KláraH. KláraH. komentáře u knih

Slib Slib Damon Galgut

Chvilku mi trvalo, než jsem se začetla do stylu bez uvozovek, ale opravdu jen chvilku.
Smutný příběh z chátrající JAR. Přesně jak píše překladatelka ve svém doslovu, ten "druhý román" na pozadí příběhu vypovídající o stavu a úpadku této kráné africké země je vlastně možná důležitější než ten první. Pro mě poté, co jsem ji loni navštívila znovu po 20 letech, tak zarezonoval ještě víc, než bych čekala.
Příběh Amor mě překvapil, ač ho do jisté míry dokážu pochopit, krásně kontrastuje s příběhy malosti a malichernosti její rodiny. Koneckonců do hrobu si s sebou opravdu nic nevezmeme, maximálně oblečení, které nám někdo připraví. Tvrdá a pravdivá reflexe.

06.06.2023 4 z 5

Nové sny Nové sny Lilly Lucas

Jak mám tuhle sérii opravdu ráda toto mi nesedlo. V důležitých momentech prostě něco skřípe. Nevím... Překlad? Chybějící autenticita? Rozpačitost? Škoda.
I tak ale přečtení nelituji.

17.04.2023 4 z 5

Těžko uvěřitelný příběh Těžko uvěřitelný příběh Chris Colfer

Zajímavé. Čekala jsem něco úplně jiného a více prvoplánovitého. Překvapení na začátku asi větší než na konci. Začátek lehce zdlouhavý, konec nečekaně rychlý, partička na jednu stranu až nečekaně nesourodá a možná lehce naivní, na druhou stranu vlastně překvapivě konzistentní. Název knihy tak vlastně sedí a já jsem si její čtení docela užila.

19.03.2023 4 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Oujeee, kniha "ze života" v době, kdy to zas taková sranda asi nebyla. Mně se to líbilo moc a vlastně jsem tam nenašla snad skoro nic nepochopitelného. Možná jen úplný konec, to mi přišlo už příliš. Louskla jsem ji za 2 dny a vlastně mi bylo líto, že končí.

17.03.2023 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Pěkné to bylo. Nejprve mi trvalo se začíst, ale pak jsem ji louskla za jedno odpoledne. Krásný poetický jazyk, úsměv skoro po celou dobu a na konci "skleněný voči". Možná bylo té jednoduchosti a zkratkovitosti trochu hodně, ale vlastně to ani tak nevadilo. Konec dobrý, všechno dobré. Pohladila.

12.03.2023 4 z 5

Kdo seje vítr Kdo seje vítr Hans Rosenfeldt (p)

Nebylo to pro mě příjemné čtení. A to jsem se TAK těšila. Ale thriller jak má být - bravurně vystavěný děj, napínavá zápletka, která se přes několik dílů nachýlila ke konci, ale prostě několikrát mi signifikantně zvedla krevní tlak a už jsem se modlila, abych knihu dočetla. Pánové umějí, pro mě sice ryzí masochismus číst, ale už teď se těším na další díl. A on přijde...
Btw. Chudák My...

29.01.2023 4 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Hmmmm, jako dobrý! Moje první detektivka po cca 3 letech, a to jenom proto, že nezačíná mordem. Vtipná, má spád, ze života, někdy drsná, chvílemi až nerealistická, ale nebylo to vůbec špatné. Nejvíc ale oceňuji ty hefty, u kterých jsem se fakt nahlas smála. Takže pokud se bude konat můj comeback do detektivních světa, asi jsem si nemohla vybrat lépe a autorovi za to díky.

03.01.2023 4 z 5

neexistence neexistence Eva Pospíšilová

Ufff, to tedy bylo něco na naladění se před Vánoci!
Bohužel nemůžu dát plný počet, té temnosti a destruktivity tam bylo prostě moc. Ale přesto - má to spád a nešlo přestat, ale vlastně jsem se hrozně těšila, až knihu dočtu, otočím se a půjdu dál. Mně jich vlastně obou bylo TAAAAK strašně líto! A ten otevřený/uzavřený konec ty rány ještě víc rozdrásal a možná i trochu soli přisypal. I tak autorkám děkuji za knihu, kterou nešlo odložit.

23.12.2022 4 z 5

Karin Lednická má svůj osobitý a velmi rozpoznatelný styl. Zatímco u beletrie (byť vycházející z pravdy) mi ten styl lehce vadil, tady to sedlo jak... Mnohokrát mi kniha vyhnala slzy do očí.
Je hrozné, že to je jeden z mnoha příkladů hrůz druhé světové války a ještě hroznější, že historie se opakuje, byť o pár set km dál. Nejsem tak naivní, abych si myslela, že teď by to bylo významně jiné. A právě proto je potřeba podobné případy sdílet.

29.11.2022 4 z 5

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Tak tohle bylo velké překvapení! Jakože fakt velké. Hlubokomyslné, nutící k zamyšlení, místy zajímavě lyrické. Nerozumím jen jediné věci - a to klasifikaci YA - za sebe (matku 13letého dítěte) bych řekla, že to je plně vyspělá, artová, nádherným jazykem oplývající kniha, kde jsem se až zajíkala nad inteligentními přirovnáními, ale i humorem a nemohla přestat číst na úkor spánku. Normálně mi ezo-věci vadí, ale tady, tady mělo všechno svůj důvod (nevěřila bych, že tohle někdy já-skeptik napíšu), a vlastně by se dalo říct, že ten důvod je i racionální. Krása. Fakt. Tahle kniha ulpí.

29.11.2022 5 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Wow, konečně kniha, kde se všichni chovají tak nějak nestrojeně a přirozeně, přestože dobově. To bych asi vyzdvihla nejvíc. Cca v polovině knihy jsem pojala podezření, které se postupně ukazovalo jako správné. Přestože jsem přestala zcela číst detektivky, tahle se mi moc líbila. Ikdyž si říkám, že zrovna jako dárek k narozeninám (jako jsem ji dostala já) bych ji tedy s těmi detaily z Almanachu nikomu nedávala...

27.11.2022 4 z 5

Škola ve vesmíru Škola ve vesmíru Scott Seegert

No, jako alternativa k Poseroutkovi, jehož stylu humoru se trochu podobá, je to asi fajn, i pár opravdu vtipných hlášek tam je, ale o "nejvtipnější knize ve vesmíru" tedy trochu pochybuji.
Vlastně ani já dospělá jsem moc nepochopila konec o tom, jak děti zachránily vesmír. Nechám to tedy přečíst děti a třeba mi to vysvětlí.

13.11.2022 3 z 5

Za časů odvahy Za časů odvahy Suzanne Kelman

Měla jsem asi příliš velká očekávání. Existuje mnoho výrazně lepších knih na podobné téma. Vivien nebyla jen zbrklá, to bych jí odpustila, ale vzít věci do vlastních rukou tímto způsobem, na základě emocí (snad to dobře dopadne) a na hulváta už mi přišlo hodně za hranou. Ve výsledku pak příběh Sophie vypadal mnohem uvěřitelněji, ale o něm tak nikam zas tak úplně být neměla, že? Škoda. Za mě trochu promrhaný potenciál.

28.10.2022 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Tak tohle je velký peklo. A ta ambivalence - nelze jinak než dát všechny hvězdy, ale jak se mi to v jádru příčí!
Vůbec nechápu, jak to sakra mohl Orwell už tehdy vědět?
Tato kniha by měla být povinnou četbou všude na světě (a ve vybraných zemích obzvláště). Takovou nadčasovost snad vidím pouze u Karla Čapka.
Děkuji Davidovi Novotnému za fenomenální namluvení audioknihy. Uváděl mě více než týden do hluboké deprese cestou do a z práce. Ale i tak to stalo za to.

26.10.2022 5 z 5

Boss Boss Alexander Stainforth (p)

No. Už jsem četla povedenější MM knihy. Souhlasím s názorem, že Teo šel z bláta do louže, Erik s ním manipuloval dost podobně jako Libor. Obecně zápletka s bývalým byla dost mimo. Autor má dar popisu, ale na dialozích a emoční inteligenci protagonistů by mohl trochu zapracovat.

23.10.2022 3 z 5

Haka za lilii Haka za lilii M. K. Hardy

Ups, tak z této knihy jsem lehce rozpačitá. A přitom je mi to TAK líto. Námět je hezký, zápletka ale vlastně žádná, konec naprosto uspěchaný. Některé dialogy/úvahy mi přišly zbytečné, myslím, že čtenář není úplně nedůvtipný. A to mi vlastně docela kazilo dojem. Škoda.

08.10.2022 3 z 5

Sám mezi všemi Sám mezi všemi Katrin Walldová

No tak toto mi asi nějak nesedlo. MM knihy mě hodně baví, ale autorčin styl mě prostě neoslovil. Zápletka a její rozuzlení je jasné dávno dopředu. Začátek velmi hrubý, opravdu to vypadá, že se na intrech nedělá nic jiného než MM sex. Adamovi se nedá upřít lidskost, ale to je tak všechno. Vztah s Cameronem je velmi rychlý, pro mě nepochopitelný, což by jako jednorázová dávalo smysl, jako partnerství už méně. Konec mi nedával smysl vůbec, vysvětlení bylo překombinované. Nemůžu hodnotit jinak než max. 3 hvězdy.

04.10.2022 3 z 5

Ramsay Ramsay Mia Sheridan

Knihy Mii Sheridam mám ráda. Jsou procítěné, mají zápletku, která nebývá tuctová, knihy nebývají úplně přímočaré. Vždycky ale je na konci nějaké drama, které tady bylo už poněkud překombinované. A pořád to "věřím- nevěřím - věřím - nevěřím -a tak pořád dokola" už bylo trochu moc. Ve finále mě nejvíc bavili Fionn s Eileen.
I tak jsou to ale velmi pěkné a zasloužené 4 hvězdy.

29.09.2022 4 z 5

V pasti V pasti Lydia Strong

Hmmm, na některé slovní obraty si těžko zvykám a tahají mě za oči. Kdo by běžně používal slova jako "již" a "nyní"? Jinak tento příběh se trochu vymyká, neříká nám zhola nic o pohnutkách Jereda být takovým, jakým je. Jinak ale autorka píše zcela civilně a tedy i uvěřitelně, což oceňuji. Asi bych klidně oželela informace "z firmy", jsou tam jakoby navíc, ale jinak je to čtivé a svižné. Za mě to ukončené je a je to tak dostatečné. Prostě že života.

25.09.2022 4 z 5

Temná dcéra Temná dcéra Elena Ferrante

Nejsem si jistá, zda četba v rozhlasu je doslovná anebo zda je to jen adaptace. Ale bez ohledu na to, Elena Ferrante opravdu umí. Zavrtá se do nejhlouběji ukrytých a pečlivě skrývaných pocitů, až nich začne trysat to, co nikdo nechce slyšet a přes svou snahu plout na růžovém obláčku pokrytectví se ty pocity derou ven. Člověk jen z hrůzou čeká, kam až to bude gradovat. Konec mě uplně odrovnal.
Vlastně všemu rozumím, dokážu pochopit všechny strany, kniha je plná uvěřitelných archetypů a tak to vlastně celé dává smysl.
Jinými slovy - mně se to líbilo moc!

21.09.2022 5 z 5