knihojed knihojed komentáře u knih

Pomalá voda Pomalá voda Jiří Raichl

Kniha je určena primárně pro ženy, což mě nepatrně odrazovalo, ovšem po přečtení prvních pár stránek se na mě přilepila a ostatní svět zmizel. Je to nesmírně čtivě napsaný příběh vyprávěný s humorným nadhledem, přičemž se dějová atmosféra mění z počáteční selanky ve strhující psychothriller plný napětí a záhadných událostí vrcholících překvapivým vyústěním.
Autor si navíc nesmírně zajímavě pohrál s formální stavbou vyprávění, čímž to celé skvěle oživil. Dle mého názoru udělal zase pořádný krok kupředu...

04.11.2021 5 z 5

Vítr z hor Vítr z hor Andy Wildwood

Hodnocení? Tak nějak mezi 3 a 4 hvězdami. S poděkováním autorovi za poskytnutí knížky k přečtení připojuji krátkou recenzi.

13.11.2020 4 z 5

Král a císař: Příběh dlouhého panování Zikmunda Lucemburského Král a císař: Příběh dlouhého panování Zikmunda Lucemburského Jiří Hanibal

Plastický, objektivní pohled na Zikmunodvu éru i na něho samotného. Nacionalistická (a poté i ta komunistická) z něj stvořily "lišku ryšavou", stvůru, od které by ani pes kůrku nevzal. Ale jak už to tak bývá, všechno je poněkud složitější. A Zikmundova osobnost skutečně složitá byla, alespoň soudě podle všech dostupných autentických pramenů.

17.10.2020

To na tobě doschne To na tobě doschne Ivan Kraus

Krausův vtipný vypravěčský styl mě vždycky dokáže pobavit. Na jeho knihy musím mít tu správnou náladu - čili chuť na nějakou tu pěknou oddechovku.

17.10.2020 3 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Snad jediná Vieweghova kniha, která z mého pohledu snese přísnější měřítka. A taky jediná, kterou jsem dočetl skutečně až do konce.

17.10.2020 2 z 5

Výchova dívek v Čechách Výchova dívek v Čechách Michal Viewegh

Příběh mi připadal zmatený a nelogický, Oskar nedůvěryhodný a nepochopitelný.

17.10.2020 2 z 5

Román pro muže Román pro muže Michal Viewegh

Pro mě jenom další důkaz toho, jak pan Viewegh klesá a klesá ...

17.10.2020 1 z 5

Povídky o manželství a o sexu Povídky o manželství a o sexu Michal Viewegh

Veliké zklamání.

17.10.2020 1 z 5

Ze života lepší společnosti Ze života lepší společnosti Josef Škvorecký

Bavil jsem se od první do poslední stránky. Další důkaz pestrosti a různorodosti tvorby J. Škvorecného.

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Tuhle knihu těžko může pochopit někdo, kdo nezažil vojnu v řadách ČSLA za časů tuhého bolševismu. Lapmasácká buzerace, absurdní svět založený na totální nesmyslnosti všeho, co se v kasárnách děje, toť tristní zkušenost pro každého inteligentního člověka. Já jsem sice rukoval cca o 35 let později než pan Škvorecký, leč s mnohými fenomény, o niž píše v Tankovém praporu, jsem se setkal i já. Kniha mě pobavila a zároveň utvrdila v názoru na bolševický režim.

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

Zbabělci mě uchvátili především neuvěřitelně plastickým a objektivním pohledem na události konce války. Nesetkáváme se tu s žádnými šablonami, s žádným černobílým viděním. Vše je tak skutečné, až to mrazí.

Hluboký spánek Hluboký spánek Raymond Chandler

Kdykoli jsem četl některou z Chandlerovek, vždy jsem si dopředu musel říct, že nesmím očekávat klenot světové literatury, nýbrž oddechovku pro pobavení. A pak to jde. To je prostě čtení na pohodu.

Maigret slaměným vdovcem Maigret slaměným vdovcem Georges Simenon

Výborná oddychovka na léto

17.10.2020 4 z 5

Prokletí rodu Dainů / Skleněný klíč Prokletí rodu Dainů / Skleněný klíč Samuel Dashiell Hammett

Dashiela Hammeta tuším zmiňuje Karel Kryl v jedné své písni. Dlouho jsem neměl páru, o koho se jedná, až mi jeden kamarád poradil po něm sáhnout - s tím, že Hammet je vlastně průkopníkem drsné detektivní školy, první autor, který poslal svého detektiva na ulici a nechal mu tam rozbít hubu. Ano, je to tak. Hammetovky se čtou výborně, byť to pochopitelně není žádná "obrovská" literatura.

17.10.2020 3 z 5

Pastýř Pastýř Frederick Forsyth

Tahle literární jednohubka mě moc překvapila. Měl jsem Forsytha pečlivě usazeného ve škatulce "politický a špionážní thriller" - a ejhle, tohle je cosi napsto odlišného. Vyprávění mě už během prvních pár stránek vcuclo do kabiny "ztraceného" letadla. A udrželo mě tam až do posledního písmene.

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Klasický napínák s prvky politického i špinoážního thrilleru. V příběhu není nic přehnaného, vše je uvěřitelné a v mezích toho, co známe z politcké reality. Pár nezáživných pasáží sice trochu nudí, ovšem pro pochopení děje jsou asi nezbytné. Celkově je však kniha nesmírně čtivá.

Všichni lidé bratry jsou Všichni lidé bratry jsou Johannes Mario Simmel

Ze všech Simmelových knih, co mi přišly do ruky, se mi tahle líbila asi nejvíc. Autor má nevídanou schopnost pochytat hodně zajíců najednou, aniž by to působilo nesourodě. Mnoho témat, přesto kompaktní celek. Paráda.

Tisíc a půl dobrodružství Tisíc a půl dobrodružství Richard Halliburton

Nádherná kniha nádherného blázna. Není divu, že skončil tak, jak skončil. Ale žil naplno - a o to jde ...

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Kniha je poměrně čtivá, takže jsem ji navdory "tloušťce" dočetl až do konce. Ale čím dál víc ve mně narůstal pocit, že to je celé strašlivě přitažené za vlasy. No, dostal jsem ji jako dárek, takže: darovanému koni na zuby nehleď :)

14.10.2020 2 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Mistrovské dílo, detektivka s doslova horrorovou atmosférou, vystavěnou tak sugestivně, až to čtenáře doslova vtáhne na onen (skoro) opuštěný ostrov. "Pachatele" jsem sice odhalil poměrně brzy, ale i tak mě zajímalo, jak se autorce podařilo drama vypointovat. Pochopitelně skvěle.

14.10.2020 4 z 5