katy238 katy238 komentáře u knih

Pětidomí Pětidomí Tomáš Přibyl

Pětidomí autora Tomáše Přibyla není žádnou akční jízdou, ale vyprávěním o vykradení jedné pražské pobočky České pošty, opuštěném nastartovaném autě a pěticí vilek, z nichž každá skrývá kromě stavebních nedodělků i tajemství svých obyvatel. Kapitánka Věra Kostohryzová však jasně chápe, že pachatelův náskok se každou promarněnou hodinou zvyšuje a tak se vydává na obchůzku domků, aby zkusila nahlédnout za jednotlivé dveře a dozvědět se trochu více. A třeba odhalit i stopu zmizelého lupiče.

Příběh sám není nijak akční a čtenář musí počítat s tím, že české prostředí je v knize zobrazeno bez příkras. Hlavní hrdinové naráží na byrokratické problémy, které se snaží vlastní vynalézavostí překonat, sousedi ve vilkách se vzájemně pomlouvají a kdejaký blb se v telefonu ohání funkcí, aby nemusel dělat nic navíc. Ovšem přirozený postup v případu, dedukce a logická úvaha hlavních postav do příběhu sedí a cokoliv dalšího navíc i v rámci pokusu o doplnění akce, by vyznívalo spíše směšně. Pokud tedy stojíte o příjemnou detektivku z prostředí maloměšťáckého mikrosvěta, Pětidomí pro vás bude příjemnou volbu na několik večerů či dovolenou.

15.06.2021 5 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Strach autora Jozefa Kariky je hororem v pravém slova smyslu. Hlavní hrdina Jožo Kárský se vrací do krajiny svého dětství, aby se vyrovnal s krachem svého života, a nenadále musí čelit hnusným vzpomínkám a traumatům zde zažitým. Pod horami totiž vládne zima a silný mráz, který s sebou však nenese jen hrozbu omrzlin a nepříjemného nachlazení, ale také mnohých jiných ztrát. S mizejícím teplem totiž začínají ve městě mizet i děti… A právě Jožo a jeho staří, nyní již dospělí bývalí přátelé vědí, co nebo kdo za tím skutečně stojí. Nastává čas oprášit staré křivdy a postavit se čelem tomu, na co se snažili léta zapomenout.

Je to skvělý příběh. Mrazivý, nepříjemný a místy odpudivý, stejně jako hlavní hrdina. Ten postupně odhaluje střípky rozházené kolem, aby se mohl dostat k rozuzlení záhady. Kniha mi v některých ohledech připomíná známé TO mistra Kinga, ale jedná se o vzdálené podobenství, stále však zajímavé k úvaze. Derry a slovenský Ružomberok však v jistém smyslu odlišné jsou, o to je zase Karika pro nás srozumitelnější. Horor však patří do té nepříjemné kategorie „může se to stát i vám“ a pokud se chcete bát a nepotřebujete potoky krve, je to správná volba.

14.06.2021 5 z 5

Strašák Strašák Frank Goldammer

Strašák autora Franka Goldammera vystavuje příběh v kulisách válečných Drážďan. Těmito se v roce 1944 začíná prohánět zvrhlý vrah, který za sebou nechává bestiálně umučené ženy. Práci má jednoduchou, času při poplaších vyhlášených při náletu dost a válečné tažení za vítězství Německa je na prvním místě, podezření na řádění sériového vraha tudíž nemá větší váhy. S tím se však odmítá smířit vyšetřovatel Heller, který navzdory době i nedostatku všeho a všech neúnavně pátrá po totožnosti zvrhlého spoluobčana. Osudné datum města se však neúprosně blíží…

Strašák patří do vlny thrillerů, které se odehrávají ve válečném Německu a hrdiny příběhu jsou obyčejní Němci, jejichž země se pustila do válečného tažení a oni z toho nejsou nijak nadšení, musí však vybojovat svou každodenní bitvu o normálnost a pokusit se žít. Ne kličkovat, ne politikařit. Jen žít a přežít. Jedná se však o slabší knihu a hlavně v její druhé polovině se autor snaží děj zjednodušit až k hranici naivity, kdy spolupráce s Rusy sice své ovoce přinese, ale popsané v knize je všechno, jen ne uvěřitelné. To však již nechám na každém zájemci o přečtení a prožití příběhu. Pro mě to bylo bohužel zklamání a promarnění příležitosti uchopit zajímavé téma na pozadí velmi tragických dějinných událostí, a přitom by se nejednalo o opakované kulisy koncentračního tábora (nezlehčuji, jen konstatuji). Po Drážďanech se v závěru knihy tak ocitl v ruinách i slibně vypadající příběh. A nemuselo kvůli tomu vzlétnout jediné letadlo.

13.06.2021 3 z 5

Střepiny ticha Střepiny ticha Val McDermid

Střepiny ticha autorky Val McDermidové jsou devátým dílem série o psychologovi Tony Hillovi a policistce Carol Jordanové. Tato dvojka se spolu se svým týmem dává opět dohromady, aby vyřešila případ, o kterém si nejsou zpočátku ani jistí, zda vůbec existuje. Ženy silně feministického smýšlení, které se nebojí dát nahlas najevo svůj názor a říct jej naplno ženám i mužům, jsou nejprve tvrdě napadeny v online prostoru mnoha a mnoha trolly a dle všeho jejich urážkami pak přivedeny na okraj zoufalství, které vyústilo v sebevraždy. Věc jasná a průzračná se však později kalí a je právě na týmu, aby odhalil, kde je ve skutečnosti pravda. A zda měly anonymní internetové zrůdy skutečně takovou moc.

Příběh je nebezpečně aktuální v mnoha ohledech. Internetový trolling již dávno není jen nevinná zábava několika jedinců s černým humorem a může mít následky. Takové, jaké si jeho autoři neumí představit, a s touto myšlenkou si právě autorka pohrává. Nahlíží na problém z několika stran, všechny jsou velmi zajímavé a přitom příběhu neubírá na dynamice. V knize je možné cítit, že je součástí rozjeté série, ale nákup předchozích knih není nutný, vše je vysvětleno a přiblíženo a je na čtenáři, zda si bude chtít osudy hrdinů projít podrobněji nebo mu stačí ústřední zápletka. Pro mě byla kniha příjemným překvapením a do britského Bradfieldu se za zajímavou a nesourodou dvojicí a jejím týmem v různých částech jejich životů ráda vrátím.

11.06.2021 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Trhlina autora Jozefa Kariky je mysteriózním hororem o jednom dlouhém rozhovoru, jedné výpravě a čtyřech lidech, kteří se nikdy neměli potkat. Oni se však rozhodli vyzvat na souboj staletí starou záhadu pohoří Tríbeč a vydat se po jejích stopách, aby dokázali… Každý kráčí na kopce s vlastním cílem, přesvědčením a pevnou víru v pravidla světa. Nikdo z nich netuší, že vše se brzy začne hroutit a vlastní svět pohoří je pomalu pohlcuje. Nemají ani tušení, zda je ještě možné věřit v cokoliv, co znali ze světa „dřív“…

Trhlina si nehraje na prvoplánový děs a hrůzu dávkuje postupně. Je možné, že mnohému čtenáři přijde příliš rozvláčná a je pravda, že něco „dít“ se začne až v druhé polovině knihy, ale právě to vršení obyčejných a samozřejmých rozhodnutí, která všechna dohromady vyústí v nesmírnou tragédii a neuvěřitelnou hrůzu, je právě ta děsivá ústřední linie. Taková rozhodnutí děláme denně všichni a nikdy nevíme, kdy se nám je nevědomky podaří spojit v jednolitý řetěz, kterým se připoutáme k nevyhnutelnému. Autor tak čtenáře provází na první pohled nevinným nízkým pohořím, které svou nevinnost jen předstírá a odkazuje na události, které se v oblasti skutečně staly. Je pak na každém čtenáři, zda se nechá záhadou pohltit, či nikoliv. Pokud jí však dáte šanci, litovat nebudete.

03.06.2021 5 z 5

1918: Vražda na konci války 1918: Vražda na konci války Andreas Pittler

Vražda na konci války je druhým dílem série Vídeňské zločiny a hlavní hrdina knihy, nyní již major David Bronstein, se opět směle pouští do vyšetřování zločinu, tentokrát do pátrání po vrahovi mladé švadleny. V případu nedává zpočátku nic smysl, ovšem David se opět nevzdává a rozplétá klubko spletitých osudů, které vedly k násilnému ukončení mladého života. Kolem něj se boří a bouří nový svět se starým a závěr 1. světové války nerezonuje jen Davidem, ale také celým světem kolem něj. David se však ve všem tom zmatku soustředí na to hlavní a to je vykonání spravedlnosti.

Oproti předchozí knize je děj již vážnější a na hlavním hrdinovi je možné vidět posun směrem ke zralosti muže. Náhle to již není roztěkaný a divoký Bronstein, ale mnohem uvážlivější David, který pečlivě studuje situaci kolem sebe a přitom nepouští ze zřetele ani rozpad monarchie ani mladou komunistku Jelku, se kterou si odvážně začne mnohem více, než by zpočátku doufal. Je to o něco náročnější čtení oproti minulému dílu, a pokud se budete orientovat v problematice politiky Velké války, bude to pro vás výhodou. Jedná se však hlavně o zajímavou historickou detektivku z Vídně počátku 20. století a svéhlavý hlavní hrdina vás opět provede jejími uličkami i zákoutími, kde se tají nejenom dech.

02.06.2021 4 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Smršť slovenského autora Jozefa Kariky je jeho poslední hororový počin a musím uznat, že je to jízda. Doslova. Ústřední trojice se dostane blízko jedné záhadě, kdy je s přehledným úsekem cesty spojena velmi tragická nehodovost, aniž by to dávalo větší smysl. Vypravěč příběhu se však dostane mnohem blíže rozluštění záhady, než všechny záchranné složky před ním a spolu se dvěma svými přáteli nasednou do auta a rozhodnou se vyzkoušet sílu pověry na vlastní kůži.

Příliš pozdě jim však dojde, že lidové zkazky mohou mít mnohem větší sílu než vyvolání úšklebku při strašení babičkou na vesnici. Že je to může všechny stát mnohem více…

Je to dobré, je to skvělé. Příběh, vyprávěný v první osobě, příjemně odsýpá, ústřední trojice se pohybuje ve svižném tempu (kniha nemá ani 200 stran, takže musí) a dostává se tak k jádru záhady. Sice si sem tam odskočí k vlastním emocionálním trablům, ty však dostanou v druhé části knihy úplně jiný rozměr, než jen jako trapné sdělování pocitů hysterických myslí pod tlakem. Autor rozjíždí roadtrip ve slovenské krajině s nadpřirozenou hrůzou v zádech nejenom ústředních postav v knize, ale i u čtenáře samotného. Pokud se tedy chcete bát, rozjeďte se za větru jednou lesní silnicí a hlavně, nehleďte příliš zpříma…

01.04.2021 5 z 5

Příběh české rekordwoman: Zákulisí největšího sportovního skandálu první republiky Příběh české rekordwoman: Zákulisí největšího sportovního skandálu první republiky Pavel Kovář

Kniha Příběh české rekordwoman z pera novináře Pavla Kováře je svědectvím o jednom nevšedním osudu. Zdena Koubková se narodila a byla prohlášena za děvče, postupem let se však více a více stávala mužem, to vše z důvodu genetické abnormality, která jí dávala ve sportu sice možnosti vyšších výkonů oproti soupeřkám, ale postupem času bylo Zdeně jasné, že takto dále již pokračovat nemůže. Že každý její start je projevem nesportovního chování vůči okolí…
Svazek popisuje ve čtyřech kapitolách a v bohaté fotodokumentaci Zdenin život, začátky ve sportu, přechod z Brna do Prahy a pak ponižující návrat z hlavního města, kdy se rozhodla učinit ve svém mladém životě neohrožený krok a přiznat sama sobě i okolí, že je jiná, než je všeobecně přijímáno. V době vysoce puritánské a v sobě zakořeněné přísné katolické výchově však dokázala překročit svůj stín a stát se tím, kým ve skutečnosti vnitřně i částečně fyzicky byla. Mužem. I o tomto je zajímavý svazek, který se nebojí mluvit o prosazování žen na polích, jež patřila zvykově spíše mužům a o propagaci sportu.
Příběh je psán srozumitelně, bez zbytečného patosu, věcně, mnohdy i úsměvně, nikoliv však bezohledně. Rozhodně se nejedná jen o další knihu o historii sportu, ale především je to svědectví o pocitech jedince, který dostal od osudu více, než chtěl a nyní musí sobě i okolí přiznat něco, co nelze vzít zpět, ovšem ani o to nikdy nežádal. V rámci dnes často opakovaného genderového tématu mě až překvapuje, jak není kniha příliš známá, protože právě toto téma v ní je nosné. Nehledě na to, že další velké téma knihy je běh a sport, což se dnes opakuje také často. Jedná se však o velmi zajímavé čtení, které nikomu nic nevnucuje a pouze těm, co chtějí vědět více, ukáže tíhu Zdenina života i jeho zajímavé vyústění.

27.03.2021 5 z 5

Únos Tadeáška Únos Tadeáška Petr Veselý

Útlá knížečka Únos Tadeáška, napsána novinářem Petrem Veselým, podává krátké svědectví o jednom únosu spáchaném počátkem devadesátých let, který naštěstí dopadl dobře. V rámci slova únos. Malý chlapec byl odcizen únoskyní i s kočárkem odstaveným před obchodem v Hradci Králové a touto událostí se rozeběhla mašinérie dalších činů i zločinů.

Spisek událost podrobně mapuje, nechá čtenáře nahlédnout do vyšetřování a v druhé polovině knihy i do svědomí únoskyně. Nejedná se o žádnou vysokou literaturu, ovšem pro zájemce o událost je to vítaný zdroj informací. Únos se stal v časech, kdy internet nehrál v médiích prim a bylo nutné kupovat noviny a sledovat televizní zpravodajství, zde je vše přehledně shrnuto. Pokud vás tedy zajímá policejní práce a nechcete se brodit krví, může to být zajímavá volba k přečtení, je však nutno si uvědomit, kdo knihu vydal a kdy, styl psaní tomu odpovídá.

16.03.2021 4 z 5

Mordy a jiné zločiny Mordy a jiné zločiny Jindřich Francek

Kniha Mordy a jiné zločiny autora Jindřicha Francka je zajímavou sondou do českých dějin a mapuje události spojené se skonem jejich aktérů od středověku až po 20. století. Jednotlivé kapitoly obsahují výklad práva a jeho historie, přibližují dějinná fakta a kráčejí dějinami napříč. Je však důležité vědět, že i přes obálku, která láká spíše na události spojené s kriminalitou 20. století, je těchto konkrétních případů v knize pomálu a věnuje se opravdu hlavně historii jako takové. Na krvavé výjevy je skutečně skoupá a pokud hledáte kriminalistický sborník ve stylu Viktorína Šulce či Jiřího Markoviče, s touto knihou spokojeni nebudete.

Ale i tak se jedná o zajímavou sondu do české historie, vyprávění o loupežnících a krvežíznivých šlechticích je zajímavým doplněním znalostí a není na škodu si knihu přečíst a mnohá fakta si opětovně oživit. Jen je nutné se smířit, že místo s Viktorem Kalivodou budete koketovat s Albrechtem z Valdštejna. Není to o nic méně děsivé, ovšem je to něčem jiném.

11.03.2021 4 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Zmizení Sáry Lindertové spisovatelky Kateřiny Šardické je zařazeno do proslulého žánru young adult literatury a i přes tuto nic neříkající žánrovou nálepku je příjemným překvapením. Příběh začíná záhadným zmizením právě oné Sáry, která je pojmenována i v názvu knihy, a pokračuje plynule k životnímu příběhu její sestry Klaudie. Děvčata jsou skutečnými jednovaječnými dvojčaty, duše mají však tak rozdílné, jak je to jenom možné. Klaudie se však i přes silný odpor ke své sestře rozhodne dopátrat důvodu sestřina zmizení a vydá se tak po stopách démonů, co už měli navždy spát.

Kniha pro mě byla příjemným překvapením, a i když se nejedná o silné dílo vystavěné na skále psychologické války čtenáře a autora, je to velmi příjemný příběh s prvky hororu z dnešní Prahy a jejích temných koutů. Děj ubíhá příjemně a nenáročně a přitom nejsou jeho hrdinové na první pohled dobře čitelní a odhadnutelní. Vše graduje v závěru knihy, kdy možná pozornější (příčetnější) čtenář může namítnout, že to je už trochu moc, ale k ději to patří a autorka to právě tímto směrem vede. Zkuste tedy dát dvojčatům Lindertovým šanci provést vás svými mindráky a temnými tajemstvími. Věřím, že stejně jako já se nikde nezaseknete.

10.03.2021 5 z 5

Když vzlétne děs a nevíra Když vzlétne děs a nevíra Viktorín Šulc

První díl avizované pentalogie autora Viktorína Šulce, pojednávající o sexuálně motivovaných vraždách, poeticky pojmenovaný „Když vzlétne děs a nevíra“, mapuje větší část 20. století. Nalezneme zde kauzy známé (Otýlie Vranská a její cesta vlakem ve dvou kufrech; Ladislav Hojer, také český kanibal), kauzy, o kterých má zasvěcený čtenář povědomí (Václav Mrázek a jeho putování na jízdním kole krajinou; Jaroslav Papež a pedofilní vražda malého chlapce) po ty všeobecně neznámé (František Hrnčiřík, gerontofil a kleptoman) a k tomu mnoho dalšího.

Autor se zabývá detailním popisem každé kauzy, od nálezu těla po ztotožnění pachatele, psychologický profil a následný trest, po každé kapitole následuje dovětek dvou velkých osobností české kriminalistiky, Jiřího Markoviče a Luboše Valeriána. Zhruba uprostřed knihy lze nalézt fotografickou přílohu, která je pro ilustraci každého případu velmi užitečnou pomůckou. Knihu však doporučuji opravdu pouze zájemcům o tento typ literatury faktu, kteří nepadnou na zem z každé zmínky o krvi, protože principiálně je právě na tomto dílo postaveno. Byť jsou černobílé fotografie celkem shovívavé, je vždy dost jasné, co je na nich zobrazeno a není důvodu nic začerňovat. Pro vážného zájemce je to obrovský bonus, protipólům doporučuji zvolit jiné čtení. Jedná se však opravdu o jednu z nejkvalitněji zpracovaných publikací na toto téma, odkládá se jen těžko a rozhodně není na jedno přečtení. Naopak. Každým čtením lze nalézt další detail ke zkoumání.

08.03.2021 5 z 5

Zpověď Roberta Šlachty o jeho působení u policie, postupném vzestupu i pádu i o tom, jak šťoural prstem do zad mocných. To vše, a i něco navíc, lze nalézt v knize dlouhých rozhovorů Roberta Šlachty a Josefa Klímy Třicet let pod přísahou. Čtenář se zde může dočíst o podrobnostech metanolové kauzy, aféře NagyGate i o mnoha jiných. Robert Šlachta zde popisuje své nelehké začátky, a ještě nelehčí postupy a poodhaluje čtenáři i kousek ze svého nitra.

Kniha je rozhodně zajímavým počinem a všem zájemcům o poctivou policejní práci přinese velmi zajímavý vhled do dřiny a drilu rozsáhlých vyšetřovacích týmů a bohužel i povědomí o dlouhých prstech mocných, kteří na jejich úspěchu nemají vůbec žádný zájem. Rozhovory se nesou v příjemně profesionálním duchu a rozhodně se nejedná o žádnou politickou agitku, právě naopak. Je to jen povídání policajta a novináře o tom, co bylo a jak se to dělo. A je to super takové, jaké to je.

23.02.2021 5 z 5

Peklo z Araratu Peklo z Araratu Christopher Golden

Knihu Peklo z Araratu bych přirovnala k béčkovému hororu přenesenému na stránky knihy. Dva hlavní hrdinové, Adam a Meryam, se vydají na horu Ararat, aby si splnili jednu z životních tužeb, a to být objeviteli té bájné lodi, Noemovy archy. Což se jim nakonec dílem štěstí, byt možná později i smůly, podaří, a započnou s týmy vědců ve vraku archy solidní vědeckou práci. Při té se jim bohužel povede vypudit ze své skrýše bájné zlo. To se ani po tisících letech izolace s ničím nemaže a mezi členy výpravy se rozjíždí masakr…

Pokud jste citlivá duše, tuhle knihu nečtěte. Pokud jste milovník náročnějšího čtení, tuhle knihu nečtěte. Pokud máte rádi knihy s historickým bonusem navíc, tuhle knihu nečtěte. Pokud hledáte nenáročnější čtení a nevadí vám, že to může být chvílemi i trochu „blbý“, je to kniha právě pro vás. Peklo z Araratu umí vzbudit ve čtenáři nepříjemný pocit i navodit atmosféru hnijícího dřeva uprostřed pohodlné postele, a přitom chytne a nepustí. Za mě dost dobrá kniha, pokud chcete být chvíli nenároční a nepřemýšlet. Což se taky někdy může hodit.

18.02.2021 4 z 5

Vysoká cena za lásku Vysoká cena za lásku Bohdan Dlouhý

Vysoká cena za lásku autora Bohdana Dlouhého pro mě byla příjemným překvapením začátku tohoto roku. Českým autorům jsem se v žánru thrilleru dlouho vyhýbala a po přečtení této knihy mohu zodpovědně říct, že to byla blbost. Příběh Marka a Andrey, který se spojí vlivem neuvěřitelných okolností, pokračuje zprvu poklidně, postupně se však mladí lidé zapletou do víru událostí, které vyústí v boj o přežití s mnohem silnějším protivníkem. Marek je však odhodlán svou milou zachránit i před její vlastní minulostí a bude se rvát až do naprostého konce. V žádné fázi však není jisté, kdo všechno zůstane stát a kdo padne…

Příběh příjemně plyne, v první polovině knihy čtenář žije v poklidu na okraji slovenské divočiny, prožívá s hrdiny jejich první zamilované krůčky i další fáze vztahu, které nemusí být vždy příjemné. Autor se nebojí ani otázky sexu, ale musím zdůraznit, že tato rovina je v knize podána vkusně a přirozeně. Lascivní scény stahujícího se svalstva v příběhu čtenář nenajde. To jen upozornění, pokud by jej tam hledal. Postupně se však akce zhušťuje a poslední čtvrtina knihy už je spanilou jízdou, kdy celý příběh a i náznaky v něm vygradují.

Pokud tedy hledáte thriller, kde lze nalézt i další roviny jako přidanou hodnotu vedle temné zápletky příběhu, nevadí vám trocha té romantiky a nevadí vám ani slovenské dialogy, ve kterých se většinově kniha odehrává, dejte šanci vyprávění o Markovi a Andree, drsné pohádce ze slovenské divočiny, kdy byste hrdinům však raději přáli potkat draka…

31.01.2021 5 z 5

Kyvadlo Kyvadlo Adam Hamdy

Kyvadlo je akční jízda se vším všudy. Pokud čtenář zvládne rozvláčnější úvod, kde se autor snaží vysvětlit a předestřít vše podstatné, nebude další dávky 500 stránek čtenář zklamán. Akce, útěky, přestřelky, výbuchy, nečekaná odhalení o zákoutí hnusných tmavých přívěsů s divnými rodinnými pravdami. To vše a mnohem více v akční jízdě napříč světem.

Kyvadlo je příběh jedné pomsty, několika dlouhých rukou spravedlnosti a ještě delšího útěku před dokonalým vrahem. Téměř. Protože ani v této knize dokonalý zločin neexistuje a hlavnímu hrdinovi rychle dochází čas k jeho rozluštění…

27.11.2020 5 z 5

Hořící stromy Hořící stromy Kristina Ohlsson

Hořící stromy autorky Kristiny Ohlsson jsou skutečně výtečným čtením. Děj jednoduchý a přitom zápletka nenudí, hororové prvky, ovšem nikoliv přeplácaná nadpřirozenost. Postavy uvěřitelné a jejich bolest skutečná, že jim toužíte pomoci, ale příběh kráčí neúprosně daným směrem. Doufáte za ně, věříte.

Děj samotný není nijak složitý, před deseti lety došlo v městečku k několika únosům, poslední si musel prožít mladý Lucas, byl však natolik těžce únoscem zraněn, že ztratil rok paměti včetně vzpomínek na únos samotný. Po letech se však odhodlal k návratu do míst svého dětství a nadějí s nadějí, že se mu podaří vzpomínky opět vyvolat. Netuší však, co vše svým návratem vyvolá ve skutečnosti.

Kniha není těžká na čtení jako na atmosféru samotnou. Nedoporučuji jej slabším povahám, ne z důvodu krvavých scén, na ty je autorka skoupá, ale kniha je velmi ponurá a bolest rodiče nad ztrátou milovaného dítěte ze stránek stříká na všechny strany. I tak se jedná o jednu z nejlepších knih, jakou jsem četla.

17.11.2020 5 z 5

1913: Případ podivné sebevraždy 1913: Případ podivné sebevraždy Andreas Pittler

„Slyšte, slyšte!!! Pokud se nebojíte vypravit se do Vídně počátku 20. století a pokusit se rozluštit případ podivné sebevraždy nejenom mladého maďarského důstojníka, neváhejte nastoupit tuto cestu se zápletkou více než zajímavou!“

David Bronstein je mladý policista, ve své době spíše úředník, a tráví noci na sledovačkách nějakého Stalina, osoby podivné, však bezvýznamné. Než tahat se po nocích kolem bytu Gruzínce touží se rozlétnout se za velkými případy Vídně a uplatnit tak svůj detektivní talent. David však ještě netuší, že tuto příležitost mu brzy osud naservíruje až pod nos. A záleží jen na něm, aby si jej nenechal urazit.

Něžný příběh ze staré Vídně s detektivní zápletkou zaujme každého, kdo rád u knih přemýšlí, ale přitom se mu nedělá dobře z potoků krve a také se rád ponoří do atmosféry kabaretů a podvečerů kolem honosných divadel. Případ podivné sebevraždy byl krásnou a přitom neotřelou procházkou po dlažbě jednoho starého města v patách mladého policisty. Pokud máte odvahu, vyjděte si s ním. Nudit se nebudete.

14.11.2020 5 z 5

Rudá galerie Rudá galerie Tiffany Reisz

Rudá galerie patří do žánru erotické literatury, nebojím se říct, že i do psaného porna. Příběh Mony a jejího slibu daného umírající matce, že zachrání její milovanou Rudou galerii za každou cenu, se odvíjí směrem k tajemnému cizinci, který je nešťastné Moně ochoten pomoci, pokud i ona pomůže jemu. Mona dostane dost prostředků, aby zachránila galerii a splnila tím svůj slib, a cizinec si odpomůže od jistého pnutí.

Příběh sám však v knize nehraje prim a autorka čtenáře posouvá mezi jednotlivými vzdychy, nečekanými postelovými praktikami a mnoha vyvrcholeními, nikoliv však dějovými. Mona i její cizinec si jistě přijdou na své a fantazii se meze nekladou ani v anatomii lidského těla obou pohlaví (o pohlaví půjde především) a pokud jste opravdu příznivci hesla „žádné ciráty, jdeme na věc“, je kniha skutečně pro Vás. Jemnou erotiku, romantiku ani podobné nesmysly však v knize nehledejte, příběh je skutečně zaměřen výhradně na sex. Což nemusí být chyba, zde opravdu hodně záleží na čtenáři, co od takové knihy očekává. Ostatní se třeba alespoň zasmějí. Jako já.

06.10.2020 2 z 5

Kundera: Český život a doba Kundera: Český život a doba Jan Novák

Kontroverzní bichle spisovatele Jana Nováka o životě literáta Milana Kundery vzbudila mnoho emocí a byla počátkem mnoha recenzí plných vzteku. Mnoho lidí knihu, dle svých vyjádření, odhazovalo v dál a jejich vzteklý řev dozníval ještě dlouho na stránkách zájmových webů a vyhrazených stran tištěných periodik. Toliko k bublině kolem knihy. Předem avizuji, že „proslulé“ kauze agenta Chodce je v knize věnováno cca 20 stran a je to jen střípek v životě Milana Kundery, kterému není ani věnováno moc pozornosti. Mnohem více se autor věnuje jeho činnosti v čs. svazu spisovatelů, psaní, činnosti na FAMU a dalším částem života Milana Kundery. Kromě jeho osudu zde ukazuje nepřebernou mozaiku příběhů a osudů dalších lidí z jeho bližšího i vzdálenějšího okolí a kniha je výpovědí o činnosti spisovatelů od 50. let do normalizace. Pokud tedy máte zájem o historii české literatury a boj jednolitých aktérů svazu proti komunistické vrchnosti, je kniha tím pravým pro vás. Pokud hledáte senzaci, kupte si bulvár.

Kniha je však cennou výpovědí o jedné části naší historie a pokud máte zájem vědět z oblasti české literatury té doby něco více, knihu s sebou rozhodně v rámci čtení tahejte, za tu námahu to stojí. Jen doporučuji být na pozoru proti podsouvání ze strany autora, který se Vám může snažit ukázat Milana Kunderu z pohledu, jaký jej má on. Zde však opravdu záleží na Vás, jak se s tímto aspektem knihy poperete. Mně se povedlo udělat si obrázek dle své úvahy a negativní není. Každý zkrátka žil, jak uměl a někdo měl více štěstí. A z toho nelze nikoho vinit.

08.09.2020 4 z 5