keselylenka keselylenka komentáře u knih

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Kniha má trochu nepřesný název - 135 stran trpí Werther, ale trpíte i vy.

23.06.2023 2 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

"Když zavřete oči, vybaví se vám všechna vaše životní rozhodnutí. A dojde vám, že jste se při nich vždycky ohlíželi na někoho jiného."
Jasně Britt-Marie je protivná ženská a potkat byste ji asi nechtěli - i když, možná nakonec jen nevidíte, jak moc má ráda. Jen to neumí dát najevo.
Tohle byla pro mě jedna z první Backmanových knih a rozhodně ne poslední.

23.06.2023 5 z 5

Ženy na okraji Ženy na okraji Natalie Zemon Davis

Na to, že jde vlastně o odbornou publikaci, jsou příběhy napsány velmi čtivě. Nejvíce mě bavil příběh Glikl, naopak Marie od Vtělení mě oslovila nejméně. Přesto však každá z nich měla své kouzlo a je velmi zajímavé vidět, jak se ženám v 17. století žilo.

19.06.2023 5 z 5

Paní Dallowayová Paní Dallowayová Virginia Woolf

Je třeba si přiznat dvě věci. Vůbec jsem to nepochopila a Woolfová nebude moje ideální autorka. Jazyk knihy je krásný, o tom žádná, ale myšlenkové pochody autorky a přeskakování mezi nimi mi přišlo, jako by to psal někdo na drogách.

14.06.2023 3 z 5

I Rusko může být krásné: Na cestách po největší zemi světa I Rusko může být krásné: Na cestách po největší zemi světa Nikola Hrušková

Poslední dobou si hodně lidí myslí, že cestopisy může psát každý. A tomu odpovídá i nabídka v knihkupectví. Dobrý cestopis by měl být ale napsaný tak, že neustále chcete knihu odložit a vyrazit, nebo tak, že máte pocit, že jste tam byli také. To se tady neděje. Vyprávění je za mě tak nějak suché, neurazí, nenadchne. Škoda, protože Rusko určitě je krásné

11.06.2023 3 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Za mě výborné čtení, které jsem si moc užila a nedokázala se od něj odtrhnout. Seriál jsem neviděla, ale hned jdu na něj, mám tušení, že Reese Witherspoon bude skvělá.

07.06.2023 5 z 5

Solná princezna Solná princezna Hubert Pointinger

Tváří se to jako historická odborná publikace, ale mnohem více je to taková červená knihovna. Autor mohl napsat úžasný román inspirovaný skutečností, dodat fotky (které velmi oceňuji) a dopadlo by to za mě mnohem lépe. Takhle vlastně neumím odlišit skutečná historická fakta od snahy vyplnit bílá místa.

02.06.2023 2 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Esence deprese, zmaru a zoufalství. Nevadí mi knihy, které jsou smutné, ani takové, které končí špatně, ale u téhle knihy opravdu nebyla kapička naděje. Čtení jsem si musela dávkovat, protože tolik zoufalství nešlo unést. Jestli to byl autorův záměr, pak se povedl brilantně.
V doslovu se píše, že jde o McCarthyho nejpozitivnější knihu, což mě teda upřímně děsí.

31.05.2023 4 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Za mě výborné čtení - četla jsem nové vydání z odeonu, které bylo velmi čtivě napsané. Velmi doporučuji. Je obdivuhodné, jak román z 19. století může být tak současný. Dneska je samozřejmě trend vykreslovat jen silné ženské hrdinky, které se ničeho nebojí, vše vyřeší a nenechají se nikým a ničím ovlivnit, ale myslím, že takových paní Bovaryových mezi námi žije stále až až.

29.05.2023 4 z 5

Alan Rickman: Deníky Alan Rickman: Deníky Alan Rickman

Byl to velký herec a velká duše, ale jediné, co na těchto denících stojí pro nás čtenáře za to, je úvod Emmy Thompson a závěr jeho ženy. Ostatní je bohužel asi tak vypovídající, jako byste si četli lístečky na ledničce u lidí, které neznáte. Myslím, že by vlastně sám o takové vydání nestál. Kdyby je použili jako zdroj pro životopisnou knihu, bylo by to mnohem lepší.

22.05.2023 2 z 5

Matky Matky Brit Bennett

Já nějak asi nevím co bylo to poselství nebo jádro pudla, které se mi kniha snažila předat. Na čtení dobré, ale že by to ve mě nějak rezonovalo jak sliboval obal, to teda ne.

21.05.2023 3 z 5

Mexikopedie Mexikopedie Eva Kubátová

Úžasně zábavné, lidské a milé čtení o Mexiku, kde si každý najde to své. Dozvíte se něco z gastronomie, něco z historie, něco ze současnosti. Někde jsem se dočetla, že má celkem vyjít 5 dílů. No už teď je potřebuji všechny

21.05.2023 5 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Cokoli napíšu tak nevystihne to, jak je tahle knížka dobrá. V jednu chvíli budete chtít plakat i se smát. Potřebovala bych více příběhů o Elizabeth. A rozhodně bych potřebovala vidět její pořad.

14.05.2023 5 z 5

Císařovna Evženie: Femme fatale francouzského dvora Císařovna Evženie: Femme fatale francouzského dvora Franz Herre

Ačkoli byla císařovna Evženie velmi zajímavou osobností, za mě bylo v knize moc politiky a málo osobních informací. Trochu těžko se to četlo.

12.05.2023 3 z 5

Lásky v cizích postelích Lásky v cizích postelích Friedrich Weissensteiner

Trochu mi vadilo, že informace ze životopisu vládců převahovaly nad informacemi o jejich milostném životě a o jejich milenkách/milencích. Na takto malém prostoru se měl podle mě autor zaměřit jen na to, na co v názvu lákal.

02.05.2023 4 z 5

Dům soli a smutku Dům soli a smutku Erin A. Craig

Zdařilé fantasy. Kdybych ho četla tak před 10 lety, určitě dám 5 hvězdiček. Teď už pro mě tento žánr bohužel trochu vyvanul.

02.05.2023 4 z 5

Jiná třída Jiná třída Joanne Harris

Když jsem začala číst a viděla relativně slabší hodnocení zde na databázi, přiznám se, že jsem měla strach. Ale mě to sedlo. U deníkových zápisků rozhovorů z Myšákem si tak nějak přesně představuju, že přemýšlel Voldemort, když byl v Bradavicích :-). Samozřejmě je to zcela mimo téma, ale proč ne, ten byl vlastně taky vyšinutý. Takže za mě dobrý a vřele doporučuji.

28.04.2023 5 z 5

Noční brána Noční brána Peter May

Peter May nezklame, dobře se to čte, stránky vám utíkají pod rukama. Nečekejte ale zase žádná překvapení, prostě zase pohodová detektivka, kde Enzo vše ladně vyřeší.

25.04.2023 5 z 5

Kirké Kirké Madeline Miller

Za mě rozhodně lepší a čtivější něž Achilleova píseň. Kirké mi více přirostla k srdci, cítila jsem s ní. Zakomponování všech možných řeckých bájí a pověstí bylo dobře pojaté a nerušilo.

17.04.2023 4 z 5

Čeští jezuité objevují Nový svět Čeští jezuité objevují Nový svět Pavel Zavadil

Velmi podrobně zpracované téma. Kniha se velmi dobře četla. Tady velká poklona nakladatelství Argo a editorovi za čtivost a přístupnost textu. I když je to samozřejmě nemožné velmi ráda bych si přečetla zápisky domorodců o tom, jak oni celá tato setkání s jezuity viděli ze svých pohledů.

10.04.2023 5 z 5