Kartsy Kartsy komentáře u knih

Svědectví o velkém hladomoru Svědectví o velkém hladomoru Mirosław Wlekły

Další střípek do mozaiky Západní propagandy proti Rusku/Sovětském svazu a vítězi druhé světové války.
Bohužel nikde ani náznak citace či dokonce celý dokument, kterým Stalin údajně nařídil hladomor "na okraji Ruska", tzv. Ukrajině. Čtenář by se do "strhujícího příběhu" novináře neměl pouštět bez uvědomění si následujících skutečností:
1) čeho všeho jsou někteří novináři schopni (vyjdi z aktuální zkušenosti dneška) a jak poslušní honící psi dokážou být
2) v carském Rusku a ještě dlouho po občanské válce (s účastí intervenčních vojsk USA, VB, Francie a dobyvatelských polských vojsk pod vedením fašistického vůdce Pilsudského) byly hladomory periodicky se opakující realitou, která demonstrovala především
a) zaostalost nevolnického feudálního Ruska, kdy po nepříznivých klimatických podmínkách (sucho) pravidelně přicházela neúroda
b) vyčerpanost země po 2 válkách - první světové a občanské
3) před popisovaným hladomorem na přelomu 30.let kapitalistické imperiální mocnosti znenadání odmítly Rusku nerostné suroviny jako platidlo pro nákupy strojního vybavení a další investice. Nově bylo možné platit pouze obilím. Stalina to stavělo před dilema zdali ukončit svůj volební program "velkého skoku" Sovětského svazu do 20.století (industrializace pak umožnila porazit průmyslově vyspělou Třetí německou říši a Hitlera v 2.světové válce - desítky tisíc vyrobených tanků T34,letadel, děl, raket do kaťuší...mch. podíl Sověty nakoupené a dodané vojenské pomoci USA za celou 2.sv.v. byl <10%) . O tom jak loajální byli k Sovětskému svazu Ukrajinci po napadení Sovětského svazu bylo napsáno dost (ukrajinské nacistické legie útočili po boku SS). Ihned po proběhlém hladomoru (který sovětské zřízení politicky značně uškodil), západní státy platby nerostnými surovinami opět povolily.
4) Stalinovým dlouhodobým politickým programem byla kolektivizace malorolníků ale i zrušení bohatých velkostatkářů. Sověty rolníkům nařídily povinné dodávky zemědělské produkce do velkoměst (center industrializace 100% závislých na dodavkách) za pevné ceny. V reakci na to většina rolníků snížila osevní výměru (nebudou přece pěstovat za tak nevýhodné ceny). Tím se připravili o zásobu, která by kompenzovala případnou neúrodu.
5) V inkriminovaný rok zasáhly celou Evropu sucha (velkým příjemcem potravinové pomoci ukrajinského obilí byla např. Francie).
..................................
Život/historie prostě není pohádka, tj.jednoduchý souboj dobra a zla. Důvod proč tato kniha vyšla zrovna v této době a zrovna z pera polského novináře je nasnadě. Mch. Polsko po 1.sv.válce vojensky anektovalo východní části dnešní Ukrajiny, Běloruska a polovinu současné Litvy (stovky kilometrů za velmocemi ve Versailles stanovenou hranici tzv. linii lorda Curzona), ačkoliv podíl polského obyvatelstva na těchto územích činil <5% a po Polsko-Ruské válce o Ukrajinu nechali hladem a nemoci v zajateckých táborech umřít cca 30tis. rudoarmějců. Obdobné imperialistické chování Poláků lze vystopovat i v polské agresi na Těšínsku a po 2.sv.válce i na Kladsku. Není žádným překvapením, že v knize "předpovídají", že Sověti si oblastí s ruskojazyčným obyvatelstvem opět připojí při první možné příležitosti (pakt Molotov-Ribbentrop). Ostatně Poláci si rok předtím připojili kus Československa (Mnichovská dohoda a následné vydírání velmocemi opuštěného Československa)

26.12.2023 odpad!

Varšava 1920: Leninovo neúspěšné dobývání Evropy Varšava 1920: Leninovo neúspěšné dobývání Evropy Adam Zamoyski

To je zase kus americké propagandy. Úplně se přehlíží odvěký nacionalismus (až fašismus) Poláků, který Pilsudského přivedl v roce 1919 k branám Kyjeva (Poláci obsadili Litvu, většinu Běloruska, Západní Ukrajinu a Těšínsko). Následná protiofenzíva Rudé Armády byla reakcí na dobyvačné plány Poláků s cílem vytvořit Polsko od Baltu až k Černému moři! V té době Poláci si násilím chtěli od historických Českých zemí ukrojit i celé Těšínsko (7 denní válka jim v tom naštěstí zabránila...bohužel pouze dočasně). Tyhle plány ostatně přivedli Poláky do náruče Hitlera a společně s ním okupovali v roce 1938-39 Československo (než Hitler salámovou metodou postupně anektoval také Polsko). Bohužel výměnou politické reprezentace za pro-sovětskou po druhé světové válce nezabránilo polským nacionalistům snažit se znovu o připojení Těšínska a vyhánění Čechů z Kladska. V té době nás naštěstí chránila Rudá Armáda, protože polské tanky stály na hranicích a velící polský důstojník (bez vědomí vlády ve Varšavě) dokonce vydal rozkaz k útoku! (Více viz kniha
Kyselá těšínská jablíčka ).

07.11.2023

Amerika v krisi Amerika v krisi Josef Martínek

(SPOILER) Fantastická kniha přibližující podstatu života v USA z pohledu pracujících. Autor - zanícený socialista - rozebírá vývoj života v jednotlivých regionech z vlastní zkušenosti a s ohledem na rasové, náboženské i národnostní předsudky jednotlivých společenských skupin v rozmezí od konce 19. do 30. let 20 .století. Z vlastní zkušenosti s/z USA 21. století si troufám tvrdit, že kniha má stále co říci a co více - plno aktuálně stále setrvávajících trendů (i u nás) nezřídka i vysvětluje. "Peněz republikánům ani demokratům nechybí za prosperity, ani za krise. Velké firmy je zásobují velmi štědře. Nejsou řídké případy, kdy milionářský podnik financuje obě soupeřící strany a má svou věc pojištěnou na beton: vyhraje, ať zvítězí ta neb ona strana..."

02.10.2023 5 z 5

1945 - Konec války a obnova Československa 1945 - Konec války a obnova Československa Jan Kalous

Aktualní sborník ucelenějších i úzce zaměřených příspěvků současných historiků, kteří doplňují a v některých případech i vyvrací mainstreamem obecně přijímané závěry nad příčinami a důsledky poválečné obnovy a směřování ČSR včetně sudetoněmecké propagandy o poklidném konci nacistické hrůzovlády a údajně neexistujícím domácím odboji. Pro zájemce o moderní dějiny naší země je to zdroj jistě velmi cenný.

15.09.2023 5 z 5

Lenin: Osobnost, ideologie, teror Lenin: Osobnost, ideologie, teror Victor Sebestyen

Naprosto přelomové dílo z pera syna maďarských rodičů emigrujících po invazi v roce 1956 do Británie, které mapuje podmínky stimulující rozvoj revolučních hnutí a klíčových revolucionářů za carismu, průběh nejúspěšnějších revolučních pokusů i revolucí samotných. Vše je navíc napsáno velmi čtivě v relativně krátkých kapitolách, které se obsahově nijak neopakují, ale logicky na sebe navazují a knihu přetváří v dynamicky se rozvíjející napínavé drama - všechny informace jsou však exaktně ozdrojovány v poznámkovém aparátu na relevantní stránce (tak i v použité literatuře uvedené na konci) a je zde navíc snaha o vyvrácení nejtradičnějších kliché a lží, přičemž se zde opět potvrzuje, že západní impéria (která odjakživa měla v Rusku své zájmy ať již geopolitické tak ve formě investic svých občanů-oligarchů ovlivňujících politiku impéria) byla vždy (i dnes) zdatnější v propagandě a přepisování dějin/učebnic. Čte se to jedním dechem a je až neuvěřitelné, jak zatvrzele odolávají některé protisovětské lži zubu času a historiografické práci. Victor Sebestyen rozhodně nemá žádnou motivaci nechat na Leninovi "nitku suchou", ale prostě jako seriózní vědec nemá zapotřebí jej obviňovat ze (zlo)činů, na které nemohl mít sebemenší vliv nebo je dokonce prokazatelně neudělal. Bohužel knihu kazí naprosto absurdní doslov česko-britského ideologa antikomunismu Igora Lukeše, který asi knihu ani nečetl, ale bez sebemenšího váhání Lenina (celoživotního intelektuála) odhazuje do koše s maniaky typu Hitler, Pol-Pot apod., přičemž jej dokonce obviňuje i z geneze těchto veskrze negativních postav historie. V kontextu soudobé české po(kontra)revoluční masmediální propagandy, pro kterou nesmrtelným tématem je boj s (celosvětově již 40 let neexistujícím bolševickým) komunismem, se ani není, čemu divit...

30.08.2023 5 z 5

Spravedlivé a nespravedlivé války Spravedlivé a nespravedlivé války Michael Walzer

Čtivě napsané a přeložené aktualizované vydání knihy, která původně vyšla v reakci na hrůzy americké agrese ve Vietnamu. Autor zde detailně rozebírá motivaci a morální ospravedlnění všech aspektů válčení a to včetně aktérů civilního odporu a jeho vojenské represe (nacistické vyvražďování celých vesnic...) a to od starověku (Řecko) až po hrůzy 20.století. Navzdory své americké národnosti se autor snaží o vyvážený a tim pádem alternativní pohled na nejznámější americké válečné zločiny, které do této doby nebyly nejen odsouzeny, ale ani potrestaný (natož aby se potomkům obětí dostalo reparací).

07.09.2022 4 z 5

Hegemonie nebo přežití Hegemonie nebo přežití Noam Chomsky

(SPOILER) Naprostá nutnost, která člověka vytrhne z masmediální hypnózy vsugerující příslušníkům končící Západní civilizace bílého muže, o jejich kulturní či morální nadřazenosti. Vše ozdrojováno a souvislosti inspirativně nalinkovány. Posuďte sami volnou parafrázi (nejsem lingvista jako Chomsky) - "Izrael a USA jsou jediné dva moderní státy, které vznikly invazí bílého muže na území osídlené jinou civilizací, následným vyvražděním a postupným nahrazením původního obyvatelstva. Zároveň reprezentují hlavní garanty celosvětové války proti teroru těch, které pouze oni mohou označit za teroristy."

01.09.2022 5 z 5

Atentáty na de Gaulla Atentáty na de Gaulla Jan Cimický

Dalším projektem 25 leté Alice Neradové bylo redigování knihy Atentáty na De Gaulla od Jana Cimického. Kniha-zmetek, kde doslova každá strana obsahuje překlepy. Takto zostudit jméno kdysi skvělého nakladatelství Olympia...fuj! Ať se ta husa naučí nejdříve číst a pak možná začne psát, ale proboha nikdy nepracovat jako redaktorka! Editor Tomáš Hejna musí být také raněný slepotou či mdlého rozumu!

03.04.2022

Velké spiknutí Velké spiknutí Michael Sayers

O čem se v prozápadních dokumentech nemluví, aneb jak Rusové (a jiní) Slované byli i před sto lety terčem agresivního západního (USA,VB,Francie,Německo) tak východního (Japonsko) imperialismu. Jak známo na hrubý pytel patří hrubá záplata, aneb proč se bolševici museli na teror naučit odpovídat terorem. Kniha plná detailních výpovědí konkrétních západních agentů působících na území bývalého sovětského svazu od dob 1.sv.války. Velmi čtivě napsáno.

22.12.2021 5 z 5

Hybridní politika Hybridní politika Jan Keller

Kapesní průvodce postmoderního Evropana po 21.století - naprostá nutnost, pokud chcete stručný, trefný a jasný výklad toho, co se kolem nás děje. Část knihy obsahuje také výkladový slovníček mediálního newspeaku, tj. novořeči, kterou nás zaplavují média, politici, úředníci a celebrity, u které po mnoha pronesených větách vlastně nevíte, co je významovým obsahem. Keller, jako dlouhodobě největší česky píšící (slezský:-)) sociální vědec, dokládá smutný fakt, že za tradiční práva člověka narozeného ve 20.století se dnes bijí už jen populisté a autoritáři. Politici středního proudu ruku v ruce s globální oligarchií disponující vojenskoprůmyslovým komplexem a kontrolující finanční trhy, rozkládají tradiční struktury (národní státy, rodinu apod.), usilovně budují planetární totalitu peněz (bez přívlastků) a přibližují nás mílovými kroky ekologické i sociální katastrofě.

24.05.2021 5 z 5

Železná pata Železná pata Jack London

Vše v románu vychází ze skutečných kapitalistických poměrů v USA počátku 20. století, jak se lze přesvědčit i v odborné literatuře (např. Behemot: Dějiny továrny a utváření moderního světa, od Joshua B.Freemana www.databazeknih.cz/knihy/behemot-dejiny-tovarny-a-utvareni-moderniho-sveta-425876 ). Zájemce o vhled do principů vykořisťování v dalších sektorech lidské činnosti nechť sáhne po některé studii Jana Kellera (Tři sociální světy, apod. www.databazeknih.cz/vydane-knihy/jan-keller-4413?orderBy=rno )
Román je vlastně manifest sociálně spravedlivé společnosti, Bible socialistického revolucionáře a velmi strhující román z USA počátku 20. století. Naprosto přesně jsou zde popsány principy fungování korporativního kapitalismu, který jsme si v naší vlasti po roce 1989 opět zavedli. Je to zároveň proroctví - London v něm popisuje ekonomický mechanismus, který o dekádu později (kniha vyšla v roce 1905) vedl k první světové válce - válce USA s Německem, jak správně předpovídá (počátek oligarchy vyvolávaných cyklických válek s průmyslovým způsobem vyvražďování, které zároveň spotřebovávají průmyslové přebytky). Dále předpovídá oligarchy vyvolanou první celosvětovou hospodářskou krizi na přelomu 30.let, japonskou expanzi, rozpad britské koloniální říše nebo Američany potlačenou revoluci v Mexiku. A nakonec prorocky předvídá i výsledný aktuální stav, kdy díky globalizaci nadvláda oligarchie skutečně nabrala ve 21. století takřka planetární rozměry. Skvěle zde vykresluje moc monopolních korporací a jejich servisních elit (manažeři, politici, právníci, soudci, církevní preláti, novináři denního (ú)tisku ...). Z pera jednoho z nejlepších romanopisců se to navíc čte jedním dechem - je to napínavé drama s temnou atmosférou, za kterou by se nemusel stydět ani E.A.Poe. Naprostá nutnost pro všechny komu společnost, ve které žije, není lhostejná.

23.02.2021

Behemot: Dějiny továrny a utváření moderního světa Behemot: Dějiny továrny a utváření moderního světa Joshua B. Freeman

Ke skvělému komentáři předchůdce pouze dodám, že vše v románu vychází ze skutečných kapitalistických poměrů v USA, jak se lze přesvědčit i ve strhujícím románu Jacka Londona: Železná pata (1945) www.databazeknih.cz/dalsi-vydani/zelezna-pata-94365?lang=cz .
Pro zájemce o vhled do principů vykořisťování v dalších sektorech lidské činnosti poslouží některá odborná kniha Jana Kellera (Tři sociální světy, apod. www.databazeknih.cz/vydane-knihy/jan-keller-4413?orderBy=rno )

23.02.2021 5 z 5

Železná pata a výbor povídek Železná pata a výbor povídek Jack London

Manifest sociálně spravedlivé společnosti, Bible revolucionáře, strhující román USA počátku 20. století. Naprosto přesný popis principů korporativního kapitalismu, který jsme si zde po roce 1989 opět zavedli. Je to zároveň proroctví - London v něm popisuje ekonomický mechanismus, který o dekádu později (kniha vyšla v roce 1905) vedl k první světové válce - válce USA s Německem, jak správně předpovídá (počátek oligarchy vyvolávaných cyklických válek s průmyslovým způsobem vyvražďování, které zároveň spotřebovávají průmyslové přebytky). Dále předpovídá oligarchy vyvolanou první celosvětovou hospodářskou krizi na přelomu 30.let, japonskou expanzi, rozpad britské koloniální říše nebo Američany potlačenou revoluci v Mexiku. A nakonec prorocky předvídá i výsledný aktuální stav, kdy díky globalizaci nadvláda oligarchie skutečně nabrala ve 21. století takřka planetární rozměry. Skvěle zde vykresluje moc monopolních korporací a jejich servisních elit (manažeři, politici, právníci, soudci, církevní preláti, novináři denního (ú)tisku ...). Skvěle je zde vykreslená role servisních elit kapitalismu (manažeři, právníci, soudci, církevní preláti, politici, novináři denního (ú)tisku ). Z pera jednoho z nejlepších romanopisců se to navíc čte jedním dechem - je to napínavé drama s temnou atmosférou, za kterou by se nemusel stydět ani E.A.Poe. Naprostá nutnost pro všechny komu společnost, ve které žije, není lhostejná.
Vše v románu řečené vychází ze skutečných kapitalistických poměrů v USA počátku w
20. století, jak se lze přesvědčit i v odborné literatuře (např. Behemot: Dějiny továrny a utváření moderního světa, Joshua B.Freeman www.databazeknih.cz/knihy/behemot-dejiny-tovarny-a-utvareni-moderniho-sveta-425876 ). Zájemce o vhled do principů vykořisťování v dalších sektorech lidské činnosti nechť sáhne po některé sociologické studii Jana Kellera (Tři sociální světy, apod. www.databazeknih.cz/vydane-knihy/jan-keller-4413?orderBy=rno )

23.02.2021 5 z 5

Proč to prasklo Proč to prasklo Oskar Krejčí

Prvotina vyvěrající z právě odžité zkušenosti náměstka předsedy vlády ČSSR, který na konci roku 1989 pomáhal vyjednat poklidné předání moci bolševické diktatury kapitalistické demokratuře, může být i tím nejlepším, co kdy autor napsal.
Tento text a v něm obsažené myšlenky prověřil čas a ukázaly se být takřka prorocky přesné. Zároveň i po 30 letech poskytují dost inspirace pro způsob nápravy výsledků procesu transformace. Moc díky autorovi, že útlá kniha obsahuje i vrchovatou dávku naděje pro obyčejný lid...když ne pro naši generaci, tak jistě pro generace, které přijdou po nás. Skvěle poslouží i jako aplikovaný úvod do společenských věd plný konkrétních příkladů.

20.02.2021 5 z 5

Moc a teror Moc a teror Noam Chomsky

Naprosto dechberoucí (mj.) je Chomskyho citace závěrů analýz držitele Nobelovky Amartya Sen, který na statistikách úmrtnosti vyvrátil kliché o tom, že největší zkázou pro občany států ve 20.století byly diktatury vykrádající myšlenky komunistického manifestu (čínský hladomor v důsledku Maových reforem, sovětské hladomory v průběhu Stalinovi kolektivizace apod.). Poválečná demokratická Indie s liberálně tržním nastavením ekonomiky produkovala ve srovnání s komunistickou Čínou po celou 2. polovinu 20.století každých 8 let nadúmrtnost 100 milionů, ačkoliv úmrtnostní poměry obou zemí byly v roce 1947 obdobné. Tuto nadúmrtnost nedokázali Číňané "dorovnat" ani hrozivými 20 miliony mrtvých v důsledku "centrálně plánovaného" hladomoru. Prudkého zlepšování čínských úmrtnostních poměrů bylo dosaženo především centrálně řízenými investicemi do veřejného zdravotnictví a jeho rozvoj na zaostalém venkově (na rozdíl od demokratické Indie, kde toho nebylo tržní cestou dosaženo).
Na tomto příkladu je krásně vidět jak inspirativním myslitelem Chomsky je - rozhodně se nedá říci, že je jednostranně orientovaný. Na druhou stranu je trvale konzistentní v identifikaci zla - ať již pochází od kohokoliv. Ostatně svůj první alarmující článek napsal v reakci na pád Barcelony (1939), který (po Habeši, Mandžusku, Rakousku a Československu) znamenal další pád demokratického státu do spárů fašistického režimu.

01.02.2021 5 z 5

Kdo vládne světu? Kdo vládne světu? Noam Chomsky

Naprostá nutnost - průvodce po aktuálním stavu lidské společnosti pro mimozemšťana, který právě přistál na Zemi. Schopnost akceptovat čtivě prezentovaná holá fakta pozemšťany je bohužel malá - lidé neradi slyší, že jsou v takových s*****ch, že už je doslova 12:05 a je nutná osobní angažovanost na celosvětové změně...

16.10.2020 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Přečtěte si raději Slepé skvrny od Daniela Prokopa https://www.databazeknih.cz/knihy/slepe-skvrny-o-chudobe-vzdelavani-populismu-a-dalsich-vyzvach-ceske-spolecnosti-410685 . To je skutečná výpověď o naší společnosti a jejích perspektivách. Taberyho pohádky resp. snůšky propagandistických nesmyslů vycucaných z prstu jsou tak maximálně pro čtenáře Respektu...

24.07.2020 odpad!

Černý Bob a bílý Bob Černý Bob a bílý Bob Antonín Zhoř

Úžasně nápaditý a napínavý příběh dokáže dětem až dojemně věrohodně přiblížit projevy lidské nerovnosti, která je podstatou pro kapitalistický (resp. feudální, otrokářský) systém. Naštěstí příběh ukazuje, že i třídní determinaci dokáže překonat mezilidská solidarita a ctnosti jako např. přátelství. Také velmi pěkně vysvětluje, že demokracie a lidská důstojnost lze postupně vybojovat občanským aktivismem. Kniha je dnes bohužel ještě mnohem aktuálnější než v době svého vzniku...

18.04.2020 5 z 5

Partneři a rozchody Partneři a rozchody Jeroným Klimeš

To nejlepší, co k tomuto tématu bylo napsáno - navíc vtipně a na příkladech ze života. Druhá část knihy se věnuje obecně nešvarům v komunikaci a vztazích - ideální učebnice pro sebevzdělávání a seberozvoj. Čtenáři to navíc pomůže rozklíčovat mnohdy těžko srozumitelné chování některých našich blízkých (partnerů, rodiny, spolupracovníků). Pro detailní analýzu a diagnózu pak doporučuji ji kontaktovat Jeronýma Klimeše osobně.

27.01.2020 5 z 5

Sametová revoluce Sametová revoluce Oskar Krejčí

V podstatě detailní popis příčin, průběhu a následků transformace ČSSR - den po dni - přímo od zdroje (poradce premiéra ČSSR). Velmi to pomůže překonat kliché "náboženských" legend, kterými nás již 30 let vždy na podzim krmí masmédia.

17.12.2019 5 z 5