knihomoli knihomoli komentáře u knih

Poslední dopisy Poslední dopisy kolektiv autorů

Těžko hodnotit knihu posledních dopisů odsouzenců na smrt, vězněných v době nacistické okupace. Ale stojí za to si ji přečíst. Dopisy jsou plné lásky k bližním, k vlasti, smíření, převážně psané pár hodin před popravou. Vyjímkou je hned první dopis E. Urxe, který psal o lásce ke straně, nutno dodat, že i on nezapomněl na rodinu a spolustraníky.

13.12.2022 4 z 5

Anděl temnoty Anděl temnoty Caleb Carr

Příliš mnoho postav, příliš mnoho písmen, stavba klasického románu, příjemně strávený čas.

09.06.2022 4 z 5

První krev První krev Angela Marsons

Kniha se dobře a rychle čte. K tomu přispívají krátké kapitoly, spád autorka ovládá velmi dobře. Její fobie z dobročiných útulků už mi ale leze na nervy. Útulek rovná se vrah. Navíc je v knize dost nelogičnosti.

01.05.2022 3 z 5

Řeznickej kluk Řeznickej kluk Patrick McCabe

Kniha je značně zneklidňující, nutí k přemýšlení. Jak by to s klukem dopadlo, kdyby vyrůstal v normální domácnosti, kdyby se necítil jako "prase", měl kamaráda, normální život? Tak moc to chtěl a kdo by taky nechtěl. Lásku rodičů prožíval teprve když se staral o svého mrtvého otce. Jak dojemně pečuje o tu rozkládající se mrtvolu, povídá si s ní. Postupně přichází o rozum, obrací se proti světu, který mu nic nedal. Jenom výčitky, že se obrátil proti své matce, když si přál patřit jinam, žít jinak. Brr, škaredý, zlý svět řeznického chlapce.

15.04.2022 5 z 5

Mým národům Mým národům Adolf Born

Krátké myšlenky, vzpomínky a názory na umění. Nejvíc mě ale kromě nádherných ilustrací dostala poznámka Miloše Macourka k tvorbě A. Borna.

22.03.2022 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Čtivá kniha, která na osudu jedné rodiny ukazuje dějiny téměř celého 20. st. v Čechách.

13.03.2022 4 z 5

Nejlepší loupákův zážitek Nejlepší loupákův zážitek Pablo Tusset

Zvláštní styl humoru, pak to ztratí dech, finiš člověka opět nakopne a najednou už bohužel není co číst.

06.03.2022 4 z 5

Pavlík Morozov Pavlík Morozov Vitalij Gubarev

Tímto jsem se vrátila do školního dětství, zřejmě jsem měla potřebu se týrat. Na druhou stranu připomenout si tu strašnou masáž, kterou nám dávali, stála za tu hrůznou knihu o hrůzném činu hrůzného chlapce.

11.01.2022

Bestie Bestie Mark E. Pocha (p)

Takové jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Inspirace z mnohých knížek či případů a vše to smícháme dohromady a pak to teprve bude mít pořádné grády. Nelíbilo se mi to.

20.12.2021 2 z 5

Odplata Odplata Anders Roslund

Jestli tady někdo píše o nudě tak jsme zřejmě četla jinou knihu

Maratónský běžec Maratónský běžec William Goldman

Na letošní dovolené jsem doháněla knihy podle kterých se natočily mé oblíbené filmy. V případě Maratónského běžce nelituji. Skvělá kniha.

10.11.2021 5 z 5

Vdovy Vdovy Ed McBain

Další ze skvělých McBainovek

Petrolej Petrolej Upton Sinclair

Do knihy jsem se pustila kvůli úžasnému filmu natočenému na motivy této knihy. V knize je hodně politiky a navíc já odboráře nemusím, přesto je výborně napsaná, film se liší, politika ustupuje, zásadně se mění charaktery některých postav, nutno podotknout, že k horšímu. Ale tím se stává příběh zajímavějším. Doporučuji zhlédnout.

10.11.2021 3 z 5

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Film jsem viděla několikrát, konečně dozrála doba i na knihu. A nelituji.

10.11.2021 5 z 5

Anděl Anděl Jáchym Topol

Za první kapitolu bych Topolovi dala Nobelovku. Pak už to tak závratné není, ale pořád je to kniha, která stojí za to.

Desátý muž Desátý muž Graham Greene

K této knížce se ráda někdy vrátím. Skvělá novela o vině, trestu, odpuštění. Konec je přesně takový, jaký má být.

06.07.2021 5 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Pokud bych si měla vybrat z knih My, Konec civilizace a 1984 tak jednoznačně u mě vyhrává kniha My, která byla z těchto knih napsána jako první. Zamjatin byl opravdový vizionář. Ale ráda mám všechny 3 knihy. Dnes už jsem víc kritická k literární kvalitě těchto děl, ale miluji nadčasová témata a ráda se k těmto knihám občas vracím. A hýčkám si doma svého Zamjatina z r. 1969, kterých je opravdu velmi málo a přesto že výtisky z tohoto roku byly v podstatě zničené, celkem mě udivilo, že v ed. Světová četba se toto vydání naprosto zasklilo a v r. 1990, kdy tato kniha u nich vyšla podruhé, použili jiné číslo svazku a knihu označili jako první vydání v této edici. A to po sametu. Jak symbolické.

10.06.2021

Živočichopis Živočichopis Miloš Macourek

Zvládnutí krátké povídky bývá celkem těžké, ale Macourek se ji zhostil celkem se ctí.

29.05.2021 4 z 5

Legenda o jazyku - Nepomucký 1972 Legenda o jazyku - Nepomucký 1972 Pavol Rankov

Celkem jednoduché čtení s osudovým smutným koncem. Dávám 3 a půl hvězdičky.

29.05.2021 4 z 5

Poslední rituál Poslední rituál Yrsa Sigurðardóttir

Zajímavé vedlejší téma honu na čarodějnice na Islandu, ale žádné nadšení z knihy se nekonalo

15.05.2021 3 z 5