Kateriska Kateriska komentáře u knih

Madonna - Životopis Madonna - Životopis Lucy O'Brien

Za touhle knihou je vidět obrovský kus práce. Autorka musela určitě přečíst mnoho článků, rozhovorů, aby s docela velkou úspěšností dala osobnost Madonny dohromady. Musím se přiznat, že se mi zpěvaččina práce líbí, ale zdá se mi, že na konci knihy začne Lucy Madonnu přirovnávat k Panně Marii a jakoby ji nazývala novodobou svatou. I přesto, že kniha obsahuje plno úžasných informací a velkého informačního materiálu, dávám knize čtyři hvězdičky a ne pět. I tak ale spisovatelku za tento životopis obdivuji.

30.08.2013 4 z 5

Všechny barvy Země Všechny barvy Země Beth Revis

Kniha je fantasticky čtivá, hluboce napínavá a poukazuje opravdu na všechny barvy naší Země. Ten název je myslím více než sedící. V příběhu se odráží všechny stinné i dobré stránky našeho lidstva. Je zajímavé, jak Beth Revis uměla všechny naše vlastnosti smrsknout do 382 stran.
Musím ale podotknout, že i přes to všechno, se mi kniha ze všech dílů líbila nejméně. Možná to bylo jiným prostředím... Vytkla bych autorce občasnou přehnanost, i přes to, že se jedná o dystopii. Děj je docela složitý, zamotaný a já osobně jsem se v něm docela špatně orientovala. A taky mi bylo líto tolika úmrtí.
Pokud ale vám uvedené věci nevadí, Všechny barvy Země vám jistě doporučím. Jedná se o více než průměrnou knihu, ale pro mě bohužel bude asi jen knihou, na kterou pravděpodobně brzy zapomenu. Uděluji 3,5 *.

28.07.2013 4 z 5

Milion sluncí Milion sluncí Beth Revis

Musím říct, že jakmile jsem někdy v lednu uviděla tu obálku, úplně jsem se do ní zamilovala. Ale kniha mi v knihovně ležela až do července a pořád se prodlužoval čas, kdy ji konečně začnu číst. A nakonec se tak stalo až tohoto července.
Je to docela jiné než první díl, který byl ale také velmi dobrý. Milion sluncí je tak trošku detektivka, spisovatelka sem dala více nepředvídatelných situací než do první knihy. Tento příběh se jako Loď mezi hvězdami krásně četl, kapitoly končily přesně uprostřed těch největších zvratů, což mě přimělo dále číst.
Jelikož jsou prázdniny, na knihu se samozřejmě mohu více soustředit než ve školním roce. Až skoro do konce knihy jsem přemýšlela o pěti hvězdičkách. Beth Revis měla úžasné nápady a znalosti, které sem vložila. Obdivuji její využití světové literatury a obdivuji i Amy, která na to všechno vlastně (skoro všechno) přišla. Co se týče mě, asi bych na to v životě nepřišla.
Ale ke konci knihy se snižovalo mé hodnocení. Dost se mi nezamlouvala kapitola, kdy hlavní hrdinka nechce toho muže se jménem na O. Jednou jí připadá, že je pošuk, podruhé, že ne. Já toho muže na O, i přesto, co všechno udělal, ale chci vidět v dalším pokračování a jestli tam nebude, tak se asi zvencnu. :D Amy se prostě ke konci dílu chovala jako pošuk, nemohu to nepřiznat. I ten konec vypadá dost uzavřeně (a i trošinku odbytě) a kdybych neměla ponětí o třetím díle, myslím, že bych se po něm ani nesháněla.

Přesto ho mám ve svém pokoji a čekám, až se dnes večer ponořím do dalšího příběhu....

20.07.2013 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

I přes to, že se to King pravděpodobně ani nechtěl, vypráví knihu velmi emotivně. Není to příběh, který se bude líbit každému, ale mě to docela dost chytlo a rozepsala jsem se v recenzi na tomto webu.

13.07.2013 4 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Velmi bláznivá kniha, která rozhodně nezalahodí každému. Ani mně tento příběh moc nesedl, Hrabal užívá mnoho slangových výrazů a cizích slov, takže jsem musel mít stále po ruce slovník. Určitě existují lidi, kteří knihu více ocení. Mně se ale film líbil více.

05.07.2013 3 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

I přes počáteční rozpaky se mi to velice líbilo. Odráží situace doby, ve které Čapek tento román napsal. Kniha ukazuje přesně tu lidskou blbost, kvůli které lidstvo páchá války. Lidé jsou tady fascinováni novým druhem, chtějí ho stále zdokonalovat a he... Najednou se jim to nějak vymkne z ruky a začínají proti nim zbrojit. Hlavně na konci knihy, kde autor mluví sám se sebou, je vidět to obrovské zoufalství a smutek, který Čapek v té době prožíval. Myslím si, že tohle by si měli přečíst všichni ti, kteří na světě stále utváří války a zacházejí za hranice lidskosti a slušnosti.

02.07.2013 5 z 5

Simpsonovi - Komiksový úlet Simpsonovi - Komiksový úlet Matt Groening

Líbilo se mi to méně než Komiksový nářez, ale přesto je to stále čtivé a i zábavné. Simpsonovi v podobě seriálu pro mě budou ale, co se týče humoru a příběhu, vždy na prvním místě.

29.06.2013 3 z 5

Útěk Útěk Ota Hofman

No, jedná se o poměrně útlou knížku, kterou jsme četli ve škole, a pak na ni dělali referát. Ne, že by mě tyto příběhy o dětech a jejich dobrodružstvích zrovna bavily, i Děti z Bullerbynu jsem jako malá nepřečetla celé. Ota Hofman používá jednoduché věty, mnohdy se jedná jen o jedno slovo ve větě (například: Dvaadvacítka.). Dost špatně se to chápalo, prvně jsem uvažovala, jestli se Saša setká v té zahrádkářské kolonii s jedním chlapcem nebo se dvěma. Tato knížka je vhodná pro starší děti, jelikož není zrovna lehce pochopitelná a oddychová. Když jsme to ve třídě četli, chvilku jsem se zamyslela a bum, už jsem nevěděla o co běží. Ale ten konec se mi moc líbil, a proto dávám knize tři hvězdičky!

11.06.2013 3 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Co se týče autorky této knihy, mám dojem, že je kvůli sáze Stmívání zbytečně zatracována, propírána a tak dále a tak dále. Do kin v této době přišlo plno filmů, kterým byla předlohou nějaká kniha (např. Lincoln, Argo). Chtěla jsem si přečíst nějakou knihu která byla zrovna zfilmována.
Hostitel už zas tak nový příběh není, mockrát na mě koukal v knihkupectví, ale když jsem si přečetla anotaci, tak mě to nevím... vždycky nějak odradilo. Ten příběh je zamotaný a je nutné u něho přemýšlet a věci si dávat do souvislostí. Rozhodně se nejedná o oddychovou knihu.
Styl Stephenie Meyer je, stejně jako u Stmívání, čtivý a barvitý. Hodně naráží na lidské pocity a to je také možná ten problém, proč sága Stmívání doslova u mnohých vybouchla na filmovém plátně. Zatímco Bella v knize usilovně přemýšlí a hlavou se jí honí poměrně hodně zásadních věcí, na plátně to vyzní jen tak, že má pootevřenou pusu a takzvaně kouká do blba.
Ale zpět k Hostiteli. Když jsem knihu otevřela a přečetla si prvních pár úvodních kapitol, říkala jsem si: "Pane Bože." Přišlo mi to takové zvláštní, divné, jiné. Jenže jakmile se Melanie a Poutnice vydaly do pouště, začetla jsem se do toho a nemohla se odtrhnout. Zamilovala jsem si hlavně Iana, který má podle mě všechny nejdůležitější vlastnosti, která by lidskost měla mít. Fandila jsem Wandě a Ianovi až do posledních okamžiků a ta představa, jak Wanda uvidí Melanii... Málem jsem se ve škole při čtení rozbrečela.
Kniha graduje až do posledního konce. Trošku jsem ten konec devátého života Poutnice předvídala, ale pořád jsem si vymýšlela další scénáře, jak tohle může dopadnout.
On to není jen obyčejný sci-fi příběh s romantickou zápletkou. Jaksi se zde zezačátku rozvíjí i milostný čtverec, který v životě nemůže fungovat. A ti lidé, co zde vystupují, vyjadřují už tu zmiňovanou lidskost.

07.06.2013 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

V řeckých bájích jsem už od nepaměti měla pěkné mezery, a proto jsem tuhle knihu před pár dny vytáhla a začetla se do ní. Ty od Eduarda Petišky jsou moc hezky, a hlavně jednoduše napsané. Bohužel je pravda, že postav je v této knize opravdu hodně a dost brzy se zapomínají či pamatují. Ale přesto nelituji, že jsem si to konečně přečetla, abych měla dobrý základ pro antickou literaturu, která se probírá v prvním ročníku na střední škole a dost z těchto bájí a pověstí vychází. Musím také dodat, že v knize jsou zajímavé a názorné ilustrace, které usnadňují orientování se na stránkách.

01.06.2013 5 z 5

Loupežník / R.U.R. /  Bílá nemoc Loupežník / R.U.R. / Bílá nemoc Karel Čapek

Čapkovy hry jsou úžasná díla, která stojí za přečtení. Komedie Loupežník se mi za všech tří děl líbila asi nejméně, ale to nic nemění na tom, že to je hezké dílo. Prostě mi nejméně sedla. Ale co se týče R.U.R a Bílé nemoci - Jsou výborně napsané s úžasně promyšleným dějem a u Bílé nemoci ten konec....

27.05.2013 4 z 5

Pro jaké povolání se hodím? Pro jaké povolání se hodím? Antonín Mezera

Tak tohle knížku mám obzvlášť ráda. Jsou v ní zajímavé testy, rady a dokonce i humorné kresby. Všem, kteří ještě pochybují o tom, kam se vydat, ji vřele doporučuji!

09.05.2013 4 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Po druhém přečtení: Ještě lepší! :o)

06.05.2013 5 z 5

Sebepoznání, sebeřízení a stres Sebepoznání, sebeřízení a stres Jiří Plamínek

Tato kniha mi výborně pomohla překonat skoro všechen stres z příjímacích zkoušek a ačkoli jsem ji jen tak prolétla a nečetla zdaleka všechno, pokud mi bude úzko, zase se k ní vrátím.

27.04.2013 4 z 5

Sbírka úloh z matematiky pro základní školu Sbírka úloh z matematiky pro základní školu František Běloun

Výborně koncipovaná sbírka úloh, ve které jsme jen našli jednu chybu, co se týče správného řešení ve výsledcích. Sedmiměsíční studium této knihy mi pomohlo u příjímacích zkoušek a dostala jsem se nakonec na své vysněné gymnázium. Vřele doporučuji!

27.04.2013 5 z 5

Poslouchej! Poslouchej! Sarah Dessen

Ze začátku jsem s myslela, že dám čtyři hvězdičky, ale konec knihy mě moc nepřesvědčil.

08.04.2013 3 z 5

Pandemonium Pandemonium Lauren Oliver

Rozhodla jsem se, že této knize dám čtyři a půl hvězdičky. Pandemonium jsem nemohla odložit a stalo se pro mě jakousi drogou. Bylo rozhodně zajímavé, jak autorka rozvinula dva příběhy, ten který se odehrává v Divočině v minulosti a ten druhý, co se odehrává teď v New Yorku. Jelikož mě více zaujal příběh Juliana a Leny, vždy jsem byla trošku napružená a netrpělivá, když se tam začalo něco velkého dít a utlo se to v tom největším okamžiku. To mi pak trošku vadilo, když jsem se musela prokousat příběhem Leny z Divočiny, než jsem se dostala k další očekávané stránce o příběhu z velkoměsta. Tím ale netvrdím, že příběh s nadpisem Tehdy by byl nějak nezáživný. Líbil se mi a hlavní postavu Raven jsem si zamilovala. Je super, že postavy zde nejsou černobílé, ale že také prvně nevíte, jestli máte Raven milovat, být jí vděční anebo jí nenávidět. Kniha je hlavně z konce plná nečekaných zvratů, zvláště mi vyrazila dech scéna v tajné pracovně. Postava Leny je napsaná výborně, stejně jako Juliana, kterého jsem si zamilovala. Nedokážu se rozhodnout mezi Alexem a Julianem. Konec je zajímavý a pro mě není úplně jasné, co se v té chvíli stalo. Netrpělivě očekávám vydání třetího a závěrečného dílu, který mě doufám utvrdí v tom, že tato trilogie byla jedna z těch nejlepších, co jsem kdy četla.

30.03.2013 5 z 5

České zvyky a obyčeje České zvyky a obyčeje Alena Vondrušková

Studium této knihy jsem zahájila kvůli krajskému kolu dějepisné olympiády. Musim říct, že zvyky a obyčeje jsou zde vysvětlovány příjemným způsobem, nejsou zde nějaké složité informace a termíny. Vše je doprovázeno hezkými obrázky a ty návody a recepty pro zpestření fungují dokonale.

25.03.2013 4 z 5

Delirium Delirium Lauren Oliver

Výborná kniha plná nekonečné lásky a boje za tu nejdůležitější věc. V kolonce Recenze jsem naspala vše, co jsem napsat mohla a tak to zestručním: Chvíli před koncem jsem četla před rokem a zdá se mi, že tento příběh se autorce mnohem více povedl. Mohla bych být Lenou, jelikož mi její povaha připomínala mě sebe samou. Doma mi už leží pokračování a nemohu se dočkat, až ho otevřu.

25.03.2013 5 z 5

Terapie láskou Terapie láskou Matthew Quick

Rozhodně se nejedná o špatnou knihu. Celý příběh pro mě od začátku představoval obrovské lákadlo, kterému jsem nemohla odolat. Z půlky jsem Terapii láskou četla doma, ale nosila jsem ji i do školy na přestávky a do ZUŠky. Celý příběh má kouzlo, které se ani moc nedá popsat slovy. Jedná se o zajímavou, neobvyklou story, ve které se postupně odhaluje celá pravda. Líbí se mi, že nám autor vše nepředkládá najednou a taky je určitě plus, že kniha je napsaná mužem. Myslím si, že kdyby tohle psala žena, asi by to sklouzlo k absolutnímu dojáku. Mužský pohled na svět knize sedí asi také proto, že hlavním hrdinou je právě muž.
Oblíbila jsem si hlavně postavu Tiffany, která mi přijde..... no prostě taková lidská. Je pravda, že se po většinu knihy chovala zvláštně, ale to patřilo k její povaze, poznamenané ranami osudu.
Pokud bych něco vytkla, jsou to dlouhé pasáže o fotbalu. Jako skoro každá žena mi fotbal nic neříká, ale vím, že většině mužů ano. A hlavní vypravěč je muž, ne? Občas mě Pat štval svojí povahou a také si myslím, že scény o jeho záchvatech nejsou vždy napsané zrovna přesvědčivě. Po delší době už jsem si oblíbila větu, že nadšením dělali písmena. Je to docela vtipná představa pozorovat kluky, kterým už není šestnáct, ale stále dělají pomocí svých rukou a nohou písmena, třeba i v obyčejném obýváku před televizí. To mě dostává k otci hlavního hrdiny, který se také ne vždy choval pěkně a někdy byl i krajně nesympatický. Ale což.
Myslela jsem si, že půjde o trošku náročnější čtení, ale bylo asi dobře, že to tak nebylo. Kniha je čtivá, ale doporučila bych ji spíš těm, kteří mají rádi tento žánr a oddechovou literaturu, nic moc náročné knížky.
Film jsem doposud neviděla, ale vůbec netuším, jak bude jeho filmová podoba vypadat. Trošku se toho i bojím, ale mám ráda hlavní představitelku Tiffany za její obsazení v Hunger Games a myslím si, že má obrovský herecký talent. Proto také získala Oscara. Doufám, že někdy budu mít tedy příležitost film shlédnout a udělat si obrázek o tom, co bylo lepší.

18.03.2013 4 z 5