Kiszoun Kiszoun komentáře u knih

Temná strana slunce Temná strana slunce Terry Pratchett

O kus lepší než Strata. Není to tak upjaté a přehnaně technické jako Pratchettova prvotina na poli sci-fi, ale má to spíš blíž ke knihám ze Zeměplochy (co se stylu psaní týče). Rozhodně doporučuji každému skalnímu fandovi Sira Terryho... Ale musíte mít setsakramentské štěstí a dokonale se vyznat v P matematice, abyste to měli šanci sehnat v antikvariátu :-)

26.06.2018 5 z 5

Strata Strata Terry Pratchett

Velice zajímavý kousek z pera Terryho Pratchetta. Na jednu stranu tam člověk vidí zeměplochu a fantasy prvky, na stranu druhou se brodí po pás v béčkovém sedmdesátkovém sci-fi (má představivost si jasně vybavila kulisy starého Doctora Who a já tak tuze nerad 70. léta). Když se přes tento fakt přenesete, jedná se o velmi dobré dílko a závěr je opravdu strhující, ale je jednoduché se v něm trochu zamotat. Za mě oprávněné 4 hvězdy (3 za knihu +1 za Pratchetta a jeho, mi na míru šitý styl psaní :P )... A letím na Temnou stranu slunce!

03.06.2018 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Ke knihám jsem se dostal náhodou, protože jsem přečetl všechno od Glukhovskeho a na znovučtení Zeměplochy jsem neměl moc chuť a nebudu kecat, knížka trčela v knihkupectví ve slevě, tak jsem to riskl :-)
Co se mi dostalo mě mile překvapilo. Krásně "barevný" svět, ve kterém poslední lidé přežívají apokalypsu v podzemním Silu (skoro jako ve filmu Sexmise), jakožto semena budoucí civilizace. Zavedený systém je ovládán loutkami a jakákoliv rebélie, či jen zatracená myšlenka na to, co se nachází za dveřmi přechodové komory, končí vyhoštěním do zamořeného venku, kde dotyčný očistí objektivy kamer a zemře... Škoda jen, že když se dá pár hlav dohromady, tak se systémy hroutí a že je hlavní hrdinka tvrdohlavá jak mezek, tak se bortí nejen systémy ale i betonová monstra zapuštěná v několikakilometrové hloubce v zemi.

02.11.2017 5 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Pěkný závěr dystopické trilogie Silo. Čtivé, akční, ale... Některé věci jsou jakoby uspěchané, klidně si mohl Hugh sednout ještě o tři čtyři večery ke psaní víc a vyplnit některá "přeskočená" místa, byť by to hodilo jen nějakých 40-50 stran. Tyhle, až filmové, střihy v knihách mě trochu štvou všeobecně, ale i přes tuto výtku musím napálit krásné 4 hvězdy a budu netrpělivě čekat, zda se ještě nějaká taková podobná trilogie jako Silo, nebo Metro objeví :-)

02.11.2017 4 z 5

Pastýřská koruna Pastýřská koruna Terry Pratchett

Je vidět, že Pastýřská koruna nebyla zcela dokončena a některé pasáže jsou jen takovou obsáhlejší osnovou děje, kterou mistr Pretchett nahodil a následně byla doplněna Robem Wilkinsem o rozšiřující "omáčku", zbytek je pak zcela plnohodnotná Pretchettova práce v plném rozsahu. Kniha by si zasloužila ještě tak o sto stran více, ale žel Slepému Io, Terry už to nestihl.
Knížka je i tak super! Humor, Tonička, čarodějky, elfové a (Kristusmárja!) Nac Mac Fígli, to vše pěkně ucelené a svázané do důstojného zakončení série o Toničce Bolavé. Jasné 4 hvězdy + 1 za nostalgii :-)

14.05.2017 5 z 5

Filuta Filuta Terry Pratchett

Terryho precizně popisný styl vykreslování charakterů postav, krásně funguje i při navodění atmosféry viktoriánské Anglie, včetně vylíčení životů těch nejnižších vrstev (zvlášť se mi pak líbilo, jak se autor snaží čtenáře zasvětit do světa staroanglické měny). Jen škoda, že jsme se nedozvěděli více o Solomonových cestách, které mi tak trošku připomínaly stoletého staříka. Děj docela dobře graduje ač místy na chvíli zastaví aby nabral dech, což by nijak nevadilo, nebýt trošku odbytého závěru, který mě docela překvapil co se jeho náhlosti týče. Za to strhnu jednu hvězdu, ale jinak se opět potvrdilo, že Terry Pratchett je (byl) autor, jehož místo hned jen tak někdo nenahradí...

31.01.2017 4 z 5

Pod parou Pod parou Terry Pratchett

Hlavní dojem po dočtení "poslední" Pratchettovy knihy by se dala asi shrnout slovy inspektora Trachty z Divadla Járy Cimrmana "Bude to taková pěkná tečka za tím naším případem.". A taky to byla velmi důstojná tečka dámy a pánové. Ač je první polovina docela roztahaná a dějové linky zde střídají jedna druhou, je závěr opět strhující a Vlahošovi výrazně sekunduje postava mého oblíbence Samuela Elánia, který si k mé spokojenosti udělá nakonec na pana Rosreta i jiný obrázek, než jako na lumpa a podvodníka. Této knize se často vyčítá, že už to není ono a že toho Pratchett měl nechat... Omyl! I přes těžká úskalí Terryho choroby je tato kniha další z řady jeho klenotů a neváhal bych ani vteřinu, jestli bych si ji měl znovu přečíst (ovšem později, poněvadž jsem ji zrovna před několika minutami dočetl a jsem ještě plný dojmů). Teď už nezbývá než počkat na Pastýřovu korunu a poté v koutě brečet nad skutečností, že už další díla tohoto génia na trh nepřijdou :-(

25.05.2016 4 z 5