kivera kivera komentáře u knih

Zhltla jsem za tři dny. Skvěle a poutavě napsané.

19.06.2012 5 z 5

Jak žít s neurotickou kočkou Jak žít s neurotickou kočkou Stephen Baker

Tato humorná knížka by neměla chybět v knihovně žádného kočkomila. Jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Vše dokonale odpozorované a popsané. Jako spolubydlící (nedovoluji si napsat majitelka) tří kočičáků, vím, o čem mluvím. :-)

Zde malá ochutnávka:
„Test na pohotovost vám prozradí, je-li vaše kočka bystrá.
Bystrá kočka otevře jedno oko, jestliže na ni dostatečně hlasitě zařvete. A nechá je otevřené několik vteřin.
Výjimečně bystrá kočka, když s ní mluvíte, otevře oči obě. A počká na vás, až domluvíte, co jste chtěli říct, než je zase zavře.
Průměrná kočka neotvírá oči vůbec.“

28.05.2012 5 z 5

Hlasy pro němou tvář Hlasy pro němou tvář Alice Oppová

Tato malá útlá knížečka nutí k zamyšlení jak se lidé chovají ke zvířatům. Vybírám jen pár výroků slavných osobností, které mi mluví z duše.

Aristoteles: Zvíře má duši.

Charles Darwin: Zvířata mají stejné pocity jako člověk: radost a bolest, štěstí a neštěstí. Tato hnutí mysli je postihují ve stejné míře jako nás.

Henry Fielding: Nic nečiní člověka lidštějším, než láska ke zvířatům.

Christian Morgenstern: Bude třeba celých věků lásky, abychom zvířatům splatili služby, které nám poskytují.

Francois Rabelais: Věda bez svědomí je zhouba duše.

Henrik Ibsen: Je nepřípustné, aby vědci týrali zvířata k smrti.

28.05.2012 5 z 5

Zpěvy staré a nové Číny Zpěvy staré a nové Číny Bohumil Mathesius

Má oblíbená od Li Poa:

Tři kumpáni

Jasmínu loubí. Sedím u vína,
zve dobré druhy dobrá hodina —
a já jsem sám. Vtom náhle nad strání
kulatý měsíc se mi uklání, já jemu.
Se mnou v modrý nebes klín můj kývá stín.
Společnost poklonami nešetří —
tak byl jsem sám, a teď jsme tři.

Chce měsíc pít. Jak mám ti podat číš?!
Stín zdvíhá pohár. Copak nevidíš,
že dneska za vás za oba
pít musí moje hříšná nádoba?

Co je to ale, chlapci rozmilí?
Já piju — vy jste z toho opilí!
Měsíc se motá, žvatlá ke stínu,
ten se snítkou zas tančí jasmínu,
jen já tu sedím klidně při víně,
jim připíjím a dobré hodině.

Tož loutnu sem — a píseň se mnou noťte,
pak na kutě mě, chlapci, doprovoďte,
vždyť do jedné se vejdou postele
kumpáni světlé noci veselé.

A zejtra navečer, až první hvězdy vzplanou,
u vína v loubí, chlapci, na shledanou!

24.05.2012 4 z 5

Bahasa Indonesia / Učebnice indonéštiny / Indonesian language Bahasa Indonesia / Učebnice indonéštiny / Indonesian language Miroslav Oplt

Po dlouhou dobu to byla jediná učebnice tohoto zdánlivě jednoduchého jazyka. Výborná učebnice, i když transkripce již je zastaralá, což může být poněkud matoucí.

24.05.2012 5 z 5

Čuk a Gek Čuk a Gek Arkadij Gajdar (p)

Pokud si pamatuju, byla to první knížka, kterou jsem přečetla. Takže k ní mám trochu sentimentální vztah.

11.04.2012 3 z 5

Slovenské rozprávky 1 Slovenské rozprávky 1 Pavol Dobšinský

Na tuhle knížku ráda vzpomínám. Když jsem byla malá, táta mi z ní četl a překládal před spaním.

Boříkovy lapálie. Druhý sešit Boříkovy lapálie. Druhý sešit Vojtěch Steklač

Tuhle úžasnou partu rošťáků mám moc ráda. V dětství jsem knížku přečetla nejméně 10x.

09.04.2012 5 z 5

Potulný lovec. Román z lišákova života Potulný lovec. Román z lišákova života Karel Nový (p)

MIrko Hanák patří k mým nejoblíbenějším ilustrátorům. Pár tahy štětce dokáže vytvořit nádherné obrázky.

09.04.2012 4 z 5

Toulky ve stínu křídel Toulky ve stínu křídel Ludvík Mühlstein

Nádherné barevné ilustrace Jiřího Krásla.

V říši obrů V říši obrů Jan Leopoldovič Larri

Krásná knížka, za zmínku stojí i celostránkové barevné ilustrace Josefa Kremláčka.

Chumelí se, chumelí Chumelí se, chumelí Václav Fischer

Krásné básničky pro menší děti, u každé básničky celostránková ilustrace od Jana Karpaše. Velmi půvabná knížka.

09.04.2012 4 z 5

Tábor u tajné jeskyně Tábor u tajné jeskyně Branko Ćopić

Jedna z mých oblíbených knížek v dětství.

Světe, div se Světe, div se Miloš Macourek

Půvabné básničky. Knížka obsahuje nádherné celostránkové ilustrace Adolfa Borna. Moje oblíbená knížka z dětských let.

Tibetská kniha mrtvých Tibetská kniha mrtvých Mistr Padmasambhava

Doporučuji předmluvu a fundovaný komentář a poznámky našeho předního tibetologa prof. Josefa Kolmaše.

Tibet Tibet Sven Hedin

Velmi poutavě popsané putování do pro nás stále tajemného Tibetu. Krásné ilustrace autora.

Házím ti laso, kamaráde Házím ti laso, kamaráde Josef Pecinovský

Když tahle povídka vyšla někdy v polovině 90. let v Ikarii, byla to bomba. Neotřelý nápad, neuvěřitelný spád. Prostě jedním slovem nářez! Považuji ji za nejlepší českou sci-fi povídku, který byla kdy napsána. Ostatní povídky autora už mě tak nebavily.

05.04.2012 5 z 5

Matyáš Sandorf - Nový hrabě Monte Christo Matyáš Sandorf - Nový hrabě Monte Christo Jules Verne

Moje nejoblíbenější verneovka. Dostala jsem ji na základce pod stromeček k vánocům a přečetla jsem ji během svátků.

Příběhy Artura Gordona Pyma Příběhy Artura Gordona Pyma Edgar Allan Poe

U mě to bylo naopak. Přes tuto knížku jsem se dostala k verneovce Ledová sfinga.

Mravenci Mravenci Bernard Werber

Po přečtení téhle knížky už se budu na mravence dívat mnohem pozorněji. Originální nápad, poutavě napsáno.