katerina3633 katerina3633 komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Dlouho mě od knihy odrazoval ten negativní hype. Ale nakonec jsem si řekla, že to i tak musím vědět a rozhodně nelituji. V začátečních pasážích si člověk najde dost ze svého dětství, prožívání pocitů nepochopení i zrady rodičů (samožřejmě doufám, že do té doby, než dojde na les v domě). V několika částech jsem cítila silné bodnutí takové té tíživé nostalgie, některé výchovné.. či spíše nevýchovné poznámky rodiny, pocity které cácorka prožívala..brr. Autorka umí skvěle navodit stupňující se napínavou atmosféru. Vyprávění malé holky, které se děje tolik příkoří a ona netuší proč, se Vám zaryje hluboko a dlouho budeme o knize dumat, tak jak už se to u knih paní Morštajnové děje.

19.04.2024 5 z 5

Fakt mě baví se vždy nachomýtnout ke knize u které si říkám a mé okolí taky, o jakých tématech to vlastně pořád čtu. A absyntovky jsou na prvních příčkách těchto knih. Opravdu toto nakladatelství miluji. Ale zpět ke knize, jako obvykle u absyntovek, jsem o tématu KKK moc nevěděla, respektive jsem zjistila, že jsem o tématu nic nevěděla. Kniha je čtivá a přitom podala základní přehled vývoje KKK. Ohledně současnosti KKK a rozhovorů se členy, no co říct, snad jen že je mi z toho ouzko. Kruci jak může někdo tak moc nenávidět někoho s kým se ani nesetkal.

14.02.2024 5 z 5

Překupník na darknetu: Hon na miliardáře ze Silk Road Překupník na darknetu: Hon na miliardáře ze Silk Road Nick Bilton

Trošku jsem se bála, že tam bude přehršel pojmů, které mi budou na hony vzdálené, tak se naštěstí nestalo a kniha mě okamžitě vtáhla. Bylo to napínavé, dojemné, smutné, a hlavně neuvěřitelně zajímavé – alespoň pro někoho, kdo o tom nevěděl ani zbla.

Psychologie peněz Psychologie peněz Morgan Housel

Dobře stravitelná kniha o penězích, myslím, že pro někoho, kdo s finanční gramotností (a že takových osob – nejen jejich vinou je všude dost) trošku bojuje je to skvělý start. Kniha se čte dobře žádné složitosti či odborná terminologie. Rozhodně si nemyslím, že je to kniha jen pro Američany, prostě dává inspiraci, jak se na peníze dívat a díky tomu, že je opravdu psaná čtivě by se mohla dostat k většímu počtu lidí, takže já ji rozhodně doporučuji.

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Příjemná temná oddechovka, kniha do příběhu prolíná zajímavé informace o prvopočátcích moderní kriminalistiky, ale i o umírání a o tom, co se stává s tělem po smrti. Rozhodně mě bavily všechny části s hrobníkem a úryvky z jeho almanachu. Bohužel jsem doufala, že hrobník (jež dal i název knize) dostane mnohem více prostoru, což se nestalo, tak snad v druhém díle.

28.01.2024 4 z 5

Život na míru Život na míru Marek Rabij

Čekala jsem knihu, která se zaobírá výrobou oblečení (tedy spíš jak se, co šije atd.), dostala jsem velmi zajímavou sondu do života lidí v Bangladéši. Fastfashion nepodporuju již roky, takže v tomto ohledu na mě kniha vliv neměla. Ovšem osudy lidí se kterými jsem se v knize setkala se mnou zůstanou dlouho. Absintovka, která opět nezklamala.

28.01.2024 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Kniha pro me byla po dlouhé době něco, co vybočuje z mých výběrů, ale rozhodne nelituji. Tak těžký osud malé holčičky a tolik dalších životních peripetií, které ji život nachystal. Kniha podává naprosto ucelený náhled na osobnost hlavní postavy, tak že se čtenář do její kůže dokáže naprosto vžít a tím ho kniha vtáhne a nepustí. Močály nejsou zrovna krajina, která by me nejak lakala, ale s touto knihou se to dost změnilo. Rozhodně mnou bude tento příběh dlouhou chvíli rezonovat. Lide kolem nás proste často nezůstávají a při téhle myšlence mi naskajuje husí kůže, kdykoliv nás může kdokoliv opustit, at mu věříme sebevíc.

31.12.2023 4 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Netřeba komentáře. Kdo máte rádi fantasy (a když už jste na stránce této knihy, dá se to předpokládat), prostě neváhejte a přečtěte si to. Fakt to stojí za to. Jinak komu leze Frodo na nervy ve filmu jako mně, v knihách si ho zamilujete :). Mnoho postav se vám v knize zavrtá mnohem více pod kůži, například Faramir.

18.11.2023 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Moje milovaná kouzelná říše. Opětovně jsem se do knih pustila a musím říct, že jsem ještě víc nadšená, všímala jsem si úplně jiných detailů a prožívala každičký kus cesty. Tohle je grál všech fantasy knih. Kniha donese do jiného světa a rozhodně se vám nechce vracet.

07.11.2023 5 z 5

Katovo poslední přání Katovo poslední přání Jevhenija Kononenko

Po této knížce jsem sáhla, ostatně jako mnoho čtenářů tento rok, díky čtenářské výzvě a nelituji. Příběh je velmi čtivý a skvěle se prolínají osudy všech členů jedné rodiny. Na pár stránkách je toho opravdu hodně a příběh rozhodně nenechá člověka netečným. Jen tedy pořád se nějak nedokážu nacítit na tu ukrajinskou náturu, ostatně stejný problém mám i s ruskými autory. Když čtu východoasijské autory, africké, jihoamerické, nikdy tak velký problém nemám. Nevím jak je to s tím slovanským odkazem, já si ho asi nenesu.

07.11.2023 4 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Fajn oddechová detektivka, není tak drsná jako třeba Kepler, a to mně moc vyhovuje. I soukromého života vyšetřovatelky je tam tak akorát a jedná se o naprosto uvěřitelné životní peripetie. Napětí v knize nechybí a rozhodně se moc příjemně čte.

23.10.2023 4 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

Krásný retelling mého milovaného příběhu o Krásce a zvířeti. Děj zasazený do zasněžené krajiny plynul volně a atmosféra knihy dokáže čtenáře skvěle do této krajiny vtáhnout (lituju jen, že jsem s ní nepočkala až na zimu). Vůbec jsem se s ní při dočítání nechtěla loučit. Gradace vztahu mezi kráskou a zvířetem byla tak uvěřitelná. Nečekala jsem, že mi tato verze příběhu tak sedne. Konec byl trošku uspěchaný a možná nedotažený, ale na druhou stranu nechává prostor pro vlastní fantazii. Nečekejte propracovanost a naprostou bezchybnost knihy (najdete trhlinky v příběhu, možná pár nedotažených myšlenek), za mě to vůbec nevadí, atmosféra knihy a nostalgie milované pohádky to naprosto vyváží.

16.10.2023 4 z 5

Místo, odkud není návratu: Zpověď Ujgurky, která přežila čínský lágr Místo, odkud není návratu: Zpověď Ujgurky, která přežila čínský lágr Andrea Claudia Hoffmann

Tak tuhle knihu jsem si musela dávkovat postupně, emočně hodně náročná kniha, hlavně příběh dětí mi neustále vháněl slzy do očí. Poměry se v této zemi rozhodně jen tak nezlepší, moderní technologie a provázanost světové ekonomie rozhodně situaci nepomůžou. Z příběhu běhá mráz po zádech a člověk cítí jen beznaděj, stejně jako když čte příběhy zásahů jednotek ONS, kdekoliv po světě.

13.10.2023 5 z 5

Vynález jménem Bitcoin Vynález jménem Bitcoin Yan Pritzker

Krátká jednoduše vysvětlující kniha. Pro základní pochopení bitcoinu úplně super. Prostě taková moc fajn příručka.

13.10.2023 5 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Všechny Keplerovky jsou dost přitažené za vlasy. Začátek opět super, konec zase jak na divokém západě (ty závěry mi u Keplera fakt vadí). Myslela jsem si, že už jsem s tím smířená. No asi nejsem, tohle byla od druhé poloviny úplně totální magořina. Ani jednu z postav jsem absolutně nechápala, celková policejní práce z mého pohledu úplně mimo. O stále omílaném Jurkovi, brutalitě a počtu mrtvých už se zmiňovali jiní.

12.10.2023 2 z 5

Země Země Marek Epstein

Naprosto souhlasím s komentáři níže, 5 hvězd je málo. Příběh vtáhne a nepustí. Prožila jsem s knihou obrovskou škálu emocí. Prolínající se časové linky byly skvěle poskládané, každá kapitola byla přesně tam, kde měla být. Tolik síly proti nepřízni osudu a doby. Knih je o tom napsáno hodně, ale tato mě dokázala velmi zasáhnout a prožít vše s hrdiny. Zamilovala jsem si každou postavu, každý životní příběh. Opravdu výborná kniha nejen o jedné neobyčejné ženě. Po přečtení knihy jsem jen seděla v obýváku, pozorovala svou rodinu a cítila neskutečný vděk.

09.10.2023 5 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Nějak jsem tento díl přeskočila a dřív přečetla knihy Údolí a Lov. A jen mi to potvrdilo, že Lov je za mě nejslabší ze série. Bohužel, ale ani Sesty se mě nějak více nedotkly. Děj odsýpá, ale nějak jsem už necítila to napětí, které bylo v prvních 3 dílech, ale konečné rozuzlení naprosto wau. U autora rozhodně zůstanu, stále tuto sérii považuju za jednu z mých oblíbených detektivních sérií. Servaz je moc sympatický vyšetřovatel (má sice svoje troubles a splíny, ale neutápí se v nich tolik jako jeho kolegové ze severu).

06.10.2023 4 z 5

Jelikož jsem knihu četla po Sapiens, přišlo mi to často jako déjà vu (ale je pravda, že autor myšlenky často více rozvedl). Kapitoly o vědomí byly zajímavé, hlavně s odkazy na zvířata. Všeobecně se mi líbí jak autor, stejně jako v předchozí knize, upozorňuje na dost katastrofální vliv člověka na zvířata. Ohledně otázek budoucnosti nám autor dává spoustu myšlenek k zamyšlení, co nastane ví stále jen ten "bůh". Kniha je napsána opět svižně a i vtipně, stránky velmi rychle ubíhají, rozhodně dokáže čtenáře vtáhnout.

06.10.2023 4 z 5

Kníhkupec z Kábulu Kníhkupec z Kábulu Åsne Seierstad

Dobře zpracovaná sonda do jedné rodiny. Knihu jsem nemohla odložit, takový život je pro mě naprosto nepředstavitelný a tak jsem hltala každé slovo. Jelikož se jednalo o příběh z jedné rodiny je to hodně emočně náročné, s ženami prostřednictvím knihy přímo prožíváte jejich každodenní rutinu a cítíte absolutní beznaděj.

05.10.2023 5 z 5

Nenech to být Nenech to být Harlan Coben

V knize mně velmi seděl přítomný čas a postava Napa, která se trošku vymyká mezi detektivy. Prostě obyčejný člověk (žádný extra hrdina s neuvěřitelnými schopnostmi), který mi sedl svým uvažováním, někdy až přehnanou horlivostí, výbušností, svými postoji k přátelům a emocemi k bratrovi. Prostě naprosto uvěřitelná postava se všemi lidskými vlastnostmi. Zápletka taková průměrná, nic co by zůstalo moc dlouho v hlavě, mezery v událostech i jednání postav (já si to ospravedlňovala tím, že stejně už nikdo po tolika letech úplně nezjistí celou pravdu, takže mi to tolik nevadilo). I tak byla kniha napínavá a čtivá.

11.09.2023 4 z 5