Klamm Klamm komentáře u knih

Těžký boty to vyřešej hned Těžký boty to vyřešej hned Filip Vávra

Pro dnešního pivního taťku, který v devadesátkách s holou hlavou a bombrem proháněl po Praze ,,rákosníky a cikány" to může být skvělé nostalgické počtení. Určitě by tam poznal většinu svých spojenců a dnes už zaniklých hospod. Nezasvěceným mimopražským, budou rezonovat snad jen jména Fanánek, Landa a Matásek.
Ano, poslouchal jsem při četbě Orlík a jako muzikant ocenil jeho nápaditost, rytmičnost a nakřáplý zvuk kytary. Vyhledal jsem si také koncert ve Bzenci.... Ale také jsem hned potom poslouchal mého oblíbeného Alpha Blondyho, kterej je černej jak Martensky a na jehož album Jerusalém nedám dopustit.
I nadále se snažím oprostit od jakýchkoliv ideologií!

11.01.2023 4 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Sakra, nějak moc jsem se do toho vžil...
100%

24.12.2022 5 z 5

Hlad / Žízeň Hlad / Žízeň Jozef Karika

Nechci machrovat, ale že bych se bál, to ne. U Kariky mám raději Mafiánskou ságu, než horory. Po první povídce Hajej, jsem měl pocit jako kdybych sledoval Velmi uvěřitelné příběhy od Igora Chauna. Musím ale uznat originální styl, nápaditost a fenomenální popis metafyzických stavů. Nicméně po pár povídkách, mi žlutá větrovka a vysoký černý muž z dlouhými prsty začali lézt na nervy.

18.12.2022 4 z 5

Lars mele maso Lars mele maso Daniel Gris

Pro mě zatím nejlepší Lars. Už si ani nevzpomenu, kdy jsem se u knihy tak bavil. Hlášky, jsou jako z Posledního skauta.
Akorát od chvíle, kdy jsem se dočetl, že je zeměkoule přetěžována betonovými stavbami a za chvíli se utrhne, začínám mít noční můry :)).
95%

02.12.2022 5 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Jako melancholikovi, mi to věčné vrtání se v minulosti sedlo.
80%

03.11.2022 4 z 5

Děti poslouchají Pink Floyd Děti poslouchají Pink Floyd Alexander Gorkow

Chvílema jsem měl záblesky do svého dětství, kdy se u nás s bratrem začal rodit náš entuziasmus pro hudbu. Tenkrát nebyl takový přetlak a jedna deska nebo kazeta se poslouchala do nekonečna. A stejně tak kouzelné to měli sourozenci Gorkowovi. Po další stránce, mě příběh moc nezaujal. Občas mi to přišlo jako vyprávění Petra Bajzy. Přesto je celkový dojem díky zmíněným flasbackům, Pink floydům a epilogu, spíše kladný.

15.10.2022 3 z 5

Povznesení Henryho Wilta Povznesení Henryho Wilta Tom Sharpe

Bohužel jsem už nějak nedovedl docenit intoušský anglický černý humor. Může to být také ale způsobeno tím, že od přečtení prvního dílu, který byl super, utekl už nějaký ten pátek a mé IQ začalo mít nezadržitelnou klesající tendenci...
50%

06.10.2022 3 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Knihy u kterých se čtenář přenáší z jedné hlavy do druhé a sleduje dva různé pohledy na jednu situaci mám rád. V tomto příběhu se jedná jen o pohled dcery a matky (která mě mimochodem hrozně iritovala). A jelikož jsem zmlsaný Petrou Soukupovou, která je v tomto směru mistr a zvládne všechny hlavy v rodině, cítil jsem se tady trochu ochuzen. Ale i tak to bylo dobrý.

23.09.2022 4 z 5

Pokušení svatého Antonína Pokušení svatého Antonína Gustave Flaubert

Snové, plné historických jmen, sekt a náboženských směrů, o jakých jsem ještě neslyšel. Z vědomostí mi toho moc nezbylo, zůstal jen pocit.
Už po přečtení dvou písařů, jsem smeknul před Flaubertovymi vědomostmi a sečtělostí. V jeho době bez internetu, musel v knihovnách a archivech strávit moře času. A taky musel být hrozná bedna...

20.09.2022 4 z 5

Kalibův zločin Kalibův zločin Karel Václav Rais

Paráda! Takové příběhy ze života
dokážou oslovit víc, než současné, nereálné, překombinované, bizarní a rádoby šokující nesmysly.
Jak se proti chlapovi spojí manželka s tchýní, tak to smrdí průserem. To platilo tehdá a platí to i dnes. Mé rodinné vztahy jsou naštěstí v pořádku, ale Vojtu Kalibu jsem chápal. Ten tlak na jeho hrudi a to dusno, které se v něm vzdouvalo...
Sakra, jak já ho chápal!

09.07.2022 5 z 5

1063 dnů s Karlem Krylem 1063 dnů s Karlem Krylem Markéta Matoušková (Zítková)

Pořád mi nejde do hlavy, jak takové pískle, mohlo být ve vztahu s tak vyzrálým bardem.
Však ono také, jak je cítit z tohoto bulvárku, společnou řeč ani moc neměli. Jedná se spíš o hromadu rádoby intimit, plyvané na Karlovu hlavu. Pro každého fanouška je samozřejmě lákavé podívat se do kuchyně svého idolu. Ovšem, čemu ale věřit? A navíc, za údajně poslední milenku, se vydává další lovkyně Dagmar Světlovská, vyznávající filozofii Guru Járy. Ta o Markétě Matouškové tvrdí, že to byla jen pomatená fanynka, která Karlovi nedala pokoj a neustálé se vtírala o jeho přízeň.
Nebudu soudit, ať se baby poperou. Naučil jsem se oddělovat osobní a umělecký život u jakéhokoliv umělce.
Osobně si myslím, že bych si s Karlem pro jeho věčnou opozici asi moc dobře nepokecal. To ale neznamená, že se nechám ochudit o jeho poezii a písně, které pořád žeru!

08.07.2022

Byly tady, a už nejsou Byly tady, a už nejsou Haylen Beck (p)

Oddychovka s dobrým námětem. Co více o knize napsat... Byla tady, a už není

20.05.2022 3 z 5

Tak akorát Tak akorát Jostein Gaarder

Téma dobré, pár typických gaarderovskych záblesků, ale oproti předcházejícím knihám málo rozvinuté. Jakoby Gaarder začal vykrádat sám sebe, nebo se nechal vyhecovat kámošema v hospodě u piva: ,,Hele vole, vsadíme se, že do zítřejšího rána nestihneš nic vypotit!"
Že by mistrovi docházeli patrony?

17.04.2022 3 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Díky za rozšíření obzorů. Myslím, že až budu příště zase svačit u pramene Vltavy, bude mi rohlík lehce drhnout v krku.
75%

10.04.2022 4 z 5

Nevyžádané rady mládeži Nevyžádané rady mládeži Marek Vácha

Naléhavé a ostré jako břitva. Občas mi to ale přišlo jako volání o pomoc, kdy Marek prochází krizí středního věku a snaží se ještě chytit ujíždějící vlak. Hlídat si každou minutu života, aby nepadla v niveč, mi přijde zbytečně křečovité. Některé myšlenky jsou super a rozhodně by si je dnešní teenageři měli přečíst a zadumat nad nimi. To by ale nejdřív museli utnout surfování po síťi...

05.04.2022 4 z 5

Černá hra Černá hra Jozef Karika

Bez příkras, přímo k jádru věci. Ve stínu mafie mi přišlo lepší, ale možná je to jen tím, že jsem ještě nevěděl do čeho jdu. Tady je styl podobný a je to v podstatě také o tom, jak se z ,, normálních" lidí, stávají pod vlivem okolností bezpáteřní svině. Škoda, že v mafiánské sérii v ČR už nic nevyšlo. Naštěstí ale docela rád poslouchám slovenštinu, takže jdu do pokračování v audioknize.
80%

04.04.2022 4 z 5

Ve stínu mafie Ve stínu mafie Jozef Karika

Ta syrovost mě bavila, dávala tomu pořádný říz. Jako když si přidáte do polévky lžíci chilli.
90%

16.03.2022 5 z 5

Démon ze sídliště Démon ze sídliště Iva Hadj Moussa

Dějová linka je taková limonáda. Co se ale cení, je metal, vulgarismy a nitro citlivého metaláka. Dobrej flashback do dopívajících let. Také jsem poslouchal metal a dokonce ho i vytvářel v deathmetalové kapele. Black jsem moc neposlouchal, ale v naší kotlině, pro mě byli značkou tohoto žánru Masters hammer, Fata morgána a Root. Ve světě byl největším satanášem Glen Benton s vypáleným obráceným křížem na čele se skvělým albem Legion. Právě s ním jsem začátkem devadesátých let četl rozhovor, kde se dušoval, že s oblibou střílí na zahradě veverky a že až dosáhne věku 33let (Kristova léta), spáchá sebevraždu. Tak jsem se na ten slib tolik let těšil, no a co myslíte? No jasně, dnes je mu 54, běhá tady pořád a je hrozně zlej. Komu by se taky chtělo do pekla,že? Mě díky němu došlo, že ve většině případů (včetně kluků z knihy), jde v tak mladém věku spíše o pózu a hlavním motorem je touha tvořit hudbu a dostat to ven. A ve vnitřním světě to bublá hormonama, emocema a hledáním místa ve světě. Fuj, to byly ale starý dobrý časy...
75%

PS: Škoda, že v místě, kdy zakopne jeden z metlošů na hřbitově o konev, nezařve: ,,Kurva! Vracejte konve na místo!!!" Úplně se to tam nabízelo.

05.02.2022 4 z 5

Chata 1879 Chata 1879 Josef König

Je mi líto, ale nebavilo mě to. Byla to spíš taková povídka. Terapie na kterou jsem se těšil se nedostavila. Přišlo mi to takové povrchní, nerozvinuté, spíchnuté horkou jehlou. Něco v tom smyslu, jako když se řekne:,, Hup na krávu a je tele"

02.02.2022 2 z 5

Spící panna Spící panna Jeffery Deaver

V první třetině dobrý rozjezd, dobré téma (sériový vrah, sekty, řeč těla...). Druhá třetina se zbytečně vlekla a pomalu začínala nudit (hodně keců, málo akce). Poslední třetina začala přitahovat pozornost, i když množství kotrmelců, působilo spíš jako snaha o zachování značky, Deaver.

02.01.2022 3 z 5