knihomolka239 knihomolka239 komentáře u knih

Ela a noční světýlka Ela a noční světýlka Lucy Fleming

Ela je víla, která sbírá drobečky světla, aby s nimi svítila těm, co se ve tmě ztratili. Sama ale má tak křehká křidélka, že paprsky slunce by jí je mohly poničit a proto niky nespatřila východ slunce, i když by si to moc přála. Protože ale pomáhá všem kolem sebe, pro jednou se kamarádi rozhodnou udělat něco hezkého zase oni pro Elu.

Do rukou se vám dostane krásně ilustrovaná knížka, jejíž obálka se navíc na slunci třpytí. Příběh je kratičký, zato má ale jasné poselství - kamarádi by si měli pomáhat. Věřím, že přesně to si děti z tohoto krásného příběhu o přátelství a vzájemné pomoci odnesou.

Dospělý se v knize sice nedozví nic nového a věřím, že toto ponaučení nepotřebuje, zato si ale při čtení jistě užije pěkné ilustrace, kterých je v knize spousta. Zároveň moc hezky doplňují text a mnohdy přidávají i něco navíc, co nebylo řečeno a myslím, že se tak dají využít k dalšímu vypravování (ať už dítěte nebo dospělého).

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji Albatros Media!

16.01.2023 5 z 5

Srdcerváči: Ročenka Srdcerváči: Ročenka Alice Oseman

Srdcerváčům vyšla Ročenka!

Najdete v ní především spoustu ilustrací. Autorka čtenáře provádí historií vzniku Srdcerváčů (především tedy Nicka a Charlieho), ukazuje jak vypadaly první ilustrace a jak se postupem času měnily.

V knize jsou také medailonky mnoha postav a navíc i autorky. Nechybí ani krátký komiks, doposud nezveřejněné ilustrace (nebo ilustrace vytvořené přímo pro tuto knihu) a něco málo o tom, jaký je proces autorčiny tvorby.

Pokud jste fanoušky Srdcerváčů a chcete si knihovnu obohatit o doplňkovou knížku k této sérii, určitě po Ročence sáhněte!

02.12.2022

Mimoňka Mimoňka Sarah Andersen

Trochu mě mrzí komentáře o tom, že předchozí díly byly lepší a v knize už toho není tolik k zasmání. Z mého pohledu to tak vůbec není a já si knížku užila stejně jako všechny ostatní komiksy této autorky. Stejně jako u předchozích tří dílů jsem knížku zhltla naráz a nalepila do ní hromadu lepíků. Viděla jsem se skoro na každé straně a uklidňuje mě, že v některých situacích nejsem sama a zažíváme je všichni. (Nebo jen já a autorka? :D)

Jestli hledáte něco roztomilého, výstižného a vtipného, tohle je ta pravá volba. Zároveň by kniha mohla být skvělým dárkem k Vánocům pro jakéhokoliv knihomola, u kterého váháte, co mu pořídit, protože všechno už četl minimálně dvakrát.

Ke knize navíc dostanete parádní samolepky. A to se zkrátka vyplatí!

02.12.2021

Zimní pohádky Zimní pohádky Dawn Casey

Zimní pohádky nabízí 18 příběhů z různých částí světa. V knížce tak najdete pohádky z Norska, Skotska, Polska, Mexika, Číny nebo dokonce i Grónska. V knize si mimo jiné dočtete i příběh o Louskáčkovi, který doposud v dětských knížkách moc publikovaný nebyl (minimálně jsem ho nepostřehla) a většina z nás ho zná spíše díky baletnímu představení.

Každá z pohádek má své vlastní kouzlo a odkazuje na zemi, ve které vznikla. Nahlédnete tak do různých kultur a přečtete si, jaké pohádky rodiče svým dětem vypráví.

Velkým plus této knihy jsou její překrásné ilustrace. Přidám vám sem několik fotek, abyste se mohli podívat sami. Zkrátka co stránka, to nádhera.

Myslím si, že tohle je jedna z knížek, které se budou objevovat letos pod stromečkem a není se čemu divit. Je krásná zvenku, zevnitř a najdete v ní zajímavé pohádky. Zároveň je to něco "trochu jiného" než klasické české pohádky a myslím, že i to by děti (a dospělé) mohlo zaujmout.

04.11.2021 5 z 5

Byl jednou jeden život - mozek Byl jednou jeden život - mozek Jean-Charles Gaudin

Další ze série komiksů podle seriálu Byl jednou jeden život. Tentokrát se čtenář dozvídá o mozku a jeho funkci. Když jsem byla menší, tohle byl jeden z mých nejoblíbenějších dílů a funkce mozku mě vždycky fascinovala a bylo skvělé se k němu znovu vrátit, tentokrát knižně. Komiks, který je navíc parádně graficky zpracovaný, mohu doporučit všem milovníkům seriálu i těm, kteří ho třeba ještě neviděli.

27.03.2021 3 z 5

Dopravní prostředky, které pohnuly světem Dopravní prostředky, které pohnuly světem Štěpánka Sekaninová

Knížka vás pravděpodobně zaujme hned na první pohled právě díky krásné obálce. Ilustrace na ní působí realisticky, zároveň je ale stále poznat, že to je ilustrace a nikoliv fotka. Ve stejném duchu se nese celá kniha a právě ilustrace jsou jednou z hlavních složek.

Úplně na začátku najdete obsah, kde je ke každé kapitole (každému dopravnímu prostředku) rovnou napsaný i rok vzniku. Obsah je tedy i časovou osou. V knize jsou všechny vynálezy řazeny chronologicky, začíná se tedy u lodí, pokračuje se k horkovzdušnému balonu přes první metro až k autům, vrtulníkům a motorkám. Každý milovník dopravy si zde jistě najde to své a pakliže nejste přímo nadšencem do dopravních prostředků, stejně jako já se alespoň dozvíte něco nového a budete moct obdivovat již zmíněné ilustrace.

Na každé dvojstraně najdete velkou ilustraci (a často i nějaké menší navíc) a samotný text, který popisuje, k čemu se daný subjekt využíval. Kniha je určena pro čtenáře od devíti let a tomu je přizpůsoben i text. Není ho příliš a vyhýbá se složitým popisům nebo nesrozumitelným technickým detailům.

24.02.2021

Ilustrovaný atlas nejpodivnějších pravěkých tvorů Ilustrovaný atlas nejpodivnějších pravěkých tvorů Maja Säfström

Tento rok už tu máme druhou knihu od autorky Ilustrovaného atlasu neuvěřitelných faktů o zvířatech, který zažil obrovský úspěch! Knihy Maji Säfströmové se líbí dětem i dospělým, proto jsem se i já nemohla dočkat, až vyjde další kniha z této roztomilé, naučné a vtipné série.

Třetí díl této série je od prvních dvou ale trochu odlišný. Týká se zvířat, která už v dnešní době neznáme - tedy pravěkých tvorů. Autorka je proto spíš představuje a nedozvídáme se z knihy tolik zajímavých faktů, jako jsme zvyklí. Na druhou stranu nám představí spoustu tvorů a troufnu si říct, že většinu z nich neznáte.

Osobně se mi líbila asi ze všech nejméně, ale to je spís způsobeno tím, že pravěcí tvorové mě nijak nefascinují a zkrátka mě moc nezajímají.

Knížka je ale stejně krásná jako obě předchozí a jestli máte doma milovníka pravěkých tvorů nebo se o ně sami zajímáte, tohle bude rozhodně ta pravá volba!

Za zaslání knihy mockrát děkuji Albatros Media!

01.01.2021

Dneska jsem vyšla z domu! Dneska jsem vyšla z domu! Cassandra Calin

Vzpomínáte na komiksy Dospělost je mýtus nebo třeba Ze života knihomolky? Tak tu máme další! Tentokrát se jedná o komiks od Cassandry Calin, kterou můžete znát z instagramu jako @cassandracalin a její obrázky a stripy jsou zkrátka boží!

V knize nám přináší typicky knihomolské a introvertské situace, které známe asi všichni. Navíc nechybí spousta narážek na Harryho Pottera a další. Jsem si proto naprosto jistá, že se v knize najdete. Jak je řečeno už v anotaci, skvěle ilustruje rozdíl mezi očekáváním a realitou a je skvělým dárkem téměř pro každého knihomola nebo i introverta.

Osobně mi kniha připadá srovnatelná s komiksy od Sarah Andersen (Dospělost je mýtus, Ubulená hromádka štěstí atd.). Některé stránky byly slabší, u jiných jsem se nahlas smála já i moje mamka, která si chtěla knihu prolistovat hned po tom, co mi přišla. O tom, že to neskončilo jen u prolistování a nakonec ji "přečetla" celou, snad ani nemusím psát.

Když si otevřete stránky Albatros Media, kterému tímto děkuji za poskytnutí komiksu k recenzi, najdete tam šest stran, které si můžete prohlédnout.

05.10.2020