katy238 katy238 komentáře u knih

Kniha o výchově dětí v ústavní péči s přesahem i ke každému rodiči. Nejedná se o čtení s líbivými názvy, duhovými obrázky z fotobank a plným zaručených rad těch jediných pravých odborníků na děti. Ne. Je to drsné čtení od člověka, který pracuje s ohroženými dětmi už léta a prožil s nimi neskutečné příběhy. Mnohdy jako posluchač, mnohdy jako další účastník procesu následujícího po opuštění nefunkční rodiny či jiného důvodu umístění dítěte do ústavní péče. Je to šílené čtení vyvolávající bouři emocí. Je to naprosto skvělá kniha a doporučuji ji k přečtení každému, kdo má jakékoliv oprávnění sahat dítěti výchovně do osudu.

26.08.2023 5 z 5

Kapka kámen vyhloubí Kapka kámen vyhloubí Hana Kulasová

Deníkové zápisky zachycující bezmála dvě desetiletí jedné rodiny, která se musela od padesátých let poprat s výzvou, která ani v dnešních podmínkách není snadná a samozřejmě překonávaná. Starší syn Jiří se narodil s poruchou autistického spektra a již brzy dostal na čelo razítko NEVZDĚLATELNÝ. Maminka Hana však svůj boj nevzdává, odmítne jakékoliv náznaky, že má syna Jiřího umístit do ústavní péče a každý den bojuje o jeho schopnosti i samostatnost. Bez opory úřadů, lékařů, škol a s minimem informací skládá sama vzdělávací plán a zkouší různé metody, jak Jiřímu pomoci. A úspěchy, mnohdy dílčí, jindy velké, se dostavují. Její boj vnější i vnitřní zachycuje malá a designově velmi povedená knížka, která nabízí mnohá zamyšlení i naději, že nic není nemožné a že každý má dostat svou šanci. Těm zdánlivě silnějším navzdory.

26.08.2023 5 z 5

Prokletý ostrov Prokletý ostrov Dennis Lehane

Už poněkud pozapomenutý příběh, ke kterému čtenáře přitáhne nejčastěji filmové zpracování z roku 2010 je mysteriózním thrillerem s poněkud prázdninovou atmosférou. Se dvěma detektivy se v poválečných letech poloviny dvacátého století vydáte na ostrov s ústavem pro choromyslné, kde však zjevně o rozum přišli úplně všichni přítomní. Ústřední postava peroucí se s vlastními démony minulosti se pomalu propracovává všemi tajemstvími polopusté skály, aby nakonec stanula před tím největším, svým vlastním.

Rozhodně kvalitní příběh se spádem i mnoha zajímavými odbočkami, který by neměl minout žádného milovníka tajemné atmosféry a srozumitelných vyústění.

25.08.2023 5 z 5

Děti z planety D.S. Děti z planety D.S. Olga Strusková

Útlá kniha v měkké vazbě namodralé barvy sebrala vyprávění rodin s nesmírně tvrdou páteří a planoucím přesvědčením, že jejich dítě není odepsané jen proto, že má jiný počet chromozomů oproti většině. Kapitolu po kapitole se čtenář seznamuje s příběhy dětí i dnes již dospělých lidí, kteří se narodili s diagnózou Downova syndromu, ale po celý svůj dosavadní život bojovali o své místo ve společnosti, která s nimi v počátku nepočítala a jako nedokonalé kusy je měla tendence dle zažitých pořádků izolovat. Mnoho rodin se však tomuto vzepřelo, a právě vyprávění každé z nich je dílkem skládačky sestavující obraz naděje a velkého přesvědčení, že každý může mít kvalitní život, když nezůstane stát a půjde stále dál. Mnohdy svým tempem, svým pořadím kroků, ale neochvějně. Neváhejte si vyprávění o jejich cestě vyslechnout, i když je mnohdy nesmírně smutné, je zároveň neskutečně strhující.

23.08.2023 5 z 5

První dámy První dámy Alena Štrobová

Kniha První dámy autorky Vlasty Štrobové představuje jedenáct rozhovorů s jedenácti zajímavými ženami. Některá jména si zřejmě přečtete poprvé, ale po seznámení se s osudem každé zpovídané máte šanci zjistit, jak neuvěřitelné osudy jsou vám v knize představovány. Kniha není příliš obsáhlá, a přitom představuje nesmírně zajímavé čtení. V každém rozhovoru je obsaženo vyprávění a každé je úplně jiné, jak odlišené jsou ženy, které se v knize sešly. Je to nesmírně inspirující čtení a doporučuji jej každému se zájmem o nezvyklé osudy.

17.02.2023 5 z 5

ON: Kristian v montérkách ON: Kristian v montérkách Šárka Gmiterková

Kniha ON s podtitulem Kristián v montérkách autorky Šárky Gmiterkové nabízí komplexně zpracovaný pohled na dílo Oldřicha Nového. Naleznete zde informace o jeho divadelní tvorbě i mnoha angažmá, rozbory techniky hraní a mnoho dalšího i kolem filmových rolí, které jsou dnes archivovány nejlépe. Nejedná se o soubor nostalgických drbů, jaké nabízí většina knih na téma jména tohoto herce, ale s již vědeckým přístupem zpracované téma, které zahrnuje i tvorbu po roce 1945, která je, až na asi dvě výjimky, spíše odsunuta do pozadí na úkor protektorátních veseloher. Autorka však necouvá ani v tomto případě a informace z dnes již většinou zapomenutých filmových projektů vystupují opětovně před zájemce i o tuto dobu. Knihu rozhodně doporučuji, je to však obsáhlé dílo, žádná jednohubka a je psána s jistou odborností, což nemusí každému sedět. Mně však nadchla hodně a určitě se k ní budu vracet k jako hodnotnému zdroji informací.

13.02.2023 5 z 5

Deníky Mistra a Markétky Deníky Mistra a Markétky Michail Bulgakov

Kniha Deníky Mistra a Markétky má autorů několik. A ti nejhlavnější jsou sami Michail a Jelena Bulgakovovi. Michal Bulgakov je nesmrtelný svým románem Mistr a Markétka, který už tenkrát nastavil zrcadlo tehdejším časům a po jeho přečtení většina i dnes oněmí autorovou genialitou, s jakou dokázal napsat nadčasové dílo plné kouzel a naděje. Napsal však mnohem více děl a okolnosti jejich vzniku, autorovy niterné myšlenky, obavy i záchvaty víry v lepší budoucnost pro něj i jeho milované protkávají obsáhlý svazek složený ze dnů několika let života nejprve Bulgakova samotného a pak z pohledu jeho ženy Jeleny. I když jsou deníky psány téměř s odstupem století a jejich hlavní autoři již dávno nežijí, je to neuvěřitelně stále aktuální čtení a pomůže mnohé pochopit i do dnešních časů. Mnohé věci totiž někde zůstaly stále stejné.

04.02.2023 5 z 5

Z Bureše Babišem Z Bureše Babišem Tomáš Lemešani

Publikace Z Bureše Babišem slovenského autora Tomáše Lemešaniho je velmi zajímavou sondou do práce a historie jedné z nejznámějších postav naší politické scény, která však má na území našeho státu mnohem delší a zajímavější historii, než jak ji vymezuje seznam zvolených zástupců v Parlamentu. Knížka mapuje také privatizační proces kolem státního podniku zahraničního obchodu Petrimex a další privatizované velké podniky dnes spadající pod obchodní impérium Agrofert a věnuje se přitom nejen postavě Andreje Babiše, ale také jeho přátel a obchodních partnerů. Na knize je zajímavé, že se skutečně drží faktů a nenalezneme v ní žádné emoce. Autor konstatuje pouze to, co co zjistil a co logicky navazuje a striktně se vyhýbá jakýmkoliv pocitům. Je to velmi zajímavé čtení, pokud si přejete porozumět historii privatizace nejenom v našem státě, ale i u našich sousedů na Slovensku a mnohé popsané vazby jsou skutečně nečekané. Pro mě jako pro laika bylo přečtení knihy opravdu velmi přínosné a ráda se podívám i po již napsaném druhém díle.

04.02.2023 5 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Tenká jasně červená knížka autora Timothyho Snydera Tyranie: 20 lekcí z 20. století je návodem i inspirací do dnešních dnů. Autor knihu napsal ještě za doby prezidentování Donalda Trumpa a mnoho kritiky je věnováno hlavně jemu, zdaleka všechen prostor však ne. Podíváte se do historie a budete sledovat žáby, jak se pomalu vaří ve vodě tyranie napříč dějinami minulého století po celé Evropě. Každá lekce je však mimo temné připomínky také optimistickým návodem k tomu, aby se dnes podobné věci nemohly opakovat nebo aby to alespoň neměli roztoužení diktátoři tak jednoduché. Jedná se o nadčasové čtení pramenící ze smutných zkušeností našich dějin, ale doporučuji jej každému, kdo s otevřenou myslí chce udělat něco více pro naši svobodu.

10.01.2023 5 z 5

Darwinovy ceny - Odpočítávání konce Darwinovy ceny - Odpočítávání konce Wendy Northcutt

Kniha Darwinovy ceny s podtitulem Odpočítávání konce autorky Wendy Northcutt je již její čtvrtou knihou pojednávající o tomto tématu, sdružující příběhy úmrtí s nádechem debility a pro úplnost také příběhy s tím lepším koncem, kdy v kritickou chvíli nemyslící člověk stihl ještě vyváznout živý. Za daných podmínek sice nemohl dostat pojednávané ocenění, to však zjevně dotyčného mrzet nebude. Zatím. Kniha samotná je poněkud rozporuplná. Samotné příběhy samozřejmě fungují a jsou sranda, zbytek knihy, kde již lze autorství rozpoznat jasně, protože příběhy psal život sám, tak jednoznačný není. Komentáře čtenářů, doplňující většinu příběhů, jsou trapné až debilní a pokus o vědecké uchopení fenoménu v jedenácti kapitolách příliš nebaví. Zajímavé to je, ale příběhy mrtvých nešťastníků táhnou více. Jako nenáročnou četbu s poněkud morbidní tématikou určitě doporučuji, je však nutné počítat, že svazek na některých místech poněkud drhne a pravděpodobně v něm budete hodně přeskakovat.

03.01.2023 3 z 5

Svět podle Naly Svět podle Naly Dean Nicholson

Kniha Svět podle Naly autora Deana Nicholsona je jeho deníkovým zápisem na cestě skrze evropský kontinent na jízdním kole. Dean se rozhodl vydat na cestu, aby ujel svému životu, který mu přestal dávat smysl a ve chvíli, kdy to naprosto nečekal, našel v bosenské pustině malého bezbranného tvorečka. Mourovaté kotě. I když měl zprvu pochybnosti, nakonec nevydržel a kotě vzal s sebou na cestu pod širým nebem na řídítkách kola. A co se zdálo nemožné se stalo skutečností. Dean už se s kotětem rozloučit nedokázal a Nala, jak ji pojmenoval, s ním začala obrážet Evropu. Dean svou neuvěřitelnou cestu dokumentoval na svém instagramovém účtu a náhlý nárůst sledujících jej zprvu vykolejil. To vše však dokázal zvládnout, a nakonec dal každému šanci, aby pomohl tam, kde je to právě třeba. Svět podle Naly není jen nevšední cestopis, je to výpověď mladého muže, který nalezl nový smysl života v oddaném pohledu zvířete a s ním po boku začal měnit svět. Jak se mu to podařilo, můžete posoudit sami. Podle mého udělal ohromný kus práce a je úžasné, že pořád nepřestává.

06.12.2022 5 z 5

Křížová cesta Michaila Bulgakova Křížová cesta Michaila Bulgakova Alena Morávková

Tenká knížka Křížová cesta Michaila Bulgakova autorky a překladatelky Aleny Morávkové přibližuje přehledně život jednoho z nejslavnějších ruských spisovatelů, dramatiků a autorů vůbec. Michail Bulgakov patřil mezi největší spisovatele své doby a i když za jeho života byla většina jeho díla zakázana nebo strhána negramotnou sovětskou kritikou a poté zakázána, jedná se o naprosto nadčasového a geniálního autora. Zájemcům o jeho život, který byl vždy úzce provázán s jeho dílem, doporučuji toto srozumitené shrnutí odkazující na autorovu tvorbu. Kniha je vhodná pro nesmělé uchazeče o Bulgakovovův život stejně jako již sečtělejším zájemcům. Autorka sama navíc osobně znala Bulgakovovu třetí manželku, která opatrovala jeho archív a díky které je právě dílo tohoto výjimečného autora přístupno každému, kdo o něj zahoří zájmem. O to více je knížka autentičtější a jedná se o skvělou volbu pro vykročení do Bulgakovovy tvorby.

02.12.2022 5 z 5

Dědicové Tuonely Dědicové Tuonely Milada Střítezská

Druhý díl série Ilusie s názvem Dědicové Tuonely je dynamický už od prvních kapitol a čtenář je náhle vrhnut do všeho dění. Královna severu Sarai hned v úvodu děje musí opět bojovat jako lvice, aby získala zpět to, co jí neznámé zlo vytrhlo z rukou a je ochotna projít třeba i samotným podsvětím, aby vybojovala to, co jí vždy náleželo. Zároveň za hranicemi roste pradávné zlo, aby si vzalo zpět to, co mu nikdy nepatřilo. Všichni hrdinové musí opět napnout síly i důvtip, aby porazili protivníka, jaký tu již tisíce let neměl být.

Na ilusijské sérii mě baví nejvíce to, že je to sranda a zároveň to není pitomý, méně elegantně řečeno. Postavy si na nic nehrají a opravdu mluví tak, jak jim na severu zobáky narostly a neváhají se u toho zpít jak dogy. Přitom však stále zůstávají na straně dobra a spolu s nečekanými spojenci se vrhají do boje za dobro a svobodu pro každou bytost. I další díl byl důkazem, že autorka opravdu umí psát a že Ilusie má pevné základy, na kterých stojí. Důmyslně vymyšlený svět jednoduše funguje a je vždy radostí do něj načas nakouknout a připomenout si, proč milujeme seveřany a proč je s nimi i přes vážnost situace vždy radost být i pít.

09.11.2022 5 z 5

Když přijde Láska... Když přijde Láska... Václav Beránek

Soubor básní Když přijde Láska autora Vaška Beránka odhaluje emoce až na dřeň. Jednotlivé básně se věnují každá trochu jinému tématu, spojuje je však nikdy nekončící touha po porozumění s tou vyvolenou bytostí, ke které nás dovede osud. Nádherné ilustrace dokreslují obrazy složené ze slov a tyto pak spolu šimrají kolem srdce každého, kdo se mezi jednotlivé verše pustí.

Když přijde Láska není v literárním světě novinkou, ale bohužel se jí nedostalo tolik pozornosti, kolik by si zasloužila. Navíc básně byly namluveny i v podání herců Horáckého Divadla Jihlava, Josefa Kundery, Petra Soumara a Stanislava Gerstnera, s hudbou Michala Reynauda. Jedná se i proto o velmi zajímavý literární počin a pokud toužíte se na chvíli ztratit ze světa všedního a ponořit se snů, tužeb a naděje, můžete to zkusit a nechat přijít Lásku.

09.11.2022 5 z 5

Čtvrť za Horizontem Evropa Čtvrť za Horizontem Evropa Martina D. Moriscoová

Kniha Čtvrť za Horizontem Evropa autorky Martiny D. Moriscoové sleduje výseč života Federica, Itala ve středním věku, který žije v Římě svůj život, o kterém už ani nepřemýšlí, jestli má smysl. Ze dne na den putuje vlakem do svého zaměstnání, cesty vlakem tráví na sociálních sítích sledováním jiných životů a netuší, proč se má další den probudit. Když v tom jednoho dne zazvoní jeho telefon a hlas a druhé straně spustí něco, co by už nečekal.

Krátký příběh protkaný humorem, nejistotou, nadějí i reáliemi současného Říma chytí nejenom za srdce. Federico je možná bručoun a možná už ztratil snahu, ale právě v tom se pozná v nějaké životní etapě každý z nás. Při čtení s ním budete chvílemi zevlovat, chvílemi se jen tak koukat a náhle zjistíte, že sedíte ve středu všeho dění a nesmírně mu fandíte, aby všechno dobře dopadlo. Až do samého závěru budete chytat každý paprsek slunce na Horizontu Evropa a posílat jej každému, kdo si taky zaslouží naději. Neskutečně silný příběh, který se zdá zprvu banální, ale je naprosto zásadní. Jako většina momentů, kterými začínají ty nejdůležitější věci v životě.

08.11.2022 5 z 5

Obrácený půlměsíc Obrácený půlměsíc Jiří Hanzelka

Obracený půlměsíc pánů Hanzelky a Zikmunda je jeden z řady cestopisů, které vyšly a vzešly z jejich cest po světě, do jakého jim tehdy bylo dovoleno jet a o kterých psát. Tento konkrétně pojednává o cestě přes Balkán až do dalekého Orientu. Byť jejich úplně první cesta započala spíše jako obchodní, s ohledem na změnu poměrů za jejich nepřítomnosti se pak z pánů stali ryze autoři cestopisů v rámci cestami za poznáním nejenom socialistického přátelství. Jejich svědectví však dává mnohem více, než ideologickou masírku a sepsané zápisky navždy zůstanou nesmírně zajímavým svědectvím o životě v dodnes dalekých zemích v časech, kdy byly mnohem nedostupnější, než je tomu dnes. Jejich odkaz přežil nejenom období totality i následnou změnu poměrů a budí zájem u dalších generací. Což je jedině dobře a já pevně doufám, že tomu tak bude i nadále.

23.10.2022 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Duna autora Franka Herberta je stále aktuálním poselstvím o světě, kde se voda stává vzácnou a jen málo dostupnou komoditou a vše podléhá tlaku na těžbu zázračného koření, látky, která prodlužuje život, modrají po ní oči a každý národ s ní dokáže velké věci po svém. Příběh rodiny Atreidů přicházejících na planetu Arrakis vystřídat zlotřilé Harkonneny s poněkud naivní vizí překračuje svou dobu a ať již se čtenář podívá na jakoukoliv linii příběhu, nalezne spojitost až do současnosti. Problém s dostupností vody klepe na dveře i u nás stejně jako války o cenné komodity, které naše planeta vydává. Hlas vypravěče se tedy může zdát mnohdy trochu protivný, ale o to zajímavější. Příběh mladého Paula, který se musí vyrovnat s úlohou, jež nenaleží jeho věku ani zkušenostem a osudem, jaký mu byl dán ještě před jeho narozením, však zajímá čtenáře či diváky dodnes, a to i díky novému filmovému zpracování, o něco stravitelnějšímu masám než počin Davida Lynche. Kdo tedy neznáte, zkuste se ponořit do horkého písku planety Arrakis a naslouchat dunění obřích červů. Je pravděpodobné, že Vás to strhne v mnoha významech tohoto slova.

21.10.2022 5 z 5

Seznam sedmi Seznam sedmi Mark Frost

Kniha Seznam sedmi autora Marka Frosta je akční jízdou z britských ostrovů 19. století. Mladý Artur Conan Doyle je vtažen z poklidu své četby v malém bytě přímo do událostí přesahujících jeho chápaní a celý dosavadní známý svět. Událost stíhá událost a tehdy ještě mladý doktor se nestačí divit, co vše je možné. A přitom mu jde nejenom o život.

Seznam sedmi patří mezi skvělou akční duchařinu, která i když nerozvine všechny potenciály nastíněných dějových linek, strhne čtenáře s sebou až do samého závěru. Jednotlivé postavy se svou osobností Vám přirostou k srdci a žijete s nimi jejich příběh a prožíváte veškerá příkoří. A to s mrazením v zádech, protože děsivá atmosféra knihy je vykreslena skutečně mistrně. I když se dnes jedná už o starší knihu, stále stojí za to se po ní podívat a užít si ji.

18.10.2022 5 z 5

Puls nemocnice Puls nemocnice Štěpán Neuwirth

Kniha Puls nemocnice autora Štěpána Neuwirtha je přepracovaným vydáním jeho původní knihy Tep nemocnice, která byla doplněna o další příběhy a myšlenky. Autor postupuje jednotlivými odděleními Fakultní nemocnice Ostrava a nechává promlouvat lékaře i sestry o zkušenostech ze své praxe. Nejedná se však o suchopárný příliv pojmů a termínů, ale o lidské příběhy plné bolesti. Vyslechnete příběhy dětí mučených svými rodiči, příběhy autonehod zaviněnými alkoholem a nezodpovědností, kdy umírali nevinní, vyprávění o sobeckosti a agresi namířené proti zdravotníkům jako hromosvodu frustrace pacientů. Je to těžké čtení o hnusu lidské mysli. Ale pak blýskne paprsek světla a přijdou vyprávění i úsměvná, nadějná, o dobrých koncích a šťastných setkáních. Vzpomínky plné naděje. Puls nemocnice je těžká kniha. Vůbec ne odpočinková. Ale zhltnete ji v průběhu několika dnů a věřím, že se k ní budete vracet. Ne pro to čtení o zlobě a beznaději. Ale pro všechnu tu naději a krásu, která se ve vyprávěních skrývá.

17.10.2022 5 z 5

Horrorstör Horrorstör Grady Hendrix

Kniha katalogového formátu Horrorstör autora Gradyho Hendrixe přišla s nápadem umístit děj tradičního strašidelného domu do netradičního prostředí. S hrůzami a nečistými tvory se máte šanci setkat ve fiktivní prodejně nábytku ORSK, vymyšlený americký gigant nepokrytě kopírující konkurenční řetězec IKEA. Několik zaměstnanců se rozhodne přijít na kloub záhadě nočního řádění zlotřilců ničící majetek firmy v této konkrétní pobočce a spustí tím více či méně vědomě pohromu nadpozemských rozměrů, která však číhala za policovým systémem těžkého názvu již dlouho.

Příběh sám aspiroval s neobvyklými kulisami na něco nového a netradiční pojetí mohlo dodat příběhu švih hodný zapamatování. Jenže se to nestalo. Postavy Vám k srdci nepřirostou, spíše Vás budou svými poněkud nelogickými kroky štvát, prostředí nakonec svůj potenciál nevyužije a pokud měl být příběh i poněkud humorný, ztratilo se to mezi malůvkami fiktivního nábytku s prodejními texty. Kniha je napsána překvapivě čtivě, ale mezi klenot žánru nepatří. Spíše něco jako cetka z výprodeje u pokladen. Hezký, ale už je toho moc.

14.10.2022 3 z 5