kasavubu kasavubu komentáře u knih

Někdo z nás Někdo z nás Kristýna Trpková

Z příběhu rodiny jsem upřímně řečeno znechucená. Nějak jsem nepochopila, proč vlastně tohle všechno matka dopustila. Proč dávno od svého muže neodešla. Měla to udělat už alespoň kvůli dětem. Jestli mi v příběhu bylo někoho líto, tak to byla Nela...

13.04.2024 4 z 5

Sagittarius Sagittarius Václav Křivanec

Moc vydařená a přiměřeně napínavá detektivka. Jen mám radši delší a možná i trochu popisnější kapitoly. Ale to je jen můj osobní pocit, na hodnocení knihy to nic nemění.

29.03.2024 5 z 5

Ester Ester Markéta Prášková

Moc pěkný, i když zároveň i hodně smutný příběh. Už jak tu padlo, moc by mě zajímalo, jak to bylo dál s Lidou a Ester. Také bych uvítala více informací o Marii, asi to neměla ve vesnici po skončení války vůbec jednoduché.

11.03.2024 5 z 5

Žena průkopníka: Příběh lobotomie Žena průkopníka: Příběh lobotomie Samantha Greene Woodruff

Kniha se četla skvěle. O lobotomii jsem věděla díky filmu Přelet nad kukaččím hnízdem, takže jsem věděla o čem přibližně kniha bude a že nepůjde o nic dobrého. Je smutné, jak se původní dobře míněná snaha může zvrtnout v úplnou mánii. Docela jsem v samotném závěru knihy přála samotnému Robertovi, aby mu udělali lobotomii. Myslím, že by na ni byl perfektní kandidát.

04.03.2024 4 z 5

Klekánice Klekánice Tereza Bartošová

Tak to rozuzlení, co se stalo Adriance, je pro mě jako matku, která má dcery jen o něco málo starší, naprosto šílené. Nemůžu uvěřit, že se něco podobného děje i u nás...

23.02.2024 4 z 5

Svěžest vody Svěžest vody Nathan Harris

Moc vydařená knížka, která by si určitě zasloužila daleko větší reklamu. Jediným nedostatkem je trochu rozvleklejší začátek, který ale určitě stojí za to překonat. Za to budete odměněni perfektně vystavěným příběhem s úžasně pestrou směsicí postav, z nichž si některé zamilujete a jinými budete pohrdat.

14.02.2024 5 z 5

Není úniku Není úniku Yrsa Sigurðardóttir

Opět velmi vydařená kniha od mé oblíbené autorky. Kdo byl skutečný pachatel, mě překvapilo, i když jsem mu úplně nevěřila, že by dokázal takhle chladnokrevně vyvraždit i děti. Těším se na pokračování.

21.01.2024 4 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Chválím zápletku a děj příběhu. Co mi ale vadilo a za co snižuju hodnocení jsou postavy příběhu. Chyběla mi nějaká větší propracovanost psychologie hrdinů. Nevyvolaly ve mě vlastně vůbec žádné emoce, ani kladné ani záporné, a proto mě kniha občas i trochu nudila. Jako celek ale hodnotím kladně a je dobře, že stále vychází knihy tohoto typu, které připomínají, co se v minulosti dělo.

27.11.2023 4 z 5

Hrobník a dívka Hrobník a dívka Oliver Pötzsch

Další velmi vydařené pokračování série. Autorovi se opět povedlo moc pěkně vykreslit Vídeň na přelomu století a zase jsem se dozvěděla něco nového. Těším se na pokračování.

25.09.2023 5 z 5

Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí Danka Štoflová

Moc vydařená knížka. Úplně mě pohladila po duši, protože mám indiány ráda odjakživa. Můj největší obdiv mají za to, že si své blízké sepětí s přírodou uchovali až do současné doby. Moc se mi líbil jejich popis chápání smrti a to, jak se obdivuhodně starají o staré členy rodiny. Myslím, že bychom si z jejich způsobu života měli vzít příklad. Žijí v klidu, navzájem se tolerují a za ničím se nehoní jako my. Obdivovala jsem autorku, jak se dokázala s novým prostředím sžít, i když občas to bylo opravdu hodně komické. Klobouk dolů, že přivedla na svět tři zdravé děti, z toho jak to vylíčila, bych to já osobně nedala...

05.09.2023 5 z 5

Pierre de la Ravel, pařížský porodník Pierre de la Ravel, pařížský porodník Antonín Doležal

Moc vydařený román pro všechny, kteří se zajímají o dějiny porodnictví a obecně o historii konce 18. století. Jsou zde dobře popsány všechny zásadní zvraty Velké francouzské revoluce, během níž si nemohl být nikdo jistý, kdy se obrátí proti němu. To se ostatně stalo osudným i hlavnímu hrdinovi. Kniha se pěkně četla, trochu jsem se obávala, že bude moc odborná, když je autorem sám lékař. Velmi mě zaujaly jednotlivé případy rodiček a celkový popis péče o ně. Bylo to moc zajímavé čtení. Jednoznačně doporučuju.

13.08.2023 5 z 5

Labyrint z ledu Labyrint z ledu Buddy Levy

Naprosto neuvěřitelná kniha. Já bych v takové zimě nevydržela ani den. Obdivuju hlavně psychickou odolnost přeživších. Představa, že těměř půl roku neuvidím slunce a sleduju, jak postupně dochází zásoby a pomoc nikde... Přeživší měli vlastně neuvěřitelnou kliku, jednoho dělilo od smrti pár hodin, zbylé den, dva. Nařčení z kanibalismu byl pěkný hnus, i kdyby k němu došlo, dá se pochopit, nikdo si nemůžeme být jistí, jak bychom se na pokraji života a smrti zachovali my. Kniha byla neuvěřitelně čtivá a fotografická dokumentace výpravy celkový dojem ještě umocnila.

07.08.2023 5 z 5

Svatojánské ořechy Svatojánské ořechy Lenka Chalupová

Další skvělá knížka mé oblíbené autorky. Ze začátku jsem si musela zvyknout na všechny postavy v knize, a že jich tu bylo kolem Dluhonické pětky docela dost. Ve druhé části se dokonce kniha stává i detektivkou. Postava vraha mě překvapila, nečekala jsem ji. Škoda, že jde o ukončení trilogie. Snad autorka brzy napíše něco nového, stejně dobrého.

14.07.2023 4 z 5

1795: Honicí psi 1795: Honicí psi Niklas Natt och Dag

Tak tentokrát za mě obrovské zklamání. Kniha mi přišla taková o ničem, bez nějakého zásadního děje a zvratu. Pořád jsem čekala, že se to v polovině zlomí, ale nic se nestalo. I závěr mi přišel takový nedotažený. Knihu jsem dočetla v podstatě jen z důvodu, abych věděla, jak to celé dopadne, a protože se mi oba předchozí díly moc líbily.

14.06.2023 2 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Pro mě jedna z nejsilnějších knih, co jsem kdy četla. Jak je uvedeno v řadě komentářů níže, tohle by měla být povinná četba pro všechny, bez rozdílů... Znám ve svém okolí hned několik lidí, kteří volí i v dnešní době komunisty, tohle opravdu nepochopím. O Ďáblickém hřbitově jsem neměla ani tušení.

21.05.2023 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Další fajn pokračování mé oblíbené série. Tentokrát byl můj tip na vraha správný a uhodla jsem ho hned skoro na začátku. To se mi u autorky moc často nestává.

15.05.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Už jak tu někdo uváděl, opravdu je tu cítit podobnost s romány Viktorie Hanišové, ale ta umí vykreslit psychologii svých postav přece jen o něco věrohodněji. Zde bylo té skepse opravdu moc a bohužel ani ten konec nevnesl do příběhu žádnou naději na zlepšení. Jinak nemám co vytknout, kniha byla neuvěřitelně čtivá a úplně mě pohltila.

24.04.2023 4 z 5

Kořist Kořist Yrsa Sigurðardóttir

Další parádní kniha od mé oblíbené autorky. To vylíčení atmosféry opuštěné, zimní krajiny, jak ho umí jen Yrsa, to je naprostá lahůdka. Místy mi opravdu přecházel mráz po zádech a rozhodně to nebylo jen zimou. Asi nejpůsobivější pro mě byla scéna Dröfn se sobem. A to celkové rozuzlení knihy, to jsem tedy nečekala.

20.04.2023 5 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Tato kniha byla hodně náročné čtení, asi proto jsem ji četla tak dlouho. Musela jsem ji prokládat četbou jiné knihy, jinak bych ji asi ani nedočetla. Ta bezmoc přistěhovalců, to bylo něco šíleného. Co může být horšího než přihlížet tomu, jak hladoví vlastní děti? Naštěstí je už v dnešní době o uprchlíky daleko lépe postaráno, tedy alespoň ve vyspělých státech.

02.04.2023 4 z 5

Krycí jméno Studentka Krycí jméno Studentka Milena Štráfeldová

Další skvělá kniha od autorky, která mě zatím nikdy nezklamala. V příběhu se odvíjí hned několik dějových linií - Evy (matky Lídy), Mirky, Dany aj.. Lídě je vlastně věnovaná až druhá polovina knihy, ale to vůbec ničemu nevadilo, právě naopak. Na osudech celé řady postav je v románu perfektně vykreslené zejména celé období normalizace. Lídy mi bylo moc líto, nejen toho, že nakonec spáchala sebevraždu, ale celkově jejího života, který se s ní tedy rozhodně nemazlil. Neměla vlastně nikoho, o koho by se mohla v době svého nelehkého dospívání opřít. Asi to celé muselo vyústit v tragédii. Smutné je, že takových lidí jako Lída bylo určitě mnohem více, jen o nich mnoho nevíme. Děkuji autorce, že mě s další takovou seznámila.

25.02.2023 5 z 5