KláraH.

Kde zpívají raciKde zpívají raciDelia Owens

Ráno vstanu, pohled mi ulpí na obálce, kouknu ven, venku hnusně. Ještě u prvních stran během snídaně si říkám, jak je ta kniha asi preceňovaná. Ale pak to chytne spád, že se nestačím divit.
A tak když v devět večer povídám dětem místo pohádky, co čtu, a že jsem napnutá, protože mi chybí 50 stránek do konce a ony mi o 20min později přijdou říct, že nemůžou usnout napětím, jak to skončí, říkám si, jak jsem byla ráno naivní.
Je vidět, že knihu napsal někdo, kdo velmi souzní s prostředím, které popisuje. Je neuvěřitelné, jak zajímavě dokáže podat detaily, Kyiny kresby jako by přede mnou tančily a viděla jsem každý tah. Nevěřila bych, že mě to tak chytne. Fandila jsem jí od začátku až do konce a záviděla jí racky šlapající po jejích nohou, krahujce na prahu a tylandsie povlávající ve větru. A to by kniha měla umět.

02.05.2021

OnOnElle Kennedy

Přečteno za jedno odpoledne a večer. Hrozně mě to bavilo, stejně jako následující "My" a chci další díl. Svému muži jsem to popsala jako "gay soft porno psané ženami ženám". A to jsem nikdy zádné neviděla. Ale děsně mě to bavilo!

26.07.2020

Hořím pro tebeHořím pro tebeJ. T. Geissinger

Jo! Vtipné, osvěžující, romantické. Několikrát jsem se opravdu nahlas a od plic zasmála, toto je kniha tohoto žánru podle mého gusta. Jen ten konec nemusel být tak hrk krk. Čekala jsem, že se něco stane, ale klidně tomu mohla autorka věnovat o 30 stránek víc a trochu to propracovat. Aby se všechno podělalo a zase samo od sebe zničehonic spravilo během posledních 20 stran, to bylo i na mě trochu moc.
Jen detail - obálka za mě nesouhlasí. Má to být obr s čokoládovou kráskou malého vzrůstu...

29.12.2021

Zuzanin dechZuzanin dechJ. Katalpa (pseudonym)

Krása! Trýznivý příběh, který lze tématem i spádem klidně přirovnat k úžasné Haně, ačkoliv by za toto přirovnání autorka asi nebyla ráda. Chvílemi mě mrazilo, až se mi nechtělo číst dál, ale nešlo to odložit. Přečteno velmi rychle, Zuzaně a jejímu vyvolenému jsem obrovsky moc fandila, a ikdyž to dopadlo jak to dopadlo, vše bylo pochopitelné a konec mi připadal adekvátní a vůbec ne neukončený. Vždycky když si uvědomím, že podobných případů a křivd byly tisíce, jsem ráda, že ta doba je pryč.

06.02.2021

Důvodné pochybnostiDůvodné pochybnostiW. G. (pseudonym)

Tak tohle mě bavilo (méně mě už ale baví přemýšlení nad tím, co to o mě vypovídá...) Vulgární..ano, agresivní..ano, urážlivé a nekorektní..ano, drásavé..ano, nabité erotikou..ano.
V normálním životě mi takoví machos připadají hrozní, pohrdám jimi, nebaví mě, ale toto, to byla jízda, která mě zajímala od začátku do konce i s tím obrovským klišé "bohatý právník a stážistka", kdy jsem ráno vstala a HNED zapnula čtečku, abych mohla číst dál. Za mě je tato kniha zatím top od Whitney G., ostatní mě tak nebavily.

27.04.2021

Bratři Lví srdceBratři Lví srdceAstrid Lindgren

Kniha, která mě rozbrečela na prvních třech stranách, netušila jsem ani, že je to možné! Není v mých silách popsat, kolik otázek ve mě kniha zanechala. Krásný příběh k hlubokému přemýšlení, s vysokými morálními hodnotami. Nic, co bych napsala, nebude úplné.
Autorský komentář v mé knize bohužel není. Ale moc ráda bych si ho přečetla.

01.05.2021

Eleanor se má vážně skvěleEleanor se má vážně skvěleGail Honeyman

Na začátku jsem si říkala "šmarjá, já se snad nezačtu", ale pak to chytlo taaaaakovej švuňk! Autorka umí ve čtenáři vyvolat pocity, jako by byl sám Eleanor a zároveň si říkáte "ne, nedělej to, to je fakt špatně". Dojem je mocný a hluboký, rozhodně to tedy není prostoduchá kniha. U Eleanor to je jasné, ale i Raymonda mi bylo líto a hrozně jsem mu fandila, aby to nevzdával, čekala jsem na romantický happyend, který ale je na mě, abych si jej domyslela. Já ho tam mám a basta.

MyMyElle Kennedy

Přečetla jsem "On" a "My" za jeden víkend a už se nemůžu dočkat, až někdo přeloží Epic. Mozná o trošičku méně sexu a víc děje než u "On", až neuvěřitelně korektní přístup, ale vůbec to nebylo na škodu. Moc mě to bavilo.

26.07.2020

Volání z hlubinVolání z hlubinTanya Stewner

Hezká kniha pro holky, dcera je z ní naprosto nadšená. Po Pottrovi hledala co by a padla volba na Aleu. Trvalo jí to den a půl a hned se ptala na další díl. Mně se to ale taky docela líbilo. Když pominu lehkou dětskost Aley, která se naopak u Lennoxe mění ve vyspělost, Bena moc nechápu, ale vlastně mi to zas tak nevadí.
Nenásilně zakomponován i problém plastového znečištění oceánů. Tak jdu rovnou na druhý díl...

17.12.2021

Šikmý kostel 2Šikmý kostel 2Karin Lednická

Hmmm, za mě lepší než první díl, ikdyž do "wow" to má pro mě stále rezervy. Příběhy nejsou prvoplánovitě černobílé, což je fajn. Chápu vlastně všechny a kdo jsem, abych soudila chování postav. V té době nežiju a tedy nevím, jak bych se sama zachovala. Ta dilemata jsou velmi pěkně vykreslena. Některé příběhy jsou hlubší, ikdyž mnohé naopak fatálně povrchové, ale třeba se dočkám v příštím díle.
Celou dobu jsem si říkala, jak je hrozné číst o období, kdy víte, co přijde pak a je vám z toho sakra ouzko. Podobné pocity jsem měla např. i u Zuzanina dechu.
Kniha pro mě skončila naprosto nečekaně a tedy ji považuji za neukončenou, a tedy ano, lousknu i další díl (až bude)

13.12.2021

Autismus & Chardonnay 2: Pozdní sběrAutismus & Chardonnay 2: Pozdní sběrMartin Selner

Martine, děkuju vám za ten syrově smutnej nadhled. Je mi líto, že se mi Vaše kniha nehodí do letošní Čtenářské výzvy, měla by tam být. Od Vánoc jsem se na ni koukala na nočním stolku a čekala, až přijde ta správná chvíle. Je ode mě trochu divný, že přišla až s invazí, ale vlastně to bylo přesně to pravý ořechový - vážný, ale laskavý, bezvýchodný, ale s nadějí. Sedlo si to jako zadek na hrnec a já za to moc děkuju, takový by mělo být poslání knih.

Tatér z OsvětimiTatér z OsvětimiHeather Morris

Zajímavá, mrazivá, ikdyž některé pasáže poměrně těžko uvěřitelné. I to ale dovedu pochopit, myslím, že na některé věci už se ani vzpomínat do detailů nechtělo. Pro příběh to nebylo podstatné a naopak realita některých jiných mikropříběhů to plně kompenzuje. Asi nejvíc mě zasáhnul epilog o tom, že rodiče Laleho v Osvětimi skončili taky. Je milosrdné štěstí, že toto Lale nevěděl...

25.06.2019

PrašinaPrašinaVojtěch Matocha

Přečteno za jediný den poté, co ji přečetl syn. Je to opravdu pro mladší teen-age, děti do 10 let bych raději neděsila. Je napínavá od začátku do konce, temná, ale chytrá a zajímavá. Už se těším na další díl, jen ho musí nejdřív syn dočíst:-) Nereálnost bych jí nevyčítala. Ano, reálně Prašina asi nikde existovat nebude, ale situace, ve kterých se hrdinové nacházejí, jsou reálné až až (jen se mi zdá, že skoro nespí!:-)). A popis pocitů a strachů mi přijde dokonalý a pro děti velmi potřebný, aby se s ním mohli ztotožnit.

27.01.2021

Alfa samecAlfa samecVi Keeland

Moje první od této autorky a nebyla špatná, bavilo mě to špičkování, ikdyž někdy už to pro mě bylo lehce za hranou. Jen lehce. Neurazila, to ne, ale žádná Litera to tedy není. V téhle době bych na nic takového ale stejně neměla náladu, takže za mě dobrý! Potěšila.

03.03.2021

Stingerův pádStingerův pádMia Sheridan

Tak tohle se mi líbilo a zanechalo dojem. Recenzi píšu po měsíci od přečtení a stále vím, o čem kniha byla, to je úspěch. Překvapivě to pro mě ani tak není o love story, ale o vůli a odříkání. Happy end je třešnička na dortu.

22.04.2021

ChirurgChirurgPetra Dvořáková

Moje první kniha od této autorky. Velmi rychle ubíhá - je napsána velmi čtivě, ale není to žádný hlubokomyslný příběh. Nicméně myslím, že každý si najde svoje téma k zamyšlení. Není totiž zdaleka na první dobrou zřejmé, jak osoby brát - soucit nebo pohrdání k manželce, přístup milenky obdivu- nebo zatracení-hodný, Hynek je slaboch nebo jen unavený a bez iluzí? Vlastně jedinou světlou a zcela nekonfliktní postavou je Anička. Jen kolem ní jako by se vždy rozsvítilo a člověk by za to chtěl hned poděkovat.
Jo, a obdivuji autorčinu přípravu anebo znalost prostředí, to je až neuvěřitelné.

23.07.2021

Skříň plná DioraSkříň plná DioraNatasha Lester

2 dny to trvalo. Od sobotního rána do nedělní půlnoci. Nešlo skoro přestat. Slzy cyničky sice byly jen na samém konci, ale smutek z podobných "nenaplněných" příběhů, jichž musely být stovky, tisíce a mnohem mnohem víc, ve mě vždy dlouho zůstává. Krásná kniha, překvapivě svižná a ač historicky podložená, nutící mě dohledávat dál a dál. Obálka neobálka, zajímá mě obsah a hodnocení. A teď ani nemůžu jinak, než hodnotit stejně vysoko.

04.10.2021

Když jsme to tajiliKdyž jsme to tajiliSarina Bowen

A mně se to líbilo moc. Jako "On" (můj TOP, ke kterému se ráda vracím) od stejné autorky to sice není, ale je to podobná pecka. Mám prostě tyhle gay romance ráda a nestydím se za to. A tohle je jedna z těch lepších. Fandila jsem jim oběma. Rikker je obdivuhodně trpělivý a chápající. Přečteno během jednoho večera a dopoledne a je mi líto, že už to skončilo.

30.12.2021

Vlhká místaVlhká místaCharlotte Roche

Koupila jsem ji na letišti, přečetla během služební cesty (jde to rychle, není to žádná vysoká literatura, ale na druhou stranu, ani si na ni nehraje, což je pozitivní) a zase nechala na letišti na nějakém vysokém stolečku. Záměrně. Domů jsem ji fakt nechtěla. Nestojí vlastně ani za tenhle komentář... :-)

21.09.2018odpad!

Pýcha a předsudekPýcha a předsudekJane Austen

Neuvěřitelné, že kniha vznikla před tolika lety. Jazyk, jakým je napsána, emoce, které stříkají, prostě mnoho současných autorů může Jane Austinové její styl jen tiše závidět.

25.09.2018

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

Tak tahle kniha mě rozsekala. Zanechala ve mě velmi zvláštní pocit, který nejde slovy snad ani vyjádřit. Něco jako prázdno, ale přitom s kupou emocí, údiv, vztek, že je to pryč, prostě všechno tam bylo...
Ale moc, strašně moc se mi líbila...

25.09.2018

Konec létaKonec létaAnders de la Motte

Temné, depresivní, zvláštní. Vše najednou vyjde najevo v posledních pár stránkách, zápletka s Isakem je zvláštní, vůbec jsem nepochopila požár auta a krádež v hotelu, to je tam tak nějak navíc proč?
Přesto jsem tuto knihu ale četla s napětím a bavila mě, je napsaná čtivě,děj je svižný a po přečtení zůstává smutný dojem.

29.11.2020

Černý merkuritČerný merkuritVojtěch Matocha

Stejně jako u prvního dílu je to napínavé od začátku do konce. Jiná dějová linka, ale neméně zajímavá! Jirka jako by dospěl a musel se víc spolehnout sám na sebe.
Vždycky když teď přijedu do Prahy, koukám, kde všude se Prašina amorfně rozléhá. A to se u mě ještě žádné knize nepodařilo. Moc se těším na další díl, chci ho lousknout ještě dřív než syn:-)

28.02.2021

S pozdravem CarterS pozdravem CarterW. G. (pseudonym)

A mě se to líbilo. Zase trochu něco jiného, sarkastického, příjemného, oddechového... Nebýt přeslazené Eifelovky, bylo by to super. Ale já jsem se bavila.

30.03.2021

Věřit znovuVěřit znovuMona Kasten

Jo, ne, jo, ne, jo, ne a nakonec konečně jo.
Bavily mě dialogy i ta chemie mezi Dawn a Spencerem. Spencer je sen, jen nechápu, že to vsechno s Dawn tak dlouho vydržel. Dawn- to je jedním slovem preháňka. Jasně, rozchody bolí. Ten její asi naštval. Vztek, sebelítost, ztráta sebevědomí- to vše OK. Ale ten "blok" byl za mě neadekvátní a zbytečně dlouhý. A proč se měl Spencer omlouvat za svou naprosto legitimní reakci, to nechápu. Ale kdo jsem já, abych to soudila? Stejně si přečtu další díly:)

15.06.2021

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Knihu jsme měla dlouho ve čtečce. A protože mi chyběl poslední dílek Čtenářské výzvy, louskla jsem ji. Lousknu i další díl, ikdyž zcela bezvýhradné nadšení asi úplně nesdílím.
Je obdivuhodné, jakou si autorka dala práci s dohledáváním reálií. Neměla jsem ,stejně jako spousta ostatních čtenářů, ponětí, co se na česko-polských hranicích odehrávalo a děkuji za tento vhled. A i to je důvod, proč si přečtu další díl(-y).
Ačkoliv byla jiná doba, jiné zvyklosti, míra podřízenosti žen bez pevného názoru mi vadila. Ve finále jediné dvě ženy, které se rozhodly se svým životem nějak naložit, nejsou brány zrovna pozitivně (nechci spoilovat), a nakonec se stejně taky podřídí. Jsem ale zvědavá na jejich další osud.

20.11.2021

LazarLazarLars Kepler

Jedním slovem Jatka.
Až dosud jsem měla Keplera za to nej, co lze v severské detektivce číst. Tady už to ale není detektivka, ale spíš thriller, kde se člověk bojí, kouše si nehty a do toho se diví, proč muselo tolik lidí zemřít a zda to není zbytečně vysoká daň za záchranu jednoho člověka. Škoda. Ale těším se na pokračování i tak. Snad bude trochu rafinovanější a míň krvavé.

07.11.2018

Prolhaný život dospělýchProlhaný život dospělýchElena Ferrante

Působivý vhled do let, do kterých brzy půjdou moje děti a které jsem ráda, že je mám nenavratně za sebou. Mindrák stíhá mindrák a "děvče, život je jiný, než sis myslela, zařiď se podle toho". Četla jsem až voyersky, leckdy se studem a nemohla přestat. Byla jsem na jednu stranu ráda, že kniha skončila (stejně jako puberta) a na druhou stranu vyhlížím pokračování. Inu, ze života...

25.10.2020

Božský bastardBožský bastardChristina Lauren

Jako nebylo to špatný. Oproti ostatním knihám tohoto typu to teda jede hned od začátku:-) Ale je to hodně předvídatelné, cca kolem třetí čtvrtiny jsem si říkala, tak co teď přijde za zvrat, třebaaaa by to mohlo být... a ono jo. Ani reakce bastardovy rodiny mi nepřijde úplně realistická... Ale je to krásná oddychovka na jeden den, a to mi v tuto chvíli stačí...

07.03.2021

Lady FuckinghamLady FuckinghamOscar Wilde

Ufff, tak to je velmi nadčasové dílo. Ať už byl autorem kdokoliv, zřejmě velmi přesně popsal pornografické filmy dneška. Koneckonců,sex nadčasový bezpochyby je a my jsme ho důkazem. Ale toto byla tedy velká síla... Neznám historii této knihy, ale rozhodně si o ní zkusím něco najít. Do čtenářské výzvy ale fajn...

03.04.2021