KatulakT KatulakT komentáře u knih

Neslyšno Neslyšno Richelle Mead

Rozhodně chápu, proč se autorka pustila do tvorby této knihy a následně ji vydala. Richelle si prostě a jednoduše potřebovala odpočinout od všech dhampýrů a morojů. Chtěla světu i sobě dokázat, že dokáže stvořit i něco jiného. Pošpásovala si tentokrát s asijskou mytologií a tematikou hluchoty. Musím přiznat, že asi nebudu největší fanoušek tohoto experimentu. Asijská mytologie mi vůbec není blízká, neznám žádné originální příběhy a upřímně mi poněkud vadila i čínská jména, poněvadž jsem si je nedokázala zapamatovat (to je asi moje chyba). Zde proto nedokáži plně posoudit, jak se americká autorka popasovala s diametrálně odlišnou kulturou jiného kontinentu a jiné doby. Podle mě nešla dostatečně do hloubky.
Ovšem největší problém vidím v tom, že autorka dle mého názoru nezvládla celou problematiku hluchoty a následného návratu sluchu. Myslím si, že slyšící autor (i tak velký a zkušený jako Richelle) nemá absolutně šanci popsat něco tak specifického a složitého. Kdo nezažil, nemá šanci plně pochopit.
Dále bych čekala, že autorka přijde s novými charaktery postav a rozehraje jinou hru, ale až moc jsem v knize Neslyšno nacházela postavy, které se nápadně podobaly některým z Vampýrské akademie (Mia, Dimitrij, Lissa a jiní). Náhoda? Konec byl na můj vkus poměrně useknutý a nebylo dovysvětleno vše, co vysvětleno být mělo.
Asi bych to celkově shrnula tak, že na takto krátkou knihu si autorka ukousla až moc velké sousto a nedokázala ho zpracovat tak, jak by si určitě zasloužilo. Ale na druhou stranu se kniha četla téměř sama.
Čtivost 90 %
Zápletka 40 %
Napětí 50 %
Celkový dojem 50 %

10.08.2018 3 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Já tohle upřímně nepovažuji za hodnotnou poezii. Některé "básně" nebo výtvarné kreace byly šílené, vulgární a odporné, což mě naprosto odrazovalo od dalšího čtení. Ale rozhodně tím nepopírám, že o závažných tématech by se mělo veřejně diskutovat. Jen si nejsem jistá, že tohle je správná cesta, jak na něco upozornit.
Ovšem některá "seskupení slov na jedné straně" působily velmi mile a dokonce na mě působily; smutné je, že jich bylo tak málo.

Celkově hodnocení: 15 % (a to vše prakticky jen za následující pasáž)

what am i to you he asks
i put my hands in his lap
and whisper you
are every hope
i've ever had
in human form

05.04.2018 1 z 5

Drž mě pevně Drž mě pevně David Levithan

Musím se přiznat, že jsem nebyla příliš nadšená ani z původního příběhu Greena a Levithana. Postava Drobka mi nějak nepřirostla k srdci, ale i tak mě zajímal jeho životní příběh. Dost mě sice odrazovala forma, nicméně díky tomu se kniha četla dost rychle. Ale ani tak jsem ji nebyla schopná dočíst (což beru jako osobní selhání).
Neskutečně mi vadila ta přehnaná teatrálnost a kýčovitost. Chápu, že muzikál a dokonce gay-muzikál, ale i tak! Mně celou dobu přišlo, že všechny gaye a lesby staví na pomyslný piedestal a všichni ostatní hetero jsou úplně, ale úplně divní. Na druhou stranu bych se cítila dost dotčeně, kdybych patřila k LGBT a tohle se mi dostalo do rukou. Tolik stereotypů a předsudků na jednom místě jsem dlouho neviděla. Protože všichni od narození jistě vědí, že nejsou hetero, a určitě všichni milují muzikály.
Jsem přesvědčená, že Drobkův příběh by byl daleko snesitelnější ve formě klasického příběhu. Takhle to je trochu moc.

Celkové hodnocení 10 %

29.03.2018 1 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Rozhodně jsem se bavila - smála jsem se místy až nahlas! A řekla bych, že tahle knížečka pobaví snad všechny generace (odzkoušeno na mojí mamince).
Opravdu mi vyhovoval formát krátkých "příspěvků" nebo kapitolek. Člověk mohl čtení odložit na nějakou dobu a neztratil dějovou linku. Tematika mi sice byla cizí, ale o to zajímavější sondou se tahle knížka pro mě stala. Ovšem nedokáži dostatečně vychválit autorky literární styl (věty, slovní zásoba, atd.), ale především úžasný smysl pro humor a nadhled. Málokdo dokáže sám sebe brát s rezervou a udělat si ze sebe legraci - a ještě takhle veřejně! Za to obrovský respekt autorce.
Nicméně mě vážně iritovalo, že kniha neprošla redakční úpravou v tom smyslu, že by odpadl formát blogu. Kniha je kniha a blog je blog. Ale pointu chápu. A pořád to stojí za to.

Celkový dojem 85 % (hlavně za nadhled a vtip)

12.02.2018 4 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Během čtení téhle knihy jsem byla neskutečně nadšená! Chvíli jsem si připadala opravdu inteligentně, protože jsem chápala všechny souvislosti, které se zprvu tvářily jako tajemný jazyk jen pro zasvěcené. Kniha je určena pro ty, kteří u čtení alespoň trochu přemýšlejí a dávají pozor.
Ale s odstupem doby euforie poněkud opadla. Najednou jsem viděla v příběhu drobné nedostatky nebo nesrovnalosti. Nicméně ani to mi nepokazilo kladný dojem z příběhu, skvěle vykreslených postav a vůbec knihy celkově.
A upřímně ruku na srdce, kdo nikdy nepřemýšlel o alternativní realitě a svém dalším já? Asi všichni. Takže doufám, že ta bohatá, úspěšná a krásná Katka v jiném vesmíru se má fajn!
Celkové hodnocení 95 %

01.02.2018 5 z 5

Můra noční, předvánoční Můra noční, předvánoční Tim Burton

Dejte tuhle knížku do ruky člověku, který miluje poezii, Vánoce a Tima Burtona. Už nikdy v životě nebude chtít číst jinou knihu!
Knížečku jsem četla v angličtině, která byla krásná, jednoduchá a rytmická. Nicméně český překlad se povedl upřímně na výbornou, zachoval typickou atmosféru, což je pro díla Tima Burtona zásadní.
Byla jsem nadšená, ale stojím si za tím, že jeho díla je lepší vidět a vnímat vícero smysly!

01.02.2018 5 z 5

Šance na lásku Šance na lásku M. J. Summers (p)

Ano, nenáročné čtení to sice bylo, ale tím jsou asi všechna pozitiva vyčerpána. Ani nevím, kde mám začít.
Ne, opravdu se mi ten příběh nelíbil. Raději pominu zápletku jako z kolumbijské telenovely a totálně absurdní konec stylu "a žili spolu šťastně až do smrti" - bleh. Postavy se chovaly nelogicky, přehnaně zdvořile a vůbec naprosto pitomě. Přišlo mi, že jsou si všechny charaktery až moc podobné a jednají prakticky stejně. Styl psaní autorky byl primitivní a nezajímavý, bez jakékoliv gradace. Vážně mi tohle "dílo" v mnoha ohledech připomínalo padesát odstínů. A to není dobrá vizitka.
První díl jsem nečetla a nebudu číst ani ten následující. NE!
Celkový dojem 15 %

22.12.2017 1 z 5

Losing it Losing it Cora Carmack

V danou chvíli byla tahle kniha přesně to, co jsem potřebovala. Není to nějaké literární veledílo, ale jeho příběh i přesto zahřeje. Je to naivní story plná klišé a přehnaně romantických vztahů, ale ruku na srdce - snad každá holka si někdy přeje, aby zažila něco podobného. Nebo jsem snad jediná?
A kdyby tahle kniha bylo jídlo, je to lízátko obalené v medu a posypané barevným zdobením na dort! Za mě spokojenost, ale nejsem si jistá, jestli se k ní ještě někdy vrátím.
Celkový dojem 75 %

18.12.2017 4 z 5

Kruh Kruh Mats Strandberg

Ke knize jsem přistupovala s velkým očekáváním a nedočkavostí. Odcházím poněkud rozčarovaná. Bylo to mé první setkání se severskou literaturou.
Vcelku se mi líbil styl vyprávění, jazyk a vůbec taková surovost textu. Nemám ráda přehnané popisy prostředí; mám radši, když je příběh vystavěn spíše na dialozích. Nicméně mi přišlo, že byl příběh poněkud plochý a první gradace přišla až ke konci příběhu.
Pro mě bylo peklo zorientovat se v takovém množství postav s tak neobvyklými jmény. Možná do poloviny knihy jsem občas tápala, která dívka je která. Vcelku mi ale přišly jejich charaktery věrohodné a propracované.
Nápad se mi celkově zamlouval, ale stojím si za tím, že by se takový příběh vešel v pohodě na 400 stran a o nic bychom prakticky nepřišli. Ale vcelku se mi to líbilo - určitě si přečtu další díl!
Čtivost 70 %
Zápletka 70 %
Napětí 60 %
Celkový dojem 60 %

17.12.2017 3 z 5

Dobré duše Dobré duše Irena Obermannová

Ne. Tohle vážně nešlo. A já se tak snažila!
Ústřední postava Alice Šíma mě neskutečně iritovala. Přišla mi spíše jako ženská verze Sheldona Coopera, ale já se tomu ani trochu nesmála. Snad nikdy jsem nezažila, že by mi charakter postavy tak vadil - panovačná, asociální, vyšinutá a vůbec šílená osina v zadku.
Celá kniha mi přišla chaotická a nedotažená. Osobností proměna Alice byla sice obdivuhodná, ale já tomu prostě nedokázala uvěřit. Stejně tak jako celému vyšetřování a vůbec detektivní rovině knihy. Ono ani vztahy nebyly nějak úžasně propracované - vše bylo ploché a až moc připomínalo špatnou kolumbijskou telenovelu. Snad nejzajímavějším prvkem byli vlci; tu mě dost mrzelo, že autorka nějak více nepracovala s Úpickou vlčí pověstí.
Ale za sklářskou pec dávám o hvězdu navíc. Polechtala moje morbidní já ukryté hluboko v játrech.

07.11.2017 2 z 5

Dárek na rozloučenou Dárek na rozloučenou Teresa Driscoll

Po smrti milované osoby je neskutečně těžké smířit se s faktem, že "to je opravdu vše a nic jiného už nepřijde". Mnozí pozůstalí si přejí, aby přišlo "ještě něco" - nějaké rozloučení, rozhřešení a až poté konec. Přesně to získala Melissa (ale s nesmyslným časovým odstupem) v podobě deníku a kuchařky, který jí matka psala těsně před smrtí. Díky němu v sobě objevila vášeň, kterou zdědila po své matce, ale odhalila i tajemství, která by si přála nikdy nevědět.
Osobně jsem s knihou měla menší problém - vůbec mi nesedla hlavní hrdinka a její problémy mi přišly ze začátku (kdy ani ona sama neměla racionální odůvodnění) naprosto nesmyslné a banální. Více mě zajímal příběh jejího otce, kterému nebyl dáván takový prostor. Celkově autorka nešla příliš do hloubky; držela se na povrchu a vše se pokoušela držet v melancholii a nejlépe i lyrice. Příběh a zápletka nebyly nějak nosné nebo strhující, hlavní byla jemnost a jednoduchost.
Konec byl uspěchaný, cítila jsem se trochu ošizeně. Epilog byl příjemný, dokonce i dojemný.
Ale já z knihy moc nadšená nebyla. Možná to bylo cynikem ukrytým ve mně, ale asi nejsem cílová skupina. Rozněžní mě hodně věcí, ale tohle ne. Nebyla to ztráta času, člověk si i leccos uvědomil.

Čtivost 70 % (za nepřehlednost a zmatečnost střídání postav)
Zápletka 50 %
Humor 10 %
Napětí 10 %
Celkový dojem 40 %

27.10.2017 2 z 5

Loď mezi hvězdami Loď mezi hvězdami Beth Revis

Všechno nasvědčovalo, že tahle kniha bude skvělá, jelikož námět vypadal velice zajímavě. Doteď mohu tvrdit, že nápad to byl podle mě opravdu dobrý.
Ale to zpracování bylo jedním slovem příšerné! Snahu přizpůsobit jazyk "budoucnosti" bych ocenila, ale ty rádoby novotvary byly neskutečně otravné a kazily mi dojem ze čtení. Hlavní postavy jsem si celkem oblíbila, ale jejich chování bylo místy dost podivné a vztahy mezi nimi ještě divnější. Hlavně mi chyběl nějaký hlubší popis myšlenkových pochodů, které by alespoň trochu zmírňovaly ty nesmysly.
Nejvíce ze všeho mi vadil styl vyprávění (ani ne tak střídání pohledů, to bych ještě překousla). Nedokázala jsem se přenést přes tu nelogickou návaznost, kdy autorka nedodržovala linii vyprávění u jednotlivých postav. Syn se dozvěděl nějakou převratnou informaci a hned o stranu dál se ji dozvěděla jinou cestou Amy. Náhoda? Nemyslím si. Tohle autorka prostě nezvládla.
Nicméně chtěla bych ukončit své hodnocení kladně - hodně se mi líbila zápletka a další dílčí nápady (pozměněné dějiny Staré Země, cesta bez konce, drogy, Období, náhodné rozmrazení, klonování).

Čtivost 40 %
Zápletka 85 %
Humor 30 %
Napětí 20 %
Celkový dojem 50 %

18.10.2017 2 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Celou dobu jsem tušila, jak příběh skončí, ale přesto jsem byla překvapená a totálně nepřipravená. Posledních třicet stran jsem četla hooodně dlouho, ono přes slzy se moc koukat nedá. Během čtení jsem měla pár výtek, ale to sem nepatří.
Film je kvalitně a rozhodně vkusně zpracován. Četla jsem v angličtině - vřele doporučuji.

Nejkrásnější, nejmilejší, nejsmutnější, nejubrečenější... Nejdokonalejší!

Celkový dojem 110 %

15.10.2017 5 z 5

Will Grayson, Will Grayson Will Grayson, Will Grayson John Green

Tak moc jsem si přála, abych byla z tohohle Johnova díla nadšená, ale ono to nějak nešlo. Neměla jsem přehnaná očekávání, spíše jen skryté přání. Smůla.
Opravdu dobrých námětů zde bylo plno, ale zdá se mi, že ani jeden z nich nebyl využit k mé spokojenosti (deprese, přátelství, partnerství, muzikál, shoda jmen). Celkově byl příběh takový nijaký; celé to vlastně stálo a padalo na vztazích, které nebyly ani věrohodné nebo dostatečně vykreslené. Postavy byly sice popsány o něco lépe, ale já k nim nějak nepřilnula. Prakticky mi byly jejich osudy jedno, anebo mě jejich přítomnost neskutečně štvala (Drobek).
Nemohu ale opomenout a vyzdvihnout to, že jsem se během čtení mnohokrát od srdce zasmála. Některé dialogy nebo úvahy byly opravdu k popukání!

Čtivost 90 %
Zápletka 50 %
Humor 100 %
Napětí 20 %
Celkový dojem 70 %

14.10.2017 3 z 5

Nemůžu si pomoct, ale samotná tahle kniha byla pro mě přespočet. Myslím, že tohle dílo nemělo nikdy vzniknout a jen ublížilo fenoménu HP. Mně to celé přišlo uspěchané, přeplácané, zbrklé a naprosto nevyužité. Forma psaného dramatu kouzelnickému světu absolutně nesedí a je nedostačující pro kompletní dojem z knihy. A troufám si říct, že nedostačující bude i vizuální drama.
Upřímně řečeno, některé motivy nebyly vůbec vhodné, jiné se mi zase vcelku líbily. Ale většinou se jednalo o nějakou formu recyklace z předchozích dílů. Nebyli jsme svědky něčeho nového.
Chápu - hlavním záměrem autorů bylo zjevně vyvolání nostalgie u skalních fanoušků série a následné naplnění vlastních kapes penězi. Obojí zřejmě vyšlo.
Knize dávám jednu hvězdu za následující výrok Scorpia (nebo dle překladu Scorpiuse): "Asi tak pětsetkrát jsi políbil vlastní tetu a já nevím, jestli si na to mám s tebou plácnout, nebo se na tebe mračit."

Čtivost 10 %
Zápletka 20 %
Napětí 0 %
Celkový dojem 15 %

21.09.2017 1 z 5

Byla jsem tu Byla jsem tu Gayle Forman

Knížka byla takovou příjemnou odpolední jednohubkou, i přes to, jak závažným tématem se zabývala. Smrt blízkého člověka není hezká a snad nikdy si člověk neřekne, že je to vlastně dobře, když si jeho blízká osoba vezme život. Nikdy. A každý se s tím faktem vyrovnává po svém.
První polovina knihy byla nádherná, lehká a citlivá. Druhá polovina v sobě nesla (pro mě) několik WTF momentů. Posledních asi padesát stránek bylo moc uspěchaných. Příběh by si zasloužil trochu zpomalit, lépe vysvětlit, více propracovat, aby nepůsobil tak zbrkle. Kniha se nemusí vejít do písmenkového limitu.
Postavy by si zasloužily lepší popis, nějakou komplexnější charakteristiku. O všech jsme toho vlastně věděli úplné minimum. Kdo byl ten BEN? Jak o něm mluvila Cody rozhodně nekorespondovalo s tím, jak se ve výsledku k ní choval. Vlastně nejpopsanější a nejpropracovanější postavou byla mrtvá Meg, což je trochu ironie.
Ale asi plnou propracovanost nelze čekat od tak krátké knihy anebo knihy pro mladé čtenáře. Vcelku si ale myslím, že četba téhle knihy může být pro mladé lidi přínosná. Třeba si uvědomí, co vlastní smrt může způsobit lidem kolem.
Čtivost 100 %
Zápletka 80 %
Humor 60 %
Napětí 60 %
Celkový dojem 80 %

17.09.2017 4 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Po dočtení tohohle díla mám poněkud rozporuplné pocity. Notnou část příběhu jsem si nedokázala zvyknout na neustálé skákání v čase. S odstupem doby se mi ale příběh správně v hlavě zformoval a už jsem neměla problémy - je to jen o zvyku. V tomhle případě jsem velice ocenila, že je kniha psaná v er formě z pozice vypravěče. Při představě, že by se střídal i vypravěč, se mi ježí chlupy na rukou.
Příběh mi přišel tak neskutečně krásný, že to není až možné. Moc se mi líbila ta částečná paralela Elliina vztahu a vztahu Jennifer s Anthonym. Konec byl velmi krásný, ne tak přeslazený, jak by někdo mohl čekat, a realistický. Mohla bych tu pět ódy, ale ono není moc co víc říct - KRÁSA!
Jen mi vrtá hlavou jedna věc - Ruaridh, vážně?
Čtivost (nakonec) 100 %
Zápletka 100 %
Humor 70 %
Napětí 70 %
Celkový dojem 99,7 %

14.09.2017 5 z 5

Spoutáni magií Spoutáni magií Richelle Mead

Mám takový dojem, že mi spadla brada. Doslova.
Pro záchranu milovaného člověka jsme schopni neskutečných činů - v tomto díle nám to dokázala hlavně Rose. Brilantně napsáno, nemohla jsem odtrhnout oči, i když můj budík ukazoval už pět ráno. Tohle se mi ještě nikdy nestalo. Sice byl díl v porovnání s třetím a čtvrtým poněkud pomalejší, měl méně vrcholů, ale i tak jsem nadšená.
Díky Bohu, že je zase naživu!

Celkově hodnocení 95 %

25.04.2017 5 z 5

Poslední oběť Poslední oběť Richelle Mead

Můj vysněný konec této série a já stejně nejsem šťastná. Proč? Možná proto, že tímhle pro mě osudy Rose a Dimitrije končí. Jak už jsem řekla, člověk by se neměl zamilovávat a už vůbec ne do fiktivních postav. Sakra!
Je neuvěřitelné, čím si ti dva prošli. Oba doslova prošli peklem a vrátili se zase zpět - tam, kam oba patří. K sobě.
Na tomto místě by bylo možná vhodné zhodnotit celou sérii. Bylo velmi dobře patrné, jak se autorka během psaní vyvíjí a zlepšuje. Charaktery postav byly krásně plastické a chovaly se opravdu velice realisticky, což je obdivuhodné u takto rozsáhlé série. Děj byl mnohdy opravdu nepředvídatelný, což velice vítám. Nejlépe hodnotím díl třetí a čtvrtý. Obdivuji částečně tu zvrácenost a mučení, kterých jsme byli svědkem.
Neskutečné. Možná jsem už stará na takovéhle románky, ale já tím byla naprosto unesena.

Celkově hodnocení 100 %

24.04.2017 5 z 5

Krvavý slib Krvavý slib Richelle Mead

Tolik slz, tolik silných emocí a tolik nevyslyšených přání.
Už dlouho se mi to nestalo, ale při čtení téhle knihy jsem se najednou stala Rose a viděla všechno jejíma očima. Cítila jsem lásku, ale zároveň i povinnost vykonat to, co by jiného člověka naprosto duševně zničilo. Rose ušla neskutečnou cestu - za několik posledních měsíců se z malé přidrzlé holky stala dospělá, vyzrálá, ale stejně přidrzlá žena.
V tomhle momentě ani nevím, jak bych si přála, aby sága skončila. Nevím, co by bylo nejlepší. Ale čekám v tom nějaký problém - je jasné, že hladký průběh to mít nebude.

Čtivost 100 %
Zápletka 100 %