_Knihomolka_ _Knihomolka_ komentáře u knih

Když přijde řeč na Toma Sawyera a Huckleberryho Finna, dokonalou rošťáckou dvojici, okamžitě se mi vybaví dětství a nesčetně krásných a hřejivých vzpomínek. Díky těmto stránkám jsem se opět mohla "vrátit v čase", zavzpomínat, odpočinout si a náramně se zasmát :).

27.03.2024 4 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Započalo to knihou Svědectví o životě v KLDR, což je nepochybně literární skvost, pokračovalo publikací Mezi dvěma Kimy, která mi připadala o drobet slabší, až jsem se dostala sem, k Severce. Bohužel, ale z mého úhlu pohledu je toto dílo ještě bídnější, než to předchozí. Nevyhovovala mi forma obsahu, protagonistka knihy se mi jevila nesympaticky a po informační stránce to také nebylo úplně růžové.

14.03.2024 2 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

"Plakal jsem, protože jsem neměl boty, až jsem potkal člověka, co neměl nohy".
U knih od Sepetysové mě baví kombinace naučných a románově laděných obsahů, podání různých situací z širokého spektra úhlů a krátké kapitoly, které jen vybízí k tomu, aby si jich člověk přečetl více, než měl původně v úmyslu. Doznávám, že jsem o Wilhelmu Gustoffovi v minulosti již zaslechla, ale jen díky této knize jsem o něco chytřejší a mám větší zájem se dozvědět více o lodních tragédiích.

06.03.2024 4 z 5

Co vás v dějáku nenaučili Co vás v dějáku nenaučili Markéta Lukášková

Po dočtení knihy nejsem bohužel nadšená tak, jako tomu bylo, když jsem jí poprvé třímala v rukou. Ačkoli autorka dokázala stručně a jasně pojednat o komunistickém období v ČSR (a jak sama zmiňuje, nejen se zastavit u fronty na banány), upřesnit mi určité věci a občas mi ukázat i nové, scházelo mi tu více detailů a občas jsem se nemohla zbavit pocitu, že autorka používá citově zabarvená slova na místech, kde to není úplně vhodné.

24.02.2024 3 z 5

S chutí S chutí Veronika Žmolilová

Kniha plná barev, tradičních i nevšedních chutí a potravin a nádherných snímků konečných výtvorů - radost pohledět. Autorku receptů již delší dobu znám, takže vím, že je nutné brát obsah s malou rezervou - kuchařku vydala v mladším věku, tudíž se stále zdokonaluje. I přesto jsem si ale i zde našla další inspiraci :).

15.02.2024 3 z 5

Kavárnička v Kábulu Kavárnička v Kábulu Deborah Rodriguez

"Ženy jsou jako čajové šálky; nikdy nevíte, jak jsou silné, dokud je neponoříte do vařící vody."
Příběh nebyl nijak zvláště vymyšlený, naopak se mi více líbil styl jeho převyprávění a příležitost oprášit si to, s čímž jsem již dříve byla v souvislosti s Blízkým východem srozuměna. Nejvíce mi však v knize nesedl závěr, který byl dle mého uvážení moc pohádkový a celkově nepřiměřený tamějším poměrům.

13.02.2024 2 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Nadčasové knihy obsahují vskutku geniální myšlenky, ale jak už to tak bývá, samotný příběh je (většinou) jakousi menší "banalitou" a postavy se nezračí v tom nejsympatičtějším světle. Když ale čtenář padne na to, co mu autor prostřednictvím těch zaobalených nevinných souvětí chtěl skutečně sdělit, je kniha, kterou držíme v rukou opravdu k nezaplacení. A toto platí i pro Kafkovu Proměnu.

03.02.2024 3 z 5

Kniha psychologie Kniha psychologie Nigel C. Benson

Z knihy si neodnáším nic moc nového, spíše takové menší otočení za školními základy psychologie. Přestože se tu našlo několik propracovanějších témat, na které nedám dopustit, obecně publikaci chyběly přesnější a stěžejnější informace, lehkost a vytříbenost.

27.01.2024 3 z 5

Muzeum divů Muzeum divů Ransom Riggs

"Kdysi jsem snil o tom, že uniknu svému obyčejnému životu, ale můj život nebyl nikdy obyčejný. Prostě jsem si jenom nevšiml, jak mimořádný byl."
Touto publikací jsem plně uspokojila svou dětskou stránku. Jakožto neochvějný milovník příběhů o Sirotčinci jsem tento dodatek i po letech uvítala s otevřenou náruční. Je sice pravda, že bych knihu dříve vnímala jinak, ale ani dnes jsem jejího vypůjčení nelitovala. Vzbudila ve mně hřejivou nostalgii a nesmírnou chuť se vrátit do dětských let :).

16.01.2024 3 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Ráda si jednou za čas "prolistuji" nějakou knihu z maturitní četby, obzvlášť takovou, která se jeví stále aktuálně a je pro čtenáře nějakým způsobem přínosná. Těch, jež splňují nejméně tyto dva požadavky mi prošlo pod rukama už nesčetně a po dnešním dnu se k ním zajisté zařadí i Čapkovo R.U.R. V této knize mě zaujala především alarmující vize týkající se robotů a také neméně důležité filozofické úvahy.

26.12.2023 4 z 5

Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. století Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. století Martin Vopěnka

Jsem si vědoma toho, že v případě hodnocení této knihy půjdu proti proudu ostatních názorů, ale nemohu jinak. Podle mě je publikace velmi slabá. Zdálo se mi, že autor "plul" celou dobu jen po hladině, tudíž informace o panu Havlovi a komunismu byly spíše jen ty nejzákladnější a obecně známé. Také mi občas vadilo, jak jedna věta načala určité téma a další od toho ihned dala ruce pryč a věnovala se opět něčemu jinému.

22.12.2023 2 z 5

Život jedna báseň Život jedna báseň Colleen Hoover

Stále platí, že příběh Námi to končí si u mě drží své prvenství z autorčiny tvorby, ale ani to, že jsem dala prostor této knize nebyl krok špatným směrem. Jak je u Colleen obvyklé, román byl postavený především na "pitvání" pocitů a psychické pohody postav a obtížné romantické zápletce. Občas jsem však nedokázala pochopit chování a jednání hlavní hrdinky Layken a nějaké věci spojené s nemocí její matky, což pozoruji jako malé nedostatky.

06.12.2023 3 z 5

Hrátky s těstem : Drožďové pečivo snadno, rychle a dokonale Hrátky s těstem : Drožďové pečivo snadno, rychle a dokonale Iva Trhoňová

Další krásná a praktická kniha od paní Trhoňové. V úvodu pěkně vysvětleny základy práce s kynutým těstem a ve druhé polovině tolik lákavých receptů, že by jimi ani ten nejmlsnější jazýček nepohrdnul. A poněvadž já nikdy neodcházím s prázdnou a nepatřím ani mezi ty nejvybíravější, nevypůjčila jsem si jich zrovna pomálu :).

03.12.2023 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

"Když se naučíš porozumět řeči beze slov, porozumíš světu."
Z knihy je cítit, že jí autor napsal s dobrým úmyslem, ale i tak jsem v ní marně hledala pasáže, které by mě bavily a citáty, jež by ke mně promlouvaly. Bohužel, ani ucelený příběh nebyl nijak bravurně vystavěný a valná spousta myšlenek se v něm, až na několik malých výjimek, často opakovala.

27.11.2023 2 z 5

Můžu ochutnat? Můžu ochutnat? Aleksandra Machowiak Mizielińska

Dala jsem na radu své oblíbené pekařky Maškrtnice a opět se to vyplatilo. Ačkoli je kniha určená dětem, dle sebe soudím, že i dospělejšímu člověku z té spousty úžasných informací půjde hlava kolem. K mému rozčarování tak nejen přispěli čtyři hustě popsané stránky A4, ale rovněž i nádherné doprovodné ilustrace, fantastické postřehy a recepty z různých koutů světa. Autorům proto moc děkuji za rozšíření kulinářského spektra :).

20.11.2023 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

"Zatímco oni pokračovali v demagogické propagandě, my jsme na vlastní oči viděli plné lazarety a umírající; zatímco oni prohlašovali službu vlasti za to nejdůležitější na světě, my už věděli, že smrtelná úzkost je silnější."
"Jsme opuštění jako děti a zkušení jako starci."
Remarque dokázal s pomocí svého ladného jazyka z tragického tématu dnů na frontě vykřesat to nejpodstatnější a nejnaturalističtější. Také se mu příběh podařilo podat velmi čtivě a navíc i s obsahem odstavců zabývajícími se řečnickými otázkami a psychikou hlavní postavy. V průběhu čtení proto člověk snadno zapomene na své všední "starosti", dozví se nové historické skutečnosti, a na konci románu si možná i leccos uvědomí...

06.11.2023 5 z 5

Jane Austenová: Slova a cit Jane Austenová: Slova a cit Catherine Bell

"Chci jen psát. Pokud budu moci a pokud se najde pár čtenářek, které to nadchne, nic jiného si nepřeji."
Myslím, že by si Jane Austenová zasloužila lepší biografii, jelikož tato byla jen slabým odvarem autorčiny osobnosti. Takovou, která by byla poutavěji převyprávěná, nabízela by odraz tehdejší doby a měla šmrnc, ale zároveň by se držela pravdy a věrně zobrazovala spisovatelčin život.
Do edice Významná žena však přispívají různí autoři, takže není divu, že čtenář nikdy neví, co mu pod ruku přijde příště :).

26.10.2023 3 z 5

Bible domácího pečení Bible domácího pečení Rose Levy Beranbaum

Osobně bych knize vytkla zavádějící název začínající slovem Bible, což není úplně vhodné, jelikož neobsahuje ani tři čtvrtiny toho, co je potřeba v souvislosti s pekařinou znát (i když délkovou kapacitu na to skoro má :)). Také mi vadilo množství stránek, které, ač byly hustě popsány, mi nic ve skutečnosti neřekly. Rovněž si myslím, že i jednotlivé recepty by šly sepsat srozumitelněji a doplnit fotografiemi. Avšak musím dodat, že i přesto jsem v ní našla několik zajímavých a nových věcí a vzala si pár autorčiných receptů na vyzkoušení.

14.10.2023 3 z 5

Nic není pravda a všechno je možné Nic není pravda a všechno je možné Peter Pomerantsev

Výčet toho, co mi v knize přišlo užitečné a povšimnutí hodné, by se omezil pouze na dvě jediné věci - poznatek o tom, že jsou v Rusku školy pro zlatokopky a zajímavou kapitolu o kauze Jany Jakovlevové. A těmito dvěma drobnostmi to hasne, takže za mě, bohužel, žádná sláva.

02.10.2023 1 z 5

Stručné ruské dějiny Stručné ruské dějiny Mark Galeotti

"Život se zlepšuje, soudruzi, život se projasňuje."
Pod pojmem stručné dějiny si představím přesně takovéto zpracování - krátké, trefné a objektivní. Celkově jsem byla spokojená, jelikož mi publikace okrajově upřesnila vývoj státu a pomohla mi takzvaně lépe pochopit "ruskou duši." Jediná věc, která však autorovi nepřeje k dobru, je nedostatek několika podstatných informací, které formovaly ruskou historii.

27.09.2023 3 z 5