kivera

Den TrifidůDen TrifidůJ. Wyndham (pseudonym)

Jedna z mých nejoblíbenějších knih.

Zpěvy staré a nové ČínyZpěvy staré a nové ČínyBohumil Mathesius

Má oblíbená od Li Poa:

Tři kumpáni

Jasmínu loubí. Sedím u vína,
zve dobré druhy dobrá hodina —
a já jsem sám. Vtom náhle nad strání
kulatý měsíc se mi uklání, já jemu.
Se mnou v modrý nebes klín můj kývá stín.
Společnost poklonami nešetří —
tak byl jsem sám, a teď jsme tři.

Chce měsíc pít. Jak mám ti podat číš?!
Stín zdvíhá pohár. Copak nevidíš,
že dneska za vás za oba
pít musí moje hříšná nádoba?

Co je to ale, chlapci rozmilí?
Já piju — vy jste z toho opilí!
Měsíc se motá, žvatlá ke stínu,
ten se snítkou zas tančí jasmínu,
jen já tu sedím klidně při víně,
jim připíjím a dobré hodině.

Tož loutnu sem — a píseň se mnou noťte,
pak na kutě mě, chlapci, doprovoďte,
vždyť do jedné se vejdou postele
kumpáni světlé noci veselé.

A zejtra navečer, až první hvězdy vzplanou,
u vína v loubí, chlapci, na shledanou!

24.05.2012

Jak žít s neurotickou kočkouJak žít s neurotickou kočkouStephen Baker

Tato humorná knížka by neměla chybět v knihovně žádného kočkomila. Jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Vše dokonale odpozorované a popsané. Jako spolubydlící (nedovoluji si napsat majitelka) tří kočičáků, vím, o čem mluvím. :-)

Zde malá ochutnávka:
„Test na pohotovost vám prozradí, je-li vaše kočka bystrá.
Bystrá kočka otevře jedno oko, jestliže na ni dostatečně hlasitě zařvete. A nechá je otevřené několik vteřin.
Výjimečně bystrá kočka, když s ní mluvíte, otevře oči obě. A počká na vás, až domluvíte, co jste chtěli říct, než je zase zavře.
Průměrná kočka neotvírá oči vůbec.“

28.05.2012

Zaklínač: Věčný oheňZaklínač: Věčný oheňAndrzej Sapkowski

Povídky o Zaklínačovi nemají chybu. Skvělé čtení.

MravenciMravenciBernard Werber

Po přečtení téhle knížky už se budu na mravence dívat mnohem pozorněji. Originální nápad, poutavě napsáno.

Krev elfůKrev elfůAndrzej Sapkowski

Patří k mým nejoblíbenějším ságám. Trochu mě zklamal konec celé ságy. Připadalo mi, že ho autor trochu rychle utnul.

04.04.2012

Strach v hrsti prachuStrach v hrsti prachuJohn Ives

Patří k mým oblíbeným knížkám. Pěkná "drsárna".

TibetTibetSven Hedin

Velmi poutavě popsané putování do pro nás stále tajemného Tibetu. Krásné ilustrace autora.

06.04.2012

Tibetská kniha mrtvýchTibetská kniha mrtvýchMistr Padmasambhava

Doporučuji předmluvu a fundovaný komentář a poznámky našeho předního tibetologa prof. Josefa Kolmaše.

06.04.2012

Setkání s RámouSetkání s RámouArthur Charles Clarke

První díl cyklu. Patří k tomu nejlepšímu, co Clarke napsal. Další díly už byly slabší. Poslední díl jsem ani nedočetla.

Potopa I.Potopa I.Henryk Sienkiewicz

Prostřední a nejlepší díl trilogie.

PahorekPahorekRay Rigby

Výborná knížka a stejně skvělý film.

MaydayMaydayThomas H. Block

Pamatuju si, jak jsem tuto knížku zoufale sháněla, protože byla všude vyprodaná. Velmi poutavě napsané, přečetla jsem ji na jeden zátah.

05.04.2012

Hlasy pro němou tvářHlasy pro němou tvářAlice Oppová

Tato malá útlá knížečka nutí k zamyšlení jak se lidé chovají ke zvířatům. Vybírám jen pár výroků slavných osobností, které mi mluví z duše.

Aristoteles: Zvíře má duši.

Charles Darwin: Zvířata mají stejné pocity jako člověk: radost a bolest, štěstí a neštěstí. Tato hnutí mysli je postihují ve stejné míře jako nás.

Henry Fielding: Nic nečiní člověka lidštějším, než láska ke zvířatům.

Christian Morgenstern: Bude třeba celých věků lásky, abychom zvířatům splatili služby, které nám poskytují.

Francois Rabelais: Věda bez svědomí je zhouba duše.

Henrik Ibsen: Je nepřípustné, aby vědci týrali zvířata k smrti.

28.05.2012

Zpráva od nebožtíkaZpráva od nebožtíkaJ. Chmielewska (pseudonym)

Tuhle knížku jsem přečetla na jeden zátah. Skvělá parodie na detektivky, která patří k mým nejoblíbenějším knížkam. Asi nejlepší knížka od Joanny Chmielewské, která v češtině vyšla.

04.04.2012

To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl)To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl)J. Herriot (pseudonym)

Zábavné, občas dojemné, psáno s obrovským nadhledem a humorem. Je to moje srdeční záležitost. Když mám špatnou náladu, tahle knížka nikdy nezklame.

Deník Bridget JonesovéDeník Bridget JonesovéHelen Fielding

Co dodat. Miluju knížku i film.

Vládci stínůVládci stínůRoger Zelazny

Asi nejlepší dílo Rogera Zelaznyho. Více se mi líbilo prvních pět dílů. Druhá polovina je už poněkud rozvláčnější.

04.04.2012

Piknik u cestyPiknik u cestyArkadij Strugackij

Skvělá atmosféra, napínavý děj. Asi nejlepší knížka od Strugackých, kterou jsem četla.

04.04.2012

Pahorek z pískuPahorek z pískuRay Rigby

Slabší než Pahorek.

Signály z MěsíceSignály z MěsíceHorst Müller

Tendenční a tuctový sci-fi román, ale mám k němu poněkud sentimentální vztah, protože to byla moje první sci-fi knížka, kterou jsem četla, když mi bylo asi 10 let. Proto knížku nadhodnocuji, tehdy se mi velmi líbila. Knížka měla pokračovat dílem Návštěva na Ganymedu, která ale v češtině nikdy nevyšla. Léta jsem se ji snažila sehnat do své sbírky sci-fi knih.

Diamantový trůnDiamantový trůnDavid Eddings

První díl trilogie Elenium. Vtipné, skvělá atmosféra, výborně prokreslené charaktery. Na ni navazuje další fantasy trilogie Tamuli. Jedna z mých nejoblíbenějších fantasy ság. To si prostě nesmíte nechat ujít.

Nefalšovaná kočkaNefalšovaná kočkaTerry Pratchett

Tuhle útlou knížečku miluju. Dokonale odkoukané a popsané chování kočičích miláčků. Povinná četba pro všechny kočkomily. :-)

Říkali mi LeniŘíkali mi LeniZdeňka Bezděková

Silné téma, poutavě a citlivě napsáno. Poprvé jsem ji četla na základce. Četla jsem ji několikrát, konec vždy obrečím.

05.04.2012

Skleněný pavoukSkleněný pavoukJ. Garen (pseudonym)

Knížky o Marku Stoneovi a androidu Rayovi jsou dobrým oddechovým čtením na cesty. Není to nic světoborného, ale ani to neurazí, a třeba v autobuse pak cesta s takovouto knížkou ubíhá mnohem rychleji. :-)

05.04.2012

Matyáš Sandorf - Nový hrabě Monte ChristoMatyáš Sandorf - Nový hrabě Monte ChristoJules Verne

Moje nejoblíbenější verneovka. Dostala jsem ji na základce pod stromeček k vánocům a přečetla jsem ji během svátků.

05.04.2012

Tábor u tajné jeskyněTábor u tajné jeskyněBranko Ćopić

Jedna z mých oblíbených knížek v dětství.

09.04.2012

Chumelí se, chumelíChumelí se, chumelíVáclav Fischer

Krásné básničky pro menší děti, u každé básničky celostránková ilustrace od Jana Karpaše. Velmi půvabná knížka.

09.04.2012

Potulný lovec. Román z lišákova životaPotulný lovec. Román z lišákova životaK. Nový (pseudonym)

MIrko Hanák patří k mým nejoblíbenějším ilustrátorům. Pár tahy štětce dokáže vytvořit nádherné obrázky.

Slovenské rozprávky 1Slovenské rozprávky 1Pavol Dobšinský

Na tuhle knížku ráda vzpomínám. Když jsem byla malá, táta mi z ní četl a překládal před spaním.