Klamm Klamm komentáře u knih

Paměti katovské rodiny Mydlářů v Praze. Díl 2 Paměti katovské rodiny Mydlářů v Praze. Díl 2 Josef Svátek

Stejné grády jako v prvním díle. Poutavý děj a podrobné popisy mučení a poprav. Tentokrát se to jen hemží významnými jmény, které byly za doby Rudolfa II., jistými celebritkami a o které se kat Mydlář v lepším případě alespoň otřel. Jako třeba Edward Kelley, komoří Lang, Jan Jessenius a s ním dalších sedmadvacet pánů, kteří 21.června 1621, na staroměstském náměstí, pohlédli Mistrovi do tváře...

19.03.2020 5 z 5

Paměti katovské rodiny Mydlářů v Praze. Díl 1 Paměti katovské rodiny Mydlářů v Praze. Díl 1 Josef Svátek

Výborné nahlédnutí do kuchyně katovských mistrů. Čteno na krásně zažoutlém papíře z datem vydání roku 1924, což podpořilo atmosféru starých časů.
Příběh nenudí a plyne jako když magnificence pouští žilou.
To vše okořeněno pikantnostmi z mučíren a popravišť, které překvapí svou brutalitou.
Kat je zde kupodivu předkládán jako inteligentní umělec, neúnavně zvelebující své dílo, aby se obecenstvo při popravě řádně bavilo. Po přečtení má pak člověk pocit, jakoby šlo vlastně o pěkné řemeslo za které se není třeba stydět. Pokud se tedy vykonává s řádným fortelem.

06.03.2020 5 z 5

Písečná kosa Písečná kosa Vladimír Körner

Kdo má rád Údolí včel, bude mít rád i Písečnou kosu. Je sice hůře stravitelná, ale jsou tam bílé zdi Jeruzaléma, komtur, Akkon, krvotok, půst, zazdívání zaživa, slepá dívka, spousta pohanů, a mihne se i Armin z Heide...
Dokonce jsou tam i andělé, které ještě nikdo z lidí neviděl...
80%

24.02.2020 5 z 5

Lékař umírajícího času Lékař umírajícího času Vladimír Körner

Někdy jsem se v ději pěkně ztrácel. Postava Jessenia, se přesouvala bez varování z jednoho místa na druhé, jako šachová figura. Dialogy občas matoucí. Nad tím vším ale visela výborná Körnerovská atmosféra s filosofickým nádechem, která mě držela v pohotovosti. Pro umocnění, doplněno seriálem z roku 1983, který je opravdu věrohodným ztvárněním.
70%

15.02.2020 4 z 5

Do pr.…, berte život takový, jaký je Do pr.…, berte život takový, jaký je John C. Parkin

Tak nevím. Podle mě už bylo na toto téma napsáno spousta jiných a lepších knih. Namátkou třeba jen obecně známé Čtyři dohody nebo Moc přítomného okamžiku...
Tohle je pokus o to samé, jen se snahou zaujmout jistou ležérností a rádoby vtipností. Navíc to bylo místy chaotické a nic neříkající.
Za mě, ztráta času a peněz. Do pr****!

02.02.2020 2 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Chlapíci jak z jiného světa. I když dojde na ostrou výměnu názorů, zase se poplácají po zádech a drží pospolu. Podobně jako hrabalovské postavičky ze Slavností sněženek. Dokázalo mě to vnitřně pohladit a pobavit. Opravdu mile napsané. Byla by to výborná divadelní hra.

01.02.2020 5 z 5

Nauč mě milovat Nauč mě milovat * antologie

A to bylo co? Soubor povídek z časopisu Žena a život?
20%

25.01.2020 1 z 5

Konec punku v Helsinkách Konec punku v Helsinkách Jaroslav Rudiš

Příběh mě nijak zvlášť neoslovil, stejně jako punk v době mého dospívání. Jako adolescent jsem z punkových kapel poslouchal snad jen Telex a Ucházim, což byly regionální kapely. Jinak jsem svou rozervanost a hudební entuziasmus projektoval do death metalové kapely, kde jsem sjížděl hmatník kytary od zhora dolů a naopak. Byl jsem prostě metalák. To jsou totiž mnohem lepší kytaristi, než punkáči... :-)
60%

22.01.2020 3 z 5

Zavraždění Ježíše Zavraždění Ježíše Bill O'Reilly

Občas jsem měl pocity jako při sledování dokumentu BBC. Co se týká Ježíšova učení, tak v podstatě nic nového. Obohacují je ale snaha o zachycení tehdejších reálií, okolností a pohledu na to, co se dotyčným asi honilo hlavou.
Pokud mám autorům věřit, tak odvedli dobrou práci. Primárně čerpali z evangelií a Josepha Flavia. Dále pak z mnoha různých historických zdrojů, které jsou v závěru uvedeny. Přínosem je i doslov, kde se dozvídáme následné osudy osob, participujících kolem Ježíše.
Pro umocnění jsem ještě shlédl kontroverzní film Umučení Krista, kde nám Mel ukázal, že to opravdu bolelo. I když z mého pohledu, to v určitých momentech přeháněl. Například kříži, který si zubožený Ježíš nesl, bych více věřil tomu, který je uveden v knize. Tam se jednalo pouze o příčný trám o váze cca 25kg. Nebo při křižování ve filmu, Ježíše už přibitého, i s křížem otočili, aby mohli zahnout hřeby. V knize se oproti tomu uvádí, že ohýbat hřeby se nesmělo, páč měli být z úsporných důvodu znovu použity atd.

29.12.2019 5 z 5

Potichu Potichu Jaroslav Rudiš

Nikdo už nebude trpět, spasím je všecky. Celý svět...
Chápal jsem tě Vladimíre a držel ti palce!
85%

22.12.2019 5 z 5

Pověst Pověst Jiří Fried

Další klukovina z Prachatic. Oproti Létu v Altamiře, kde se děj odehrává po celém městě a okolí, je zde příběh situovaný pouze do historického jádra. To ale vůbec nevadí. Je to super, stoupnout si dnes před barák, který byl podle pověsti opředen tajemstvím.

18.12.2019 5 z 5

Léto v Altamiře Léto v Altamiře Jiří Fried

Je ostuda, že jako prachatický rodák jsem objevil tuto knihu až ve svých 45 letech!
A je s podivem, že jí spousta lidí v Prachaticích (Záhoří) vůbec nezná.
Přitom právě pro místní, je určena. Příběh o přátelství dvou chlapců, kteří tráví letní prázdniny běháním po lese se nijak zvlášť neliší od ostatních klukovských knih. Širokou veřejnost asi moc neosloví. Co dělá ale v mých očích knihu výjimečnou, je právě místo, kde se děj odehrává. Génius loci! Reálně, až magicky, přede mnou ožilo mé rodné město v roce 1937. Přenesl jsem se v čase na místa, kudy běžně chodím a potkával postavičky a osudy, které dnes už pamatuje opravdu jen pár nejstarších. Lidi a jména odvál čas, většina míst ale dosud zůstává. Městečko si žilo svým životem, protkané maloobchody, živnostníky a lidmi, kteří se vzájemně znali. Žádný automobilový ruch, mrtvé náměstí a neosobní supermarkety.
Oproti tomu, ale tehdy začali do prosluněné a poklidné atmosféry prosakovat nastupující henleinovci. A do mého narození, zbývalo 38 let...

P.S.: Škoda, že už Jiřího Frieda v našich ulicích nepotkám. Vzdal bych mu díky za zakonzervování tehdejších časů.

15.12.2019 5 z 5

Lars láme kosti Lars láme kosti Daniel Gris

Co se týká obsahu, nemám co vytknout. Bavilo mě to sice méně, než první díl, ale pořád je to pěkně napsaná krimoška. Jen na ten obal, si pořád nemůžu zvyknout.
Je příjemné, že se jedná o příběh bez brutalit a potoků krve, za to autorovi palec nahoru. Ale s takovým názvem a obalem, bych přeci jen očekával více zlomenin, než jen jeden nos a prstík u ruky. Ale možná je to jen nějaký druh žertu, který nechápu.
70%

07.12.2019 4 z 5

Marketa Lazarová: Studie a dokumenty Marketa Lazarová: Studie a dokumenty Petr Gajdošík

Obohacující kniha pro fajnšmekry. Některé části pro mě byly náročné a musím říci i postradatelné. Pro studenty filmové školy by to ale měla být povinná četba. Je to pocta Františkovi a jeho geniálnímu počinu.
Velké díky patří Petrovi Gajdošíkovi, za jeho entuziasmus. Nikdo už neudělá hlubší sondu a rozbor filmu Markéta Lazarová!

23.11.2019 5 z 5

Posedlost Posedlost Neil Cross

Ale jo, dobrý. Trochu bych ale ubral na brutálnosti, která je teď u současných autorů v módě, jakoby se snažili zakrývat případné nedostatky svých kvalit ( viz komentář uživatele Marlowe). No a nechci spoilerovat, ale konec mi přišel trochu nelogický.
75%

23.11.2019 4 z 5

Síla introvertů Síla introvertů Sylvia Löhken

Jelikož se pozoruji už delší dobu, nehnul jsem ani brvou nad výsledkem dotazníku, který mě rozklíčoval jako čistokrevného introverta. Navíc o sobě vím, že jsem ještě říznutej melancholikem. Prostě černá žluč převažuje. Ale tak nějak se s tím pořád učím žít. Jak se píše v knize, nejdůležitější je poznat sám sebe a bez výčitek zohledňovat své potřeby. A pokud to někdo z okolí netoleruje, tak mi může víte co...

03.11.2019 3 z 5

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Petra Vejvodová

Je dobře, že takové knihy vznikají.
Kritické myšlení by mělo být aktuální téma. Vždyť ,,Bláznivin se dnes rozsévá nazdařbůh..." a my
už jsme schopní věřit opravdu kdejakè kravině (nechci jmenovat).
Schválně, jestli někdo pamatuje časopis Hrom, z devadesátých let? Bylo to vtipné, ale našli se i jedinci, kteří tomu skálopevně věřili. A to byl jen plátek, s omezenou dostupností čtenářů. Co pak napáchají globální zprávy vložené na net, které se šíří rychlostí blesku...

28.10.2019 4 z 5

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

Obálka klame! Když opomenu, že Lars poslouchá Metallicu, viděl bych ho na obalu spíš s kloboukem a cigárem, jako detektiva staré školy z noirových filmů a ne jako MMA zápasníka. Řízná krimi z Prahy také nesedí. Čekal bych pod tím více rvaček v metru, přestřelek na Václaváku, honiček po Národní, a mučeníčka, kdekoliv v srdci Evropy. Bohužel identifikace popsaného prostředí v knize, ve kterém se příběh odehrává, by nevydedukoval snad ani Lars.
A teď pozitiva, která převládají. I když se jedná o českou krimi, uvítal jsem absenci českých jmen (nevím proč, ale v tuzemských krimi, mě nějak iritují). Vyprávění plynulo pozvolna a příjemně.
Postavy přibývaly, aniž bych se v nich ztrácel. Za mě příjemná oddychovka. Poslední stránka v pohodě a na pokračování se těším.

P.S.: Líbilo se mi pojmenování, budoucí bejvalka.
80%

24.10.2019 4 z 5

Belmondo Belmondo Philippe Durant

Podrobný životopis Belmondova opravdu pestrého života. Spousta pikantností ze zákulisí jeho filmů i soukromí.
Pěkné kvítko, s obdivuhodnou pozitivní energií a elánem do života, je ten Bébel (prý tu přezdívku nemá v lásce). Musela to s ním být pěkná jízda. Osobně bych tu jeho sangvinickou povahu nedával. Ty věčné kanadské žertíky, stěhování, či vyhazování nábytku z oken hotelů, kaskadérské vylomeniny atd. Nicméně, po přečtení mi vychází jako sympatický, vtipný, férový chlápek, co bral od života maximum a kterému i nadále fandím.

14.10.2019 5 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Bavilo mě to tak něco mezi Selským barokem a Rybí krví. Dozvěděl jsem se o prvním nadšeném aviatikovi, Fučíkovi Kudličkovi, kterého jsem neznal a který byl dle záznamů pěknej borec. Těšila mě také postava spisovatele Davida Žáka, kterého mám tu čest osobně znát. Škoda jen, že se děj neodehrával více na pozemku v Novohradských horách.
75%

30.09.2019 4 z 5