klf76 klf76 komentáře u knih

Pôvod: Ako Zem ovplyvnila vývoj ľudstva Pôvod: Ako Zem ovplyvnila vývoj ľudstva Lewis Dartnell

Skvela kniha. Uz dlouho jsem necetl tak vybornou knihu. Jak souvisi geologie, geografie s vyvojem cloveka. Aspon, ze jsem z generace, ktera v pohode rozumi slovensky. Jedna z nejlepsich popularne vedeckych knih minuleho roku 2023.

10.01.2024 5 z 5

Žena v ohni Žena v ohni Lisa Barr

Hodne spatny. Dej knizky slabej. Nechapu, proc to ma tak velke hodnoceni. Cteni tohoto veledila bylo utrpeni.

21.08.2023 1 z 5

Rozehraný život Rozehraný život Jan Novák

Skvela knizka memoaru naseho nejlepsiho povalecneho sachisty. Knizka je ctiva. Napr. pekne popsane pomery v socialistickem Ceskoslovensku. Pekny termin sachovy kondelici :). Dobre popsana je i emigrace a spoluprace s Bobbym Fischerem pri jeho zapasu o titul MS v sachu i jeho dalsi spoluprace s Diesenem, Byrnem, Hubnerem, Seirawanem a Shortem. Nebo spoluprace s dalsimi ceskymi emigranty napr. Forman. Je trochu skoda, ze ji Kavalek nestihl dopsat, ale osud je neuprosny. Knizku muzu doprucit i nesachistum, zadne nudne sachove varianty se tam nerozebiraji. Pro sachisty je tato knizka povinost i z toho duvodu, ze sachove memoary v CR nevychazi kazdy den. A musim uznat, ze velmistr Kavalek mel pestry zivot a je dobre, ze se o to se ctenari podelil. Diky.

16.05.2023 5 z 5

Klan Gucci Klan Gucci Sara Gay Forden

Ctivy pribeh o historii znacky Gucci. Videl jsem nejdriv film a pak jsem si precetl knizni predlohu pro film Ridleyho Scota. Film se lisi v urcitych vecech. Je to takova Hra o truny v prostredi rodinne modni firmy Gucci. Knizka je napsana ctive, takze jsem ji za par dni precetl. Knizku muzu jen doporucit.

08.08.2022 5 z 5

Apokalypsa nebude: Proč nám škodí environmentální alarmismus Apokalypsa nebude: Proč nám škodí environmentální alarmismus Michael Shellenberger

Vyborna kniha, ktera nuti premyslet o klimaticke zmene. Velmi dobry pohled na to, ze ne vsechno, co nam nasilne nuti zeleni aktiviste je v poradku. Je videt, ze nekteri zaslepeni lide se nestiti niceho a jsou jen za uzitecne idioty. Vecna debata o reseni zadna. Po precteni knizky zjistite jak prazdna Greta je a vi teto problematice naprosty kulovy a to same plati pro takzvane celebrity plus pro jejich hloupe pohunky. Knizka je plna odkazu, takze si muzete vse overit. Skvely pohled na situaci v chudych zemich v Africe a v Asii, kde zaslepeni lide delaji vice skody nez uzitku. Doporucuji vsem studentum, kteri se chteji neco dozvedet a ne jen plane zvanit v patek na demonstraci skrz prazdne hesla a poselstvi.

04.07.2022 5 z 5

Falešný poplach Falešný poplach Bjørn Lomborg

Vyborna kniha o boji s globalnim oteplovanim. Autor bez hysterickych a hruzostrasnym proklamaci, jak maji ve zvyku zeleni hochstapleri v cele s Gretou, predklada navrhy jak se efektivne vyporadat s globalnim oteplovanim. Jsou to tyhle postupy - mirna a postupne rostouci uhlikova dan (ne jak je ted), zelene inovace, adaptace (lide se uz v minulosti x-krat adaptovali na ruzne zmeny klimatu), geoinzenyrstvi (to je spis hudba budoucnosti) a rust prosperity. Tuhle knizku by si meli jeden patek precist studenti, kteri stavkuji za klima a papouskuji prazdna hesla a kraviny takzvanych expertu, kterym nikdy zadna predpoved nevysla. Misto, abychom vyhazovali penize oknem na zelene nesmysly, jak to delaji politici ted (viz CO2 povolenky nebo primichavani biopaliv do pohonnych hmot). Je lepsi penize utracet efektivne a smysluplne, coz politici ovlivneni ruznymi lobisty a zelenymi hysteriky zatim neumi. Knizku doporucuji vsem, kteri se chteji neco dozvedet a maji hlavu otevrenou a nemaji v hlave zelenou petrzel.

19.12.2021 5 z 5

Prolomený kód života Prolomený kód života Walter Isaacson

Pekna knizka pojednavajici o historii objevu CRISPR metody. V knizce jde spis o historickou a osobni rovinu, nepousti se do technickych vedeckych detailu jednotlivych publikaci a objevu. Revnivost a soutezivost vedcu me moc neprekvapila, ta zde je odjakziva. I vedci jsou jen lidi se svymi klady a zapory a jakmile jde o prestiz a penize, tak i vedci neznaji bratra. Docela me prekvapilo, ze se da zatlacit na redaktory ve vedeckych casopisech Science nebo Nature, holt nekteri si to umi zaridit. Jinak je to velmi ctiva knizka, takova Hra o truny mezi vedci.

02.12.2021 4 z 5

Fakta a mýty o energetice: Jak vrátit debatu o energetice zpátky na zem Fakta a mýty o energetice: Jak vrátit debatu o energetice zpátky na zem Václav Smil

Povinna cetba pro ty, kdo si chteji rozsirit obzory. Skvela kniha, ktera dava predstavu o tom, ze myslet si, ze se mavnutim proutku bude vyrabet elektrina z obnovitelnych zdroju a budeme jezdit v elektromobilech je chimera. Skoda, ze tuhle knizku si neprectou skolaci, kteri chodit v patek stavkovat za klima, aby si misto toho neco o tom precetli. Kniha vysla v eng. vydani v roce 2010 (ve ceske verzi jsou i doplnujici informace od autora z roku 2012), ale je porad aktualni i roce 2019.

27.11.2019 5 z 5

Obchodníci se strachem: Průvodce skeptika po klimatické apokalypse Obchodníci se strachem: Průvodce skeptika po klimatické apokalypse Vítězslav Kremlík

Velmi dobra kniha, ktera odhaluje, jak nekteri vedci v osobnim zajmu se nestiti niceho i falsovat vedecka data, aby meli granty, vliv a penize. Pak to prebiraji zeleni kriklouni a povazuji to za svatou pravdu. Pokud vedec, nedolozi odkud cerpal data a co s nimi pak delal, tak to neni veda, ale sarlatanstvi. Doporucuji k precteni, aspon si kazdy udela obrazek sam.

07.08.2019 5 z 5

Třikrát Adam Dalgliesh Třikrát Adam Dalgliesh P. D. James (p)

Je to 2x Adam Dalgliesh a 1x Cordelia Grayová.

06.08.2019

Ropa: Průvodce pro začátečníky Ropa: Průvodce pro začátečníky Václav Smil

Skvěla kniha o ropě, od geologie, historie dobývaní, přepravě, zpracování a ekonomice. Nechybí ani úvaha, co dál. Kniha je nabitá informacemi. Perfektní čtení, rozhodně doporučuji, tak i další knihy od Václava Smila.

24.01.2019 5 z 5

Borgia Borgia Alejandro Jodorowsky

Povedený komiks pro dospele. Jodorowsky a Manara zaruka kvality.

18.07.2017 4 z 5

Pod parou Pod parou Terry Pratchett

Jen pro nektere, posledni knizka to neni. Jeste ke konci roku vyjde Veda na Zemeplose IV ( http://www.discworld.cz/knihy/137-The_Science_of_Discworld_IV_Judgement_Day ) a pristi rok
The Shepherd´s Crown ( http://www.discworld.cz/knihy/152-The_Shepherd´s_Crown ) . Pak se definitivne pribehy ze Zemeplochy uzavrou.

05.06.2015

Fraktalista Fraktalista Benoît Mandelbrot

Skvele napsany zivotopis Benoita Mandelbrota. Velmi rychle jsem ho precetl. Plno informaci o zivote tohoto genialniho matematika (napr. mladi v Polsku a za okupace ve Francii). Doporucuji precist.

17.12.2014 5 z 5

Koncovka Koncovka Frank Brady

U odbornych sachovych terminu prekladatel otrocky prelozil z anglictiny do cestiny. Ani se nezajimal, jake terminy se pouzivaji v sachove ceske terminologii. Rychle sachy jsou blitz partie nebo blitzky, Kingova indicka obrana je spravne Kralovska indicka obrana, Ruy Lopez je Spanelska hra, termin zmocnit se damy bych pouzil sebrat damu atd.. Proste mizerny preklad sachovych terminu a to jsem na strane 150. Proc to nakladatel nebo prekladatel nedal precist nejakymu sachistovy. Nasekat behem 150 stran z celkovych 450 mraky chyb je fakt vykon. Prekladatel Vladimir Cinke je diletant, co neumi pouzit ani google.
Tak po precteni cely knizky, mraky prekladatelskych chyb znehodnocuji tuhle knizku. Skoda, ze autor se vyhnul nekterym tematum napr. turnaj Sousse a co se delo po nem. Ale dobra knizka o Fischerovi.

11.09.2014 3 z 5

Jak funguje hudba Jak funguje hudba John Powell

Vyborna kniha o tajemstvi hudby. Pro me jako laika vyborne cteni. Hodne jsem se dozvedel.

14.08.2014 5 z 5

David a Goliáš David a Goliáš Malcolm Gladwell

Opet velmi zajimava kniha od Gladwella. Pro me velmi zajimave kapitoly o americkych univerzitach, konfliktu v Irsku a poctu deti ve tridach. Pokud se radi ctete o zajimavych vecech, muzu jen doporucit.

26.05.2014 4 z 5

Lhářův poker Lhářův poker Michael Lewis

Skvela kniha mapujici deni v jedne firme na Wall Street. Vyborne jsou autorovy postrehy o deni na Wall Streetu. Kniha je velmi ctiva.

05.04.2014 5 z 5

Příběhy Staré dámy Příběhy Staré dámy Tomáš Macek

Skvela kniha o historii Tour de France se spoustou uzasnych fotografii. Ja jsem knizku doslova hltal :). Asi jedna z nejlepsich sportovnich knih za posledni roky. Opravdu vyborna kniha.

23.08.2013 5 z 5

Příběhy slavných italských vil Příběhy slavných italských vil Jana Máchalová

Vyborna kniha. Byl bych rad, kdyby vyslo pokracovani (napr. vily u jezera Como atd.). Nektere vily jsem znal, ale dalsi jsem objevil. Takze mam tipy, kam zajit o dovolene :).

07.06.2013 5 z 5