Katrin Katrin komentáře u knih

Pět ročních období Pět ročních období Jiří Klečka

Sáhla jsem po knize spíše náhodou a neměla jsem žádná velká očekávání, ale dostalo se mi takového čtenářského zážitku jako už dlouho ne. Příběh sám o sobě je jednoduchý, ozvláštněný fantasy prvky, ale spolu s autorovým poetickým stylem tvoří něco výjimečného. Spousta hlubokých myšlenek, nádherné popisy, výborně vykreslené postavy, melancholie prostupující celou knihou, emotivní závěr.. Uznávám, postava Hory byla trochu navíc, ale celkový dojem mi neporušila. A navíc je krásná i fyzicky! Prostě mi opravdu sedla a vřele doporučuji.

06.01.2020 5 z 5

V jako Vendeta V jako Vendeta Alan Moore

"Tebe nikdy neučili tu rýmovačku? Pamatuj, jak dopad, ten pátý listopad, kdy Fawkes s prachem byl jat. Nemá strach žádný, že by ten den zrádný, zapomenut měl být snad."

Komiks nepatří mezi moje nejčtenější žánry, ale po přečtení úžasných Strážců mě lákala i další tvorba A. Moorea. A rozhodně nelituji. Občas jsem sice taky měla problém s rozpoznáním postav, ale temná kresba mi k příběhu sedí, skvěle zachycuje tísnivou atmosféru fašistického režimu. Hlavní hrdina "V" v masce Guye Fawkese se zařadil mezi mé oblíbené rozporuplné postavy (opravdu účel světí prostředky?). Celý příběh je dokonale promyšlený (všimli jste si, že dokonce i všechny názvy kapitol začínají na V?) a nadčasové myšlenky osloví i v době digitální, kdy si dobrovolně omezujeme osobní svobodu. Není to jednoduché čtení, kniha je koneckonců určena pro lidi, kteří nevypínají zprávy, ale stojí to za to!

"Pod tímhle pláštěm není tělo a není krev. Je tam jenom myšlenka. A myšlenky jsou neprůstřelné."

11.11.2017 5 z 5