Kaštaka Kaštaka komentáře u knih

Mocnosti Osy 1 Mocnosti Osy 1 Himaruya Hidekazu

Dějepis jsem měla ve škole vždycky nejradši a má oblíbená blogerka dělala na Hetalii neustále narážky, tak jsem si ji nakonec přečetla a nemohla jsem věřit vlastním očím. Himaruja Hidekaz téma zpracoval vskutku netradičně. Dějová linie se dá sledovat jen těžko (prakticky je to jen série krátkých stripů, autor skáče z jednoho historického období do druhého a některé stripy historii vynechávají úplně a jsou jen o národnostních stereotypech) a při vymýšlení situací a postav nemá autor skutečně žádné zábrany. Mě se to ale líbí. Hetalia je mi nesmírně sympatická, je originální a zábavná (i když dějepis se z ní nenaučíte). Také mě potěšilo, že i podoby postav jsou originální (většinou se neopírají o klasické zobrazování národností, ale stále se dají poznat) a že personifikace žijí ve světě, který se moc neliší od našeho, takže se v manze objevilo i několik historických postav.

03.08.2015 4 z 5

Korektor Korektor Jana Kilianová

Je to perfektní komiks, ale je tak cynický až mě z toho mrazí. Sama nepíšu úplně bez chyb, ale myslím si, že je důležité to umět.

23.05.2015 5 z 5

Snoopy po škole Snoopy po škole Charles Monroe Schulz

Sally a Patty mi někdy vážně mluví z duše.

07.02.2015 4 z 5

Fantom Opery Fantom Opery Gaston Leroux

Ač autor v úvodu tvrdí, že se jedná o příběh podle skutečné události, byl "Fantom opery" příliš romantický, než abych tomu mohla věřit (romantické prvky sice mám ráda, ale dům v podzemí opery u křišťálového jezera byl vážně trochu moc). Zajímavá přirovnání, dobře sestavené věty, téma trochu nudné, ale líbilo se mi pátrání ředitelů po fantomovi. Možná by na mě kniha udělala větší dojem, kdybych nebyla v té době začtená do Pratchetta.

15.12.2014 3 z 5

Pan Kaplan má třídu rád Pan Kaplan má třídu rád Leo Rosten

Pana Kaplana jsme měli jako povinnou četbu jako příklad humoristického románu. Bavila jsem se asi jednu kapitolu a zbytek knihy jsem se nudila, protože pak se pořád opakovala. Jako příklad humoristického románu se podle mě nehodí. Lepší by byl třeba Saturnin nebo Literární poklesky. Kdyby kniha neměla tak dobrý překlad, dala bych jí jen dvě hvězdičky.

15.12.2014 3 z 5

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Továrnu na čokoládu mi četla máma, když jsem byla malá. Nedávno jsem se zase podívala na film od Burtona a byla jsem nadšená. Pamatuju si, že ve filmu oproti knize pár věcí chybělo (a naopak), ale podstata příběhu zůstává stejná. Bucketovic chudoba a rozmazlenost ostatních dětí možná byla poněkud přemrštěná, ale myslím, že to byl záměr. Celý příběh je krásně ujetý, lehce morbidní a prostě sladký. Což je kombinace, kterou miluju.

13.12.2014 5 z 5

Dlouhý, temný čas svačiny duše Dlouhý, temný čas svačiny duše Douglas Adams

Je to zatím nejlepší kniha, kterou jsem od Adamse četla.

19.11.2014 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Je to jediná povinná četba, která na mě tak silně zapůsobila. Už dříve jsem viděla filmové zpracování, ale to knize nesahá ani po kotníky. S takovým bohatým a krásným jazykem jsem se do té doby nesetkala.

19.11.2014 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Spojení fantastického žánru a satiry jsem si zamilovala už u Pratchetta a zde má závislost pokračuje.

01.11.2014 5 z 5

Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Douglas Adams

Nádhera :)
Miluju detektivky, miluju Adamsovu tvorbu a tady jsem našla ten druh absurdního humoru, který mám ráda. Adams mě ani tentokrát nezklamal. Kniha je podle mě stejně dobrá jako Stopařův průvodce, ne-li lepší. Dirk Gently se zapsal mezi mé oblíbené detektivy. Musím si přečíst další díl.

30.10.2014 5 z 5

Nefalšovaná kočka Nefalšovaná kočka Terry Pratchett

Jakož majitelka dvou koček jsem se moc bavila.

Výtvarné umění Zeměplochy Výtvarné umění Zeměplochy Terry Pratchett

Krása :)
V mých Doporučených knihách není jen kvůli Kidbyho ilustracím, ale taky proto, že jsem se dověděla, jak vznikly některé postavy.

27.10.2014 5 z 5

To nejlepší ze zeměplošských diářů To nejlepší ze zeměplošských diářů Terry Pratchett

Kouzelné a vtipné :)
Navíc ráda píšu Zeměplošské fanfikce a diáře mi poskytují spoustu reálií.

Těžké melodično Těžké melodično Terry Pratchett

Pro mě je to rozhodně jedna z nejlepších Zeměploch.

Láska a přátelství a jiné prózy Láska a přátelství a jiné prózy Jane Austen

Milé, občas i vtipné ale je vidět, že povídky jsou psány v raných letech autorčiny tvorby. Potěšilo mě zjištění, že i Austenová napsala něco jako drabble (slova jsem nepočítala, ale kolem stovky to bylo).

27.10.2014 4 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Dobrá znamení čtu už po třetí během půl roku a směju se stejně jako poprvé. Je to přesně ten druh knihy, jaké mám ráda, vtipná a chytrá zároveň. Podle mě je kvalitně napsaná a některé části jsou opravdu geniální. Rozhodně je to jedna z mých nejoblíbenějších knih a budu se k ní vracet. Pratchettovy knihy miluju a to málo co jsem přečetla od Gaimana se mi taky líbilo. Hlavní postavy jsem si hned zamilovala (zjistila jsem, že v mnoha věcech se podobám Azirafalovi). Věřím v Boha a na anděle (ač nechodím do kostela), ale kniha mě v nejmenším neurazila, nýbrž jsem se bavila o to víc. Zaujal mě tento úhel pohledu na křesťanství, na Bibli a na lov čarodějnic, takhle jsem o tom ještě nepřemýšlela. Děj je možná trochu rozkouskovaný, ale to je opravdu jen drobná vada na kráse. Těším se na film, ale bojím se, aby to tvůrci nepokazili.

26.10.2014 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Nikdy bych neřekla, že kniha z 19. století bude tak zábavná. Autorka vystihla ducha doby s příjemnou nadsázkou, kterou mám ráda. Nejdřív jsem viděla seriál a byla jsem naprosto unešená. Asi po čtyřech letech jsem se odhodlala přečíst si předlohu a nebyla jsem zklamaná. Příběh pro mě teď získal nový rozměr.

18.10.2014 5 z 5

Pyramidy Pyramidy Terry Pratchett

Parodie starého Egypta, úvahy o víře, technickém pokroku a lidské hlouposti v jedné knize, přesně to na Pratchettově díle miluju.

Zloděj času Zloděj času Terry Pratchett

Já chci do třídy slečny Zuzany!
Bylo tam všechno co má podle mé mámy být ve správné knize: humor, románek, dobré jídlo a to vše okořeněno hlubokou myšlenku.

Maškaráda Maškaráda Terry Pratchett

Maškaráda byla rozhodně zajímavější než Fantom opery (Obyčejný kluk, kterému se všichni smějí, se chce stát někým jiným, nasadí si masku a toulá se po opeře. Na tohle tajemství, ale přijde jeho nadřízený a zneužije to ve svůj prospěch. Vs. Šílený znetvořený génius zamilovaný do krásné mladé zpěvačky), přišla mi i realističtější (V Maškarádě je fantomovou skrýší vlhký sklep plný starých, leč pečlivě vyspravovaných kulis. Fantom Pařížské opery žije v domě z cihel a betonu ve sklepení vedle křišťálového jezera.) a dává více podnětů k zamyšlení. Líbí se mi myšlenka, že příčetnost pisatele lze odhadnout podle počtu užitých vykřičníků. Překvapilo mě, kolika různými způsoby lze popsat Valtrovu chůzi a Kristýninu mentalitu. Pratchettovy knihy nemiluji jen kvůli rozmanitým charakterům a zvláštním uměleckým prostředkům, ale především pro způsob, jakým do textu umisťuje drobné narážky na naši, pozemskou, kulturu, které mohu postupně odhalovat.