Kateriska

Padesát odstínů šediPadesát odstínů šediE. L. James (pseudonym)

Tuto knihu jsem si chtěla přečíst. Polovina lidí ji absolutně miluje a druhá ji absolutně nenávidí. K jakému táboru se tedy přikloním já?
Nechápu, jak se toto "veledílo" mohlo stát absolutním hitem. Nedávno jsem byla v jednom knihkupectví v Brně. Stály tam vysoké komínky Padesáti odstínů svobody. Je až škoda, že kvůli tomuto bylo zničeno tolik lesů všude po světě. Kniha nemá vlastně absolutně žádný děj. Nevím, jestli mám vinu svalovat na český překlad, jelikož jsem originál nečetla, ale: Slovní zásoba autorky je žalostně malinká. Pokud si myslela, že mě pobaví její takzvanou vnitřní bohyní, tak se absolutně mýlila. Pan Šedý je despota a toto story je tak šíleně nereálné, až se mi chce brečet. Lituji ženy všech věkových generací, které pana Šedého obdivují a přejí si ho k Vánocům, nejlépe zabaleného do šedého balícího papíru a nahého.
Až se s obtíží prokousáte k samotnému závěru, zjistíte, že se tam překvapivě konečně něco děje a slečna Anastasie dostává rozum. Ale pravděpodobně ne nadlouho... Vždyť to má ještě dva díly. Ach jo.

29.12.2013

HostitelHostitelStephenie Meyer

Co se týče autorky této knihy, mám dojem, že je kvůli sáze Stmívání zbytečně zatracována, propírána a tak dále a tak dále. Do kin v této době přišlo plno filmů, kterým byla předlohou nějaká kniha (např. Lincoln, Argo). Chtěla jsem si přečíst nějakou knihu která byla zrovna zfilmována.
Hostitel už zas tak nový příběh není, mockrát na mě koukal v knihkupectví, ale když jsem si přečetla anotaci, tak mě to nevím... vždycky nějak odradilo. Ten příběh je zamotaný a je nutné u něho přemýšlet a věci si dávat do souvislostí. Rozhodně se nejedná o oddychovou knihu.
Styl Stephenie Meyer je, stejně jako u Stmívání, čtivý a barvitý. Hodně naráží na lidské pocity a to je také možná ten problém, proč sága Stmívání doslova u mnohých vybouchla na filmovém plátně. Zatímco Bella v knize usilovně přemýšlí a hlavou se jí honí poměrně hodně zásadních věcí, na plátně to vyzní jen tak, že má pootevřenou pusu a takzvaně kouká do blba.
Ale zpět k Hostiteli. Když jsem knihu otevřela a přečetla si prvních pár úvodních kapitol, říkala jsem si: "Pane Bože." Přišlo mi to takové zvláštní, divné, jiné. Jenže jakmile se Melanie a Poutnice vydaly do pouště, začetla jsem se do toho a nemohla se odtrhnout. Zamilovala jsem si hlavně Iana, který má podle mě všechny nejdůležitější vlastnosti, která by lidskost měla mít. Fandila jsem Wandě a Ianovi až do posledních okamžiků a ta představa, jak Wanda uvidí Melanii... Málem jsem se ve škole při čtení rozbrečela.
Kniha graduje až do posledního konce. Trošku jsem ten konec devátého života Poutnice předvídala, ale pořád jsem si vymýšlela další scénáře, jak tohle může dopadnout.
On to není jen obyčejný sci-fi příběh s romantickou zápletkou. Jaksi se zde zezačátku rozvíjí i milostný čtverec, který v životě nemůže fungovat. A ti lidé, co zde vystupují, vyjadřují už tu zmiňovanou lidskost.

07.06.2013

ZářZářAlexandra Adornetto

Nejsem jediná, kdo si všimnul, že autoři přebalu udělali chybu v anotaci? A nebo jen nechtěli prozrazovat jednu z klíčových postav knihy pro další díly? Ať tak či tak, této knize dávám čtyři hvězdičky. Krásná obálka.
Souhlasím s komentáři, co se týče " postelové " scény. Ale zase je potřeba chápat že hlavní hrdinka je anděl a nikdy s tématem ohledně styku ve svém světě nepřišla do styku. Xavier je v knize okouzlující. Vždycky se mi v těchto žánrech spíše líbí role záporáků, ale tato hlavní a kladná postava mě opravdu uchvátila. Je pravda, že Bethany se začala stávat pak takovou pubertální holčinou, v tom souhlasím s trpalyskem, ale teď jsem začala číst druhý díl, a zdá se mi, že se zase změnila na sympatickou hlavní hrdinku. Děj je opravdu velmi předvídatelný, a ten kdo nemá rád předvídatelné knihy, by se do čtení asi neměl pouštět, protože vás tu moc překvapení nečeká.
Zář byla oddychová kniha a i přesto jsem ji neměla přečtenou hned. V druhém dílu mám přečteno už asi sto stran a bude se určitě jevit jako náročnější. No, počkáme... Zatím mi to dost připomíná některé díly Upířích deníků.
Třetí díl podle toho co jsem četla, vychází v originále tento měsíc a v češtině bude až za rok, v srpnu 2013. Ale snad se to ještě urychlí.

21.08.2012

Aréna smrtiAréna smrtiSuzanne Collins

Úžasná kniha... všem doporučuji. Takovou skvělou knihu jsem už dlouho nečetla...

22.03.2012

Válka s MlokyVálka s MlokyKarel Čapek

I přes počáteční rozpaky se mi to velice líbilo. Odráží situace doby, ve které Čapek tento román napsal. Kniha ukazuje přesně tu lidskou blbost, kvůli které lidstvo páchá války. Lidé jsou tady fascinováni novým druhem, chtějí ho stále zdokonalovat a he... Najednou se jim to nějak vymkne z ruky a začínají proti nim zbrojit. Hlavně na konci knihy, kde autor mluví sám se sebou, je vidět to obrovské zoufalství a smutek, který Čapek v té době prožíval. Myslím si, že tohle by si měli přečíst všichni ti, kteří na světě stále utváří války a zacházejí za hranice lidskosti a slušnosti.

02.07.2013

KyticeKyticeKarel Jaromír Erben

Samozřejmě že jsem na základce už pár balad přečetla. Ale až nyní jsem se do Kytice "pustila" celkově. Líbí se mi to, jak jsou balady seřazené i jejich celkové vyznění. A prostě obdivuji Erbena, jak toto nezaměnitelné dílo české literatury napsal.

23.09.2014

EspressologieEspressologieKristina Springer

Na tuhle knihu jsem se moc těšila. Zaujala mě obálka i anotace. A abych nezapomněla, taky mě opravdu bavila ta kolečka od kávy. Nakladatelství se, co se týče designu, opravdu vyřádilo. Je pravda, že děj je docela předvídatelný a kniha je podle mě krátká a příběh bych ještě rozvinula. Rozhodovala jsem se nad pěti a čtyřma hvězdičkama. Nakonec jsem se přiklonila k vyššímu hodnocení. Hlavní hrdinku Jane jsem si hrozně moc oblíbila a je škoda, že takový věštěc z oblíbené kávy na světě asi opravdu neexistuje. Taky bych ho potřebovala :o)

27.10.2012

ZásvětíZásvětíAlexandra Adornetto

Kniha mi v některých částech připomínala Upíří deníky a v některých zase Stmívání. Děj už není tak předvídatelný jako u prvního dílu, což je určitě plus. Musím říci, že skoro všechny postavy jsem si opravdu oblíbila. Je řečeno, ,,že hlavní hrdinka je rozkošně naivní", což je trošku pravda. I když je hlavní hrdinka anděl, určitě jí musí dojít pojem sex, když už ho v prvním díle probírala se svojí nejlepší kamarádkou. Je ale pravda, že si jako anděl nedokáže s nikým jiným než s Xavierem pohlavní styk představit. Kniha nás staví do dvou odlišných vztahů dvou andělů. Bethany je zamilovaná do Xaviera, přesto že je člověk a lidská Molly je zamilovaná do Garbiela, který člověk rozhodně není. Jak to dopadne tu psát nebudu.
Je zde dost cizých slov a tak mi musel slovník cizých slov ochotně asistovat. To ale plno lidem určitě vadit nebude, protože jsou sečtělejší než já. Mě to ale jako patnáctileté trošku vadilo. Oproti prvnímu dílu, který byl rozjezdový, se druhý více rozvíjí, přicházejí nové postavy, nová témata a postavy se vyvíjejí dalším směrem. Jedná se o náročnější díl, opak prvního, který byl oddechový. Kniha má nádhernou obálku, jako všechny díly trilogie a fialová barva knihy je nádherná.
Přes všechny klady ale dávám jen čtyři hvězdičky. Knihou jsem se prokousávala docela nesnadno. Ale poslední díl si určitě přečtu. Konec Zásvětí mě na to navnadil.

27.08.2012

Madonna - ŽivotopisMadonna - ŽivotopisLucy O'Brien

Za touhle knihou je vidět obrovský kus práce. Autorka musela určitě přečíst mnoho článků, rozhovorů, aby s docela velkou úspěšností dala osobnost Madonny dohromady. Musím se přiznat, že se mi zpěvaččina práce líbí, ale zdá se mi, že na konci knihy začne Lucy Madonnu přirovnávat k Panně Marii a jakoby ji nazývala novodobou svatou. I přesto, že kniha obsahuje plno úžasných informací a velkého informačního materiálu, dávám knize čtyři hvězdičky a ne pět. I tak ale spisovatelku za tento životopis obdivuji.

30.08.2013

CarrieCarrieStephen King

Carrie byla třetí knihou, kterou jsem od Kinga přečetla. Podařilo se mi narazit na pár ošklivých spoilerů, ale přesto jsem si knihu užila až do poslední stránky. Líbí se mi knihy, ve kterých je hlavní hrdinkou mladá dívka, co je stará skoro stejně jako já. Pomáhá mi to lépe se vžit do postavy. Překvapilo mě to, že King do knihy přidává i další literární žánry. Přesto je příběh souvislý a podivně mrazivý až do posledního řádku. Obdivuji Kingovu bohatou slovní zásobu i to, že hlavní hrdinkou učinil dívku, přestože je sám muž a hned na začátku ukazuje klasickou situaci, se kterou se všechny potýkáme. Všechny postavy jsou výborně napsané. Asi se všichni neshodneme na tom, jak vnímat náctiletou Carrie. Mě osobně jí ale bylo líto a přála jsem jí všechno dobré. Prozradím, že šílenství v příběhu se postupně stupňuje, čtenář se do knihy vžije a různé pohledy na celou situaci mu pomáhají vše lépe vnímat. Já jsem si připadala jako nevinný a nezvaný pozorovatel, který stojí kousek od místa činu.

19.05.2014

Skleněný pokojSkleněný pokojSimon Mawer

Skleněný pokoj je úžasné dílo. Sama jsem byla překvapena z čtivosti a toho, jak mě téma vily Tugendhat zaujalo. Vřele doporučuji!

02.08.2014

19841984G. Orwell (pseudonym)

Toto dílo je pravděpodobně jedním z nejvýznamnějších děl literatury 20. století. Předkládá nám pravdivý obraz společnosti, která jednou může být krutou realitou. Ze začátku mě 1984 velmi bavilo. Pochvalovala jsem si, jaký je to můj žánr a jak se to hezky čte. Jak ale kniha plynula, uvědomovala jsem si, že mě román občas začne nudit. Je zde i plno věcí, které do teď nechápu. Některé části jsou zbytečně moc zdlouhavé a složité, některé zase useknuté v tom nejlepším a odbyté. Tím myslím například konec, který je zvláštní a absolutně přerušený. Bylo mi hodně divné, že kniha skončila tak, jak skončila.
1984 pro mě bylo velké čtenářské zklamání. Od tak opěvovaného kousku jsem čekala rozhodně víc.

05.02.2015

Čtrnáct – Čtvrtý díl neobyčejného deníku obyčejné holkyČtrnáct – Čtvrtý díl neobyčejného deníku obyčejné holkyLauren Myracle

Pěkná kniha určená hlavně pro čtrnáctileté holky, které se s touto knihou určitě alespoň trošku ztotožní. Musím zdůraznit, že předešlé knihy ze série jsem nečetla a tohle byla první z téhle série, kterou jsem držela v ruce. Přemýšlím ale, že si pořídím časem i předešlé knihy o Viki Perryové.

05.01.2012

VzpouraVzpouraAndrea R. Cremer

Ten konec se mi líbil nejvíc :)

17.02.2012

OsvobozeníOsvobozeníLisa Jane Smith

Výborný díl! Opravdu jsem se od toho neodtrhla...

02.03.2012

Vražedná pomstaVražedná pomstaSuzanne Collins

Musím říci, že druhý díl HG se mi líbil o trošku méně než první. Ale stále to byla výborná kniha. A ten konec? Vyrazil mi dech.

01.04.2012

ZoufalstvíZoufalstvíLisa Jane Smith

Desátý díl série Upíří deníky Zoufalství je jeden z nejkouzelnějích svazků edice.

Ze začátku mě kniha moc nebavila. Devátý díl jsem četla už před hodně měsíci a nepamatovala jsem si tedy některé postavy a souvislosti. Po pár stranách jsem si ale postupně rozpomenula a pak mi utíkal příběh už docela dobře. Děj byl v některých částech předvídatelný, ale jinak bylo i dost věcí, co se na stránkách udály, překvapující. Kniha se také mohla klidně (podle mě) jmenovat Síla odvahy. Konec byl bombový, těším se na tento říjen, kdy vyjde jedenáctý díl a tak dávám čtyři hvězdičky.

03.09.2012

Rudá jako rubínRudá jako rubínKerstin Gier

Kniha se krásně čte, možná si přečtu i pokračování. Ale co se týče děje jde spíše o lepší průměr, čtyři hvězdičky by byly moc :(

29.09.2012

Druhá šanceDruhá šanceLisa Jane Smith

Upíří klasika, která nezklame :o)

19.11.2012

Atlas mrakůAtlas mrakůDavid Mitchell

Rozhodla jsem se, že knihu přečtu jako první a až potom se podívám na film. Atlas mraků je zajímavě napsaná kniha, kde příběhy jednotlivých postav na sebe nějak navazují. Líbila se mi část Dopisy ze Zedelghemu, protože se vlastně jedná o dopisy, bylo to pro mě opravdu zajímavé. Část Hrůzostrašná muka Timothyho Cavendische mě ale bavila rozhodně nejvíce. Co jsem moc nemusela byla poslední část z roku 2321 napsána trochu hovorovým jazykem. Je zde hodně vidět krutost postapokaliptického světa a dokonce i kanibalismu. Část o Sonmi je rozhodně zajímavě zpracovaná, ale asi jsem už postižená tím, ža čtu dost dystopie a i přes oblibu u dalších čtenářů, nepatří k mým nejoblíbenějším. Luisa Rey a Adam Ewing se mi líbili. Rozhodovala jsem se mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Nakonec dávám čtyři.
Toto je kniha, která se nečte zrovna lehce. Je důležité se nad dějem stále zamýšlet. Většina z hlavních hrdinů knihy neprožívala zrovna lehký život. Těším se, až uvidím film, abych mohla porovnat, co se mi líbilo více - jestli kniha či film. A taky do jaké míry se zachovala původní knižní předloha Atlasu mraků.

22.12.2012

Vražedná pomstaVražedná pomstaSuzanne Collins

Po druhém přečtení: Ještě lepší! :o)

06.05.2013

Terapie láskouTerapie láskouMatthew Quick

Rozhodně se nejedná o špatnou knihu. Celý příběh pro mě od začátku představoval obrovské lákadlo, kterému jsem nemohla odolat. Z půlky jsem Terapii láskou četla doma, ale nosila jsem ji i do školy na přestávky a do ZUŠky. Celý příběh má kouzlo, které se ani moc nedá popsat slovy. Jedná se o zajímavou, neobvyklou story, ve které se postupně odhaluje celá pravda. Líbí se mi, že nám autor vše nepředkládá najednou a taky je určitě plus, že kniha je napsaná mužem. Myslím si, že kdyby tohle psala žena, asi by to sklouzlo k absolutnímu dojáku. Mužský pohled na svět knize sedí asi také proto, že hlavním hrdinou je právě muž.
Oblíbila jsem si hlavně postavu Tiffany, která mi přijde..... no prostě taková lidská. Je pravda, že se po většinu knihy chovala zvláštně, ale to patřilo k její povaze, poznamenané ranami osudu.
Pokud bych něco vytkla, jsou to dlouhé pasáže o fotbalu. Jako skoro každá žena mi fotbal nic neříká, ale vím, že většině mužů ano. A hlavní vypravěč je muž, ne? Občas mě Pat štval svojí povahou a také si myslím, že scény o jeho záchvatech nejsou vždy napsané zrovna přesvědčivě. Po delší době už jsem si oblíbila větu, že nadšením dělali písmena. Je to docela vtipná představa pozorovat kluky, kterým už není šestnáct, ale stále dělají pomocí svých rukou a nohou písmena, třeba i v obyčejném obýváku před televizí. To mě dostává k otci hlavního hrdiny, který se také ne vždy choval pěkně a někdy byl i krajně nesympatický. Ale což.
Myslela jsem si, že půjde o trošku náročnější čtení, ale bylo asi dobře, že to tak nebylo. Kniha je čtivá, ale doporučila bych ji spíš těm, kteří mají rádi tento žánr a oddechovou literaturu, nic moc náročné knížky.
Film jsem doposud neviděla, ale vůbec netuším, jak bude jeho filmová podoba vypadat. Trošku se toho i bojím, ale mám ráda hlavní představitelku Tiffany za její obsazení v Hunger Games a myslím si, že má obrovský herecký talent. Proto také získala Oscara. Doufám, že někdy budu mít tedy příležitost film shlédnout a udělat si obrázek o tom, co bylo lepší.

18.03.2013

PandemoniumPandemoniumLauren Oliver

Rozhodla jsem se, že této knize dám čtyři a půl hvězdičky. Pandemonium jsem nemohla odložit a stalo se pro mě jakousi drogou. Bylo rozhodně zajímavé, jak autorka rozvinula dva příběhy, ten který se odehrává v Divočině v minulosti a ten druhý, co se odehrává teď v New Yorku. Jelikož mě více zaujal příběh Juliana a Leny, vždy jsem byla trošku napružená a netrpělivá, když se tam začalo něco velkého dít a utlo se to v tom největším okamžiku. To mi pak trošku vadilo, když jsem se musela prokousat příběhem Leny z Divočiny, než jsem se dostala k další očekávané stránce o příběhu z velkoměsta. Tím ale netvrdím, že příběh s nadpisem Tehdy by byl nějak nezáživný. Líbil se mi a hlavní postavu Raven jsem si zamilovala. Je super, že postavy zde nejsou černobílé, ale že také prvně nevíte, jestli máte Raven milovat, být jí vděční anebo jí nenávidět. Kniha je hlavně z konce plná nečekaných zvratů, zvláště mi vyrazila dech scéna v tajné pracovně. Postava Leny je napsaná výborně, stejně jako Juliana, kterého jsem si zamilovala. Nedokážu se rozhodnout mezi Alexem a Julianem. Konec je zajímavý a pro mě není úplně jasné, co se v té chvíli stalo. Netrpělivě očekávám vydání třetího a závěrečného dílu, který mě doufám utvrdí v tom, že tato trilogie byla jedna z těch nejlepších, co jsem kdy četla.

30.03.2013

Staré řecké báje a pověstiStaré řecké báje a pověstiEduard Petiška

V řeckých bájích jsem už od nepaměti měla pěkné mezery, a proto jsem tuhle knihu před pár dny vytáhla a začetla se do ní. Ty od Eduarda Petišky jsou moc hezky, a hlavně jednoduše napsané. Bohužel je pravda, že postav je v této knize opravdu hodně a dost brzy se zapomínají či pamatují. Ale přesto nelituji, že jsem si to konečně přečetla, abych měla dobrý základ pro antickou literaturu, která se probírá v prvním ročníku na střední škole a dost z těchto bájí a pověstí vychází. Musím také dodat, že v knize jsou zajímavé a názorné ilustrace, které usnadňují orientování se na stránkách.

01.06.2013

Quo vadisQuo vadisHenryk Sienkiewicz

Tento román jsem četla z doporučení, ale také i trochu z donucení kvůli škole. Až po vypůjčení jsem se dozvěděla, že autor získal za toto dílo Nobelovu cenu. Když jsem knihu otevřela a přečetla si prvních pár stránek, začala jsem se bát. V knize je plno pojmů, které už dnešní člověk nezná. Bylo pro mě nezbytné, abych si nalistovala slovník pojmů na konci knihy a často se k němu vracela. Kdyby tam nebyl, byla bych úplně bezbranná.
Po počátečním malinkatém "zhrození" jsem zatla zuby a pokračovala dál. Příběh se začínal vyvíjet, stejně jako postavy. Na mé tváři se s postupným listováním roztahoval nadšený úsměv. Nejvíce mě zhrozila krutost, se kterou Nero trestal křesťany. Tahle část ve mně zanechala hluboký šrám.
Jako kdyby spisovatel v té době žil. Muselo dát obrovskou práci napsat Quo vadis.

03.02.2014

AlchymistaAlchymistaPaulo Coelho

Alchymistu jsem dostala k Vánocům od mé mamky, která si myslela, že mě tato kniha bude opravdu bavit. Je to filozofické dílo, plné úžasných lidských myšlenek. Ale, že bych z toho byla zase tak moc "odvázaná", to se říct nedalo. Kniha je celkem krátká, ráda bych příběh trochu rozvinula. Také by se nedalo říct, že by mi hlavní postava přirostla k srdci. Nebudu moc kritizovat, dávám zasloužené čtyři hvězdičky. Rozhodně to není kniha, která sedne každému. Je pro náročnějšího čtenáře. Udělejte si názor sami :-)

28.03.2014

Běh o životBěh o životR. Bachman (pseudonym)

Bože, to bylo napínavé až do úplného konce. Ještě teď se třesu.

28.04.2014

MájMájKarel Hynek Mácha

Velmi se mi líbily rozsáhlé popisy přírody, ale bohužel se mi zdá, že jinak mě Máj moc nezaujal.

04.11.2014

RozbřeskRozbřeskStephenie Meyer

Z téhle ságy je to podle mě najlepší díl.
Je zajímavé jak je kniha vyprávěna z poloviny Bellou a z poloviny Jacobem. Podle mě je nesmyslné hodnotit knihu kterou člověk přede mnou co to nečetl to takhle hodnotí!

30.11.-0001

Zombie blondýnyZombie blondýnyJames Brian

Očekávala jsem od týhle knihy, že bude zajímavá a čtivá. Ale opak byl pravdou. Kniha až nakonec mi přišla taková plytká, že by to byl příběh strhující to rozhodně ne. Četla jsem už mnoho lepších knížek, takže tahle byla opravdu NEstruhující!

01.08.2011