Klamm Klamm komentáře u knih

Totem Totem David Morrell

Znetvořený duše a zohyzdněný těla, malomocných co společnost vyvrhnula.
Tělo jim uhnívá každým dalším dnem, život je pro ně pouhým zlým snem...

(Bez toho hororového nádechu bych se klidně obešel.)

75%

25.07.2018 4 z 5

Jak být líný Jak být líný Tom Hodgkinson

Políček do ksichtu progresivní, výkonné společnosti. Apel na zpomalení a důkladný voraz. Nepotřeboval jsem návod jak být líný, k tomu mám vlohy již od narození. Četl jsem spíše pro povzbuzení. V dnešní prosperující a workoholické době je normou být v pohybu a pokud nejste, mohou se vynořovat výčitky z lelkování a polehávání. Povzbuzení, že povalovat se je OK jsem tedy našel a do určité míry poselství splnilo. S tak extrémním lenošením jaké Hodgkinson podává, však souhlasím pouze tehdy, pokud je v rozumném časovém horizontu vyváženo nějakou smysluplnou prací (která nesmí převažovat). Válet se v posteli každý den až do oběda, může u někoho vést docela dobře k pocitu otupělosti a deprese, který se překlene do zbytku prokrastinujícího dne. Nějaký řád a civilazační návyky přeci jen člověk mít musí. Pro mě pocit spokojenosti pramení vždy z uvědomění si protikladu.

70%

08.07.2018 4 z 5

Životní úklid Životní úklid Margareta Magnusson

Žádnou knihu o úklidu jsem nečetl, ale hádám, že většina z nich je orientovaná ,,sobecky". Něco jako, ukliďte si, vyházejte staré věci, relaxujte, zpomalte, minimalizujte a budete štastní!
Životní úklid je o tom, že v první řadě myslíte na své blízké. Až jednou zemřete aby měli co nejméně starostí s vašemi krámy, které se za život nahromadily. Taková myšlenka mi sedla. Asi tak rok si totiž pokládám otázku, jestli věci které užívám budou užitečné jednou i pro mé děti. Pravděpodobně většina ne. Bude jiná doba, jiné vymoženosti a tím pádem zcela odlišné zájmy. A proto je třeba začít věci třídit a pomalu si za sebou zametat. Když se nestihnu zbavit svých krámů já sám za celý život, proč bych si měl myslet, že to dokáží pozůstalí, kteří mají a budou mít svých starostí dost. A to je myšlenka této knihy.

Podle Margarety nikdy není pozdě. S životním úklidem se dá ale začít i dřív, klidně už od pětašedesáti :-)

PS: Jedna hvězda dolů za občasnou rozkecanost a smysl pro humor který jsem nesdílel.

20.06.2018 4 z 5

Přijde kůň do baru Přijde kůň do baru David Grossman

(Audiokniha)
V dětství jsem se vždycky těšil do cirkusu na klauny. Házeli míčem, dělali kotrmelce, foukali na frkačky a já se smál. Čím jsem starší, tím méně se směju a více si uvědomuji, že smích je často jen náplastí na strhané rysy. O to víc mám dnes raději smutné, zlomené klauny. Takové, kteří mají šrámy na duši. Jako Klaunova zpověď Petra Nováka nebo Šáša Krusty ze Simpsonových.

Komediant Dovele, není sice klasický klaun s červeným nosem, ale jeho show je přesně to o čem mluvím. Na první pohled smích a radost, za oponou ale smutek a hluboká deprese.
Podtrženo skvělým přednesem, vypravěčem Hanušem Borem, před jehož výkonem smekám a díky kterému jsem zařadil tuto audio knihu mezi mé nejoblíbenější.

25.05.2018 5 z 5

Jarní mrtví Jarní mrtví Mons Kallentoft

Oproti předchozím částem série, zde ubylo zmínek o obchodním řetězci Ikea. Bohužel se to nedá říci o stále trvajících, rušivých hlasech ze záhrobí, které se snaží navozovat rádoby mystickou atmosféru. Jinak příjemná oddychovka.
50%

07.05.2018 3 z 5

Guru zemřel Guru zemřel Rabindranath R. Maharaj

Knihu jsem četl před lety. Vrazil mi ji tehdy do ruky zarytý křesťan, když viděl můj zájem o východní nauky. Zřejmě v jejich kruzích koluje jako vhodná medicína pro zbloudilé duše balancujících na hraně temnoty. Musím říci, že tehdy na mě dojem udělala, páč jsem byl (a stále jsem) kromě buddhismu nakloněn i křesťanství, pěkně po vzoru pana Eduarda Tomáše.

Pamatuji si, že jde o příběh mladého hinduisty, který má dle svého pohledu velké výsledky v meditaci. Nicméně i po tom co údajně splynul s vesmírem v jednotu, shledá, že byl oklamán zlými duchy, kteří se zmocnili jeho mysli, když ji přestal kontrolovat (?). Po tomto uvědomění se vydal kázat lidem na západ, že východní nauky jsou podvod, klam a temnota. Jediná cesta k naplnění je přes Ježíše Krista.

Tak a je to. Zde se stal hinduista křesťanem, jinde zase křesťan hinduistou. Každý si jede svoji pravdu a nebe je pořád modrý, voda teče a strom je v lese...

11.04.2018

Hana Hana Alena Mornštajnová

Melancholie...

31.03.2018 5 z 5

Jednoduché rodičovství Jednoduché rodičovství Lisa M. Ross

Jedna z těch knih, u které litujete, že jste na ni nenarazili dříve.

30.03.2018 5 z 5

Přecitlivělost není slabost Přecitlivělost není slabost Ilse Sand

Balzám pro citlivé povahy!

Už si nemusím připadat jako divnej, zpomalenej a lìnej outsider stojící při zdi.
(Tedy vlastně můžu, ale teď mám na to alespoň cejch :-))

12.03.2018 5 z 5

Lekce života Lekce života Elisabeth Kübler-Ross

Spousta příběhů ze života, ve kterých zůčastnění dostali lekci tím, že na ně dýchla smrt. Některé lekce byly opravdu silně emotivní s velkou výpovědní hodnotou a dokázaly své plody přenést i na čtenáře. Komentáře autorů byly občas lehce ve stylu new age, ale v únosné rovině, takže nepůsobily nijak zvlášt rušivě.
Elisabeth Kübler-Ross, patří můj respekt za její celoživotní dílo v oblasti života a umírání.

05.02.2018 4 z 5

Láska a její kat Láska a její kat Irvin D. Yalom

Bylo to velice obohacující, sedět tiše v Yalomově pracovně a sledovat mistra při práci.
Povídková forma byla příjemná. Dávala možnost obsah knihy postupně dávkovat.

22.01.2018 5 z 5

Irvin D. Yalom - O psychoterapii a lidském bytí Irvin D. Yalom - O psychoterapii a lidském bytí Ruthellen Josselson

Anotace knihu vystihuje přesně. Není co dodat.

11.12.2017 4 z 5

Rodinná terapie psychosomatických poruch Rodinná terapie psychosomatických poruch Vladislav Chvála

První třetina knihy byla pro mě spíše vlažnější. Jednalo se o představení autorů, vývoj psychosomatiky a význam jazyka pro vývoj rodinného systému. Čelist mi však spadla, jakmile jsem došel k ústřední myšlence knihy v kapitole Rodina jako sociální děloha. Autoři přicházejí s propracovanou analogií mezi biologickou a sociální dělohou. V textu srovnávají tři výrazné fáze biologického těhotenství s třemi časovými obdobími psychického vývoje dítěte v rodině. Rozvoj osobnosti je v knize detailně rozebrán. Nechybí ani popis vzájemných vazeb mezi jednotlivými členy rodiny a následky různě skrytých disharmonií. Jsou uvedeny i případy z praxe a je až strašidelné, z čeho všeho nemoc může pramenit. Klobouk dolů, co všechno se podaří zkušenému psychosomatikovi rozklíčovat.

I když se zdá, že uvedená analogie do sebe obdivuhodně zapadá, autoři podotýkají, že se jedná jen o určitou hypotézu a inspiraci. A tou pro mě tato kniha nepochybně byla.
90%

29.11.2017 5 z 5

Kurz duševní rovnováhy Kurz duševní rovnováhy Michaela Peterková

Dobré tipy pro zlepšení životního pocitu, ve čtrnácti lekcích. Tradičně jsem opět četl pouze teoretickou část a praktickou minimalizoval na pouhé přemítání nad danými informacemi. I při nedodrženém doporučeném dávkování na mě působil text blahodárně.

28.11.2017 3 z 5

Sedm němých let Sedm němých let Wencke J. Seltzer

Ono v tom dětství se dá nasekat spousta paseky. Když pak člověk vyroste, tak má šrámy na duši hezky potlačené, vytěsněné a jen se žasne, jak že se to chová. A teď babo raď, jak hledat jehlu v kupce sena, jak rozmotat to klubko zauzlené...
75%

09.11.2017 4 z 5

Buddhismus nejen pro chlapy Buddhismus nejen pro chlapy Gerry Stribling

Tak hele chlapy, byl jednou jeden týpek a ten zjistil, že život je utrpení. To utrpení má svou příčinu a jde odstranit. Popsal nám dokonce cestu, vedoucí ke štěstí. Když po ní půjdeme, tak bude pohoda.
Buddhismus vyložený mariňákovo hantýrkou. Stribling se snaží být vtipný (já se nesmál) a věc brát s nadhledem. Nejedná se o nic hlubokého, ale ani plytkého. Jako seznámení se s tématem dostačující.
65%

09.11.2017 4 z 5

Kurz zdravého sebevědomí Kurz zdravého sebevědomí Michaela Peterková

Spousta zajímavých informací a tipů pro zvednutí sebevědomí. Autorka doporučuje číst jednu kapitolu denně, rozjímat nad ní a plnit stanovené úkoly. Ze mě by ale radost neměla. Nedbal jsem ničeho a nacpal do sebe hned čtrnáct dní najednou. Pochopitelně jsem dané domácí úkoly přeskakoval, takže žádná euforie.
Jsem hold více teoretik než praktik a času je málo... :-)

03.11.2017 3 z 5

Cesty z úzkosti a deprese Cesty z úzkosti a deprese Heinz-Peter Röhr

Když mi někdo vysvětluje něco složitého, mám rád přirovnání a metafory. Postupovat dle Komenského rady od jednoduchého ke složitému. Röhr na to jde od lesa a pozvolna. Jeho pararela pohádkového příběhu s duševními neduhami a bolístkami mi přišla čtivá, povzbuzující a teoreticky lehce uchopitelná. Ovšem prakticky...

25.10.2017 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Tepová frekvence zůstala v normálu, ale i tak mě to docela bavilo. Příjemná oddychovka a odreagování.
70%

04.10.2017 4 z 5

Poutníkova kuchařka Poutníkova kuchařka Roman Žižlavský

Říkal jsem si, proč tak laciný název? Při četbě jsem pochopil. Roman vás v knize provede dnešním duchovním supermarketem a pomůže vám vybrat vhodné ingredience pro správné kynutí vašeho duchovního těsta. Výhodou je, že pak nemusíte péct dort jako pejsek a kočička po kterém je vám akorát blbě. Další výhodou je, že kuchařku sepsal člověk z naší rodné kotliny. Tedy s podobnou mentalitou, přehledem současného duchovního dění a s názory které jsou mi velmi blízké.

28.09.2017 5 z 5