdíly mezi bohatými a chudými lidmi. Kuba je velice zajímavá země a její historie jakbysmet.

Jediné, co mě trochu mě mrzí, je predvídatelnost poslední cca třetiny. Žádné větší překvapení se nekonalo, protože jsem v podstatě vše odhadla správně.
Nicméně i tak je kniha krásná, dojemná, emotivní, taky drsná.
4*/5* milovnicím a milovníkům historickým románů vřele doporučuji.

A na závěr ještě menší vsuvka - hned jsem si při čtení vzpomněla na Hříšný tanec 2, který se odehrává také na Kubě za revoluce... :D

24.07.2023 4 z 5

Moje upřímná posedlost jménem anorexie Moje upřímná posedlost jménem anorexie Petra Lukešová

Přiznám se, že tuto knihu jsem nejdřív neměla v plánu číst, ale osud tomu chtěl, aby se mi dostala do ruk a jsem za to ráda. Strašně moc děkuji autorce za knihu a nádherné věnování, neskutečně si toho vážím!

Po dočtení ale prakticky i v průběhu čtení mi docházela slova, měla jsem slzy na krajíčku, nechtěla ani věřit. Nemohla jsem se odtrhnout a knihu přečetla na jeden zátah. Tím spíš, že se vlastně jedná autobiografii a to, co autorka prožívala v tak mladém věku, mě nenechalo chladnou.
Anorexie, nenávist k vlastnímu tělu, nepochopení v rodině i okolí, zklamání v lásce, psychické i fyzické týrání.
Je to opravdu silná kniha bez cenzury, plná bolesti ale zároveň i naděje.

Osobně neznám nikoho, kdo by se potýkal s anorexií a nyní jsem dostala možnost nahlédnout do mysli člověka, který s touto psychickou poruchou bojoval.

Nezbývá mi nic jiného, než Petře vyjádřit obrovský respekt, že vše, čím si prošla, dokázala překonat. A chtěla bych její knihu moc doporučit k přečtení. Má necelých 200 stran, je čtivá a dá se v pohodě přečíst za jedno odpoledne.

Nejdříve jsem nechtěla hodnotit hvězdičkama, ale budu.

19.07.2023 5 z 5

Písnička pro Klaudii Písnička pro Klaudii Petra Langová

Příběh je vyprávěn v ich-formě z pohledu Klaudie i Vítka, což je super!
Klaudie je ze začátku docela protivná, co si budeme, ale vzhledem k tomu, v jaké rodině žije, se vlastně ani nelze tolik divit. Mít doma takového Igora, tak se zblázním. :))
Od první chvíle jsem si ovšem oblíbila mladšího brášku Tobiáše, ten byl zlatíčko.
Vítek je rozhodně sympaťák. Takový kluk od koní, který navíc hraje na kytaru a krásně zpívá, je jistě snem nejedné dívky. :)
Mezi Klau a Vítkem alias šerifem Woodym to nezačíná právě šťastně, o to víc, je pak zajímavější jejich sbližování. I proto, že situace je krapet komplikovanější.
Je to moc pěkný dívčí letní román o prvních láskách, zklamáních, přátelstvích, zradách, sociálních rozdílech či rodinných problémech.
Tentokrát mi ale "něco " chybělo, abych hodnotila plným počtem. Závěr bych ještě malinko natáhla.

120 dnů Sodomy 120 dnů Sodomy Donatien Alphonse François de Sade

Knihu jsem měla možnost přečíst v rámci štafety, chtěla jsem si ji dlouho přečíst, ale zároveň jsem měla "strach", co to bude. :D
A takhle, já vůbec nevím, jak to nějak slušně zhodnotit. Jednoduše bych řekla prasárna plna prasáků.
Po počátečním šoku z prvních stran (a to byl hodně slabý odvar oproti zbytku knihy) jsem se na knihu dostatečně naladila a dostala jsem víceméně to, co jsem čekala.
Rozhodně to není pro slabší povahy, žaludky. Je to zvrácený, úchylný, silně nechutný.. takové hrátky s výkaly ... hmm ňamka.
Autor se nebál absolutně ničeho. Šokoval, znechutil a taky mě naštval opravdu na jedničku. Zároveň občas i pobavil.
V jeden moment jsem si říkala, že to začíná být poněkud nudné a šup, náš markýz vypustil další hov..chci říct bomby. Posledních cca 40 stran jsem se nezmohla na žádný komentář. Každopádně dávám 4/5. Účel splněn.
Jo a kdybych měla spočítat, kolikrát autor použil slovo zadnice, tak se nedopočítám.

Lucy a hotýlek v Bretani Lucy a hotýlek v Bretani Dee Ernst

Začátek se rozjíždí pozvolna, autorka nás seznamuje s prostředím, postavami a hlavně stavem hotýlku, který není zrovna ideální. Mírně řečeno. Lucy, které se otočil život vzhůru nohama, se snaží začít znovu s čistým štítem a zapadnout mezi místní.

Máme tu zajímavou partičku lidí. Některé osoby jsem si oblíbila prakticky hned, s jinými to bylo krapet horší. Pak tu je Claudine, kterou jsem měla chvilkama ráda, ale vzápětí udělala něco, nebo se zachovala tak, že mi byla nepříjemná.

Celý příběh je opravdu odpočinkový s docela podrobnými popisy prostředí, předělávkami hotýlku a atmosféry, která na vás úplně dýchá skrz stránky. Moc se mi líbilo menší zpestření v podobě tajemna ohledně hotelového ducha a kocour Napoleon Bonaparte byl prostě miláček.
Nějaké věští drama tady nečekejte.

Nechybí samozřejmě i špetička romantiky. Našim hlavním akterům dávno není náct, Lucy táhne na padesát a jistý spisovatel už padesátku oslavil. :)

Knihu bych vřele doporučila jako ideální čtení na léto.

Národní opruzení Národní opruzení Karolína Zoe Meixnerová

Tak. Na národní opruzení jsem byla moc zvědavá, originální námět mě hned zaujal. Styl vypravění mi teda sedl na výbornou, tuto jednohubku jsem přečetla během jednoho dne. Bylo to vtipné, takové svižné, ale vůbec mi nesedla ta detektivní zápletka, bohužel.
Naopak mě bavila romantická část a bylo rozhodně zajímavé číst o takových osobnostech jako Božena Němcová, Karel Havlíček Borovský, Jan Neruda či Josef Kajetán Tyl. Přečtení určitě nelituju.
Tyl si to v soukromém životě teda uměl hezky zařídit.. :D
3,5*/5*

27.06.2023 4 z 5

Jeho a její Jeho a její Alice Feeney

Jeho a její je pro mě velké překvapení! Takhle, myslela jsem si, že se mi kniha bude líbit, ale nečekala jsem, že mě až tak dostane. Za tou, řekněme si upřímně, nic moc obálkou se skrývá parádní thriller!
Autorka píše výborným stylem, který nutí číst dál a dál. Knihu jsem přečetla jako nic na dva zátahy.
Ve vyprávění se střídají Anna s Jackem a objeví se i části z pohledu vraha, které jsou velmi zajímavé. Anna i Jack se chovají dosti zvláštně, oba něco tají a zvlášť u Jacka je jeho chování docela zarážející, na to že je policajt. Vyloženě sympatické osoby tady prakticky nenajdete. V průběhu čtení se mi měnily teorie, od jisteho zlomového momentu jsem měla tušení, od kud vítr vane, ale závěr mě stejně silně překvapil. Mazec!

27.06.2023 5 z 5

Kde končí nebe Kde končí nebe Petra Lejsková-Langová (p)

Petra Langova píše zkrátka skvělě. Opět nezklamala. Čtení to bylo smutné, zároveň milé, vtipné a nechyběla i špetka romantiky. Četla jsem se zatajeným dechem a čekala, co příjde dále. Báře jsem moc fandila. Jeden moment mě úplně odrovnal, protože jsem to nečekala. Nebo alespoň ne tak z ničeho nic. Byla jsem překvapená i ze závěru a takový konec velmi oceňuji.
Kdybych zemřela a dostala se na místo, jaké je v knize, byla bych šťastná jako blecha. Zajímavě vymyšlené a dovedu si představit, že by to takto mohlo fungovat.

27.06.2023 5 z 5

Jal Jal Veronika Kutičková

Knihu jsem přečetla v rámci #kniznistafeta. Nebyla jsem si jistá, zda příběh bude úplně pro mě, ale chtěla jsem to zkusit a jsem ráda! Kniha příjemně překvapila.
Autorka měla všechno tak skvěle vymyšlené, to prostředí, historii, postavy. Jsem unešená. Dovedla bych si představit v Jalu bydlet. Jo, občas mě nudily dlouhé popisy, vysvětlování a tzv. "hluché" pasáže, kdy se nic moc nedělo, ale naštěstí to byly jen chvilky, jinak jsem hltala stránku za stránkou.
Steph coby hlavní badass hrdinka byla naprosto skvělá, i když chápu, že nemusí sednout každému. Sarkastická, ochranářská, odvážná, s ničím se nemazala, střídala kluky jako ponožky a pro alkohol nemusela jít daleko. Se svou spřízněné duší Liv to byla super dvojka.
Ke konci se objevila postava, která má potenciál! Doufám, že se dočkáme pokračování!

27.06.2023 4 z 5

Hra temné čarodějky – Bitva začíná Hra temné čarodějky – Bitva začíná Natalija Matolinec

V prvé řadě moc děkuji za zaslání knihy k recenzi @humbook #humbookblogeri v rámci #spoluprace
Přesto, že mně osobně kniha nesedla, rozhodně ji nebudu zatracovat.
Příběh jako takový špatný není, ale autorčin styl vypravění je takový kostrbatý. Chvilkama jsem měla problém se zorientovat, musela jsem se vracet i o pár stran zpátky, jestli jsem to pochopila správně. Trochu se mi i pletla jména. Navíc začátek byl takový pomalejší a chvíli trvalo, než příběh nabral spád.
Postavy mi nebyly příliš sympatické, nemůžu říct, že bych si někoho vyloženě oblíbila. Doufala jsem, že mi čtení zpříjemní romantická linka, to se bohužel nestalo.
Chválím ale, že ve mně autorka dokázala přesto vzbudit zvědavost a nechtěla jsem knihu odložit. Třeba takový Zlatan a jeho tajnosti. V knize jsou napínavé pasáže i pár zajímavých zvratů. Velké plus dávám také za prostředí.
Přemýšlela jsem, jak knihu hodnotit a nakonec dávám 2,5/5.

27.06.2023 3 z 5

Ve stínu popela Ve stínu popela Jennifer L. Armentrout

Nechci srovnávat Z krve a popela a Ve stínu popela, tak jen jednoduše napíšu, že jsem pořád tým Hawke a Poppy. Ano, jsem asi v menšině, co tak koukám. :)
Sera s Nyktem ale rozhodně nezklamali!
Kniha mě v mnoha ohledech překvapila. Četla jsem, že je to žhavější než ZKAP, což sice je, ale přece jen jsem čekala ještě více žhavých scén.
Seru si nešlo neoblíbit, byla správně tvrdohlavá, odvážná a pěkně hubatá.
Nyktos alias Šed, prvotní bůh smrti, byl úplně jiný, než jsem čekala.
A byl samozřejmě úžasný.
Od první chvíle to mezi nimi jiskřilo a perfektně se i slovně doplňovali, to miluju!
Autorčin humor je skvělý a jsou tu i super vedlejší postavy, třeba takoví drakeni! :))
Naopak záporáci jsou fakt záporáci, jak mají být. Jisté princátko ve mě vyvolávalo chuť ho něčím bodnout.. několikrát.
Fantasy svět, který autorka vymyslela, miluju a ráda se do něj vracím!

Nemohu dát méně než 5*/5*
A těším se na další díl této série! Jsem tak napjatá!

13.06.2023 5 z 5

Jsme nevyhnutelní Jsme nevyhnutelní Nofreeusernames (p)

Tento díl mě maličko zklamal, ale i tak jsem si samozřejmě čtení užila a hlavně se pobavila. Klasika spousta, spousta popkulturních narážek pro fajnšmekry a vtipných konverzací přes mess, které vlastně tuto sérii dělají tak jedinečnou. Perfektní grafické zpracování je třešinkou na dortu!
Mezi Travisem a Harper to celou dobu jiskřilo, hezky se doplňovali a co urcitě oceňuji, jsou skoky do minulosti před dvěma lety.
Velmi mě bavila poslední třetina, kdy jsem úplně cítila vibe "tajné a zakázané lásky", což miluju.
Nešlo si neoblíbit i vedlejší postavy - kluky z kapely, i když Shane to měl dost nahnuté a také úžasnou Izzy. A Harpeřin táta? To byl božan!
Občas se ale našly pasáže, které byly takové jakoby vycpávkové, nic moc se nedělo a přistihla jsem se, že ztrácím pozornost.
Mým favoritem tedy zůstává příběh Avy a Chrise. Travis s Harper ode mně dostávají 3,5*/5*.

13.06.2023 4 z 5

Momentálně nedostupná Momentálně nedostupná Valentina Farinaccio

Ze začátku jsem měla problém se začíst, kniha je totiž zvláštně napsaná. Jsou tam různé skoky a odbočky v čase. Vittoria v přítomnosti sedí u terapeutky Miny, vzpomíná a vrací se zpátky do minulosti.
Přiznávám, že Vittoria mi chvilkama nebyla sympatická, teď nemyslím ohledně jejího nezdravého přejídání, ale celkově nemilým chováním.
Bylo zajímavé s ní prožívat její stoupající hvězdu, pád a snahu o znovu nalezení sama sebe, ale nějak hlouběji mě příběh moc nezasáhl. Vlastně ani nevím, jak knihu hodnotit. Bylo to celé takové zvláštní. Jediné slovo, co mě chvíli po dočtení v souvislosti s touto knihou napadlo. Zvláštní.
Kniha špatná není, své čtenáře si určitě najde, ale mně zkrátka úplně nesedla. :)
Je to jednohubka, kterou slupnete skoro na posezení.

02.06.2023 3 z 5

Habibi Habibi Baja Dolce

Ó, můj ty Habibi!

Je to opravdu dark romance, jak my být. Harry alias Habibi není žádnej svatoušek, je nepředvídatelný, panovačný, jde z něj i trochu strach a přesto mu lze těžko odolat.
Cassie je skvělá, odhodlaná, snaží se držet s Habibim krok, všechna čest!

Mezi nimi to pekelně jiskří. Nejen díky chemii, ale i slovním přestřelkám, které si vyměňují. Žhavé scény tedy stojí za to!

Postupně dostáváme i střípky informací o jejich životě, kdo vlastně vůbec jsou, o jejich minulosti a podobně. Některé věci teda překvapily!

V příběhu také figurují přátelé Cassie - Bea a Levi. Praštěné trio. :D

Prakticky celý příběh je nepředvídatelný, je to zběsilá žhavá jízda, kterou čtete se zatajeným dechem a čekáte, co se bude dít. Já osobně jsem absolutně nedokázala předvídat. S Cassie jsem vše tak prožívala! Je vyprávěno totiž převážně z jejího pohledu (kdyby mě někdo při čtení viděl, řekl by si, že jsem asi blázen :D ), ale velmi mě potěšilo, že chvilkama vyprávěl i Harry. :)

Posledních cca 100 stran jsem zhltla ani nevím jak. Jeden zvrat mě tak překvapil! I když jsem si říkala, že mi tam něco úplně nesedí, ale toto? Uf, uf... :O
Miluju to a nestydím se za to!
5*/5*
A těším se na Candyho...

30.05.2023 5 z 5

Stíny nad Pecan Hollow Stíny nad Pecan Hollow Caroline Frost

Ach, jak mi došla slova. Tohle bylo něco! V knize máme dvě dějové linky - minulost, kde prožíváme s Kit její divokou jízdu životem během několika let a pak současnost.
Postavy jsou vykresleny velice dobře.
Kit, která nepoznala mateřskou lásku a snaží se dceru Charlie vychovávat podle svého nejlepšího přesvědčení. Je tvrdá, málokdy se usmívá a skoro nikoho k sobě nepustí.
Charlie je zkrátka puberťačka, která se hledá a s mámou se odcizuje.
Manny, který za hezkou tvářičkou a příjemným vystupováním v sobě ukrývá cosi temného. Snaží se ale změnit a být lepší.
Obyvatelé Pecan Hollow, kteří považují Kit s Charlie za podivínky a pomluvy jsou na denním pořádku.
Vztah mezi Kit a Mannym byl tak nezdravý, plný hádek, bolesti a divokého sexu. Mezi nimi byl samozřejmě i velký věkový rozdíl.
Upřímně jsem nedokázala odhadnout, jakým směrem bude příběh v současnosti směřovat. Opravdu je Manny jiný nebo ne?
Řeknu vám, že poslední třetina byla opravdu strhující!

25.05.2023 5 z 5

Ženy na lovu Ženy na lovu May Cobb

Tahle kniha měla takový potenciál, ale autorka ho za mě úplně nevyužila. Ze začátku její styl vyprávění nebyl úplně záživný a působil trochu zmateně, nesedělo mi to skákání v čase. Nicméně, jakmile jsem se začetla, bylo to super.
Z příběhu se postupně vyklube parádní thriller, kdy člověk neví komu, nebo čemu věřit. Je zde několik zvratů, které zamotají hlavu a samotný závěr opravdu nečekaný.

Postavy autorka napsala výborně, tedy skoro. U Sophie mi vadila její přehnaná naivita. S prominutím jsem si někdy říkala, že je vážně hloupá a ani jsem s ní nedokázala moc soucítit. Jinak ale byla vykreslena velice dobře, její rozrůstající touha až nezdravá posedlost, myšlenkové pochody..
"Bohyně" Margot a její kamarádky, takové ovečky a posluhovačky, od kterých bych se raději držela dál, byly také popsány pěkně. Snad až na 2-3 výjimky v knize zkrátka nenajdeme osoby, které by byly sympatické.
Hodnotím 3,5*/5*

25.05.2023 3 z 5

Propast mezi námi Propast mezi námi Tess M. Puffrová

(SPOILER) Nebudu lhát, jsem z knihy taková rozpačitá a pokusím se být v hodnocení stručná. Na knihu jsem se těšila, bohatá holka a chudý kluk, zakázaná láska je vždy skvělá lákačka.

Příběh se mi líbil, od začátku byl čtivý, zajímavý, jiskřivý, plný kontrastů. Sbližování hrdinů jsem si užívala, i když nebo spíš právě proto, že to s nimi bylo jako na houpačce. Rozdíl mezi nimi byl opravdu markantní, to autorka dobře popsala. Oba měli na toho druhého předsudky, což se není čemu divit.

Peníze ale automaticky nezajistí šťastný život... Taky se mi líbilo řečení, že k bohatství neexistuje žádná zkratka.

Kámen úrazu je ovšem Donna. Je sympatická, působí mile, rozumně (někdy :D ), umí se přizpůsobit, ale žije ve své bublině s takovými naivními představami, kterým se mi nechtělo věřit. V této moderní době.. nu.
Když pominu její neuvěřitelnou naivitu, udivovala mě i v dalších věcech, ne dobrém slova smyslu. Nebudu vám prozrazovat konkrétně co, nechci prozradit příliš, ale to nelogické chování mi vůbec nesedělo a kazilo mi požitek ze čtení. Bohužel.
Sebastiana jsem si oblíbila určitě více, i když zdaleka nebyl dokonalý. :)
Další postava, o které jsem nevěděla, co si myslet, byla Val. Zvláštní kamarádka.
No a Malcolm? Škoda mluvit.

Příběh je předvídatelný, dočkáme se žhavých scén, roztomilých částí i mírného napětí, ale "něco" tomu ještě chybí. Závěr se mi zdál urychlený.
Víc než 3,5*/5* dát nemůžu, ale přesto bych knihu určitě doporučila přečíst.

--- děkuji za možnost ambasadoství @knihydobrovsky ---

25.05.2023 3 z 5

Kancl po italsku Kancl po italsku Anna Nicoletto

Přiznám se, že jsem krapet zklamaná. Chyběla mi větší chemie a vášeň mezi hrdiny. Nejdřív jsem mezi nimi skoro nic necítila, nevím, čím přesně to bylo. Možná tím, jak se Edoardo choval? Dlouho jsem mu nemohla přijít na jméno, až tak to přeháněl svou nadutou arogancí! :/
Camilla mi naopak hned sedla svou povahou a držela jsem jí palce, nejen proti Edoardovi, ale hlavně proti jejímu šéfovi.
Naštěstí v určitý moment nastal zlom, kdy jsem si jejich sbližování začala užívat a hlavně jsem jim to vše věřila. :) Nechybělo i nějaké to dramíčko. :D
Příběh je vyprávěn v ich-formě z pohledu obou hlavních aktérů, což je jako vždy malé plus k dobru. Čtivé to tedy rozhodně je a skoky v čase mě osobně nevadily. Také se mi moc líbilo prostředí Itálie.
Díky zajímavému vývoji jsem byla zvědavá, jak to dopadne a jsem velmi spoko!
Dala bych tak 3,7*/5*

18.05.2023 4 z 5