kinee kinee komentáře u knih

Hypnoporod Hypnoporod Marie F. Mongan

DOPORUCUJI pro zeny, ktere chteji vedet neco o historii porodu, ktere maji z porodu trochu obavy, chteji vedet, jak porod probiha, jak funguje psychika na porod a hormony, spousta dobrych doporuceni... Ted nazev mne trochu vydesil-toho se nebojte. Naprosto kniha souzni i s moji porodni asistentkou a dozvite se i jako druhorodicka mnoho noveho :-)

06.03.2020 5 z 5

Tak mam docteno. Pocit trochu rozpacity. Prijde mi to, jako kdyz proste laik, kterej v detstvi zazil dost nepozornosti, napise knizku svych zkusenosti. Toho, jak se s tim vyrovnal. Mozna je to tim, ze ted dost casto ctu knihy podobneho druhu od lekaru a vedcu...a porovnavam. Par peknych nosnych myslenek asi ma, obcas se clovek zasmeje, ale ze bych si ji musela nechavat v knihovne, to asi ne. Ale nazev setsakramentsky marketingove vydarenej. Proto je to bestseller na knihydobrovsky asi :-)

17.02.2020 2 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Tak mam docteno a spousty emoci v sobe. Vzdy tvrdim, ze kniha je dobra, pokud vyvola emoce takove, jake vyvolat ma. Tady si myslim, ze se to povedlo velmi. Dokonce i premyslim, zdali vyhrava znechuceni nad dejem ci doslovem, jakou nechutne hnusnou propagandu knize vychodni Evropa udelala, na druhou stranu se vlne emoci fakt nedivim. Dlouho jsem necetla neco tak odpudiveho, prestoze se knizka cetla rychle a dobre :-) Jsou v ni zastoupeny prvky z zivota tech nejchudsich obyvatel venkova-jejich predsudky a obyceje, ktere pak vedly k tak brutalnimu chovani. Je v ni skryta i dusicka ditete, ktere chce za kazdou cenu zit a snazi se vsemu tak nejak po detsku porozumet. Jeho zlomeni a nakonec? Jak tato kniha dopadne nenapisu, ale necht si ji precte jen ten, kdo ma opravdu silny zaludek, protoze skvele popisy a ich forma ve vas vyvola sve.

16.02.2020 5 z 5

Ženy nacistů Ženy nacistů Anna Maria Sigmund

Clovek si pocte o tom, jak byly fanaticke a naivni a i trochu nahledne do toho, jak se naciste chovali v soukromi s tim, ze jsou v knize i historicka fakta, ktera vse doplnuji.

11.02.2020 4 z 5

Hitlerovy ukradené děti Hitlerovy ukradené děti Ingrid von Oelhafen

Velmi zajimava zpoved Ingrid von Oelhafen anebo Eriky Matkove? o tom, jak prozivala sve detstvi v adoptivni rodine jako dite Lebensbornu a jak patrala po sve biologicke rodine, coz se diky uzavrenym archivum a nespolupracujici adoptivni matce dlouho nedarilo. Potkavala i jine deti a verte nebo ne, ty, ktere se pak vracely po vypatrani svymi biologickymi rodici prave k nim, tak se nemely zase az tak dobre po psychicke strance a pro priklad-vratily se k pocuravani a nedokazaly prijimat jinak potravu nez v lahvi, prestoze uz jim bylo i treba 10 let. V knize najdete i ruzne postupy a pokyny Hitlera ci Himmlera prave k tomuto jejich projektu. Napriklad i ty, kde jen trosku opozdene deti sly rovnou na eutanazii, nebo ty, kdy prislusnici SS byli vyzyvani k tomu, aby se rozmnozovali i bez manzelskeho svazku a temer s kymkoliv, kdo “vyhovoval”, prestoze byla Rise v te dobe dost konzervativni... urcite DOPORUCUJI.

07.02.2020 5 z 5

Chvála psychoterapie Chvála psychoterapie Irvin D. Yalom

DOPORUCUJI nejen psychoterapeutum, ale i lidem, kteri radi ctou knizky podobnych zanru. Jsou to ruzna doporuceni pro terapeuty, ktera mi davaji smysl, vlozena do prikladu ze skutecne praxe Yaloma. Ten mel proste pocit, ze na sklonku zivota by se rad s ostatnimi podelil o sve zkusenosti, ktere by mohli vyuzit i terapeuti dalsi. Za me vyborny.

31.01.2020 5 z 5

Tváře normalizace Tváře normalizace Anna Janská

Podle me povedena kniha z Edice N. Spousty novych stripku, ktere davaji smysl. Cerpano z jiz napsanych knih citujici “tvare”, z archivu ci ze samotnych rozhovoru. Super prace novinaru Deniku N. Nejvic se mi libil pribeh Frantiska Cuby a Slusovic z pera Petra Koubskeho, ktery ve Slusovicich delal do roku 1990 programatora, nyni je novinar a ucitel. Ze JZD mohlo mit pridruzene podnikani a Cuba to trochu otocil a spis bylo JZD pridruzene tomu podnikani? Umel hledat diry nejen na trhu, ale i v regulich a vytezit z toho. Zajimave. O Zdenku Zbytkovi z pera Jana Molacka. O tom, ze chtel ZZ predelat letiste v Ralsku na vyznamny dopravni uzel pro nakladni leteckou dopravu, jsem tez nevedela. Kapitola o Eduardu Vorobjovovi od Petry Prochazkove ve mne zanechala spousty emoci. Tu si pamatuju a pamatovat budu. V roce 91 sli vojaci od nas i klidne do stanu, hlavne aby sli. Postavily se za ne pry jejich zeny. Jinak by sli i na Sibir. Z tehda pro ne luxusni zeme. Kapitola o Karlu Gottovi mi prisla presprilis drsna, misty spis subjektivni nazory? Ale precist urcite doporucuji a tema bych klidne cetla i na vice stran.

22.01.2020 4 z 5

Rande naslepo Rande naslepo Saliya Kahawatte

Tahle knizka teda vubec neodpovida ani nazvu ani obalce, ktera mi vzhledem k textu a vaznosti tematu prijde vcelku neuctyhodna. Nicmene vcelku zajimava sonda do zivota cloveka, ktery byl ponizovan otcem, oslepl a zbylo mu 5% zraku, prestal rakovinu nejtezsiho kalibru, diky jeji lecbe prisel o slinivku, oba kycelni klouby, lecil se ze zavislosti na drogach a alkoholu a prezil svoji sebevrazdu. Svoje nemoci pred okolim docela obstojne utajoval, prestoze dlouhou dobu pracoval jako cisnik. Dovedete si predstavit slepeho cisnika, ktery obsluhuje tak, ze na nem nepoznate, ze je slepy? Ktery, kdyz mu ukazete, ktere vino z listku chcete, se dokaze obratne vetami dostat toho, ze mu to vlastne reknete a nepoznate, ze nevidi? Pry vystudoval i gymnazium bez jakychkoliv ustupku a vysokou skolu, tam mel jiz alepson pocitac a ctecku pro zrakove postizene. Hodne mu tedy jeho okoli predcitalo a pomahalo naucit se usporadani vin, cely Hamburk a spousty potrebneho...No masakr. Prosimvas, prectete si to zejmena vy, kdo mate tisic vymluv, ze neco nejde a fnukate. :-) mne se knizka libila. Pry existuje i film a pry jsem ho i videla, ale fakt si na nej nevzpominam, tak bud podobne jako obalka, nesouvisi s knihou, nebo jsem pri nem usnula

19.01.2020 4 z 5

Darwinova černá skříňka Darwinova černá skříňka Michael J. Behe

Je pravda, ze nez se touhle knihou, protkanou spousty biochemickych vysvetleni, clovek prokouse, tak aby si pogratuloval. Nicmene i tak knihu DOPORUCUJI. Jde vlastne o argumentaci pro popreni Darwinovy teorie. Autor, vedec, vlastne na zaklade ruznych biochemickych procesu vysvetluje, proc je tato teorie spise nepravdepodobna. Na konci knihy se dozvite, kam tim autor smeruje. Mysli si totiz, ze svet vznikl jako ucelne usporadani vyssi inteligenci. Coz mi prijde znacne filozoficke, ale je to vzdy o tom, ze popiraji se veci mnohem snaze nez dokazuji :-) Libi se mi zde uryvek od Richarda Dickersona, ktery rika, ze veda ma vlastne pravidlo, ze se ma divat tak daleko a v takovem rozsahu, v jakem muze vysvetlit chovani fyzickeho a materialniho sveta z hlediska ciste fyzickych a materialnich pricin, aniz bychom se dovolavali na nadprirozeno. Tedy nadprirozeno automaticky vylucuje. Anebo i fakt, ktery mi vcera rikala moje kamaradka vedkyne, drive se zabyvajici DNA a bakteriologii, ze vedec ma mit kriticke mysleni na nejvyssi urovni. V knize jsou i ruzne spekulativni odstavce o mimozemstanech, dovazejicich zivot na nasi zem a o metafyzice, kdy hmota je nic a vsechno vzeslo z niceho. Cim dal tim vic mi vsechno stejne pripomina silu myslenky. Tam jsem ja. Ze pomoci myslenky muze clovek ovladat cokoliv. To jiz tez vedci objevili, ze myslenkou muze clovek ovladat jakoukoliv bunku sveho tela. A kriticke mysleni v tomto pripade zrovna je podstatnou brzdou. Taktez se mi libi i Doslov, ktery vse doplnuje a muzete si i precist o znamem horizontalnim prenosu genu, kdy bunka bakterie prenasi geny, tedy vy, kdyz nakazite cloveka nemoci, tak automaticky predavate svuj gen. Vedeli jste to?

17.01.2020 4 z 5

Cesty srdce Cesty srdce Susan Wiggs

Na dlouhe zimni vecery postaci. Trochu mi prisel prehnany a az moc romanticky zacatek, ale jinak vcelku obstojne zpracovana.

10.01.2020 3 z 5

Prvootec Prvootec David Vais

Kniha spise popisuje autorovy pocity. Nejde o sbirku rad a tipu. Mnohdy se opakuje.

08.01.2020 2 z 5

Tátovi a taky mámě Tátovi a taky mámě Vanda Schreierová

Pokud cekate nebo mate male dite, anebo cekate klidne druhy, treti, tak tuhle knizku rozhodne DOPORUCUJI. Ja jsem druhorodicka a tak jsem si jen chtela precist, co ze to ten muj Olda vlastne dostal k Vanocum a musim rict, ze i ja jsem se docetla spousty noveho. Nechci rict, ze mam patent na rozum, ale tak nejak jsem neocekavala, ze se toho TOLIK dozvim. Navic je knizka doplnena i fotkami (napriklad noseni a zvedani deti, prebalovani), je hezky citliva, takze jsem DVAKRAT brecela (no mozna i smesici hormonu, ktere se mne ted dostavaji), ale samozrejme si clovek musi udelat na nektere veci nazor sam, ne se vsim v knize musime souhlasit. Nicmene je to jedna z nejpovedenejsich knih venovana rodicovstvi a ja za ni dekuju

05.01.2020 5 z 5

Tato kniha vydana v Berline roku 2015, odstartovala uplne jine smysleni o drogach ve treti risi. Vedeli jste, ze dvacata leta byla pro Nemecko plna heroinu, morfia i kokainu, dokonce predepisovanych i miminkum na lepsi spanek? Pak se heroin zakazal a masove se zbavovalo “fetaku”....nasledoval pervitin, ktery byl prostoupen celou valkou. Ve Francii byli diky timto jedem nadopovanym nemcum naprosto zmateni. Pry meli tolik energie, jezdili sem a tam, naprosto nepredvidatelne, proti vsem moznym uvaham....to frantiky naprosto odzbrojilo. Nemci dokazali byt i 17 dni bez spanku, i spisovatel Mann, byvaky vojak, dost casto zminuje ve svych dopisech rodine prave pervitin, ze jen ten ho udrzuje nad vodou. Hitler, dlouho odmitajici drogy jim tez nakonec propadl pod vedenim sveho osobniho lekare Morella, ktery na nem i krom klasickeho pervitinu delal pokusy. Pichal do nej preparaty vyrobene z jater napadenych parazity-vse krom jednoho jineho strediska vyrobeno napriklad i v Olomouci...Mohl za jeho euforicke stavy a upadajici zdravotni stav? A co ponorka Seehund naplnena i desetiletymi chlapci z Hitlerjungend, kterym podali lekari zvykacky z kokainu a ti pak nevedeli pod vlivem drog ani smer ani cil a utopili se jako kotata... nebo testovani bot firem Bata, Salamander ci Leiser v koncentracich pod vlivem drog, kdy museli veznove slapat pres 90 km v kuse, aby firmy vyzkousely, ktere materialy jsou ty nej? Musim rict, ze knizka mi vcelku vyrazila dech, i kdyz je samozrejme vytvorena na zaklade archivalii, ktere ne vzdy sly prelustit a autor si daval dve a dve dohromady, tudiz nemuze byt 100% verohodna. Ale opravdu doporucuji si ji precist.

05.01.2020 5 z 5

Americký deník Americký deník Jana Ciglerová

Zajimave subjektivni postrehy z Floridy. Z mnoheho bychom se mohli poucit, za mnohe jsme u nas v CR radi. Dekuji za zajimave cteni

31.12.2019 4 z 5

Sen o Somersetu Sen o Somersetu Leila Meacham

Červená knihovna, jak má být :) Mně se moc líbila a naopak se přidávám k táboru, který hodnotí Poselství růží jako o chlup lepší :) Moc se mi líbí zvraty a jak si Meacham s postavami celkově hraje. Doporučuji

08.12.2019 4 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Do knihy jsem se nemohla vubec zacist. Opravdu zezacatku pate pres devate a az v pulce me zacala bavit. A to jsem velky priznivec Hartla. Za mne bohuzel pro mne nejslabsi kus.

04.11.2019

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Naprosto doporucuji. Vetsinou ctu knihy rano a v dopravnich prostredcich, ale tentokrat jsem ji cetla vecer, protoze jsem se doma se synem a pritelem proste musela podelit o legracni useky (a ze jich bylo!) a o zajimavosti psane na zvyraznenych stranach. Spisovatel je skutecne vtipny a opet ho planujeme navstivit i na prednasce, kde si vychutname i fotky.

04.11.2019 5 z 5

Ledový dech Ledový dech Diana Gabaldon

Opet neuveritelne krasne zasneni se. Dekuji

23.10.2019 5 z 5

Asylum Asylum Madeleine Roux

Kdyz se podivate na fotky z knihy Asylum-Madeleine Rouxova,tak vas zamrazi. Autenticke fotky lidi v blazinci a ruznych lecicich metod. Ale ta kniha odpovida doporuceni od 16 let. Neni to nic hrozneho,cte se pekne a je napinava. Tech 300 stranek je roztahanych,takze za tri dny mate precteno.

16.04.2019 3 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Zavedla me...vsude tam,kde se odehraval pribeh dvou lidi-Rachel a Toma,kde Bata nechal stavet tovarny a za rohem byla citit kurkuma,tam,kde Amici ctyri dny nespali,protoze se bali utoku,tam kde zidovky poustely ruku svych deti,ktere sly do plynu...

Amerika uz je jen mir cloveka,jenz ztratil oba rodice.

Nadherny pribeh

16.04.2019