katy238 katy238 komentáře u knih

Stepní vlk Stepní vlk Hermann Hesse

Co se odehrává v hlavě samotáři? Proč se straní všech? Jak tráví čas zavřený ve svém malém světě čtyř stěn a starých knih? Dnes nám takto postiženým pomáhají sociální sítě, ale dříve byli lidé buď uzavření podivíni nebo ti, co v proudu slušnosti a přijatelných mravů vycházeli ven a dávali své společenské přednosti na odiv. A mezi nimi podivíni, astronauti samoty, kteří se dokázali sem tam probít ven a jako stepní vlci kroužit okolo. A právě o jednom stepním vlkovi, který se na chvíli zatoužil stát uhlazeným přátelským psíkem, je tato neuvěřitelná kniha, kterou však nemůže pochopit každý. To však nic nemění na faktu, že se jedná o zajímavé a nadčasové čtení.

16.11.2019 5 z 5

Clayův most Clayův most Markus Zusak

Tato kniha není na jedno přečtení, stejně jako příběh v ní není příběh jednoho života. Prolínání času a dějových linií, opakovaný návrat k zásadním momentům z několika úhlů, příběh pěti bratrů a zároveň vyprávění jen o jednom z nich. Kolik toho Clay unese na svých bedrech, kolik toho zvládne jeho srdce? Kolik vůbec může unést člověk sám? Nádherné čtení, smutné, strhující, nezapomenutelné. Autor dokázal, že není "mistrem jedné knihy a jednoho tématu", ale že se dokáže ponořit i do jiných vod.

16.11.2019 5 z 5

Hornické vdovy Hornické vdovy Kamila Hladká

Vyprávění z duše obyčejných žen, žen, které byly vždy tak trochu za svými manžely, horníky. Byť míra emancipace léty vzrostla, vždy měly toho svého horníka, který byl v kraji tak trochu "jiný", důležitý. A všechny pojí stejná bolest, bolest náhlé ztráty a nespravedlnosti. Proč zrovna ten můj? Osud hornických vdov, kterým černý osud vyrval muže a nechal je samotné s dětmi, jejich každodenní boj s údělem, jaký si nevybraly, je podán lidsky, jakoby čtenář seděl v kolonii v malé kuchyňce, před sebou turka v hořčičáku na gumovém ubruse a poslouchal příval vět, které se dotýkají a vtahují. Výjimečné dílo a doufám, že není poslední. Podobných osudů je bohužel opravdu mnoho, každý jiný, všechny těžké. Zaslouží si být vyslyšeny.

16.10.2019 5 z 5

Mé roky s Ferrari Mé roky s Ferrari Niki Lauda

Jednoduché povídání o Niki Laudovi a s Nikim Laudou. Kniha se nedostává nikomu z aktérů příliš pod kůži, neukazuje různé vrstvy osobnosti jezdců ani neodhaluje závratná tajemství. Je to čtení o silných vozech a o mužích, kteří jim vládnou. Jako jednoduchá četba ideální, je však dobré o osobnosti Nikiho Laudy něco vědět už před přečtením knihy, jinak mohou některé pasáže působit zmateně.

10.10.2019 4 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Rychlopalba dělá čest svému názvu. Děj je rychlý, události se střídají v rychlém sledu a než se čtenář vzpamatuje, stojí na konci příběhu se stejně prázdným a zmateným pocitem, jako po výstřelu poslední kulky, kdy nastane jen ticho a podivný klid. Nejedná se o jednoduchou konzumní detektivku, ale o syrovou ukázku z prostředí, které vedle našich životů denně pulzuje a do kterého většina lidí nikdy nechce patřit...

06.10.2019 5 z 5

Letecké katastrofy a jejich vyšetřování Letecké katastrofy a jejich vyšetřování Lukáš Musil

Jednoduše popsané události, na které by letecký průmysl nejraději zapomněl, ale přesto byl nucen je zaznamenat, prošetřit a vzít si z nich poučení, draze vykoupená. Každá událost obsahuje upřesnění, popis katastrofy a vyvozené důsledky, vše jednoduše popsáno pro naprostého laika i začátečníka v tématu. Výborná volba pro nováčka v zájmové oblasti nebo jako doplnění literatury zkušenějšího čtenáře.

05.10.2019 5 z 5

Cena za dokonalost Cena za dokonalost Céline Raphaël

Silné téma, těžké čtení o protrpěném dějství, síle vzepřít se a šrámech na duši, které už nikdo nezhojí. Vyprávění Céline o ztraceném dětství a despotickém otci se jen nesnadno stravuje, při čtení je těžké odosobnit se od řádků, ve kterých je shrnuta bolest a nepochopení pohnutek toho, jež má chránit, místo toho způsobuje rány bez vysvětlení. Kniha není pro slabší povahy, i tak patří do kategorie těch, které by si měl přečíst každý.

24.09.2019 5 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Temná sonda do duše dítěte pozůstalém po vraždě mladšího bratra a sebevraždy matky. Kniha sleduje osud devítileté Elišky, která se vyrovnává s nálezem dvou mrtvých těl svých nejbližších a pátrá po nezodpovězené otázce proč. V dospělosti se rozhodne otevřít třináctou komnatu rodinné historie aniž by tušila, že její matka má i po smrti moc pomalu jí ničit život. Pátrání se stane její obsesí a náhle si již sama není jistá, jak daleko je ochotná zajít a zda si vůbec přeje své kroky zastavit... Další příjemné překvapení české literatury s velmi mrazivým závěrem.

19.09.2019 5 z 5

Kar Kar Miloš Urban

Jedna z nejbizarnějších knih vůbec a i když jsem si ji vzala na fyzicky náročnější dovolenou, večer jsem u ní neměla problém vydržet, stále dále číst a neusínat. I když popisy zranění i tajemných záchvatů jsou otřesné a rozuzlení podivné, je kniha zajímavostí v české literatuře a podívám se i po další autorově tvorbě. Není to však konzumní čtení a autor se svým stylem ocejchoval, protože mezi jinotajné řádky se nedokáže ponořit každý. Pokud se to však čtenáři podaří, čeká jej výjimečný zážitek a lehké mrazení z otázky: "Co kdyby....?"

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Jednoduché vyprávění o složitých časech. Autor zachycuje své vzpomínky na Krakov a utrpení židovského obyvatelstva v něm žijícím. V knize se autor netají svým obrovským obdivem a vděkem k Oskaru Schindlerovi a vypráví o svém životě i po konci války, kdy hledal mnoho let sílu otevřít zavřenou bránu do části své duše, kde měl shromážděny vzpomínky na nesmírné utrpení, hrůzu a nikdy nekončící strach. Kniha šetří drastickými popisy a je vhodná pro zájemce o danou tématiku se slabšími nervy a je to také zajímavé čtení pro návštěvníky Krakova, kteří mnoho míst v knize ze svých procházek poznají.

Mrtvou neměl nikdo rád Mrtvou neměl nikdo rád Eva Tvrdá

Jednoduchá detektivka z ostravských ulic, která neurazí a ostravské obyvatele potěší popisy notoricky známých míst. Přespolní ovšem nemá příliš možnost oslovit, děj staví na velmi dobré znalosti místopisu Ostravy i mentality jejích obyvatel, i tak se jednalo o milou detektivní jednohubku ze známých míst (pro Ostravany).

13.09.2019 4 z 5

Z lásky k Praze Z lásky k Praze Gene Deitch

Něžné vzpomínání Američana, který z naší země již nedokázal nikdy odejít i přes odstrašující dobu, do které přišel. V období tvrdé totality, nedostatku základních životních potřeb a absurdity každého dne dokázal Gene vytěžit ze života v Praze to nejlepší a v devadesáti letech na to i rád vzpomínat. Příběh jedné nemožné lásky, která se stala osudovou, okořeněný jedinečnými vzpomínkami. Nádherné čtení, které neomrzí.

Sedmé dítě Sedmé dítě Erik Valeur

Obsáhlý příběh, který splétá dohromady rozdílné osudy, které začaly na jednom místě - v sirotčinci u moře. Příběh místy může působit rozvláčně a nelogicky, ale vše má svůj smysl a každý dostane, co si zaslouží. Kniha však není psána pro masy a je nutné příběh číst beze spěchu a přemýšlet nad ním. Sprint ve čtení od této knihy není možné očekávat, ale pokud jste ochotní ve čtení zpomalit, bude pro vás Sedmé dítě zajímavým a temným zážitkem.

Šest dnů Kondora Šest dnů Kondora James Grady

Přečteno, abych měla šanci pochopit film. Kniha psaná pro svou dobu, bestseller, který už dnešku nestačí. Příběh jednoho státního ouřady, který musí přeskočit svůj stín a stát se někým, kým nikdy nebyl.... Jednoduchý, až pohádkový příběh pro dospělé z dob, kdy se obyčejní lidé toužili stát tajnými agenty. S dneškem již nedokáže držet krok, ale jako nostalgie a sonda do časů minulých velmi pěkné.

13.09.2019 4 z 5

Podat ruku ďáblovi: Příběh poslední genocidy 20. století Podat ruku ďáblovi: Příběh poslední genocidy 20. století Roméo Dallaire

Šokující a těžké čtení o genocidě probíhající v závěru 20. století. Svědectví lhostejnosti, byrokracie, arogance a lhaní beze studu. Kniha nešetří drastickými popisy, není pro slabší povahy.

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Jednoduché a neagresivní čtení o utrpení z rukou Sovětů. Popisy v knize jsou strohé na drastické výjevy a zároveň historické reálie nedehonestují snahou o romantizaci. Smutné čtení o strašné době, které si může každý přečíst bez hrozby jakékoliv traumatu a může pomoci nastartovat hlubší zájem o dané téma.

Sběrná kniha Sběrná kniha Pavel Kosatík

Rozhovor, který nechcete skončit, vyprávění, jaké se vám zaryje pod kůži a slova, která popisují časy krásné i těžké. To a mnohem více naleznete v úžasné knize vzpomínek jedné z nejdůležitějších dokumentaristek naší doby i té doby minulé. Nádherné čtení plné moudrosti, ke kterému se budu ráda vracet a napjatě poslouchat neuvěřitelné příběhy, které se skutečně staly. Naštěstí i bohužel.

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Po delší době kniha přesahuje kvalitou použitý marketing. Výborné čtení, nepředvídatelný děj, ponurá atmosféra a překvapivé rozuzlení. Skvělé čtení a milé překvapení.

11.09.2019 5 z 5

Neznámé Rumunsko Neznámé Rumunsko Stanislav Richter

Knihu jsem si vzala jako naději na skutečného průvodce na cestu po Rumunsku a inspirovaly mě k tomu krásné černobílé fotografie v knize. Knihu jsem opravdu začala (vpravdě, na-přeskáčku), číst až na cestě a hodně jsem se nasmála. Autor dostal očividně jednu přesnou cestu nalajnovanou režimem s tajnými v patách a z toho musel vytěžit více než 300 stran vyprávění o zemi, kterou ani nesměl skutečně poznat. S ohledem na nelehkou dobu a upřímnou snahu autora nepadat jen do chvály režimu nelze hodnotit skutečně nízko, ale spíše než sonda do zvyků a geografických zajímavostí Rumunska se jedná se naivní vzpomínku na cynické časy, kdy se nesmělo nikam jezdit, ale musely se vydávat cestopisy.

06.09.2019 3 z 5

Securitas Imperii 33 Securitas Imperii 33 Lukáš Babka

K výtisku jsem se dostala náhodou a právě tento způsob mi nepřijde u tohoto typu literatury šťastný. Svědectví o svévoli režimu (zvláště toho minulého) by totiž měla být volně dostupná všem a výpovědi v knize uvedené se stále opakovat. Drobné mínus je odborné pojetí, které bohužel není určeno masám, ale i tak se jednalo o zajímavé čtení, které mě nasměrovalo dále k literatuře disentu.

27.06.2019 5 z 5