Keyance Keyance komentáře u knih

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Ještě nikdy jsem nečetla knihu, která mi přivodila tolik smutku, až deprese, nechuti, připomněla mi, jak moc nesnáším lidi, školu, společnost, a která byla zároveň tak neskutečně dobrá, s postavami tak nesmírně skvostnými, realistickými a plnými chyb. Kniha, ve které ty dobré momenty jsou opravdu zasloužené. Takovou knihou je Medvědín, rozbrečel mě v první třetině, druhé třetině, i na konci. Původní absurdní množství postav, na které jsem potřebovala poznámkový bloček, abych se v nich vyznala, se nakonec ukázalo jako potřebné a každá postava byla nějak důležitá a po chvíli jsem se mezi nimi orientovala jako nic. Styl autora byl velmi dobrý, všechno bylo psáno s rozvahou a záměrem. Kniha plynula příjemně rychle, hned jak se člověk dostane do děje.
Knihu jsem poslouchala jako audioknihu.
Hodnotím 9,5/10 Hned se pouštím do dalšího dílu.

09.03.2021 5 z 5

Kočka na cestách Kočka na cestách Hiro Arikawa

Kniha se mi strašně táhla, nebavila mě a dočetla jsem ji jen protože ji mám koupenou a je krátká. Možná je to epizodním vyprávěním, tím, že je docela těžké se orientovat v textu a přímých výpovědích, nebo prostě jen tématem. Oproti nudě většiny knihy byl konec aspoň trochu slušný a poetický, i když za mě až moc rozbředlý a sázející na to, že čtenáře rozpláče (málem se mu to i povedlo).
Díky konci hodnotím 6/10
Dobré pro lidi zbožňující soudobou japonskou prózu a kočky.

23.02.2021 3 z 5

Botčan, mazlíček staré Kijo Botčan, mazlíček staré Kijo Sóseki Nacume

Povinná četba do předmětu Japonská literatura v tomto případě nebyla tak hrozná, narozdíl od druhého povinného kousku, Gendžiho, tady jsem s hrdinou i občas soucítila, i když je pravda, že během první části kapitol o jeho učitelské kariéře mě neskutečně štval, jak dával všem přezdívky, všechny hodnotil a pohrdal jimi. Svým způsobem si část toho, co se mu dělo zasloužil. Později jsem hlavního hrdinu začala mít mnohem raději, jak se začalo ukazovat, o kolik jsou od něj horší ti profesoři, kteří umějí jednat s lidmi. Díky knize jsem si pokládala mnoho otázek a vedla s ní polemiku.

7/10

22.01.2021 4 z 5

Příběhy vašeho života Příběhy vašeho života Ted Chiang

Kniha povídek prozkoumávající mnohé koncepty byla pro mě docela těžká na zvládnutí, četla jsem ji dlouho, po kouscích a mnohdy mě moc nebavila. Povídka od povídky se lišila kvalita, zpracování, délka atd. Ale přesně to mě nakonec na knize tolik bavilo, její různorodost a koncepty.

Sama jsem knihu začala číst kvůli filmu Příchozí, povídka Příběh tvého života mě poté bavil víc než film, vzhledem k tomu, že lépe prozkoumával téma a nebylo mu vnucena akční nátura.

Zato povídky Babylónská věž a Peklo je nepřítomnost boha nebyly můj šálek kávy svým tématem, přesto mě zvládly zaujmout. Pochopit a Vývoj lidské vědy mi taktéž nesedly, i když na nich bylo mnoho zajímavého. Dvaasedmdesát písmen měla zajímavou polemiku, i když jsem se nad ní až tolik nepozastavovala.

Poslední povídka Když se vám líbí, co vidíte: Dokument mi přišla velmi zajímavá, bylo to, jakoby autor v jednom člověku předváděl čtenáři celou společenskou diskuzi nad tématem nové změny ve společnosti. A jako člověka, který si je velmi nejistý svým vzhledem, mě docela zasáhla.

Po přečtení přemýšlím, že povídkové knihy budu vyhledávat častěji.

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Trochu zklamání.. První díl mě velmi bavil, celou dobu jsem si říkala: "Co se to děje?" a zajímala mě ta záhada za dějem, mělo to finále. Tady finále bylo taky, ale děj k němu skoro nespěl, postav tu byla hromada, málokteré měla osobnost, a ty které měly, byly nesympatické. V ději jsem se často nevyznala, postavy se mi pletly, zápletka s mandalou dobrá, ale jak to pak skončilo, to nebylo nic moc a konec... bleh, nějaký byl. Nějaké ty myšlenky a vědeckofantastické věci byly fajn. Kapka byla super, mandala dobrý, vize budoucnosti dobrý, koncept temného lesa skvělý a to je tak vše...
5/10 - na další díl se nechystám

21.01.2021

Cesta králů Cesta králů Brandon Sanderson

Knihou mi trvalo se prokousat skoro tři měsíce (teda četla jsem mezitím i něco jiného) a nakonec to stálo za to. Občas se to moc táhlo a bylo tam moc vedlejších linek, nebo jsem si přála jednodušší četbu, ale konec knihy mi stokrát vynahradil, že jsem se rozhodla u knihy zůstat. Několik závěrečných scén mě nechalo v slzách a křičíc na hrdiny na stránkách, a proto knihu považuji za jednu z nejlepších, co jsem kdy četla. Kromě vyvolaných emocí má kniha taky skvělé postavy, děj, svět, systém magie a tak vůbec.
10/10

21.01.2021 5 z 5

Nejkrásnější - Příběh Levany Nejkrásnější - Příběh Levany Marissa Meyer

Novela, která jako doplnění série funguje znamenitě, se mi líbila, většina postav byla na zastřelení, ale to byl taky účel. Knihu jsem četla zároveň s první částí Winter a tak jsem si průběžně doplňovala znalosti o lunární minulosti. Akorát, smutná věc u všech prequelů - člověk ví, jak nakonec skončí, bez ohledu na to, jak moc si přejeme, aby tomu bylo jinak.
7/10

Cress Cress Marissa Meyer

U Cress mě nejméně zaujala a lákala pohádka, kterou se autorka inspirovala, ale za to Cress jako postava mě bavila neskutečně, romantická linka v téhle knize je zatím nejlepší. Máme tu spoustu úhlů pohledu, ale každá postava má svůj prostor a všechno spěje k skvěle zvládnutému finále. Interakce postav jsou úžasné a každá postava si stále ponechává svoje osobité způsoby chování.
9/10

21.01.2021 5 z 5

Scarlet Scarlet Marissa Meyer

Do Scarlet jsem se pustila okamžitě po prvním dílu, původně jsem očekávala, že bude každý příběh víc sám o sobě a jen volně propojený se zbytkem série, a tak mě překvapil jak konec Cinder, tak tohle pokračování. Mrzelo mě, že jelikož dělíme knihu na víc perspektiv než u Cinder, tak neměla Scarlet s Vlkem tolik prostoru, ale Cinder mě v téhle knize bavila i víc než v předchozím dílu, tak dobrý. Romantická linka mi tu přišla trochu neuvěřitelná a konec možná drobet uspěchaný, na požitku mi to však mnoho neubralo.

Cinder Cinder Marissa Meyer

Na knihu jsem narazila náhodou a docela mě uchvátila. Některé věci mi sice přišly naprosto předvídatelné, ale pro tu zábavu jsem to knize odpustila. Hlavní hrdinka je sympatická, romantická linka ujde a celkově jde o dobrou oddechovku. Na spravení nálady ideální :)

20.01.2021 4 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Posloucháno jako audiokniha. Vypravěč byl velmi příjemný. Kniha rychle plynula.

Kniha mě výkonu bavila, přišlo mi, že prozkoumávala velmi zajímavé myšlenky. Byla velmi poutavá na zástupce "hard" science fiction, kde se řeší velmi mnoho fyzikálních problémů.

Hodnotím: 8/10 Skvělá kniha, i když mimo můj šálek čaje. Budu číst další díl. Radši bych něco mírně akčnějšího, nebo víc zaměřeného na vztahy postav.

21.10.2020 4 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Kniha mě chytila v podstatě od začátku. Četlo se mi to velmi dobře, byly viditelné prvky YA. Zbožňovala jsem motiv vzpoury proti si říši, proti vládci. Hlavní postava mi byla sympatická a fandila jsem jí celou dobu.

Hodnotím: 9/10 Skoro dokonalé a nemůžu se dočkat dalšího dílu.

21.10.2020 5 z 5

Un Lun Dun Un Lun Dun China Miéville

Tato kniha mě naprosto dostala. Byla čtivá, inovativní, veselá i napínavá a přečetla jsem ji za chvíli. Je to přesně ten typ knihy, se kterým bych chtěla vyrůstat. Nesmírně se mi líbilo převrácení obvyklých stereotypů i množství inovativních věcí v knize. Konec byl nanejvýš uspokojivý.

Hodnotím 9/10. Těším se na nějakou další knihu od stejného autora.

28.06.2020 5 z 5

Čaroděj Zeměmoří Čaroděj Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Ve finále se mi kniha moc líbila, byla čtivá, ale na styl mi dlouho trvalo si zvyknout. Také jsem měla problém ztotožnit se s hlavním hrdinou a v událostech, místech a pojmech jsem se ztrácela. Zato prozkoumávat, jak v tomto světě funguje magie byla bezesporu zábava.

Celkově hodnotím 7/10. Kniha mě tolik nezaujala, ale uznávám ji jako velmi dobrou. Hodlám číst i další díl.

28.06.2020 3 z 5